Cehia: Un pod de cale ferata de 10 tone a fost dezmembrat si furat in plina zi

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 1 mai 2012, 12:28 Actualitate | Internaţional


Un pod de cale ferata de 10 tone, din provincia ceha Karlovy Vary, a fost dezmembrat si furat in plina zi, informeaza cotidianul ceh Pravo, citat de RIA Novosti. Hotii au fost surprinsi de politie insa au fost lasati sa plece dupa ce le-au aratat acte false ce autorizau dezmembrarea structurii metalice.

Podul metalic, construit in 1901 in apropierea orasului Slavkov din vestul Cehiei, a fost furat cu ajutorul unei macarale si a mai multor camioane.

Pavel Halla, purtatorul de cuvant al Cailor Ferate Cehe, a precizat ca hotii au furat si circa 200 de metri de sina de cale ferata.

O patrula de politie i-a suprins pe hoti insa i-a lasat sa plece dupa ce acestia au prezentat documente falsificate ce atestau o intelegere cu Compania Cailor Ferate Cehe prin care autoritatile aprobau dezmembrarea podului.

"Hotii au spus ca au fost angajati sa dezmembreze podul si sa indeparteze sina de cale ferata nefolositoare pentru a face loc unuia nou. De abia dupa ce au plecat s-au facut verificari si ne-am dat seama ca am fost pacaliti. Costurile inlocuirii podului se vor ridica la milioane (n.r. de coroane)", a precizat purtatorul de cuvant al Companiei Cailor Ferate, citat de The Telegraph.

Un purtator de cuvant al politiei din Karlovy Vary a informat ca prejudiciul total cauzat de furtul podului si al caii ferate, ce se presupune ca ar urma sa fie vandute ca fier vechi, se ridica la circa 120.000 de coroane cehe (peste 6.000 de dolari). Reprezentantul Cailor Ferate a estimat ca pierderile sunt mai mari.

Un incident asemanator a avut loc in Polonia, in luna februarie. Doi barbati au furat un pod metalic ce asigura accesul catre o mina din sud-vestul tarii taindu-l in mai multe bucati, scrie agentia rusa de presa.

Hotii au transportat metalul cu ajutorul unui camion insa au fost prinsi dupa ce vehiculul s-a stricat la ultimul transport. Agentii de paza ai minei au observat un camion parcat suspect pe marginea drumului si au chemat politia.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8348 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Niște consilieri cehi (Marţi, 1 mai 2012, 13:41)

    SmarandaN [utilizator]

    Ar fi buni, să ne-nvețe cum să nu ne vindem țara, mai bine să ne-o furăm.
  • +6 (6 voturi)    
    Cred ca trebuie sa ne schimbam glumele. (Marţi, 1 mai 2012, 15:35)

    mircea [anonim]

    Cand facem glume pe seama politistilor,cred ca trebuie sa mentionam ca este vorba de politisti cehi.Si firma de paza ,sa le fure podul de sub nas!De rasul lumii.
  • +5 (5 voturi)    
    Re;Un pod de cale ferata de 10 tone a fost dezmemb (Marţi, 1 mai 2012, 15:35)

    cineva [anonim]

    si eu care credeam ca numai in romania sunt hoti.....
    • +7 (7 voturi)    
      Nu, si in Cehia sunt tigani! (Marţi, 1 mai 2012, 18:45)

      .... [utilizator] i-a raspuns lui cineva

      Daca s-ar publica si niste poze cu respectivii ar fi edificator.
    • -3 (3 voturi)    
      dar tu ce nationalitate crezi ca au hotzii? (Miercuri, 2 mai 2012, 9:33)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui cineva

      Rromanashii nostri fura fier, plumb sau cupru si in Anglia, si in franta, si desigur si in Cehia!
      Cei care au luat inscriptia "Arbeit macht Frei" de la Auschwitz, ce crezi ca erau?
  • +12 (12 voturi)    
    Cehii mai tari ca romanii? (Marţi, 1 mai 2012, 16:47)

    Icsulescu [anonim]

    Ma simt ofensat in sentimentele mele nationale! Va trebui ca acum niste hoti romani autohtoni sa fure podul lui Anghel Saligny de peste Dunare, pentru a ne restabili onoarea! Sau podul de la Giurgiu!
    • +6 (6 voturi)    
      Nu este timpul pierdut (Marţi, 1 mai 2012, 19:05)

      T+C [anonim] i-a raspuns lui Icsulescu

      Nu este timpul pierdut...
    • +1 (1 vot)    
      l-au furat deja (Joi, 3 mai 2012, 13:15)

      Gogu [anonim] i-a raspuns lui Icsulescu

      Ehe ... cehii astia-s mici copii. La noi se fura poduri de pe vremea lu' Apolodor.
  • +6 (6 voturi)    
    No vedeti bai amatorilor! (Marţi, 1 mai 2012, 18:30)

    Ovi [anonim]

    Asa se face :))
  • +3 (3 voturi)    
    Da, românii sunt hoți! (Marţi, 1 mai 2012, 18:41)

    gabi [anonim]

    Hoție, ca și conținut, nu e un substantiv inventat de români. Istoria ne spune că hârtia au inventat-o chinezii, tiparul un neamț, manipularea e în gena umană, probabil. De imprimantă nu mai zic nimic, că nu contează.
    Articolul descrie fapte la care nu suntem părtași. Hai să nu mai amestecăm românii în povestea asta. Parcă am fi babe ce ne plângem soarta pe marginea uliței.
  • +2 (4 voturi)    
    Buni.. (Miercuri, 2 mai 2012, 1:03)

    ZaiR [utilizator]

    Hai sa-i importam, poate scapam de epava aia de la Costinesti..
  • +3 (3 voturi)    
    Imi cer iertare... (Miercuri, 2 mai 2012, 5:58)

    Cadillac [utilizator]

    ...fata de plutonierul Pishca, de la noi din cartier (Drumul Taberei -Moghioros) pe care, ani de-a rindul l-am considerat un "monument" de prostie!!!

    Se pare ca 'versiunea' ceha a devenit campioana mondiala!!!

    Cum este posibil ca in anul 2012 sa nu ti se 'aprinda' becul rosu INDIFERENT de situatie!!!

    PRIMA ora la scoala de politie: pina la proba contrarie, orice activitate care PARE suspecta, se trateaza ca atare: nu misca nimeni pina cind nu verificam daca 'docomentele' dvs sint in regula!

    Dupa care, va continuati lucrul sau mergeti cu noi la 'mititica'; depinde cit de autentice 'este docomentilii'...
  • +2 (2 voturi)    
    Credeam ca sunt povesti. . . (Miercuri, 2 mai 2012, 8:04)

    Gigel [anonim]

    . . . insa imi amintesc ca si Turnul Eiffel a fost vandut de vreo doua ori . . .
    La noi ar putea fi vandut podul de la Cernavoda sau canalul Dunare-Marea Neagra.
    • +1 (1 vot)    
      Pentru 'Gigel'... (Vineri, 4 mai 2012, 8:02)

      Cadillac [utilizator] i-a raspuns lui Gigel

      Nici nu-ti dai seama cit de aproape esti !!!!

      In timp ce eu faceam armata, un vecin de cartier se bucura de a viata 'boema' datorita unui tatic - colonel - binevoitor.

      Si uite-asa, din plictiseala impreuna cu alt baiat istet au pus la cale o treaba 'desteapta': au falsificat niste hirtoage, s-au imbracat 'la doua ace' si-au plecat la vinatoare de prosti !!!

      Au gasit citiva primari de mici localitati carora le-au "vindut" statuia lui Ovidiu din Constanta, ei fiind 'reprezentantii' Muzeului de Arheologie !!!!

      Au facut 'rost' de o groaza de bani dar,

      chiar cu 'ajutorul' tovarasului colonel au 'facut' cite 6 ani fiecare de pirnaie (sentinta fiind de 10)...

      Nici pina-n ziua de azi nu pot pricepe cum pot fi unii oameni atit de ..................................................................................naivi.