Angela Merkel califica Ucraina drept "dictatura": Oamenii din Ucraina si Belarus inca au de suferit din cauza dictaturii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 11 mai 2012, 12:54 Actualitate | Internaţional


Angela Merkel
Foto: Agerpres
Cancelarul german Angela Merkel a calificat Ucraina drept "dictatura", pe fondul tensiunilor dintre cele doua tari pe tema incarcerarii liderului opozitiei de la Kiev, Iulia Timosenko. Intr-un discurs sustinut in camera inferioara a Parlamentului de la Berlin, Merkel a afirmat ca "Astazi traim liberi si in pace in Germania, la fel si in Uniunea Europeana, dar din pacate acest lucru nu se intampla in intreaga Europa: in Ucraina, ca si in Belarus, oamenii inca mai au de suferit din cauza dictaturii si a represiunii", scrie Financial Times.

Angela Merkel este primul politician important din Europa occidentala care vorbeste despre Ucraina ca despre o dictatura, chiar daca multi analisti nu considera regimul de la Kiev atat de autoritar precum cel din Rusia sau Belarus. De altfel, Belarusul a fost calificat, in 2005, drept "ultima dictatura din Europa" de catre Condoleeza Rice, pe atunci secretar de stat american.

Angela Merkel nu a facut insa nicio referire explicita la presedintele ucrainean Viktor Ianukovici, acuzat adesea de faptul ca isi consolideaza puterea "fabricand" dosare penale la adresa opozantilor politici.

Evghenia Timosenko, fiica opozantei ucrainene Iulia Timosenko, a cerut recent Guvernului german sa ii "salveze viata mamei sale": "Salvati-i viata mamei mele inainte de a fi prea tarziu", cerea Evghenia, fiica fostului premier al Ucrainei, care a fost transferata saptamana aceasta din inchisoare la spital, unde este ingrijita de un medic german.

De asemenea, presa germana a scris ca Angela Merkel poate ordona Guvernului boicotul Euro-2012 gazduit de Ucraina din cauza presupuselor agresiuni la care ar fi fost supusa Iulia Timosenko in inchisoare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1976 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    Nu cred! (Vineri, 11 mai 2012, 13:19)

    msrp [anonim]

    Pai doar a fost marea Revolutie Portocalie acum ceva ani!
    • +6 (10 voturi)    
      Ucraina, in fapte e dusman al romanilor (Vineri, 11 mai 2012, 14:05)

      Ianukovici, agent rus [anonim] i-a raspuns lui msrp

      Iuscenko, nationalistul purtator al"revolutiei portocalii" alaturi de Timosenko, a fost indepartat de la putere in mod "democratic" prin alegeri organizate in stil local kgebist.

      Timosenko, pro-occidentala dar corupta, a pierdut si ea confruntarea cu tabara "rosie" rusofona si a sfarsit la puscarie.

      Nici Ianukovici, agent al Rusiei, nu are zile multe daca situatia economica in Ucraina continua sa se deterioreze (somaj ridicat, inflatie mare, crestere bazata pe consum si credit, frauda pe scara larga, mafie violenta si puternica). Romania e un model economic pe langa Ucraina.

      Nici unul dintre ei nu este favorabil Romaniei, Kievul e constient de faptul ca ocupa ilegitim (dar legal recunoscut) teritorii istorice romanesti pe care etnicii romani sunt majoritari fata de etnicii ucrainieni.

      In Maramuresul de Nord, in Bucovina de Nord, in sudul Basarabiei si in jurul orasului Balta, locuiesc in total circa 1,5 milioane etnici romani, din care statul ucrainean a reusit "performanta" sa introduca in statistici doar 500.000, si acesti divizati in "romani" si "moldoveni" (o etnie care nu exista!).

      Ucraina aplica exact politica stalinista de violenta impotriva minoritatilor, face la fel ca Serbia care divizeaza etnicii romani in "romani" (in Voivodina) si "vlahi" (in Timoc).

      Imaginati-va de urlete si scandal diplomatic ar izbucni daca noi am trece separat in statistici "maghiari" si "secui", "tigani" si "romi" sau "rusi" si "lipoveni"!

      Nesimtirea si agresiunea impotriva etnicilor romani din Ucraina sau Serbia a fost posibila datorita unei atitudini mult prea ingaduitoare a Bucurestiului, preocupat ca mai intai sa adere la UE si NATO.

      Acum suntem membri UE si NATO, avem alianta strategica puternica cu USA si ne permitem sa tratam altfel problema milioanelor de romani din jurul Romaniei.

      Reusim bine, de 2 ani, in Moldova de Est, am demarat si in Timoc, vine si randul Ucrainei la momentul oportun!

      Nici un popor nu renunta la milioane de etnici si zeci de mii de km2 !
      • +1 (1 vot)    
        rom (Vineri, 11 mai 2012, 21:54)

        2012 [anonim] i-a raspuns lui Ianukovici, agent rus

        esti un terorist,ungaria de ce nu cere teritorii din romania sau ucraina? tu de ce ceri din minuscula serbie? romania stat terorist nemusulman
  • +4 (4 voturi)    
    Are dreptate! (Vineri, 11 mai 2012, 13:58)

    Damocles [anonim]

    @msrp: De ce nu mergi tu la urolog? Poate gaseste motivul pentru care tsrp!
  • +3 (5 voturi)    
    Bravo Merkel (Vineri, 11 mai 2012, 14:19)

    dragos234 [utilizator]

    Asa da. Vreau sa vad si lideri care pun la bataie interesele economice pt "valorile" mult clamate.
    Si Merkel pare sa fie un astfel de lider.
  • -2 (8 voturi)    
    dragos234 (Vineri, 11 mai 2012, 14:55)

    lorendo [anonim]

    merkel nu latra pentru libertate.latra pentru ca germania nu a luat destul:))
    • -3 (5 voturi)    
      Exact, motivul condamnarii lui Timoshenko e tocmai (Vineri, 11 mai 2012, 15:26)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui lorendo

      favorizarea intereselor Germaniei (si Rusiei) in detrimentul intereselor Ucrainei. Merkel declara dictatura in functie de cat de neascultatori sunt liderii unei alte tari. Din pacate cam toate marile puteri fac asta, laudand regimurile favorabile si criticand regimurile neascultatoare la marii licurici, fara nici o legatura cu starea reala a democratiei din acele tari.
      Observ ca Germania se alatura tarilor anglo-saxone si Rusiei in privinta lipsei de scrupule si perfidiei politicii externe. Din pacate, fiind cel mai puternic stat din UE, nu vad un viitor prea indelungat al acestei uniuni. Cred ca destul de curand se vor revolta tarile care au de pierdut in urma politicii impuse de Germania uniunii si atunci UE se va destrama fie printr-un razboi cum prezicea Helmut Kohl, fie poate ceva mai amiabil.
  • -4 (6 voturi)    
    Cine da primul cu piatra? Chiar Germania? (Vineri, 11 mai 2012, 15:08)

    alex1234 [anonim]

    Nu stiu daca Germania cu 6 milioane de crime pe constiinta in al doliea razboi mondial, cu camere de gazare prin toata Europa, cu sute de mii de ucrainieni omorati de armatele si SS German e prima care sa dea vreunei tari din Europa lectii de democratie,,,

    Ar trebui sa-si aduca aminte de spusele lui Isus:

    "Care dintre voii se simte nevinovat acela sa arunce primul cu piatra"

    Ar fi bine sa stea in banca ei vreo suta de ani pana nu incepe doamne feri vreun al treilea razboii mondial tot din cauza ei...

    Mai nou austeritatea si nenorocirea popoarelor Europene poarta din nou amprenta Germaniei care dupa ce a imprumutat fara limite si cu aviditatea diverse firme banci si persoane din UE ...au nationalizat datoriile acestora doar ca sa-si primeasca inapoi banii ...impunand guvernelor acestor trai scaderea dramatica a nivelului de trrai (pensii salarii asistenta sociala invatamant sanatate) doar pentru a-si primii banii inapoi bani care ii imprumutasera in general unor privati din acele tari dar pe care au santajat statele din UE sa le plateasca ele...in locuol acelor privati
  • 0 (6 voturi)    
    ipocrizia... (Vineri, 11 mai 2012, 15:17)

    n [anonim]

    Rusia lui Putin(pe care l-a felicitat pt recenta "victorie" in alegeri) reprezinta o democratie iar Ucraina o dictatura? :))
    • +1 (5 voturi)    
      da (Vineri, 11 mai 2012, 15:44)

      gechi [utilizator] i-a raspuns lui n

      pentru ca Ukraina nu are gaze.
  • -1 (3 voturi)    
    Ukraine (Vineri, 11 mai 2012, 15:27)

    Mr Jhon [anonim]

    Ukraina prezinta interes datorita potentialului agricol..Rusia de altfel prezinta interes pt resurse minerale si petrol...Imblianzirea acestor natii ar duce la desfiintarea lor..
  • -2 (8 voturi)    
    Sa publice Merkel dovezile nevinovatiei,daca e asa (Vineri, 11 mai 2012, 16:12)

    alexa [anonim]

    Merkel s-a transformat si in instanta supra-europeana de judecata?

    de cand ? cine a numit-o? se pare ca s-a numit singura...

    Daca e asa: sa arata Merkel dovezile legate de nevinovatia lui Timosenko....

    A facut Timosenko aranjamente financiare frauduloase pentru Statul Ukrainian in achizitiile de gaze si petrol?

    Daca Timosenko nu a facut nici un aranjament: sa publice Merkel (judecatorul comunal din oficiu) dovezile incontestabile pe site-ul Merkel.DE decat sa-si bata gura de pomana fara sa arate vreo dovada....

    Asta mi-aduce aminte de "nevinovatul" Bombonel care a vandut ope nimic TOT PETROLUL TARII NOASTRA
    de parca ar fi fost a lui ma-sa si a lui ta-su ...si acuma
    de explica la televizor cum ar trebui sa fim patrioti si sa facem altfel privatizarile....