Huffington Post: Premierul roman Victor Ponta in fata acuzatiilor de plagiat

de Mircea Barzoi     HotNews.ro
Miercuri, 20 iunie 2012, 5:05 Actualitate | Internaţional


Premierul roman Victor Ponta se confrunta cu acuzatii de plagiat, dupa ce doi ministri ai educatiei din cabinetul sau au demisionat din aceleasi motive. Desi tara se zbate in instabilitate politica, Ponta are foarte mult timp pentru a explica presupusele greseli din doctoratul sau, relateaza Huffington Post.

Unii romani considera ca la mijloc se afla criterii politice. Altii o reflectare a culturii academice care a aparut dupa prabusirea comunismului, atunci cand diplomele universitare au devenit un mod de a urca pe scara sociala.

"Persoanele cu ambitie, bani si influenta si-au cumparat diplome de doctorat in ultimii 20 de ani. Arata bine in CV-ul lor o astfel de diploma, e la moda, asa ca o compara ca si cum ar cumpara un costum Armani", sustine analistul politic Stelian Tanase.

Revista Nature a anuntat ca a primit de la un anonim documente care indica faptul ca mai mult de jumatate din lucrarea de doctorat de 432 de pagini a lui Victor Ponta a fost copiata de la doi profesori de drept din Romania.

Desi la inceput a negat acuzatiile pe care le considera motivate politic, Ponta a admis ca singura vina pe care o poarta este ca nu a mentionat in partea de jos a fiecarei pagini lista de autori, ci doar in bibliografia de la finalul lucrarii. Acesta a mai adaugat ca va renunta la titlul de doctor in cazul in care acuzatiile se dovedesc adevarate, dar nu va demisiona din functia de premier al Romaniei.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















4986 vizualizari

  • -12 (16 voturi)    
    Vanatori de plagiatori :) (Miercuri, 20 iunie 2012, 5:34)

    incomod [anonim]

    Evident daca documentele scurse pe surse sunt reale, activitatea lui Ponta din timpul doctoratului se incadreaza la plagiat. La fel de evidenta e sursa acestei tarasenii, alintata duios in popor cu apelativul “Trei Coceni”. E de-a dreptul patetica isteria declansata, vezi productiile vigilentului Agilica si anticomunistului Tismaneanu, care mitraliaza demascari pe banda rulata ( sa mai zici ca genele n-au nici un amestec ). Intre un student care face copy-paste de umplutura si un asa zis sef de stat care se ocupa de razbunari personale in timpul mandatului, mult mai popular e primul, fara indoiala. probabil ca si Ponta e constient de asta, avand in vedere relaxarea pe care o afiseaza. Adevarul e ca pe majoritatea romanilor ii doare undeva sub coada de plagiate, ICR-uri si alte alea… Ce nu pricep toti fan(atic)ii astia, e ca nimeni nu-l simpatizeaza pe Ponta sau pe Crin sau USL-ul… in schimb majoritatea covarsitoare uraste de-a dreptul PDL-ul si pe Basescu… Paradoxal, Basescu s-ar putea sa-si fi semnat sentinta cu actiunea asta, pentru ca daca pana acum Ponta parea destul de impaciuitor, cred ca in momentul asta a trecut la next level pe plan sentimental
    • +7 (9 voturi)    
      totusi (Miercuri, 20 iunie 2012, 9:54)

      gaga mic [anonim] i-a raspuns lui incomod

      ... NU pe toti "ii doare sub coada de plagiate si ICR-uri", si e bine de stiut asta de catre "majoritatea" despre care vorbiti; as adauga ca aceia carora le pasa sunt exact cei care inteleg semnificatia conceptelor "ICR" si "teza de doctorat";
      in plus, mai sunt unii - probabil tot minoritari - pentru care atributul "anticomunist" (de ex "anticomunistul Tismaneanu") are semnificatie de elogiu, nu de insulta......
      • 0 (2 voturi)    
        ehhh (Miercuri, 20 iunie 2012, 10:38)

        Xu [anonim] i-a raspuns lui gaga mic

        Sigur nu pe toti! La fel de sigur cum dintr-o data sunt mai multi decat de obicei cei "interesati" de plagiaturi sau "politizarea culturii" (ce draq o mai fi si asta?).

        Anticomunist in Romania anului 2012 rimeaza cu vanatorii de fantome. Iar un intelectual care se vinde pentru un interes politic meschin isi pierde drastic din credibilitate.
    • +2 (2 voturi)    
      Ciudate puncte de vedere (Miercuri, 20 iunie 2012, 11:12)

      lsorin [anonim] i-a raspuns lui incomod

      Isteria declansata nu e patetica.
      E fireasca, cel putin pentru cei care au diplome/titluri obtinute corect.
      Asa cum eu refuz sa fiu "la fel de licentiat" ca un absolvent de Spiru Haret (am terminat Universitatea din Bucuresti in 1990), cei care au diplomele/titlurile obtinute prin munca dezaproba astfel de actiuni/persoane.

      Pe de alta parte este ciudata introducerea in subiect a presedintelui Basescu, despre care articolul nu pomeneste nimic. Dar daca tot ai facut-o tu, fara sa ma intereseze ce sentinta si-a semnat si, mai ales, prin care actiune, te intreb acum: cine vrei sa ne reprezinte la Bruxelles? Prea putin iubitul Basescu sau hotul de Ponta?

      Vanatori de plagiatori?
      Da, sunt la fel de utili ca si camerele de supraveghere la bacalaureat.
      N-avem nevoie de analfabeti cu diploma de "bac" si nici de doctori de doi bani.

      Bomboana de pe coliva, ar fi ca doctorul Ponta s-o numeasca pe profesoara Andronescu la ministerul educatiei, dupa ce aceasta a lansat si sustinut ideia admiterii in invatamantul superior fara diploma de bacalaureat.

      Intrebare finala: cumva exista un spor (de 50%?) pentru posesorii de doctorat in sistemul bugetar? Pai asta-i ratiunea infiintarii febricilor de diplome, nu moda/costumele Armani!

      Patria si dreptul lui Ponta!
      • -2 (2 voturi)    
        M-ai facut sa rad :) (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:36)

        incomod [anonim] i-a raspuns lui lsorin

        "este ciudata introducerea in subiect a presedintelui Basescu, despre care articolul nu pomeneste nimic."
        Aici m-ai facut sa rad cu pofta :) :)
        "cine vrei sa ne reprezinte la Bruxelles? Prea putin iubitul Basescu sau hotul de Ponta?"
        Oricine in afara de basescu si te vei convinge de asta la foarte probabilul referendum de suspendare :)
  • -8 (10 voturi)    
    din CV-ul Dnei Udrea..... (Miercuri, 20 iunie 2012, 6:49)

    costica [anonim]

    "Cinci lucrări ştiinţifice şi articole în domeniul geopoliticii si globalizării:
    “Geopolitica Spaţiului Marea Neagră – Caucaz”, coautor
    “Mediul Internaţional şi Uniune Europeană”, coautor
    “Profilul Geopolitic al Bazinului Mării Negre şi Caucazului”, coautor
    “Perspectivele Strategice ale regiunii Mării Negre în viziunea S.U.A. Interesele româneşti şi miza resurselor energetice din regiune”, autor
    “Globalizarea – concept, dimensiuni şi procese”, coautor"

    O vede careva pe Dna Udrea vorbind la nivelul unui autor de astfel de lucrari stiintifice?!
    Daca DA, propun celor de la B1 mari sustinatori de portocaliu sa o invite la o emisiune pe tema "strategia geopolitica" a Romaniei alaturi de experti din domeniu !!!
    Sa vedem cum functioneaza "afacerea" cu masterate, doctorate, lucrari stiintifice care umplu CVurile mai marilor zilei, in Romania politica post'89 !!!
    Succesuri!!!

    Reamintesc deja celebra emisiune a lui Robert Turcescu "100%", cu celebra intrebare: "Care este Presedintele Norvegiei?", la care Dna Udrea habar nu a avut ca Norvegia este o monarhie !!!
    Asa "autor" de lucrari stiintifice pe teme de globalizare(!!!) si strategie geo-politica(!!!!).....cum de nu s-a sesizat nimeni atunci ca este totusi autoare de lucrari stiintifice pe tema: globalizare si strategie geo-politica ??!!!
    Poate "globalizarea" in domeniul FASHION??!!!
    • +7 (7 voturi)    
      in general, ai dreptate (Miercuri, 20 iunie 2012, 9:48)

      ginel din obor [anonim] i-a raspuns lui costica

      dar, acum suntem ocupat cu dl. copy a lot.
      si in asteptarea pronuntarii la iccj.

      pe rand.

      apropo, se pare ca iar avem un ministru al educatiei cu un cv gresit. de dactilografe, of course.:)

      in rest, ai dreptate, azi, sa fii recunoscut(!!), iti trebuie niscai diplome de pe alte meleaguri, cat mai sonore, fo doo tri doftorate si, musai, o vancanta in dubai !

      sa traiti bine !
    • 0 (2 voturi)    
      pai, Udrea e si doctorand !! (Miercuri, 20 iunie 2012, 11:19)

      vio [anonim] i-a raspuns lui costica

      asa am citit pe CVul ei !!
      credeti ca mai are curajul sa mearga inainte cu doctoratul?
  • +9 (9 voturi)    
    Traducere stangace (Miercuri, 20 iunie 2012, 8:01)

    Observatot [anonim]

    Pentru ca nu intelegeam sensul afirmatiei "Ponta are foarte mult timp pentru a explica presupusele greseli din doctoratul sau" am apelat la textul original.

    M-am lamurit. Fraza "Ponta has found himself devoting an exceptional amount of time to explaining the alleged academic misdeeds of himself and his appointees" se traduce corect asa:
    Ponta a dedicat neobisnuit de mult timp pentru a explica acuzatiile ce i-au fost aduse pe plan academic lui si celor pe care i-a numit.

    Parca e altceva... Nu de alta, dar fraza "Ponta are foarte mult timp..." ma speriase. Eu sper ca nu mai are! :-)
  • -7 (9 voturi)    
    huffington who? (Miercuri, 20 iunie 2012, 8:34)

    MarianEugem [utilizator]

    daca nu este in New York Times, nu exista!
    • +1 (1 vot)    
      FYI (Miercuri, 20 iunie 2012, 10:27)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui MarianEugem

      Puffington Host e ziar "de stanga"
  • +8 (8 voturi)    
    plagiat (Miercuri, 20 iunie 2012, 8:39)

    alip [utilizator]

    "Domnule" Ponta, cel mai bine iti prezinta calitatile articolul din Huffington Post, in josul caruia este filmuletul cu o banda de hoti romani care fura din camioane in mers. Asta li s-a parut lor relevant sa puna ca stire legata de aia cu plagiatul tau: e furt ordinar si intr-un caz si in altul. Si tu chipurile ne reprezinti pe noi, la fel cum ne reprezinta si aia care jefuiesc camioane. Rusine sa-ti fie.
  • +8 (8 voturi)    
    dar nu va demisiona din functia de PM (Miercuri, 20 iunie 2012, 8:40)

    IoanB [utilizator]

    ... hotii de buzunare, hotii din bancomate, cersetorii, escrocii de pe internet cu buletin de Romania nu reusesc laolalta sa faca atat de rau imaginii tarii noastre in lume cat reusesc acesti doi nesimtiti: adrian severin si victor ponta.
    Ma intreb daca parlamentul tarii este format in mod majoritar din oameni de aceeasi proasta calitate. In caz contrar ar trebui sa initieze o motiune de cenzura sa-l trimita pe derbedeu acasa.
  • -9 (9 voturi)    
    foarte bine (Miercuri, 20 iunie 2012, 8:48)

    clujean [anonim]

    lasa naibii doctoratul si pune biciul pe mafiotii care ne sufoca! fix de fleacurile astea aveam noi acuma chef si nevoie, ce sa zic! imi creste nivelul de trai si buna dispozitie de mama focului daca tu esti sau nu doctor, Victore? in rest, are basexu pacate infinit mai grave, comise atat ca primar cat si ca presedinte, prin care a nenorocit milioane de oameni, mai ales invrajbindu-i, nu e cazul sa pierzi tu vremea cu lamuriri privind doctoratul.
  • +5 (5 voturi)    
    Mda (Miercuri, 20 iunie 2012, 9:00)

    ion [anonim]

    Huffington Post nu stie ca la noi aici in Romania au fost alesi ca primari oameni care stau la puscarie cam de un an. Asa ca nu prea ne intereseaza pe noi chesti din astea gen plagiat.
    Plus ca spre deosebire de Mang, Victor Ponta este un peste prea mare, nu o sa se poata genera aceeasi presiune a publicului cum s-a generat la Mang, incat sa fie Ponta nevoit sa demisioneze. Pe langa asta la Ponta obrazul este mai gros ca talpa de la bocanc, pana nu toate instantele posibile si imposibile din Romania nu zic ca da este plagiat, pana nu vine CEDO si tribunalul de la Haga si zic ca este plagiat, pana nu vin extraterestrii si zic ca da este plagiat, pana atunci nu demisioneaza.

    Totusi pentru cei care cred ca ar fi ceva politic aici, eu zic ca Nature este o publicatie mult prea prestigioasa ca sa se bage in asa ceva fara sa aiba convingerea ca este adevarat
  • +5 (5 voturi)    
    Gogu (Miercuri, 20 iunie 2012, 9:04)

    miki [anonim]

    Sigur o sa demisioneze cind Barosso,Merkel sau Holande nu vor da mina cu el.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu se ocupa doar de asta, (Miercuri, 20 iunie 2012, 9:18)

    Dianora [utilizator]

    Sa nu fim rai: a avut timp si sa se duca la meci in Polonia si in "vizita personala" (excursie) la Viena. Prin tara, Hidroelectrica intra in faliment. Da' are cineva timp sa se gandeasca de facturile de la iarna?
  • +1 (1 vot)    
    question (Miercuri, 20 iunie 2012, 11:51)

    cleo [anonim]

    Dar plagiatul (daca este dovedit) nu se condamna penal, conform legislatiei romanesti? Ca mie mi se pare ca dl PM si-a cam recunoscut vina, odata ce a declarat ca accepta sa-i fie retras titlul sau ca nu a pus ghilimele sau ca nu a pus note de subsol..., lucruri care, coroborate cu copy-paste-ul de sute de pagini dovedeste clar plagiatul. Deci, repet: are sanse sa fie condamnat din cauza plagiatului?
  • +1 (1 vot)    
    Ponta "Copy-A-Lot" (Miercuri, 20 iunie 2012, 12:59)

    uluit [utilizator]

    Le recomand celor de la Huffington Post, Nature si Kommersant, sa incerce sa traduca proverbele noastre...

    Zicala din popor (varianta folclorica):
    "Hotul neprins, e negustor cinstit."

    Zicala guvernului Ponta (varianta "cel mai cinstit"):
    "Plagiatul neprins, e ministru cel mai cinstit"
  • -1 (1 vot)    
    Dna Udrea nu-l ataca pe Ponta ?! De ce oare ???!!! (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:16)

    lili [anonim]

    Uite de ce !!! Partea I !!
    "Impresionantul cor al acuzatorilor plagiatului lui Victor Ponta este lipsit, surprinzător, de cea mai stridentă voce. Obişnuită să sară cu picioarele pe premierul în exerciţiu, Elena Udrea tace adânc şi filosofic. Pentru că are motive serioase s-o facă.
    Stimulat de interesul public subit pentru opera editorială a demnitarilor români, un cercetător (deloc anonim) a sesizat Jurnalul Naţional cu privire la contribuţia inestimabilă a fostului ministru PD-L al Dezvoltării şi Turismului la îmbogăţirea tezaurului ştiinţific naţional. Scotocind puţin în cv-ul Elenei Udrea, uşor accesabil (pe link-ul http://www.elenaudrea.ro/cv), sare-n ochi capitolul “Activitatea ştiinţifică”. Unde este menţionată, între alte opere alese, lucrarea intitulată “Mediul Internaţional şi Uniune (fără a la coadă) Europeană”. Elena Udrea figurează coautor, alături de Graţiela Constantin Barna, fosta soţie a fostului şef al Gărzii Financiare Bucureşti, celebrul Stelică “Faliment” Barna, actualmente Constantin, care încă nu a reuşit să justifice Agenţiei Naţionale de Integritate (ANI) cum a dobândit, în perioada 2004 – 2011, suma de 740.776 euro, dincolo de veniturile legale.
    Dacă eşti curios şi ştii să foloseşti banala funcţie “search”, Google te ajută să afli că respectivele doamne, preocupate de ştiinţele militare, adică Graţiela Constantin Barna şi Elena Gabriela Udrea, au publicat articolul intitulat Mediul Internaţional de Securitate şi Uniunea Europeană (foarte asemănător, dar nu identic, cu acela din cv-ul public al doamnei Cocoş) în Buletinul Universităţii Naţionale de Apărare "CAROL I", Nr. 2, anul 2006. Buletinul menţionat se pretinde a fi ”publicaţie ştiinţifică de importanţă naţională de categoria "C" recunoscută de Consiliul Naţional al Cercetării Ştiinţifice din Învăţământul Superior (CNCSIS)”.

    http://ro.stiri.yahoo.com/exclusiv-un-plagiat-care-se-vede-din-elicopter-105700710.html
  • -1 (1 vot)    
    Dna Udrea nu-l ataca pe Ponta?! Partea a II-a !!! (Miercuri, 20 iunie 2012, 14:18)

    lili [anonim]

    Partea a II-a !!!!

    "Tot prin Google (chiar că avea dreptate Traian Băsescu, e tare de tot unealta asta!) se ajunge la lucrarea intitulată “Politica Europeană de Securitate şi Apărare”, care face parte din Seria Micromonografii - Politici Europene şi a fost elaborată în 2005 de Institutul European din România, în cadrul proiectului Phare RO-2002/000-586.03.01.04.02 – “Formare iniţială în afaceri europene pentru funcţionarii publici din administraţia publică centrală” (attach). Proiectul respectiv a fost implementat în anul 2005 de Institutul European din Romania, în colaborare cu EUROMED – Euro Mediterranean Networks din Belgia.

    Asemănările, evidenţiate în tabelul anexat pe care-l prezentăm, sunt neruşinate şi, probabil, de competenţa investigativă a pretigioasei şi apoliticei reviste Nature. Căreia suntem dispuşi să-i punem la dispoziţie, netraduse, toate documentele aflate în posesia redacţiei noastre. Dat fiind că unul dintre autorii dezvăluirii despre Victor Ponta, nevorbitor de română, a declarat că n-a fost necesar să se traducă nici textul premierului, nici cel al autorului prefeţei, mizăm pe experţii independenţi pe care-i va contacta prestigioasa publicaţie britanică şi, mai ales, pe rigoarea lor pentru a lămuri un mare mister. A tras doctoranda Elena Udrea un copy/paste după o lucrare scrisă de alţii sau au copiat ăia textul din mintea doamnei deputat înainte ca aceasta să reverse ştiinţa pe hârtie?"

    http://ro.stiri.yahoo.com/exclusiv-un-plagiat-care-se-vede-din-elicopter-105700710.html
  • 0 (0 voturi)    
    ce mai minte Dna Udrea !! (Miercuri, 20 iunie 2012, 18:41)

    costica [anonim]

    Azi Dna Udrea a declarat ca urmare a articolului din Jurnalul National:
    Elena Udrea adauga ca "Eu, spre deosebire de Victor Ponta, am renuntat la a-mi face doctoratul, vazand ca, in lipsa timpului, trebuie sa accept ca profesorii sa imi scrie lucrarile."

    Minte cu nerusinare!!
    Pe Blogul personal al Dnei Udrea, CVul postat arata clar urmatoarele:

    "Studii
    Universitatea Naţională de Apărare “Carol I”, Doctorand în Ştiinţe militare
    Universitatea Naţională de Apărare “Carol I”, Masterat în Securitate şi apărare naţională
    Universitatea Naţională de Apărare “Carol I”, Colegiul de Management al Resurselor Apărării, Educaţional şi al Achiziţiilor
    Universitatea Naţională de Apărare “Carol I”, Colegiul Naţional de Apărare “Carol I”, seria a XIV-a, Expert în securitate şi apărare naţională
    Universitatea Creştină “Dimitrie Cantemir”, Bucureşti
    Liceul Teoretic Bogdan Petriceicu Haşdeu , Buzău"

    Adica Dna Udrea este inca DOCTORAND, NU a renuntat la nici un doctorat pana la acest scandal, probabil ca de acum o va face !!!
    Exact asta banuiam, ca Dna Udrea va renunta la doctorat de frica unui eventual scanadal de acest gen!!
    Rusine!!!
    Oricum, merita chemata la B1 la o emisiune stiintifica(!!!) pe tema "strategii geopolitice in zona Marii Negre", specialitate in care a scris atatea lucrari stiintifice mentionate in CVul ei !!!!