Vladimir Putin: Familia in Rusia trebuie sa aiba minim 3 copii. Pentru ca Rusia sa fie puternica si suverana, trebuie sa fim mai numerosi

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:04 Actualitate | Internaţional


Vladimir Putin
Foto: Agerpres/Xinhua
Presedintele rus Vladimir Putin a facut apel miercuri la cetatenii rusi sa faca mai multi copii, cel putin trei in fiecare familie, pentru ca tara sa nu saraceasca si sa nu devina incapabila sa isi "pastreze teritoriul", potrivit AFP. "Cred ca norma in Rusia trebuie sa devina o familie cu trei copii", a declarat el in discursul anual in fata natiunnii, adaugand ca pentru acest lucru mai sunt "multe de facut".

"Trebuie sa punem in aplicare conditii favorabile, in primul rand pentru femei, asa incat sa nu le fie teama ca nasterea celui de-al doilea sau al treilea copil le va pune capat carierei", a adaugat el.

Autoritatile ruse evalueaza mijloacele de incurajare financiara pentru familiile care aleg sa aiba un al treilea copil si analizeaza rezolvarea rapida a problemei lipsei gradinitelor.

Potrivit lui Putin, rusii trebuie sa privilegieze familiile numeroase pentru ca Rusia sa nu devina in timp "o tara saraca, imbatranita si incapabila sa pastreze independenta si chiar teritoriul". "Daca natiunea nu este capabila sa se pastreze si sa se reproduca, atunci nici nu mai avem de un dusman extern, caci totul se va prabusi de la sine" a avertizat el. "Pentru ca Rusia sa fie puternica si suverana, trebuie sa fim mai numerosi".

Rusia are in prezent circa 143 milioane de locuitori, pierzand peste 5 milioane dupa destramarea URSS in 1991, iar studiile publicate in ultimii ani prevad un declin demografic serios.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3389 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    de ce oare... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:19)

    stefan2008 [utilizator]

    Pai cum sa fiti numerosi bre daca nici tiganii nu vor sa vina la voi?!
    Vai de capul vostru mujicilor!
  • +7 (9 voturi)    
    Rusia (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:19)

    Kepler [utilizator]

    este intr-un declin demografic evident si acest lucru va avea consecinte foarte dure pt rusi in viitor.Practic, apogeul l-au atins cu uniunea sovietica.
    De fapt situatia Romanei este asemanatoare si se va vedea si mai bine dupa ce generatiile pensionarilor comunisti vor disparea in urmatorii 10 ani.
    • +2 (2 voturi)    
      cam in toata tarile "avansate" (Miercuri, 12 decembrie 2012, 20:53)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui Kepler

      e declin demografic, paradoxal in tarile sarace e o natalitate mai mare
  • +3 (7 voturi)    
    in curand Rusia=Chinatown (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:22)

    stefan2008 [utilizator]

    ...oare cum se zice "Rusia" in chinezeste? Ar trebui sa invatam cuvantul de pe acum.
    • +3 (5 voturi)    
      simplu (Miercuri, 12 decembrie 2012, 19:45)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui stefan2008

      Se zice "Nţ"
    • 0 (0 voturi)    
      numele chinez (Joi, 13 decembrie 2012, 12:00)

      serban [anonim] i-a raspuns lui stefan2008

      Rusia se zice Lu-sia dupa cum Romania se pronunta in chineza Lomania. Ei nu pot pronunta pe R, asta e. Iar rusii numesc China simplu Kitai...
  • +5 (9 voturi)    
    Nu dispera coane Putin (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:36)

    C.T.C [utilizator]

    In ultimii 2 ani Rusia a castigat noi teritorii si multi cetateni: Ucraina, Romania, Serbia, Georgia fiind doar cateva exemple, asa ca nu va faceti griji. In unele, limba rusa este deja obligatorie, in altele va urma sa fie.
    • +1 (1 vot)    
      Romania? (Vineri, 21 decembrie 2012, 12:11)

      spy [utilizator] i-a raspuns lui C.T.C

      daca ar fi cistigat Romania nu vedeai scut antiracheta la Deveselu...
  • +3 (7 voturi)    
    Mai ales ca au si unde sa-i creasca (Miercuri, 12 decembrie 2012, 18:47)

    Trojan.H [utilizator]

    Acum, dupa ce si-au extins teritoriile spre Europa.
  • +2 (4 voturi)    
    DA O LEGE CEVA ponto si gata ! (Miercuri, 12 decembrie 2012, 19:04)

    fosta zoezoe [utilizator]

    Rosii sunt in vana , criza UE le sufla in panze chiar daca au vaporul gaurit !
  • -1 (3 voturi)    
    sa asteptam ... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 19:35)

    the [utilizator]

    poate mai cloceste Tom Clancy un nou roman si ne da solutia ...
  • 0 (4 voturi)    
    eterna si insondabila R..... (Miercuri, 12 decembrie 2012, 19:40)

    mihai [anonim]

    Bai prostilor Putin are dreptate!
    E valabil ptr.toata civilizatia occidentala!
  • +2 (6 voturi)    
    stupid (Miercuri, 12 decembrie 2012, 19:55)

    stefanescu [anonim]

    ce om cretin , se gandeste numai la razboi , adica faceti multi copii ca sa avem cea mai mare armata din lume , populatia nu creste ca vrea unul si altul ci creste doar daca este crestere economica , in plus planeta asta cati oameni poate sa sustina ? mie scarba de natia asta de oameni care se gandeste numai la acaparat teritorii si populatii fara sa lase nimic bun omenirii , au cel mai mare teritoriu din lume si nu stiu sa il foloseasca
    • +1 (1 vot)    
      Tu te gandesti la razboi :)) (Miercuri, 12 decembrie 2012, 20:48)

      Cristian [anonim] i-a raspuns lui stefanescu

      El se gandea, probabil, la popularea rusiei cu chinezi, care devin majoritari in unele zone. Si urmeaza: tablite bilingve, invatamant in limba materna, autonomie, indepemdenta.. etc.
      In plus, pentru a sustine oamenii batrani, copii si alte persoane care nu pot munci, este nevoie de multi oameni care sa produca (munceasca).
      Razboiul nu se mai poarta de mult cu baioneta sau macar cu pusca. Se poarta cu tehnologie si.. moneda.
  • 0 (2 voturi)    
    statistica (Miercuri, 12 decembrie 2012, 20:50)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nasteri 10 la mie, decese,aproximativ 17 la mie.
    Mie imi convine, iar putinel poate sa raga cit vrea, trendul e ireversibil
  • 0 (2 voturi)    
    familia cu 2 copii = crestere ZERO (Miercuri, 12 decembrie 2012, 21:17)

    andreesanu [utilizator]

    Ca sa creasca numeric populatia trebuie sa aiba locuri de munca,stabilitate economica,facilitati pentru tinara familie,facilitati pentru cresterea si educarea copiilor, crese,gradinite ,scoli.
    Un nivel te trai decent poate fi premiza cresterii populatiei dar nu singurul.
    Romania a avut generatii intregi pe care le-a sacrificat,milioane sunt azi pe drumuri fara loc de munca,fara siguranta zilei de miine,este mai rau decit dupa razboi,statisticile sunt mincinoase.
    Cite milioane nu au parasit tara pentru un loc de munca ????,3-4 milioane isi cauta piine si linistea in alte tari.Forta acestora a fost diminuata plecind din tara,dar rezultatul muncii lor s-a simtit multi ani prin banii trimisi acasa 6-7 miliarde de euro pe an,erau bani intrati in tara fara ca guvernele de doi bani sa fi miscat un deget ,fara sa fi cheltuit un sfant.
    Asta-i adevarul,asta-i forta unei natii -OMUL.
  • +1 (1 vot)    
    Ruski (Miercuri, 12 decembrie 2012, 22:14)

    Mr John [anonim]

    Sa vezi tu acuma incesturi pe la sate..total recall