Fostul ministru libian al petrolului, gasit mort pe Dunare la Viena

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 30 aprilie 2012, 10:56 Actualitate | Internaţional


Shukri Ghanem, fost premier libian
Foto: Agerpres/AP
Fostul ministru al petrolului din Libia, Shukri Ghanem, a fost gasit plutind mort pe Dunare in Viena, a anuntat duminica politia, potrivit Reuters. Ghanem, in varsta de 69 de ani, a fost seful Corporatiei Nationale de Petrol din Libia, insa a parasit tara la cateva luni dupa inceputul revoltelor impotriva lui Muammar Gaddafi, locuind in exil in Europa.

Ghanem a vizitat in mai multe randuri Viena in calitate de reprezentant al Libiei la OPEC.

"A fost gasit mort in Dunare la ora 08:40. Nu exista deocamdata nicio suspiciune de atac. Cadavrul nu prezinta semne de violenta", a declarat purtatorul de cuvant al politiei. 

Urmeaza sa fie efectuata o autopsie pentru determinarea cauzelor mortii.

Dupa ce a renuntat la functiile din administratia lui Gaddafi anul trecut, Ghanem a aparut pentru prima data in Roma, spunand ca a plecat din Libia din cauza "violentei insuportabile" folosite de fortele guvernamentale asupra rebelilor.


Citeste mai multe despre   


















3630 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    avea Sadoveanu o poveste (Luni, 30 aprilie 2012, 11:10)

    ampersand [utilizator]

    Venea omoara pe Siret.
    • +4 (4 voturi)    
      sau formularea popolara (Luni, 30 aprilie 2012, 11:30)

      procust [anonim] i-a raspuns lui ampersand

      A fost "sinucis'.
  • +4 (4 voturi)    
    :( (Luni, 30 aprilie 2012, 11:30)

    artifice [utilizator]

    nu totul este sa stai linga bani...trebuie sa mai fie cineva care sa aiba grija de tine in cazul cand vin aia dupa bani...in cazul de fata ori nu au avut grija , ori au fost cumparati...si daca nu are nici o urma e lesne de inteles ca "se plimba si s-a impiedicat"...al dreaku cum s-a impiedicat el chiar linga Dunare...cine stie cat au umblat aia dupa el pina "l-au impiedicat"...
    • +1 (1 vot)    
      Eu cred ca trebuie o recomandare. (Luni, 30 aprilie 2012, 12:09)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui artifice

      Cine nu stie sa inoate sa nu se plimbe pe langa Dunare si sa nu traverseze nici-un pod.Tarile dunarene ar trebui sa adopte aceasta recomandare.
      • +1 (1 vot)    
        recomandarea e pusa..dar la geamurile (Luni, 30 aprilie 2012, 21:48)

        kkciosuldelahamangia [anonim] i-a raspuns lui mircea

        din trenuri, si in vreo patru limbi, dar pe romaneste suna cam asa: nu va aplecati pe fereastra...e pericoloso sporgersi ! :))))
  • +3 (3 voturi)    
    Pentru ce un ministru al petrolului? (Luni, 30 aprilie 2012, 11:53)

    moucha [anonim]

    Ce rost are in Libia un ministru al petrolului in masura in care este petrolul nostru care intamplator (si din motive necunoscute) a ajuns sub nisipurile lor.
  • +5 (5 voturi)    
    :) (Luni, 30 aprilie 2012, 12:25)

    Xorciser [utilizator]

    Si uite asa o sa apara un Felix si in Libia....cu smantanica pe mustati dar curat pe labutze :)
    • +3 (3 voturi)    
      Comentariu perfect corect, prietenii stiu de ce ! (Luni, 30 aprilie 2012, 14:04)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Xorciser

      Marin Ceausescu a aflat prea tarziu tot la Viena ca asa e... Multi care au vazut filmul " Principiul Dominoului " si stiau adevaruri despre bani securitatii, mortii si mai ales ucigasii revolutiei au crezut ca lor nu li se va intampla... Cateva sute de ofiteri si oameni implicati, in cativa ani au constatat in pragul mortii ca s-au inselat...
  • -1 (1 vot)    
    la viena ?! (Luni, 30 aprilie 2012, 14:37)

    jimmy yckx [anonim]

    probabil omv dorea sa investeasca in libia.:)
  • 0 (0 voturi)    
    Pe muzică de Strauss... (Marţi, 1 mai 2012, 15:31)

    unu' dintre mulţi [anonim]

    Dacă s-ar fi refugiat în Abhazia, Osetia de Sud, Transnistria, etc., nu ar fi mai căzut în Dunăre, că aia nu curge prin zonele amintite. În principiu, ar fi rămas să se bucure de viaţă în simbioză cu simpatiile locale. Se trăieşte efemer şi periculos la Viena...