Liderul unei formatiuni nationaliste din Marea Britanie: Milioane de imigranti romani si bulgari ar putea veni in tara noastra dupa eliminarea restrictiilor

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 24 decembrie 2012, 21:46 Actualitate | Internaţional


Liderul formatiunii nationaliste britanice UKIP, Nigel Farage, a tras un semnal de alarma in legatura cu riscul venirii a milioane de imigranti romani si bulgari in Marea Britanie incepand din decembrie 2013, cand vor fi eliminate restrictiile de pe piata muncii. Nigel Farage, liderul formatiunii eurosceptice si xenofobe Partidul Independentei Marii Britanii (UKIP), se teme ca jumatate dintre cei aproximativ 29 de milioane de romani si bulgari ar putea veni in Marea Britanie in 2014. Restrictiile pe piata muncii impuse de Marea Britanie romanilor si bulgarilor vor fi eliminate la sfarsitul anului 2013.

"Deschiderea portilor pentru 29 de milioane de romani si bulgari se va dovedi o problema majora. Daca as fi bulgar, deja mi-as face bagajele, pentru ca jumatate din populatia Bulgariei traieste in saracie. Si nu saracie relativa - conceptia premierului David Cameron este ca esti sarac daca nu ai doua vehicule de teren -, ci saracie in adevaratul sens", a spus Nigel Farage, citat de publicatia The Daily Star, potrivit Mediafax.

"Eu as propune masuri antiimigratie, limitarea asistentei sociale si un sistem eficient de acordare a permiselor de munca", declara liderul UKIP.

Formatiunea UKIP propune si reconfigurarea relatiei Marii Britanii cu Uniunea Europeana, chiar iesirea tarii din Blocul comunitar.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.
















2125 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    redactiei HOTNEWS (Marţi, 25 decembrie 2012, 1:20)

    the [utilizator]

    va rog sa primiti cele mai bune urari de sanatate si fericire pentru toata redactia Hotnews si familiile Dv

    Sarbatori fericite !

    the si familia
  • +3 (5 voturi)    
    Imigrantii romani (Marţi, 25 decembrie 2012, 7:44)

    dece [utilizator]

    Vor veni in marea Britanie (!) nu doar milioane de romani, ci zeci si sute de milioane de romani! :)
    Maine vin si eu :)
    • +3 (3 voturi)    
      flame bait (Marţi, 25 decembrie 2012, 15:58)

      Tomis [utilizator] i-a raspuns lui dece

      Baieti, toti pe aici comenteaza insultand britanicii dar nu v-ati prins ca asta este inca un politician dintr-o serie lunga care in loc sa propuna solutii adevarate prefera sa castige popularitate dand vina pe imigranti. Genul asta de agitator nici macar nu este original, de vreo 10 ani politicienii fiecarui partid spun acelasi lucru ca sa mai castige jumatate de procent.
      Asa ca nu va mai aprindeti atat, asta este doar un papagal dintr-o serie lunga de papagali. Nici el nu crede ce spune.
  • 0 (4 voturi)    
    frica prostului (Marţi, 25 decembrie 2012, 10:26)

    ion_pozitiv [utilizator]

    Dobitocii de pretutindeni n-au inteles ca si noi si vecinii nostri suntem cetateni europeni si avem aceleasi drepturi si obligatii ca oricare englez, german, francez.....In plus, si acesta va fi fiind vre-un DDD sau VC Tudor,vre-un Becali ratat,vre-un plagiator sau fost profesoras de ist(e)orie care exploateaza temerile plebei idioate de la ei.MAE ar trebui sa nu iroseasca fondurile la dispozitie si sa publice, acolo unde efectul e maxim, comentarii si mesaje cu mare impact la aceleasi categorii de electori. Electorii englezi, francezi, olandezi s.a.m.d. sunt la fel de periculosi pentru noi ca si tembelii majoritari de pe aici.Influenta politicilor la nivel european ne afecteaza pozitiv sau negativ mai mult decat se percepe.
  • +1 (7 voturi)    
    Ati vrea voi (Marţi, 25 decembrie 2012, 10:34)

    cmariusalin [utilizator]

    Sa se umple Albionul de imigranti bine pregatiti, care sa munceasca mai mult pe bani mai putini si sa mai *improspateze* materialul genetic britanic (care e cam varza).
    Dar e doar *whishfull thinking*...
    • +4 (4 voturi)    
      hmmm (Marţi, 25 decembrie 2012, 20:00)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui cmariusalin

      Asa e. Probabil ca oricine si-ar dori acelasi lucru "imigranti bine pregatiti, care sa munceasca mai mult si pe bani mai putini"

      .... totusi, de unde sa vina astia ???
      Din Romania?
      Zero sanse ! marea majoritate a romanilor nu sunt in niciun caz bine pregatiti...sunt cel mult mediocri, chiar daca muncesc pe bani mai putini. Scoala romaneasca e una foarte slaba (nicio universitate in Top-500 mondial) ... iar romanii care chiar sunt buni (in ciuda sistemului si nu datorita lui)...adica maxim 1 individ la vreo zece-mii, in marea lor majoritate, sunt deja plecati din tara.

      Prin zona Londrei e deja plin de multi romani slab calificati si care nu aduc niciun plus de valoare reala economiei.
    • +3 (3 voturi)    
      ?!? (Miercuri, 26 decembrie 2012, 14:56)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui cmariusalin

      Dacă gemem de aşa de mulţi emigranţi bine pregătiţi, ce lucrează pe bani puţini şi au un material genetic meseriaş, de ce suntem cea mai săracă, nespălată şi necivilizată ţară din UE?
  • +2 (6 voturi)    
    englezul prefera musulmanii dubiosi (Marţi, 25 decembrie 2012, 11:41)

    ploiesteanu [utilizator]

    care s-au imultit alarmant in regatul unit, in locul romanilor si bulgarilor care, pasamite, le ocupa locurile de munca. Englezul a ramas constant inganfat, ignorant, si superficial in gandire.
    • +2 (4 voturi)    
      pai (Marţi, 25 decembrie 2012, 20:05)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      ..englezii nu prea-i vor nici pe aia de care vorbesti tu, doar ca s-au pricopsit cu ei pe cap si nu mai e asa simplu sa scape de ei :)

      Pe de alta parte, sa ai deja o masa semnificativa de imigranti inapoiati in tara nu justifica sa-ti deschizi portile pentru alti imigranti aproape la fel de inapoiati.

      Logic si pragmatic ar fi sa-ti deschizi portile pentru aia cativa mai inteligenti, dar nu pentru zeci sau sute de mii de imigranti mediocri si care n-au prea multe de oferit din punct de vedere profesional.
  • 0 (4 voturi)    
    dar (Marţi, 25 decembrie 2012, 13:37)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    milioanele, de arabi, paki si negri musulmani din anglia, si din londonistan in special, nu-l ingrijoreaza? How nice!