Presedintele poligam al Africii de Sud, Jacob Zuma, s-a insurat pentru a sasea oara

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 18:41 Actualitate | Internaţional


Presedintele sud-african Jacob Zuma si sotia sa, in timpul ceremoniei de nunta
Foto: Agerpres/Xinhua
Presedintele poligam al Africii de Sud, Jacob Zuma, s-a casatorit vineri cu o a patra sotie, aceasta fiind pentru a sasea oara cand liderul sud-african in varsta de 70 de ani se insoara, relateaza The Telegraph.

Un comunicat transmis vineri de biroul sau de presa anunta: "Presedintele Jacob Zuma s-a casatorit astazi, 20 aprilie 2012, cu doamna Bongi Ngema in cadrul unei ceremonii traditionale zulu, numita "umgcagco", desfasurata in localitatea sa natala Nkandla. Petrecerea de nunta va fi tinuta in aceasta seara, iar maine (sambata, n.r.) va avea loc "umabo" - obiceiul in care mireasa aduce numeroase cadouri familiei mirelui".

Astfel, logodnica de multa vreme a presedintelui, o femeie de afaceri, se alatura celorlalte trei sotii ale acestuia si va deveni una dintre cele patru prime doamne, a mai mentionat comunicatul.

Liderul sud-african are impreuna cu noua doamna Zuma un fiu de sapte ani. In total, el are 21 de copii.

Este cea de-a treia nunta a lui Jacob Zuma in patru ani si cea de-a doua de cand a venit la putere in 2009, devenind astfel primul presedinte al tarii cu mai multe sotii, situatie legala in actualul sistem liberal post-apartheid.

Pana in prezent, Zuma s-a casatorit de sase ori. Una dintre sotii a murit, iar alta - actualul ministru sud-african al afacerilor interne Nkosazana Dlamini-Zuma - a divortat de el.


Citeste mai multe despre   
















4408 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    Africa de Sud (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 20:32)

    Martens [anonim]

    A inceput sa decada tara aia de cand au venit negrii la putere. Azi e permis acolo orice... casatorii in orice numar, orice sex si, probabil in curand, orice regn.
    • -1 (1 vot)    
      Mazare (Luni, 23 aprilie 2012, 15:05)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Martens

      acest exemplu monumental al gradului mare de civilizatie la care a ajuns Roamania. el se incurca cu mai multe liceence intr-o noapte ara sa se mai casatoareasca cu ele, doar le da un ciubuc si bani de taxi. asa da morala domnilor. adica, e mai bine cu 10 nelegitim decat cu 6 legitim. asta da ipocrizie
  • +4 (6 voturi)    
    :)) (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 20:45)

    Daniel [anonim]

    ... Ca aparthaid-ul era anacronic si nedemn si ne-democratic si impotriva firii si ...
  • +4 (6 voturi)    
    Sa inteleg ca sunt... (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 23:39)

    Bucur [anonim]

    ...prea multe femei in Africa de Sud?
    Sau se merge pe principiul "the winner takes it (them) all"?
    Pai inseamna ca musulmanii cu maxim 4 sotii sunt modesti in privinta asta...
  • +7 (9 voturi)    
    apartheid-ul (Duminică, 22 aprilie 2012, 0:01)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    era ceva rau. Acum e bine, prezidentul poate avea oricite sotii doreste, ca doar d-aia e prezident, ce sceptrul lui.
  • +3 (7 voturi)    
    "sistemul liberal post-apartheid" (Duminică, 22 aprilie 2012, 0:13)

    PoneiulTroian [utilizator]

    era sa ma inec de atata ras... ca om care a vizitat Cape Town si Durban am simtul umorului mai dezvoltat, iertati-ma!
    • 0 (2 voturi)    
      Nu mai radeti... (Duminică, 22 aprilie 2012, 2:49)

      Andrei966 [utilizator] i-a raspuns lui PoneiulTroian

      fiecare continent are babuinii lui... prostia e disipata uniform pe acest pamant... mama lor permanent gravida.. ghici pe unde sunt indienii in Europa...
      • -1 (5 voturi)    
        Nu zau (Duminică, 22 aprilie 2012, 9:37)

        traian [anonim] i-a raspuns lui Andrei966

        Sa intelegem de aici ca in situatia in care nu se casatorea sau se limita sa traiasca pana la moarte cu una urata si proasta si cu patru amante si din cand in cand mai facea o donatie la biserica sau lasa restul pana la zece lei cand mergea cu taxiul era un domn,nu un babuin?
        Constat ca ai placerea sa o critici in public pe mama dumitale,bravo,ai castigat o excursie in fundul curtii,asta numai daca extraordinara dumitale capacitate intelectuala iti permite sa ai o curte...
  • +5 (7 voturi)    
    pe post de "prima doamna" avem de-a face (Duminică, 22 aprilie 2012, 2:54)

    zaboo [utilizator]

    cu "primul harem"
  • +2 (6 voturi)    
    exemplul civilizatiei occidentale, e cel mai bun : (Duminică, 22 aprilie 2012, 11:08)

    kkciosuldelahamangia [anonim]

    o sotie ( ca o mai tine si altul ,e treaba ei !) si restul, fara numar: amante ! a, e si mai ,,poliyically correct'' ! :))))