Israelul va construi un zid la frontiera cu Libanul

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Luni, 23 aprilie 2012, 22:44 Actualitate | Internaţional


Israelul va incepe constructia unui zid de 2 kilometri de-alungul frontierei sale cu Libanul, a anuntat luni postul israelian de televiziune Chaine 10 citat de Le Monde. Zidul, avand o inaltime de zece metri, ar trebui sa impiedice neintelegerile dintre trupele israeliene si cele ale armatei libaneze ale caror pozitii sunt separate, uneori, de cativa metri distanta.

Armata israeliana a anuntat acest proiect din ianuarie si a precizat ca zidul ar trebui sa protejeze cladirile recent construite in orasul Metoulla impotriva gloantelor lunetistilor din satul libanez Kfar Kila, situat la doar un kilometru de granita cu Israelul. Agricultorii din Metoulla se plang ca au fost vizati in trecut de gloantele lunetistilor, dar si ca au fost atacati frecvent cu pietre venind din directia partii libaneze a frontierei.

Israelul si Libanul au colaborat la constructia acestui zid prin intermediul Fortei interimare a Natiunilor Unite din Liban (FINUL). Desi Israelul si Libanul se afla in razboi din punct de vedere tehnic, responsabilii celor doua state se intalnesc frecvent pentru a discuta problemele de la frontiera.

In 2006, un razboi sangeros si devastator a izbucnit intre Israel si gruparea militara Hezbollah din Liban, cea care controleaza regiunea de la frontiera. Conflictul a fost declansat de un atac cu rachete al militantilor Hezbollah lansat asupra unor autovehicule Humvee care patrulau pe partea israeliana, dincolo de gardul care marca granita.


Citeste mai multe despre   
















1879 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    cu ce bani face Israel zidul? (Luni, 23 aprilie 2012, 23:15)

    manole [anonim]

    Ma intreb cate (zeci de) MILIOANE de dolari a cerut Netanyahu de la americani pentru zidul asta...

    Pana in prezent, Israelul a primit, de-a lungul anilor, in total peste 115 MILIARDE de dolari din SUA ca "ajutor financiar". Cota de dolari ajutor pentru Israel din SUA este 3,1 miliarde anual.

    Recent, Congresul american a suplimentat cota de "ajutor" pe anul curent cu 680 MILIOANE dolari, destinati pentru sistemul de scut anti-racheta "Iron Dome" - conceput pentru a dobori rachetele (artizanale) lansate din cand in cand din Gaza asupra sudului Israelului.
    • +1 (3 voturi)    
      din cand in cand (Marţi, 24 aprilie 2012, 0:19)

      suca [anonim] i-a raspuns lui manole

      Pai tot "din cand in cand" omoara si evreii arabi. Nu tot timpul...

      Faptul ca sunt rachete artizanale nu conteaza. Cand te omoara o racheta, nu conteaza de care e. Poate doar sa pici de fraier ca nu te-a omorat una profesionista...
    • 0 (4 voturi)    
      Are romanul o vorba (Marţi, 24 aprilie 2012, 0:29)

      sile [anonim] i-a raspuns lui manole

      Cainele moare de drum lung...

      Au bagat americanii mai bine de 1 miliard in Coreea de Nord, si aia le sunt dusmani.
    • +1 (5 voturi)    
      calcule (Marţi, 24 aprilie 2012, 0:30)

      NL [anonim] i-a raspuns lui manole

      Am facut un calcul bazat pe datele de pe wikipedia, care mi se pare ca se opresc in anul 2007. Ideea e ca Israel a primit, vreme de vreo 60 de ani, cam 1 milion de dolari ZILNIC de la SUA.

      http://en.wikipedia.org/wiki/File:US_aid_to_Israel.gif
    • +3 (5 voturi)    
      iq (Marţi, 24 aprilie 2012, 0:54)

      ady [anonim] i-a raspuns lui manole

      cine are tiparnita are bani..
  • 0 (4 voturi)    
    bietii colonisti din Metoulla! (Luni, 23 aprilie 2012, 23:27)

    tomaso [anonim]

    cum nu pot ei muncii....deh, e vechi teritoriu palestinian ocupat dupa 1948.
  • -2 (6 voturi)    
    Care e problema? (Luni, 23 aprilie 2012, 23:43)

    Corneliu [anonim]

    Ar vrea cineva ca locuitorii din Metula sa fie la discretia poftei de omor a teroristilor Hizbala?
  • +4 (6 voturi)    
    Mi se pare mie ..... (Luni, 23 aprilie 2012, 23:48)

    Costin [anonim]

    Sau evreii se inchid singuri intr-o inchisoare tot de ei construita, avand senzatia ca ei sunt "in afara zidului" .... de fapt ce fac ei este sa ne incuie pe noi ceilalti ...... in afara :)

    Riscant joc .....
    • -2 (4 voturi)    
      Desteapta logica... (Marţi, 24 aprilie 2012, 9:14)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui Costin

      Da, teribil de desteapta logica.
      Deci ei, care stau pe o suprafata cat patru judete, aparandu-se te teroristi, inchid prin aceasta in inchisoare intreg restul mapamondului.
      E o logica tare de tot!
      E logica antisemitului, pentru care evreul nu are loc nici macar pe un metru patrat, dar mi-te pe absolut imensa lui tara, care nici nu se poate distinge pe harta harta globului.
  • 0 (4 voturi)    
    iar un zid.... (Marţi, 24 aprilie 2012, 0:58)

    ilarion [anonim]

    cu piatra si tehnologie de la Berlin
    iata noua fata a sionismului nazist
  • +1 (3 voturi)    
    Un zid ? unde ? (Marţi, 24 aprilie 2012, 7:48)

    Petronius. [anonim]

    Nu cred ca este o problema daca locuitorii unei tari doresc sa construiasca un zid. Problema este UNDE se construieste zidul cu pricina ? Daca zidul se inalta in tara ta, nimeni nu poate spune nimic, desi, cam rade lumea (si istoria) de tine.

    Problema este cand construiesti garduri in tara vecinului, asa cum a facut Israelul in teritoriile ocupate.
  • +2 (4 voturi)    
    zid de jur imprejur (Marţi, 24 aprilie 2012, 8:17)

    MirceaA [utilizator]

    mai au putin si termina de inconjurat tara cu un zid, urmeaza acoperisul si gratiile.
  • +1 (3 voturi)    
    teritorii ocupate in liban in '82 (Marţi, 24 aprilie 2012, 18:55)

    jackalphonse [utilizator]

    ....unde acum se pune un zid ca piatra de hotar. se cunoaste de departe ca arabii si evreii au sange de verisori. nu-s unii mai breji ca altii. schema construirii zidurilor a fost preluata Al Doilea Razboi Mondial? ma intreb cine l-a sfatuit pe nebunul de hitler (nici ala nu era intrg la minte)
  • +1 (3 voturi)    
    mai, strul cu itic, cam idioti (Marţi, 24 aprilie 2012, 20:06)

    kkciosuldelahamangia [anonim]

    de ce dreaq, la banii lor, nu cumpara zidul chinezesc !? :)))