Un politist american, erou pe internet dupa ce i-a oferit o pereche de ghete unui om al strazii

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 22:14 Actualitate | Internaţional


Politistul erou
Foto: Agerpres/AP
Fotografia ce il infatiseaza pe un politsit new-yorkez oferindu-i soseste si o pereche de ghete unui om al strazii descult, care statea in frig, a facut senzatie pe retelele de socializare, unde peste jumatate de milion de oameni au dat "like" de la postarea sa saptamana aceasta pe pagina de Facebook a politiei din NY, relateaza AFP.

Politistul Lawrence DePrimo a devenit erou fara sa vrea, dupa ce o turista din Arizona a imortalizat scena si a trimis fotografia politiei din metropola.

Pe 14 noiembrie, ofiterul patrula aproape de faimoasa Times Square, cand l-a observat pe trotuar pe barbatul fara adapost, descult. "Era un frig teribil, eu aveam doua perechi de sosete si tot imi era frig", a marturisit politistul, in varsta de 25 de ani, pentru New York Times.

La ora 21:30, DePrimo a intrat intr-un magazin de incaltaminte si a cumparat o pereche de ghete de 75 de dolari. Vanzatoarea, induiosata, i-a facut o reducere.

"Politistul nu astepta nimic in schimb si un stia ca eu il privesc", scrie Jennifer Foster.

Tanarul ofiter a spus pentru NY Times ca pastreaza in buzunar bonul din acea seara, pentru a-si aminti ca "uneori viata este mult mai dura pentru unii decat pentru altii".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2896 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Deci se poate (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 22:35)

    Andrei [anonim]

    Intr-adevar un gest frumos... din pacate la noi nu o sa vedeti asa ceva prea curand...
    • 0 (0 voturi)    
      sa fim optimisti (Duminică, 2 decembrie 2012, 12:24)

      Vicrintor Pontonescu [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      domnul dan iti da geaca, useleul bricheta
    • 0 (0 voturi)    
      La noi (Luni, 3 decembrie 2012, 11:00)

      aqualung [utilizator] i-a raspuns lui Andrei

      Ce o să vezi la noi e că cerșetorii ar refuza un asemenea dar, pentru că în mintea lor e că dacă nu stau desculți nu inspiră suficientă milă și nu primesc suficientă pomană.
  • +10 (10 voturi)    
    diferenta (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 23:38)

    iuon [anonim]

    Politistul din State este constient ca el este slujitorul cetatenilor, inclusiv cele care au ajuns la periferia societatii! Din aceasta cauza americanul de rand respecta pe politist si cand are nevoie de ajutor, apeleaza la ei cu incredere.

    Poltitistul Roman crede ca societatea exista ca el sa aiba prin cine sa si faca planul de amenzi, sa fie persoane pe cine sa umileasca, asupra carora el sa exercite forta ... etc. Cunoscand atitudinea lor, noi, oamenii de rand, evitam sa apelam la ei, pentru ca viata e mai simpla asa.

    Ar merita un articol patania mea, cand am apelat ultima data la Politia Romana.

    Presupun, ca de ziua nationala, se mandresc ca aparatorii patriei!!!
  • -6 (10 voturi)    
    Andrei (Sâmbătă, 1 decembrie 2012, 23:53)

    Mihai_S [utilizator]

    Si la noi se intampla asa ceva. Nu mai defaimati imaginea poporului din care faceti parte. Asemenea gesturi sunt la tot pasul si in Romania, sincer cunosc persoane care construiesc chiar si case pentru sarmani si se ingrijesc sa aiba ce manca si inbraca.
  • +4 (6 voturi)    
    La noi poza e cam la fel dar cu alta poveste (Duminică, 2 decembrie 2012, 0:31)

    mika [anonim]

    politist roman: pastrez si acum in buzunar foita cu toate calculele din taxa de protectie, sa vada si acest individ ca viata e mai grea pentru altii. pana una alta, pentru amortizarea datoriilor, ii iau incaltarile individului.
    sunt poate un pic cam dur, dar in ultima vreme aud numai cazuri cu politisti romani infractori.
  • -2 (4 voturi)    
    boschetari (Duminică, 2 decembrie 2012, 6:48)

    maracine [anonim]

    e un fel de ... ballshit pe net.
    In SUA sint peste 2 milioane de oameni in postura boschetului ala. In New York City sint zeci de mii.
  • -1 (1 vot)    
    solidaritate (Duminică, 2 decembrie 2012, 8:50)

    paganini [utilizator]

    ma incearca un sentiment de ADMIRATIE totala.!un gest uman,prietenos fata de aproapele nostru aflat la nevoie...chiar langa ei este o etajera cu incaltaminte...!! ! tot privesc si nu imi pot lua ochii de pe imagine !....raman fara cuvinte !
  • +2 (4 voturi)    
    politistul (Duminică, 2 decembrie 2012, 8:50)

    sanduionescu2012 [anonim]

    Din prima , cine se gandeste sa intre in politia romana se gandeste la jaf !Elevii mei ,viitori candidati imi spuneau neoficial cum vor face ei bani dupa absolvirea Academiei de politie: estorcare, santaj, taxe de protectie ,spaga ! Culmea este ca noi ii platim sa ne bata la meci , sa ne amendeze degeaba , sa ne incurce circulatia ,sa-i protejeze pe traficantii de droguri ,de tigari, de carne vie , de organe,sa-i aresteze pe cei atacati ,sa-i jefuiasca pe hoti, sa ne invete ca abuzul este idealul vietii lor ! Uitati-va la ei ce grasi sant ,tot felul de flenduri care nu pot face fata la nimic !
  • +1 (1 vot)    
    nu stiu daca acest comentar va fi postat... (Duminică, 2 decembrie 2012, 10:31)

    a [anonim]

    o cunostinta de a mea, lucrator comercial la o "alimentara" a dat o paine unui cersetor, cu buna credinta ca face o fapta buna, apoi a iesit in urma acestuia din magazin fara ca acela sa o bage de seama si a remarcat cum cersetorul a ARUNCAT painea pe un teren viran si apropiindu-se repede de acesta si intrebandu-l de ce a facut aceasta acesta a raspuns ca el avea nevoie de bani si nu de paine, oare pentru ce "de bani"? nu putea sa dea painea altui cersetor care ar fi avut nevoie de ea? (ca doar cred ca se cunosc intre ei mai bine). DECI: CUM PROCEDAM?