Leon Panetta: Operatiunea militara impotriva Iranului a fost elaborata si este gata de aplicare

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Luni, 28 mai 2012, 23:35 Actualitate | Internaţional


Operatiunea militara impotriva Iranului a fost elaborata si este gata sa fie pusa in aplicare, a declarat duminica secretarul de stat american al Apararii, Leon Panetta, intr-un interviu acordat pentru ABC News, informeaza YNetNews.com

Leon Panetta a declarat ca Pentagonul dispune de un plan militar in cazul in care negocierile diplomatice nu vor convinge Iranul sa renunte la programul sau nuclear si ca Statele Unite nu vor ezita sa atace instalatiile nucleare ale Teheranului.

"Premisa de baza este ca nici SUA, nici comunitatea internationala nu vor permite Iranului sa dezvolte arme nucleare", a spus Panetta, adaugand ca Statele Unite vor face tot posibilul pentru a nu le permite iranienilor sa-si dezvolte arme de distrugere in masa.

Ambasadorul american in Israel, Daniel Shapiro, a comentat recent ca Washingtonul este pregatit pentru o eventuala ofensiva impotriva Iranului. "Ar fi de dorit rezolvarea acestei probleme mai degraba pe cale diplomatica si cu ajutorul presiunii decat prin utilizarea fortei militare, dar aceasta nu inseamna ca o astfel de posibilitate nu este disponibila in totalitate - aceasta nu este doar disponibila, ci si gata sa fie folosita", a subliniat Shapiro.

Leon Panetta si-a exprimat speranta  ca "impasul nuclear cu Iranul ar putea fi rezolvat pe cale pasnica".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2502 vizualizari

  • -1 (15 voturi)    
    shit (Luni, 28 mai 2012, 23:41)

    woe [anonim]

    astia n-au cu cine sa se mai bata
  • 0 (18 voturi)    
    interesant (Luni, 28 mai 2012, 23:42)

    pehash [utilizator]

    razboi cu Iranul + criza Euro generata de falimentul Greciei... asta o fi planul de redresare economica a SUA?
    • +6 (10 voturi)    
      nu (Marţi, 29 mai 2012, 0:08)

      Mr John [anonim] i-a raspuns lui pehash

      trebuie doar sa incerci sa intelegi de ce America nu a atacat Coreea de Nord cand a dezvoltat arme nucleare si de ce vor ataca Iranul ..
      • -2 (8 voturi)    
        oare? (Marţi, 29 mai 2012, 0:16)

        adrian [anonim] i-a raspuns lui Mr John

        si tu trebuie sa intelegi ca spre deosebire de iran, in cazul coreea de nord america face pe ea de frica,si nu e la figurat absolut de loc.nu zic ca e bine, e doar adevarul.
        • +3 (5 voturi)    
          Stai calm. (Marţi, 29 mai 2012, 1:57)

          patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui adrian

          Sunt pe cătare comuniștii. TOȚI comuniștii!
      • +1 (7 voturi)    
        .. (Marţi, 29 mai 2012, 0:24)

        John.Doe [utilizator] i-a raspuns lui Mr John

        Deja aveau operatiuni in Afganistan si Irak, iar in Korea de Nord, jumatate din populatie este cadru militar, la fel de multi soldati cat are toata armata US, acelasi numar pe care il au rusii si jumatate din cat au chinezii. Pana si americanii se gandesc de 2 ori in caz ca vrea sa atace Korea de Nord, mai ales ca Rusia si China sunt tatal si fratele mai mare al KdN.
        • +3 (3 voturi)    
          Războiul... (Marţi, 29 mai 2012, 1:59)

          patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui John.Doe

          nu se mai duce pe numărul de soldați. Pe câmp mai sunt trimiși doar câțiva, pentru regie și decor. Restul e informație / dezinformație și tehnologie (aproape) SF.
  • +1 (5 voturi)    
    Voi, sustinatorii islamismului iranian... (Marţi, 29 mai 2012, 2:42)

    Lucky1 [utilizator]

    ...nu trebuie sa va faceti griji. Declaratiile lui Panetta au scopul de a indulci putin pe israelieni si de a ridica cota de piata a lui Barak Obama, doar suntem in preajma alegerilor...
  • -2 (2 voturi)    
    If Israel, USA ... (Marţi, 29 mai 2012, 6:28)

    utug [anonim]

    China will launch NUCLEAR WORLD WAR III, if Israel, US attacks Iran ...
    http://www.youtube.com/watch?v=N3H49snpFRg&feature=player_embedded
    • -1 (1 vot)    
      No it won't (Marţi, 29 mai 2012, 10:08)

      Vendetta [anonim] i-a raspuns lui utug

      China will not do such a thing... because it still depends on US as a open market for all products "made in China"... So why would China trash its greatest source of income, by trying to protect a shity country that has nothing to offer?

      PS. WW3 will have only losers, assuming that there will be someone left living on the planet...
      • -1 (1 vot)    
        New Cold War ... (Marţi, 29 mai 2012, 11:12)

        utug [anonim] i-a raspuns lui Vendetta

        US and China starting new Cold War?

        http://www.youtube.com/watch?v=wbpXxJuNfpw

        'US next Greece if debt is not dealt with'

        http://www.youtube.com/watch?v=h8TiFx56pxU&feature=related
        • +2 (2 voturi)    
          China nu va incepe nici un razboi (Marţi, 29 mai 2012, 12:11)

          bancher [anonim] i-a raspuns lui utug

          contra SUA din simplul motiv ca SUA sunt principalul cumparator al produselor chinezesti, cea mai mare piata de desfacere din lume, si pe care chinezii au penetrat-o la maxim. Daca China declara razboi, se pun barierele comericale, si peste jumatate din exporturile Chinei (deci si din sursa de dolari) se duc pe apa sambetei.
          Toate sunt declaratii belicoase menite sa sperie pe cei slabi de ingeri.
    • +1 (1 vot)    
      Yen-Yuan fara $ (Marţi, 29 mai 2012, 12:47)

      verzisor [anonim] i-a raspuns lui utug

      Japonia şi China intenţionează să lanseze la 1 iunie tranzactionarea directa in Yeni-Yuan pentru a elimina dolarul ca unitate intermediara şi de a facilita tranzacţiile comerciale şi financiare între cei doi giganti economici ai Asiei.

      "De la 1 iunie, rata de schimb Yen-Yuan va fi cotata constant pe ambele pieţe, facilitând schimburile comerciale directe intre cele doua tari" a declarat marţi ministrul de finanţe al Japoniei Jun Azumi.

      Masura este parte a unui acord între cele două ţări convenit în decembrie, 2011 pentru a promova comerţul direct, fără utilizarea monedei americane.

      "Efectuarea tranzacţiilor fără utilizarea monedei unei ţări terţe va conduce la reducerea costurilor de tranzacţie şi la reducerea riscurilor pe care le implica decontarile prin instituţiile financiare", a spus Azumi.

      Ministrul japonez a subliniat că acordul "va contribui la îmbunătăţirea decontarilor intre cele două ţări şi revigorarea pieţei japoneze."

      Totodata, într-o declaraţie a "China Foreign Exchange Trade System" a descris iniţiativa ca "un pas important" în "consolidarea cooperării între China şi Japonia in cadrul pieţelor financiare în curs de dezvoltare şi in promovarea reciproca a tranzactionarii directe între cele două monede bazate pe principiile de piaţă." CFETS a declarat că Banca Populară a Chinei va sprijini în mod activ aceasta masura.

      Banca centrală chineză a cotat pentru marti, 29 mai 2012, o rata de schimb de 7,9480 yuani la 100 de yeni.

      China a devenit a doua putere economica a lumii, depasind Japonia în 2010.
  • -1 (1 vot)    
    Intimidare (Marţi, 29 mai 2012, 15:08)

    sase sase [anonim]

    Ce spune acest domn seamana a tentativa de intimidare.Pe undeva este adevarat ca nu este de dorit o proliferare nucleara in lume.Pe de alta parte oare de ce nu reactioneaza SUA si la inarmarea nucleara a altor state.(Israel,Pakistan,India)?Apoi tot acest domn ar trebui sa defineasca ce intelege domnia sa prin comunitatea internationala? Oare se erijeaza in comunitatea internationala numai SUA si Israelul?UE nu s-a pronuntatinca cu privire la o solutie militara,Rusia precis nu are in vedere asemenea solutie ,iar China a spus chiar ca va reactiona militar in favoarea Iranului.Oare comunitatea Internationala nu prebuie sa fie reprezentata de ONU si Consiliul de securitate al acestuia?Pe baza carui principiu de drept international ar putea sa intervina SUA si Israel in Iran?