Studiu: Viena, orasul cu cel mai ridicat nivel al calitatii vietii.  Bucurestiul ocupa ultimul loc in Europa si locul 85 la nivel mondial

de DP     HotNews.ro
Marţi, 4 decembrie 2012, 13:42 Actualitate | Internaţional


Europa continua sa domine a clasamentul oraselor lumii cu cel mai ridicat nivel al calitatii vietii:  Viena, Zurich si Auckland sunt pe primele trei locuri, se arata in ultima editie a studiului anual realizat de compania Mercer si difuzat marti. Ultimele locuri din clasament sunt ocupate de Bagdad, Port-au-Prince si Khartoum.  Singapore ocupa locul intai in privinta calitatii infrastructurii. Din SUA, orasele cu cel mai ridicat standard al calitatii vietii sunt Honolulu si San Francisco, se mai arata in studiu.


 
Primele 10 pozitii ale clasamentului continua cu Munchen, care ocupa locul al patrulea, urmat de Vancouver, care e clasat pe locul al cincilea. Dusseldorf a scazut un loc, coborand pe locul 6, urmat de Frankfurt, Geneva, Copenhaga, Berna si Sydney.  In Statele Unite, Honolulu (28) si San Francisco (29) sunt orasele cu cel mai inalt rang, urmate de Boston (35). Chicago este clasat pe locul 42, in timp ce Washington DC, este clasat pe locul 43.  La nivel global, orasele cu cea mai scazuta calitate a traiului Khartoum, Sudan (217); N'Djamena, Ciad (218); Port-au-Prince, Haiti (219) si Bangui, Republica Centrafricana (220). Bagdad, Irak (221).

Studiul ia in considerare 221 orase, in functie de 39 de elemente ale calitatii vietii, vizand in special mediul politic, social si economic, dar si posibilitatile de petrecere a timpului liber, conditiile de locuit si mediul natural.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















7474 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Iar zgandariti? (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:30)

    Geo6101 [utilizator]

    Sa ne aducem aminte: energia, bancile, asigurarile...etc. Normal ca stapanii sa aibe cel mai bun nivel de trai iar slugile sa fie pe ultimul loc!...
    ...Dar vechilii? Cand ajung unde le e locul, cu uniformele in dungi si pe perioade lungi?
    • +5 (7 voturi)    
      si sa ne mai aducem aminte ca...... (Marţi, 4 decembrie 2012, 15:29)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

      ...."energia, bancile, asigurarile...etc" le-au fost vandute pe nimic "stapanilor" de catre o clasa politica tradatoare care a fost aleasa prin vot secret, tocmai de "slugile" care isi plang in pumni acum dar care nu se lasa si ii mai voteaza inca o data pe aceiasi politicieni.

      Oprescule, locul 85 ??? Esec batran ce esti !
      Mai lasa "vizitele de lucru" ca ai vazut ce a patit marele vizitator al neamului si fa si tu ceva in Bucuresti ca doar din banii nostrii faci.
      • +8 (10 voturi)    
        nu e Oparescu de vina! (Marţi, 4 decembrie 2012, 16:30)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui translativus

        De data asta, nu marioneta lui Ilici este de vina!
        In primul rand, Oparescu este primar "doar" de 5 ani, nu acum a ajuns Bucurestiul in situatia asta.
        in al doilea rand, Primarul general este alesul nostru!
        Daca concitadinii mei VROIAU ca orasul lor sa Nu fie chiar pe ultimul loc in Europa, era foarte simplu, alegeau un primar capabil! Cum nu a fost cazul, concluzia evidenta este ca ASA A VRUT POPORUL. Maria Sa Poporul nu este interesat de calitatea vietii, ci de cel mai lunga carnat din lume si de ceasurile aurite ....
    • -1 (1 vot)    
      nu sunt de acord! (Miercuri, 5 decembrie 2012, 12:33)

      rakkone [utilizator] i-a raspuns lui Geo6101

      Sa avem pardon, eu nu sunt de acord. Din vina austriecilor avem potai maidaneze cu zecile de mii pe strada, si munti de rahat? Din vina lor noi ne daramam istoria, dam autorizatii de constructie pe spagi pentru cladiri monstruoase pe spatii verzi, in parcuri, in zone istorice? Din vina lor concitadinii bucuresteni scuipa, arunca mizerii pe jos, pun manele la maxim, vandalizeaza etc? Din vina austriecilor avem cea mai mica suprafata de spatiu verde pe cap de bour mioritic? Din vina austriecilor primariile au mii de angajati, care mai de care pusi pe luat spagi, mai obraznici, mai puturosi, indolenti si mai inepti?
      Nu, cred ca toate de mai sus sunt vina noastra exclusiva, a tuturor priviti ca ansamblu. Dar e mai usor sa dam vina, ca Lucescu pe arbitri, pe oricine altcineva decat pe noi, ne face traiul in cloaca un pic mai suportabil. Ma intreb, daca nu ar exista austrieci, vestici in general, pe cine anume am mai putea sa dam vina pentru toate urgiile istorice reale si inventate.
  • +8 (10 voturi)    
    DACA ZICETI VOI... (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:47)

    schroedinger [utilizator]

    Ma mut la Sofia, sau mai bine la Sarajevo!
    Ba nu! Sigur la Tirana, ca e mai bine decat la Bucuresti!
    • +4 (4 voturi)    
      macar acolo n-ai politicieni romani! (Marţi, 4 decembrie 2012, 14:54)

      Andor74 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      ca mai mult ca sigur demagogia alora n-o intelegi :d
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Miercuri, 5 decembrie 2012, 10:33)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui schroedinger

      Si veniturile sunt mai mici acolo. Topurile astea sunt relative.
  • +2 (2 voturi)    
    Vai ce surpriza pentru Bucuresti :))) (Miercuri, 5 decembrie 2012, 14:54)

    zambara [utilizator]

    Cred ca fi fost o surpriza ca Bucuresti sa NU ocupe ultimul loc.
    Vai de mama noastra cu asa capitala de trei lulele. Cred ca vom avea locul ultim garantat multe generatii de acum inainte.
  • 0 (0 voturi)    
    fals (Miercuri, 5 decembrie 2012, 20:06)

    pitic69 [utilizator]

    Am urmarit link-ul la Mercer care a facut acest studiu si nici vorba de Bucuresti. Nu stiu de unde le scoate D.P. poate ii trebuie un alt traducator... deci "copy" si "paste" de la Mercer "The lowest-ranking European city is Tbilisi, Georgia (213)".
    poftim si link-ul http://www.mercer.com/qualityoflivingpr#city-rankings