Mark Zuckerberg nu a lasat bacsis la un restaurant evreiesc din Roma unde a luat masa cu sotia

de Vlad Barza     HotNews.ro
Miercuri, 30 mai 2012, 15:58 Actualitate | Internaţional


Mark Zuckerberg si sotia sa
Foto: Agerpres/AP
Presa italiana a scris pe larg si cu uimire ca fondatorul Facebook, Mark Zuckerberg, nu a lasat bacsis la un restaurant din Roma unde a luat masa cu sotia in luna de miere petrecuta in "Cizma". Nota de plata a fost de 32 de euro, iar Zuckerberg nu a pus nimic in plus. Presa mai scrie ca in insula italiana Capri, Zuckerberg a incercat fara succes sa scoata bani de la un bancomat functional.

Zuckerberg si sotia sa Priscilla Chan au mancat in valoare de 32 de euro la un restaurant evreiesc din Roma, insa nu au lasat bacsis. Totusi, patronul localului spune ca vrea sa dea numele Zuckerberg unui fel de mancare de la taverna sa si adauga ca celebrul american nu a lasat bacsis fiindca era in mare graba.

Cei doi au mancat anghinare prajita, seminte de dovleac si ravioli cu anghinare si iarba de mare, iar ca bauturi au avut apa si ceai. Presa scrie ca personalul localului a ramas uimit de lipsa bacsisului in special fiindca turistii americani au faima ca sunt foarte generosi la capitolul bacsis cand viziteaza Italia.

Zuckerberg si sotia sa au plecat in luna de miere pentru a vizita Italia si sperau ca acest lucru sa ramana secret, insa un turist polonez i-a fotografiat in Capela Sixtina si a postat poza pe Twitter.

Dupa episodul din Roma a mai urmat unul in insula Capri din sudul italiei unde Zuckerberg a fost filmat de un trecator, incercand fara succes sa scoata bani de la un bancomat. Desi de multe ori bancomatele italiene nu functioneaza, banca respectiva sustine ca acela mergea.

Zuckerberg are o avere estimata la circa 15 miliarde dolari, fiind printre cei mai bogati 50 de oameni ai lumii.







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2960 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    La munca (Miercuri, 30 mai 2012, 16:05)

    Don [anonim]

    La munca, nu la cersit..
    • +6 (8 voturi)    
      din cate stiu eu (Miercuri, 30 mai 2012, 16:48)

      Xamples [utilizator] i-a raspuns lui Don

      Bacsisul nu se lasa automat. Se lasa doar pentru un serviciu exceptinal, deosebit. Bacsisul ar trebui sa fie un mic bonus acordat de client pentru extra atentia acordata de ospatar.
      Este o prostie sa lasi bacsis unui ospatar care si-a facut doar datoria sau de multe ori chiar mai putin.

      Eu evit sa merg intr-un restaurant sau bar care are bacsisul inclus in pret si o consider o forma de inselatorie caci mi se afiseaza un pret in meniu dar de fapt in realitate pretul este cu 10-15% mai mare.
      • +5 (5 voturi)    
        .... (Miercuri, 30 mai 2012, 17:22)

        John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui Xamples

        Probabil ospatarul a avut o servire de toata jena si nu merita bacis. Eu am lucrat candva ca si barman si stiu ca salariile ospatarilor sunt mici, cel putin aici in Romania, iar traiul lor vine in special din bacis, asa ca eu mereu las bacis, se poate spune ca ii un defect profesional de-al meu. Dar daca serviciul este jenant las putin, iar daca acesta este exceptional las mai mult, dar mereu las ceva.
  • +7 (7 voturi)    
    coperto (Miercuri, 30 mai 2012, 16:09)

    val [anonim]

    din cate stiu eu ca turist, in Italia coperto este inclus in cost, este trecut pe bonul de casa. deci toata lumea, vrând-nevrând, lasa bacsis.
  • +6 (6 voturi)    
    Bacşişul în cultura mondială (Miercuri, 30 mai 2012, 16:14)

    aqualung [utilizator]

    Ar fi bine să nu se facă mare tam-tam.

    Nu peste tot se dă bacşiş. La noi în sud se mai practică, dar de exemplu în Finlanda serviciul este _întotdeauna_ inclus în preţ şi noţiunea nici nu există.
  • -7 (9 voturi)    
    Zgarcitanie (Miercuri, 30 mai 2012, 16:16)

    Cipos Salamandros [anonim]

    Zgarcitanie cu miliarde in cont. Asa se face averea, economisind...
    • +1 (1 vot)    
      corect (Joi, 31 mai 2012, 8:20)

      Nicolae Kidman [utilizator] i-a raspuns lui Cipos Salamandros

      Un zgârcoman! Nu ca generoşii noştri gen Adi Copilu Minune, Becali, etc, care-ar fi lipit bancnota de-o sută de euro pe fruntea ospătarului după ce i-ar fi cerut acestuia să se aplece şi celor din jur să privească.
  • +2 (4 voturi)    
    Baccis (Miercuri, 30 mai 2012, 16:19)

    Brezel [anonim]

    Maine sigur se dezvaluie (tot cu uimire) faptul ca nu a dat baccis pentru ca e antisemit. Preventiv ar trebui sa dea fuga sa depuna vreo 3-4 coroane de flori, cat mai anonim posibil insa nu exagerat. Altfel ii mai scad actiunile facebook cu vreo 10%.
  • +8 (8 voturi)    
    Mira pe cineva? (Miercuri, 30 mai 2012, 16:21)

    sile [anonim]

    La cum sunt tratati turistii prin Roma, multi oricum nu merita bacsis...
  • +1 (7 voturi)    
    Facebook - o iluzie (Miercuri, 30 mai 2012, 16:25)

    Ioana [anonim]

    Facebook umflata cu pompa in cotatii. Asta o stiu si creatorii "celebrei retele de socializare" .Trebuie pastrate aparentele pentru fraieri sau fanatici facebook care s-au repezit la cumparare de actiuni.
  • +4 (4 voturi)    
    bacsis (Miercuri, 30 mai 2012, 16:29)

    Mr. Spock [anonim]

    Nu cumva la italieni bacsisul este inclus in nota de plata?
  • +5 (7 voturi)    
    bacsis (Miercuri, 30 mai 2012, 16:37)

    aaa [anonim]

    Locuiesc in Bruxelles, iar aici, precum si in multe alte zone - in special din N Europei - nu se lasa bacsis. Nu exista obiceiul asta turcesc (observati si rezonanta cuvantului). Personal, cand merg intr-un local vreau sa am parte de un serviciu, al carui pret il cunosc dinainte. Nu am nici timp, nici chef sa fac aprecieri calitative. Vinzi apa minerala cu 2,5 euro, perfect, uite 2,5 euro! Vinzi apa cu 2,5 euro si imi oferi un serviciu mizerabil? Iti fac reclamatie sau cel putin iti atrag atentia, nu "te pedepsesc" nelasandu-ti bacis (in fapt platindu-ti apa cu pretul initial)
    Poate ar trebui sa reflectam putin la modul acesta mai corect de a face afaceri!
  • +3 (3 voturi)    
    corect (Miercuri, 30 mai 2012, 16:54)

    alex [anonim]

    Foarte bine, sa speram ca va fi un exemplu si pentru altii care lasa. De unde pana unde bani in plus la unele profesii? Toate produsele au un pret construit dupa nevoile personale, si toti angajatii au salariu.
    • +1 (1 vot)    
      corect (Miercuri, 30 mai 2012, 19:40)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui alex

      Angajatori nu dau bacsis angajatilor, pe langa salariu. Ce rost are atunci ca eu sa dau bacsis altora pentru ca ei sa-si faca treaba cum trebuie.

      Daca sunt nemultumiti de cat castiga sa-si caute altceva de lucru sau sa puna presiune pe angajatori
  • 0 (4 voturi)    
    yap (Miercuri, 30 mai 2012, 16:55)

    Doru [anonim]

    Asta e foarte tare :)) evreii sunt uimiti ca nu au primit bacsis , dar ei lasa pe undeva asa ceva , sunt cei mai zgarciti oameni :D
  • +2 (2 voturi)    
    Who knows?? (Miercuri, 30 mai 2012, 18:55)

    jj [anonim]

    Stiu ca in unele locuri in lume nu se lasa bacsis, dar si in America si in Italia se lasa asa ca Zuckerberg nu putea sa zica ca nu stia. Totusi, se poate ca bacsisul era deja inclus, caz in care nu e nevoie sa lasi in plus. Sau poate mancarea/serviciul nu au fost la masura asteptarilor.
  • +2 (4 voturi)    
    Evreu vs evreu (Miercuri, 30 mai 2012, 19:17)

    Toba [anonim]

    Pt. cei care nu cunosc asta, si copilul asta tot evreu e...
    • +1 (3 voturi)    
      Hehehe (Joi, 31 mai 2012, 1:11)

      Marcel Ionita [utilizator] i-a raspuns lui Toba

      Iar petru cei ce nu stiau, Titanicul a fost scufundat tot de un evreu. Il chema Iceberg :)