Italia: Politia a confiscat titluri americane de Trezorerie din anii '30 in valoare de 1,5 mld euro si certificate de depozit pentru 1.000 tone de aur

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 12:40 Actualitate | Internaţional


Politia financiara italiana a anuntat sambata ca a confiscat titluri ale Trezoreriei americane cu o valoarea nominala de 1,5 miliarde de dolari si certificate de depozit in aur de peste 3 miliarde de euro, considerate ca avand o "provenienta indoielnica", scrie AFP.

Titlurile de Trezorerie emise "la purtator" de Federal Reserve in anii '30 si care se afla inca in circulatie au fost gasite in masina unui italian in varsta de 70 de ani care avea antecedente judiciare, fiind implicat in extorcare, trafic de droguri si spalare de bani.

Bonurile se gaseau intr-o valiza alaturi de certificate de depozit pentru o cantitate totala de 1.000 de tone de aur, a precizat politia, a carei ancheta, botezata "Million dollar" a vizat departamentele Roma si Viterbe.

"Este epilogul unei activitati intense de munca informativa, care a durat mai multe luni, privind punerea in circulatie de titluri de datorie publica americana inca valabile, probabil ca garantie pentru tranzactii financiare opace", au adaugat anchetatorii, citati de Corriere della Sera.

Potrivit sursei citate, se efectueaza verificari cu ajutorul functionarilor bancii centrale americane si ai ambasadei Statelor Unite la Roma "pentru a stabili autenticitatea, natura si provenienta acestor titluri precum si utilizarea lor si eventuala legatura a individului (arestat) cu organizatii criminale".

In ultimii ani, justitia si politia italiene au anuntat in mai multe randuri confiscarea de false titluri de trezorerie americane. Astfel, in februarie, justitia a confiscat titluri false in valoare de 6.000 de miliarde de dolari aflati intr-un seif din Elvetia, si pe care o organizatie criminala intentiona sa le plaseze in tari emergente sau in institutii bancare in schimbul banilor lichizi.



















3989 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    detalii (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 13:02)

    Lucian [anonim]

    Ar trebui sa mentionati, cu majuscule, ca titlurile respective sunt cel mai probabil false.
    1000 tone de aur inseamna enorm, arpoximativ 15% din rezervele estimate ale SUA si vreo 40% din rezervele Italiei. Probabil nici o entitate privata nu detine atat de mult aur, nicaieri in lume.
  • +4 (4 voturi)    
    bravo! (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 13:25)

    gore [anonim]

    inca vreo cativa de astia si Italia iese din criza!
  • +3 (3 voturi)    
    1.000 de tone de aur? fabulos: (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 13:32)

    a [anonim]

    http://en.wikipedia.org/wiki/Gold_reserve:

    It has been estimated that all the gold mined by the end of 2009 totaled 165,000 tonnes.

    World official gold holding (December 2010)
    Rank Country/Organization Gold
    (tonnes)
    1 United States of America 19,133.5
    2 Federal Republic of Germany 3,396.3
    3 International Monetary Fund 2,814.0
    4 Italian Republic 2,451.8
    5 French Republic 2,435.4
    6 People's Republic of China 1,054.1
    7 Swiss Confederation 1,040.1
    8 Islamic Republic of Iran 907

    deci: ?
  • 0 (2 voturi)    
    6 trilioane? (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 14:09)

    dan [anonim]

    Pai astia sunt bogatii lumii nu gates cu 40 de miliarde...
    • 0 (0 voturi)    
      titluri false in valoare de 6.000 de miliarde (Duminică, 22 aprilie 2012, 7:53)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Vezi ca ti-a scapat ceva esential in articolul de mai sus, citez:
      "titluri false in valoare de 6.000 de miliarde "

      Deci concluzia ta e falsa si trasa de par. E ca si cum ai zice ca daca tu iti scoti la imprimanta maine obligatiuni guvernamentale SUA, de vreo 10 miliarde, esti si cel mai bogat din Romania.

      Oricum e greu sa pacalesti bancile cu scheme din astea. Nimeni nu-ti va da sume mari (milioane...nu miliarde) pe baza unei hartii. Bancherii nu s-au nascut ieri.
  • +1 (1 vot)    
    .... (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 16:47)

    Royo [anonim]

    Lasati omul in pace. Era cautat de moarte si fugea cu masina... a luat cu el in graba cate ceva...mare lucru.
  • 0 (2 voturi)    
    N-am inteles... (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 17:09)

    miguel [anonim]

    erau false sau nu? Daca nu erau false de ce au fost confiscate?
    • 0 (0 voturi)    
      harnicie (Duminică, 22 aprilie 2012, 10:20)

      catelu [utilizator] i-a raspuns lui miguel

      Poate omul nu putea justifica provenienta. O fi vreun functionar cu salariul de 2,000Eur, iar politistilor italieni li s-a parut greu sa economisesti 4 miliarde in conditiile alea. Numai la noi nu-si pun astfel de probleme.
  • +1 (1 vot)    
    Inke d-asta n-am vazut.. (Duminică, 22 aprilie 2012, 4:13)

    Andrei966 [utilizator]

    italienii au confiscat din seifuri elvetiene... poate erau niste seifuri la Roma pe care scria Confederatia Helvetica, altfel e o alta formulare jurnalistica de tot rasul... iar "Astfel, in februarie, justitia a confiscat titluri false in valoare de 6.000 de miliarde de dolari aflati intr-un seif din Elvetia.." e o minciuna grosolana...
  • 0 (0 voturi)    
    mafia italiana... (Luni, 23 aprilie 2012, 13:10)

    decretelul [anonim]

    si cea italo-americana au doar o anumita contributie la devalorizarea totala medie a bunurilor fiscale.
    Dar cine ar putea cuantifica pierderile totale de valori acoperitoare pentru suma tuturor bunurilor fiscale din economia mondiala? Nimeni.
    Cert este totusi ca, ipotetic vorbind, daca s-ar calcula (fie si estimativ) toate pierderile de valoare ale tuturor monedelor natiunilor creatoare de valori fiscale, datorate speculatiilor financiare virtuale, dobanzilor bancare fara acoperire in plus-valoare, furturilor de tot felul etc. s-ar pute observa cum golirea de valoare a insemnelor monetare releva substratul real al oricarui proces de inflatie. Si nu cred ca in istoria omenirii a existat vreo perioada mai lunga de douazeci de ani fara inflatie. Ceea ce spune ceva despre lacomia omeneasca in genere.