VIDEO The Economist: Nastase si-a invitat denigratorii acum opt ani de zile sa-i numere ouale. Acum judecatorii romani sunt cei ce au "oua"

de Narcis Anton     HotNews.ro
Vineri, 22 iunie 2012, 0:27 Actualitate | Internaţional


Jurnalistii de la The Economist au publicat un amplu articol referitor la Adrian Nastase si la tentativa de suicid a acestuia. Nu a fost uitata si replica celebra a domnului Adrian Nastase, care acum opt ani cand a fost intrebat despre averea impresionanta pe care a acumulat-o in timpul mandatului, fostul premier a raspus: "Ii invit sa-mi numere ouale".



Acum judecatorii romani sunt cei "care au oua", sustin jurnalistii de la The Economist, intr-un articol intitulat sugestiv: "A bloody sentence" (O sentinta insangerata).

"Dupa un proces de trei ani si jumatate, judecatorii au decis ca domnul Nastase a adunat ilegal aproximativ 1,6 milioane de euro in timpul campaniei sale electorale din anul 2004, cand a candidat pentru prezidentiale", informeaza jurnalistii britanici.

Nu a fost uitata decizia data in cazul dosarului de coruptie "Trofeul Calitatii" in care a fost implicat fostul premier Adrian Nastase si pentru care a primit o sentinta de doi ani cu executare: "Acesta este un moment extrem de important pentru Romania, tara criticata constant de catre Uniunea Europeana in ultimii ani pentru ca ar fi fost incapabila sa se ocupe de politicienii corupti de rang inalt. In plus nivelul extrem de ridicat al coruptiei a fost si motivul pentru care Romaniei i s-a refuzat aderarea la spatiul Schengen in 2011".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4953 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Au dreptate jurnalistii englezi... (Vineri, 22 iunie 2012, 0:39)

    inganduratul [utilizator]

    Am fost azi la spitalul de urgenta Floreasca si am aflat unde este "parcat" Adita Bombonel. Practic l-am ghicit dupa miros...
    Mirosea puternic in zona in care se afla El Insusi a cadavru politic...
  • +7 (7 voturi)    
    ca om... (Vineri, 22 iunie 2012, 0:39)

    strelka [utilizator]

    imi pare rau de nastase ca om, ca e la mare belea, dar ce a facut el pt tara asta nu poate pedepsi justitia, poate doar istoria,si ar merita mai multi coti de parnaie, dar numai cu asta l-au putut "turna". Pt. toti cei ca el: bagati de seama ca nu e ca in filme la puscarie....
  • +10 (10 voturi)    
    Concluzie (Vineri, 22 iunie 2012, 0:40)

    Vizitiul [utilizator]

    Nastase nu are oua, altfel era barbat si isi vedea de sentinta aia de 2 ani.

    Deci nu avem ce numara la Nastase...insanatosire grabnica ca viu sa te vizitez, pe bune :) Iti aduc 2 oua fierte :)
  • +12 (12 voturi)    
    Ponta (Vineri, 22 iunie 2012, 0:41)

    LoveRomania [utilizator]

    Ma uit cum pe plan extern, lucurile sunt vazute asa cum trebuie, si este vazuta si modelitatea telenovelistica prin care membrii PSD plang dupa Nastase.

    Cred ca se amuza astia copios de Ponta, cu pretentiile sale de a merge la Consiliu, cu scrisoare prinvind persecutia politica, etc.
  • -9 (11 voturi)    
    cred ca sunt de prepelita (Vineri, 22 iunie 2012, 0:43)

    evoque [utilizator]

    daca judecatorii aveau oua, daca procurorii ar avea oua, atunci ar fi gasit multe foarte multe cazuri in care bombonel sa fie condamnat.
    pe zi ce trece incep sa cred ca "trofeul calitatii" este o facatura marca basescu, menita sa demonsteze ca in romania cineva are oua. Aceasta facatura seamana mult cu toate facaturile lui basescu incepand cu flota, rapirea ziaristilor, albita, etc.
    Daca nastase poate fi vinovat de ceva atunci poate fi vinovat pentru privatizarile din vremea cand era prim mininistru, insa la fel de vinovat este si basescu pentru flota si alte multe.
    Daca nastase este vinovat pentru aroganta, atunci basescu este vinovat pentru sadism.
    Daca nastase este vinovat pentru ca a incercat sa faca din psd un partid stat, atunci basescu este vinovat pentru ca a facut un stat securist.
    Daca nastase este vinovat pentru ca pe vremea psd a creat armate de plagiatori, basescu este vinovat pentru ca a creat armate de colonei.
  • +5 (5 voturi)    
    repede! (Vineri, 22 iunie 2012, 0:47)

    Nicolae Kidman [utilizator]

    Repede, un drept la replică! guvernule, marga, se-aude?
  • +8 (8 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Vineri, 22 iunie 2012, 0:57)

    [anonim]

    • +5 (5 voturi)    
      Stati linistiti, nu va face puscarie (Vineri, 22 iunie 2012, 2:10)

      Texy [utilizator] i-a raspuns lui

      Ma intorc si eu,dupa 20 , dar nu se va intimpla, din pacate...
      Cel mai haios a fost Taica Ilici care a facut o afirmatie demna de cineva cu probleme la "balcon" - "Ar trebui ca Basescu sa-l gratieze !".

      Vorbeste gura fara el...inca se crede in comunism(ce-i drept, in cel cu "fata umana")

      Asteptam si alti Baroni Rosii PSD in fata judecatorilor,ca sa justifice averile imense strinse in primii 10 ani dupa '89.
  • +7 (7 voturi)    
    Ouale (Vineri, 22 iunie 2012, 1:04)

    cetateteanuTurmentat [utilizator]

    circul cu "sinuciderea" e de prost gust si denota ca, ori ce s-ar intampla, comunistii romani reformati se sustrag oricarei responsabilitati. ei se vor situa, intotdeauna, in deasupra legii. bombonel mai are un pic si e declarat erou national, cand, de fapt, bombonel nu o duce rau de loc: parnaie nu face, fiindca are preteni bine plasati prin spitale - bradisteanu - si tovarasi de partid, care ii vor face "recuperearea" luuunga si anevoioasa. cat despre oua, raman cu bombonel si tot neamul lui, care o sa ne fure si minta pentru inca cateva generatii. uite-asa avem noi parte de conducatori "luminati".
  • +3 (3 voturi)    
    au incercat (Vineri, 22 iunie 2012, 3:03)

    crisic [utilizator]

    cativa ani.
    Nu le-au gasit.
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Vineri, 22 iunie 2012, 14:13)

    Xorciser [utilizator]

    La un complet de 5 judecatoare-femei, nu prea sunt multe oua...