VIDEO La Sankt Petersburg a fost inaugurata statia de metrou "Bucuresti"

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 28 decembrie 2012, 20:12 Actualitate | Internaţional


Autoritatile din Sankt Petersburg au inaugurat, vineri, statia de metrou "Bucuresti" (Bukharestskaya), a carei denumire a provocat o serie de controverse, inclusiv o nota de protest din partea diplomatiei ruse, relateaza Agerpres.

La ceremonia de inaugurare a participat seful administratiei orasului, Gheorghi Poltavcenko, potrivit Russkaia Slujba Novostei, care mentioneaza ca in aceeasi zi a fost inaugurata si statia de metrou Internationala (Mezhdunarodnaya).

Comisia de toponimie a administratiei din Sankt Petersburg (nord-vestul Rusiei) a decis in luna iulie, dupa mai multe dezbateri, sa mentina denumirea statiei de metrou "Bucuresti", in pofida nemultumirilor unor locuitori ai orasului, argumentand ca arhitectura statiei, care va fi inaugurata in decembrie, cuprinde deja imagini cu capitala Romaniei.

In luna octombrie si MAE rus si-a exprimat nemultumirea fata de faptul ca statia se va numi "Bucuresti". Intr-o scrisoare adresata autoritatilor orasului, citata de presa rusa, se mentiona ca Romania este un stat care nu poate fi numit prietenos, iar relatiile cu acesta stagneaza. Diplomatia rusa mai mentiona ca Romania sustine NATO, iar aceste motive ar fi fost suficiente, potrivit institutiei, pentru a redenumi statia aflata atunci in constructie.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14691 vizualizari

  • +23 (55 voturi)    
    Antena 3 - Rusia TV? (Vineri, 28 decembrie 2012, 21:13)

    Gryphus [utilizator]

    in replica USL va schimba denumirea televiziunii de stat Antena 3 in RUSIA TV
    • +20 (30 voturi)    
      hahaha (Vineri, 28 decembrie 2012, 21:43)

      paraipan [utilizator] i-a raspuns lui Gryphus

      ce spiritual esti, bravo.
  • -13 (27 voturi)    
    Habar nu am (Vineri, 28 decembrie 2012, 22:53)

    elj [utilizator]

    Asta nu e rau avand in vedere ca Bucurestiul si Romania sunt cat de cat mai civilizate decat Rusia, per ansamblu vorbind...grosso-modo...
    Pe de alta parte ar putea fi interpretata si ca o invitatie in tarisoara apartinand deja UE. Habar n-am daca o fi bine sau rau...
    • +21 (31 voturi)    
      Bucurestiul mai civilizat decat Skt Petersburg ? (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 5:48)

      MariusNi [anonim] i-a raspuns lui elj

      Aici nu ai dreptate. Bucurestiul seamana mai mult cu un oras din India decat din Europa. Nu se poate compara cu Sankt Petersburg. In Bucuresti administratia e atat de corupta incat efectul asupra orasului care oricum e destul de urat e si mai groaznic.
      • 0 (2 voturi)    
        Propaganda, amice... (Duminică, 30 decembrie 2012, 20:35)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui MariusNi

        ...doar propaganda... periferiile oraselor rusesti...Valea Plangerii...Automobilele din Bucuresti sunt OZN-uri fata de cazaturile rusilor, exceptia fiind masinile mafiotilor !!
  • +2 (24 voturi)    
    :)) (Vineri, 28 decembrie 2012, 23:00)

    Trojan.H [utilizator]

    E firesc. Atita timp cit capitala Romaniei e Moscova, merita si Bucurestiul o statie de metrou.
    приветствие
  • +22 (42 voturi)    
    Urmeaza statia Bucuresti (Vineri, 28 decembrie 2012, 23:20)

    justin puscasu [utilizator]

    Peronul e pe partea stanga. Stationam 50 de ani.
    • 0 (4 voturi)    
      atentie inchidem granitele! (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 9:35)

      IonC [utilizator] i-a raspuns lui justin puscasu

      atentie inchidem granitele! lol
  • -5 (29 voturi)    
    Moscova (Vineri, 28 decembrie 2012, 23:36)

    Sy [utilizator]

    Adevarul este ca nici mie nu mi-ar placea o statie de metrou in Bucuresti care sa se numeasca Moscova...
  • +16 (28 voturi)    
    ura nu duce catre gaz mai ieftin (Vineri, 28 decembrie 2012, 23:42)

    paraipan [utilizator]

    Acum Romania are multe atuuri ca sa poata discuta cu Rusia de la egal la egal, lucru pe care politicienii nostri si o parte din populatie se pare ca nu l-au inteles, prefera sa traiasca in trecut. La fel de "bine" cum nici o parte din politicienii rusi nu l-au inteles. In contextul asta gestul comunitatii din Sankt Petersburg este unul frumos si chiar curajos, mai ales in preajma sarbatorilor. Mi-ar placea sa aud si la noi...urmeaza statia Sankt Petersburg.
    • -5 (19 voturi)    
      ba bine ca nu ... (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 0:05)

      the [utilizator] i-a raspuns lui paraipan

      mai bine schimbati numele statiei "Timpuri noi" in "Leningrad"

      atunci sa vezi proteste de bucurie generala ...
  • +30 (34 voturi)    
    Sunt rusi si rusi asa cum sunt romani si romani (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 0:39)

    Kira Kiralina [utilizator]

    Cred ca Sank Petersburgul este diferit fata de restul Rusiei. Este de departe orasul cel mai elegant din Rusia, iar oamenii de acolo au pastrat o oarecare noblete pe care nu o gasesti in alta parte in Rusia. Consider de asemenea gestul oficialitatilor din Skt Peter elegant, frumos, curajos, drept pentru care am trimis un e-mail de felicitare in acest sens. Cand s-o adeveri zicala "da-i Doamne mintea romanului cea de pe urma"? Cu stima Dle Paraipan si La multi an!
  • +7 (15 voturi)    
    DA ! (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 1:03)

    tornado [utilizator]

    NU ASTA COTEZA DOMNILOR !!coteza cum gindim noi si cum muncim nu cum se numeste o statie de metro!!unde ma gasec acum in ocident tara vest europena o satatie de metro de numeste moscova !!dar acea tara gindeste super ok!!
    civlizatie !!domnilor ,la noi agrsivitate si badarani!!teluri pe care le le agerem (becali ),,,,si monica fosta colubenu) ce cultura avem??
    ce avem noi nimic !! hotie crime , minciuna ,ticolasinnia
    si mai vorbim de rusia este o tara comunista f f civlizata !!(ati vazut moscova ??) ati vazut oameni mooscoviti??nu? va rog sa-i vedeti si sa vorbiti!!
    eu nu sunt rusfon!!doamene fereste dar si cind vad ca in bucuresti este o tiganie !!scuza !!
    • +1 (7 voturi)    
      Nu crezi.... (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 9:04)

      SoulRider [utilizator] i-a raspuns lui tornado

      ...ca ar trebui sa-ti controlezi mai mult viteza de tastare? Ai suparator de multe greseli! :)
    • +1 (1 vot)    
      Ai vazut in Moscova... (Marţi, 1 ianuarie 2013, 11:52)

      Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui tornado

      ...sau Sankt Petersburg...oameni moscoviti sau oameni leningradeni ,coborand la Statia de Metrou...Politovskaja ??!! Se mai intorceau ??!! Cu metroul vertical (lift) prin blocurile din Moscova se calatoreste la fel de civilizat ? Exista sistemul avansat (netiganesc) " One way ticket" ?? Statia Londra si-a schimbat denumirea in "Polcovnik Litvinenko" ??
  • +8 (8 voturi)    
    De fapt... (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 10:22)

    finutza [utilizator]

    ... statia de metrou are iesire catre Strada Bucuresti (Bukharestskaya ulitsa), iar pe aceeasi linie de metrou, doua statii mai departe exista si Dunayskaya (Statia Dunarii).
    Chiar daca la noi nu exista o statie cu nume care sa sugereze ceva rusesc, exista in schimb strazi (Ceaikovski, Puskin, Kiselef)
    Si in cazul lor ca si in cazul nostru, iata, cultura si bunul simt transcede tensiunilor politice si istorice.
  • -3 (7 voturi)    
    Stima (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 11:53)

    gelu_mihai21 [utilizator]

    Ma consider "vestic" desii am multe conexiuni cu ex "CCCP" Respect pentru ei si astept de la ai nostrii acelasi respect(nu iau in calcul latura tehnica si nici cea economica)
  • +2 (4 voturi)    
    test (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 12:20)

    Angoasat [utilizator]

    provocare pt firava democratie ruseasca...ma tem ca cine se va opune va sfarsi cu un glont in ceafa printr-o parcare, nu acum , dar peste ceva timp ca sa se elimine orice speculatie
  • -1 (7 voturi)    
    keep going soviets (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 13:34)

    easy [utilizator]

    dupa 60 de ani de sovietism as prefera ca trenul asta sa nu [mai] opreasca la bukarestvskaia si sa-si continue drumul spre mandra lor ideologie siberiana

    e greu sa uiti ce ne-au facut in atatea decade si sute de ani doar pentru un gest cat de cat decent, daca ar fi venit de la londra un asa anunt chiar ar fi fost o onoare
  • +5 (9 voturi)    
    Am mai scris asta o data... (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 13:51)

    finutza [utilizator]

    Din aceasta statie de metrou se iese in Strada Bucuresti (Bukharestskaya ulitsa), asa ca e normala o asemenea denumire. Iar la doua statii departare, exista si statia Dunarii (Dunayskaya).
    Oricum, e laudabil ca bunul simt, cultura, inving prejudecatile, fie ele istorice sau politice. Iar bucurestenii trebuie sa fie mandri, fiindca si ei au strazi cu nume rusesti (Ceaikovski, Puschin, Kisselef).
  • +3 (9 voturi)    
    nume de statie (Sâmbătă, 29 decembrie 2012, 15:43)

    acasa1284285656193 [utilizator]

    Propun ca la Bucuresti sa existe o statie de metrou cu
    numele :Rumanskii tezaur "!!