SUA: Eleva de 16 ani, arestata pentru planuirea unui masacru intr-o scoala din Arizona

de Corina Ionel     HotNews.ro
Vineri, 21 decembrie 2012, 8:55 Actualitate | Internaţional


Autoritatile americane au arestat joi o adolescenta in varsta de 16 ani care planifica un atac asupra liceului la care invata, in statul Arizona (sud-vestul SUA), intentionand sa se sinucida ulterior, a anuntat politia locala citata de AFP. Incidentul are loc la aproape o saptamana de la atacul armat comis intr-o scoala primara din Newtown.

Tanara a fost arestata la domiciliu, in Mesa, la periferia capitalei statului Arizona, Phoenix. Eleva planuia un atac in incinta institutiei Red Mountain, se arata intr-un comunicat de presa emis de autoritatile comitatului Maricopa.

Politia a intervenit dupa descoperirea unui mesaj scris de adolescenta pe canalul YouTube al unei comunitati de transsexuali din Toronto, in Canada, in care afirma: "Planuiesc sa fac mult rau... sa ucid... sa asasinez oameni din colegiul meu".

"Lucrez la liceu ca asistenta a unui profesor. De aceea, nimeni nu va putea sa descopere ca intentionez sa arunc scoala in aer", adauga ea in mesaj.

Proprietarul canalului de YouTube a contactat politia din Toronto care, la randul sau, a informat politia din Maricopa in noaptea de miercuri spre joi, se mai arata in comunicatul de presa. Dupa trei ore, autoritatile au identificat-o pe fata care a marturisit, ulterior, in timpul unui interogatoriu la domiciliu, ca a scris mesajul.

In comentariu, adolescenta preciza ca a planificat atacul inainte ca masacrul de la Scoala Primara Sandy Hook, din Newtown - statul Connecticut, sa aiba loc vinerea trecuta. Atacul soldat cu moartea a 26 de persoane, inclusiv a 20 de copii, a readus in prim plan dezbaterea privind reglementarea regimului armelor de foc in Statele Unite.

Potrivit comunicatului de presa, tanara le-a spus anchetatorilor ca intentiona sa "taie cablurile masinilor de securitate" - mici vehicule electrice care circula in campus - pentru a reduce puterea de reactie dupa explozia pe care planuia sa o produca, iar ulterior sa deschida focul asupra victimelor sale, de cealalta parte a gardului liceului.

Politia a gasit trei arme la domiciliul parintilor tinerei, acestia declarand ca fiica lor are antecedente psihiatrice si ca i-a intrebat, in ultima perioada, unde se afla armele.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3783 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Uite ca-s bune retelele sociale! (Vineri, 21 decembrie 2012, 9:04)

    Con_stan_tin [utilizator]

    Unii refuleaza prima oara in retea si mai apoi trec la actiune. Si pe aici am vazut niste comentarii de refulare la adresa politicienilor.
    • +12 (14 voturi)    
      Diferenta (Vineri, 21 decembrie 2012, 9:18)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

      Politicienii romani nu sunt altceva decat niste hoti, ei ar trebui arestati. Problema e ca nu avem politisti americani ci romani.
      • +6 (6 voturi)    
        Politicienii sunt oglinda noastra! (Vineri, 21 decembrie 2012, 10:35)

        Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Iar oglinda inverseaza totdeauna imaginea. Cu alte cuvinte pentru a avea politicieni cinstiti electoratul trebuie sa devina hot.
      • +5 (5 voturi)    
        nu vrea poporul (Vineri, 21 decembrie 2012, 11:27)

        Crup [utilizator] i-a raspuns lui gigel de luxembourg

        Hai sa fim seriosi. Categoric o parte a politicinilor romani sunt niste talhari de mare anvergura. Dar poporul roman pe ei ii vrea, pe talhari.
        In ultimii ani multi politicieni, inclusiv de top au ajuns la puscarie pentru furturile lor. Si ce au facut romanii, acest popor de... romani? Au votat masiv cu talharii in detrimentul celor care i-au trimis in justitie si ulterior in puscarie.
        Incepan cu data de 9 decembrie 2012 nimeni nu mai are dreptul sa spuna ca romanii vor ca politicienii hoti sa ajunga in puscarie. Nu! Acest popor... straniu, vrea ca hotii sa le gestioneze banii publici. Ce mai vreti? Nu e clar? Suntem romani si asa vom ramane! (iertati-mi jignirea ca v-am numit romani, dar obisnuiti-va cu adevarul despre acest popor de kkat).
        • +3 (3 voturi)    
          Din pacate (Vineri, 21 decembrie 2012, 13:04)

          gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Crup

          Ai dreptate. Multa vreme am sperat ca romanii sunt corecti, inteligenti. Se pare ca doar o mica parte din ei sunt asa, majoritatea este deja distrusa. M-am saturat de lenesi si prosti, vreau o meritocratie, probabil o voi avea intr-o alta viata/tara.
        • +1 (1 vot)    
          dictatura... (Vineri, 21 decembrie 2012, 19:33)

          nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui Crup

          " o parte a politicinilor romani sunt niste talhari de mare anvergura. Dar poporul roman pe ei ii vrea, pe talhari."
          Poporul nu-i vrea, dar sistemul social este croit asa ca sa interzica oamenilor onesti si cinstiti sa candideze.
          Doar talharilor li se permite sa candideze si astfel oricine castiga alegerile va fi un talhar de-al nostru...
          Nu va povestesc acum care este mecanismul prin care se realizeaza acest lucru...
  • +11 (11 voturi)    
    e bine totusi ca ... (Vineri, 21 decembrie 2012, 9:13)

    ciolanos [utilizator]

    nebunii nostri sunt mai sanatosi decat nebunii lor
    • +4 (4 voturi)    
      :)))) (Vineri, 21 decembrie 2012, 10:01)

      Captain Obvious [utilizator] i-a raspuns lui ciolanos

      Buna observatie
      • 0 (0 voturi)    
        Dor (Vineri, 21 decembrie 2012, 11:02)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Captain Obvious

        Toti nemultumitii de societatea romaneasca ar trebui sa petreaca niste stadii prin diferite tari, pe diferite continente. Marea descoperire nu este timpenia internationala. Marea descoperire este ca ajungi sa-ti fie dor de timpitii nostri romani.
    • +1 (1 vot)    
      Momentan (Vineri, 21 decembrie 2012, 11:43)

      OvidiuDiaconescu [utilizator] i-a raspuns lui ciolanos

      Sunt mai sanatosi... dar considerand spre cine ne uitam cu adulatie si pe cine incercam sa copiem... spun doar... da-le timp nebunilor nostrii. n-o sa-i mai poti deosebi. PS: inapoi la munca, firma nu te plateste sa postezi :)
      • 0 (0 voturi)    
        cred ca ar fi bine (Vineri, 21 decembrie 2012, 11:51)

        ciolanos [utilizator] i-a raspuns lui OvidiuDiaconescu

        sa faci si tu acelasi lucru , am impresia ca deja sarbatoresti toate apocalisele de pana acum , craciunul si anul nou .back to work slave on the cotton plantation. - sti tu la ce ma refer :))
  • +2 (2 voturi)    
    useleul arunca invatamantul intreg (Vineri, 21 decembrie 2012, 13:10)

    zaboo [utilizator]

    in aer ... ceva masuri??
    • +2 (2 voturi)    
      e maniera lor de a-l dezgropa :D (Vineri, 21 decembrie 2012, 14:11)

      alike [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      si... cine sa ia masurile? eventual la cosciug.