Reuters: Romanii si-au pierdut increderea in politicienii preocupati mai mult de certuri decat de problemele tarii

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Marţi, 26 iunie 2012, 23:00 Actualitate | Internaţional


Romanii isi pierd din ce in ce mai mult increderea in politicieni, care sunt preocupati mai mult de certurile aparute intre ei decat de problemele cu care se confrunta una dintre cele mai sarace tari din Uniunea Europeana, anunta Reuters.

Acest lucru se poate reflecta in alegerile parlamentare ce vor avea loc peste cinci luni, cand alegatorii ar putea vota partidele populiste sau cele care urmaresc politici extreme, ca in cazul Greciei sau Ungariei, citeaza EurActiv.ro

Premierul roman Victor Ponta a preluat puterea in urma cu trei luni, dar deja se afla sub presiunea acuzatiilor de plagiat. "Sunt in prima linie a razboiului cu sistemul care a guvernat Romania, iar acestia raspund prin santaj, amenintare si calomnie", a declarat Ponta dupa acuzatiile de plagiat din revista Nature.

In timp ce romanii au un salariu mediu lunar de 350 de euro si se confrunta zilnic cu birocratia si oficialitatile, liderii lor beneficiaza de masini scumpe, vile impozante si conturi generoase. In orasele din Romania cea mai mare si ostentativa resedinta o are in mod normal primarul.

Victor Ponta este succesorul lui Ion Iliescu, succesorul lui Nicolae Ceausescu, cel care a preluat puterea dupa violentele din 1989. Scolit la Moscova si inca o figura influenta, Iliescu este acuzat ca a permis cresterea coruptiei si le-a permis politicienilor sa prospere.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2050 vizualizari

  • +6 (6 voturi)    
    unde-i mandria noastra?? (Marţi, 26 iunie 2012, 23:04)

    xuleasca [utilizator]

    de ce am uitat sa ne mandrim cu noi, cu tara noastra??? e oare vina noastra ca nu am stiut ce sa alegem prin vot?????? trebuie sa ne revenim, altfel ajungem mai rau
    • +1 (1 vot)    
      ar fi bine sa fie o problema de vot (Miercuri, 27 iunie 2012, 10:34)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui xuleasca

      insa, problema este ca nu ai cu cine sa votezi. toti sunt corupti (ma refer la lideri, nu la fiecare politician in parte, desi s-ar putea sa nu gresesc nici asa). singura noastra consolare este ca din cand in cand (foaaaarte rar) mai intra cate unu la parnaie. AN trebuia sa fie de mult dupa gratii, si cu dosare grave, dar a intrat abia acum, inainte de alegeri pe un rahat de dosar (unde sunt dosarele privatizarilor strategice?). daca AN ar fi fost bagat la zdup pentru ca just. evident, aceste arestari (necesare de altfel) au loc la comanda politica, altfel de ce nu vedem si un videanu luat in colimator (doar n-o sa-mi spuneti ca nu merita)? daca va castiga usl-ul, o sa-l vedem si pe videanu in lupa, daca nu, va vastiga tot pdl-ul....sper din toata inima sa vedem un oprisan. toate actiunile ""juste"" sunt in realitate incaierarile unei clase politice corupte pana in maduva oaselor
  • +5 (7 voturi)    
    si predicat (Marţi, 26 iunie 2012, 23:10)

    Rasmus [utilizator]

    interesanta linia Moscova-Iliescu-Ponta :)
    lipseste veriga Nastase dar el este la racoare acum
    Ponta?
  • +6 (6 voturi)    
    Atat?! (Marţi, 26 iunie 2012, 23:11)

    ValyGreavu [anonim]

    Nu se spune ca Ponta conduce tara de la Antene? Si nici ca a plagiat?! Si nici ca Basescu este un Dictator? Si nici ca Antonescu vrea cu orice chip sa candideze? Anul asta ca sa-l prinf sf-ul lumii pe tron?
    Si nici ca Voiculescu este succesorul banilor lui Ceausescu, Prietenul lui Iliescu si finantatorul lui Pontescu si Antenescu?
    Cam neinformati baietzii astia de la Reuters. Sa mai puna mana pe o carte sau o lucrare de doctorat ceva :)
  • +11 (13 voturi)    
    sigur că şi-au pierdut încrederea! (Marţi, 26 iunie 2012, 23:24)

    ampersand [utilizator]

    Priviţi imaginea de mai jos şi identificaţi rana produsă în gât de pistolul Smith&Wesson în urmă cu şase zile:

    http://www.evz.ro/uploads/Nastase_CP1_031e71bdb2_thumb_630_380.jpg

    Mai poate avea cineva încredere în ce ni se vinde?
    • -3 (5 voturi)    
      Nu mai e poza pe server! (Miercuri, 27 iunie 2012, 0:37)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui ampersand

      CENZURA comunista functioneaza. Stati linistiti si pregatiti-va de VALUL 2: dupa Marea Privatizare urmeaza Marea Nationalizare.
    • +2 (2 voturi)    
      Da fularu? (Miercuri, 27 iunie 2012, 1:03)

      ValyGreavu [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      ampersand : Unde-i fularu frate?
  • +12 (12 voturi)    
    Minciuni ! (Marţi, 26 iunie 2012, 23:24)

    Malone_M [utilizator]

    Reuters minte!
    Pe surse am aflat ca femeile de serviciu de la Parlament si Senat nu stiu cum sa-i mai roage pe alesi sa-si ridice picioarele de pe podea pentru ca ele sa poata da cu mopul! Si asta pentru ca acestia din grija pentru popor stau la munca 24 de ore din 24, 7 zile din 7 ! Pe bune!
  • +7 (9 voturi)    
    sec, crud dar adevărat (Marţi, 26 iunie 2012, 23:25)

    domu [utilizator]

    nu au zis de salariul minim, că ustura, la propriu.
    De ce salariul minim e sub 200 de euro, încă?
    Interesele cui sunt protejate?
    De ce nu creşte salariul minim? de atâţia ani stă la un prag de mizerie.
  • -3 (11 voturi)    
    Corect. (Marţi, 26 iunie 2012, 23:31)

    Alin_N [utilizator]

    Nu conteaza cine este la putere, politicienii, justitia, cei din finante, politia sunt corupte si ca si cand n-ar fi suficient sufoca mediul privat, il pervertesc prin manipularea banilor publici.
    Cine ar avea ca program instaurarea dictaturii ar avea votul meu. Macar stiu cat trebuie sa-i dau din ce produc dictatorului, clica ar fi mai putin groasa si castigurile ar fi mai mici, doar pentru varfuri. Spun asta pentru ca imi amintesc, pe vremea comunistilor se fura, cei din partid traiau mai bine, dar nici pe departe nu erau atat de opulenti ca fiecare primaras sau inspectoras de doi bani.
  • +5 (7 voturi)    
    Bravo justitiei!! (Miercuri, 27 iunie 2012, 0:15)

    Daniels22026 [utilizator]

    Politicienii romani tocmai s-au trezit intr-un alt univers. Mandatul de parlamentar nu mai permite furtul la liber. In caz contrar, poate dauna grav libertatii !! Plus confiscarea averii.

    Increderea in politicieni va creste. Nu miine. Si nici poimiine. Insa incet si sigur.