Noua Zeelanda: O femeie a murit din cauza consumului excesiv de Coca-Cola; ea obisnuia sa bea 10 litri de Cola in fiecare zi

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 20 aprilie 2012, 22:26 Actualitate | Internaţional


O femeie din Noua Zeelanda a murit dupa ce consumat aproximativ 10 litri de Coca-Cola pe zi, timp de mai multi ani, relateaza The Telegraph. Natasha Marie Harris, mama a opt copii, a murit pe 25 februarie 2010, la varsta de 30 de ani, in urma unui atac de cord. Familia acesteia sustine ca decesul sau subit a fost rezultatul consumului excesiv de Cola. 

Partenerul de viata al femeii, Christopher Hodgkinson, a declarat saptamana aceasta la audierile din cadrul anchetei judiciare ca, inainte sa moara, aceasta nu se simtea prea bine si era lipsita de energie, dar ca nu le-a trecut niciodata prin cap ca problema de sanatate era provocata de consumul de Coca-Cola.

"Obisnuia sa bea cel putin 10 litri pe zi. Primul lucru pe care il facea dimineata si ultimul lucru pe care il facea la sfarsitul zilei era sa bea Coca-Cola", a spus el.

Politistii care au investigat moartea acesteia au estimat ca femeia consuma, in medie, 7 litri de Coca-Cola pe zi.

Partenerul femeii a mai spus ca aceasta era dependenta de Cola, iar in lipsa bauturii devenea indispusa, irascibila si abatuta.

"Nu m-am gandit niciodata la Coca-Cola, n-am crezut ca ar putea dauna in vreun fel unei persoane. Este doar un suc, e ca si cum ai bea apa... Nu m-am gandit ca o bautura te poate ucide", a declarat Hodgkinson.

De asemenea, Vivien Hodgkinson, soacra femeii, a povestit ca  aceasta "innebunea" daca ramanea fara Cola.

Autopsia efectuata in acest caz a aratat ca Natasha Harris avea un ficat bolnav, dar cauza mortii ei nu a putut fi stabilita.

Din investigatiile medicale a reiesit ca decesul ar fi fost provocat de o disfunctie cardiaca.

Potrivit lui Christopher Hodgkinson, doctorii i-au spus ca femeia avea un anevrism aortic, cauzat de consumul mare de Cola.

Unul dintre medicii care au examinat cauzele mortii ei, patologul Dan Morin, a declarat in fata instantei ca Natasha Harris suferea probabil de o hipokaliemie severa, adica o lipsa acuta de potasiu in sange, de obicei asociata consumului excesiv de bauturi gazoase.

El a explicat ca desi este greu de confirmat acest diagnostic din examinarile post-mortem, acesta este concordant cu simptomele de oboseala si lipsa de energie ale femeii, intalnite de asemenea si in cazul altor consumatori in exces de sucuri.

Ancheta judiciara pentru stabilirea cauzelor mortii continua in acest caz.


Citeste mai multe despre   












Comentarii alese de moderator

  • daca nu ai limita (Vineri, 20 aprilie 2012, 23:30)
    radu [anonim]

    la 10 litri pe zi, putea sa fie si apa sfintita si tot aici ajungea






4900 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    10 L ... (Vineri, 20 aprilie 2012, 23:28)

    vlad [anonim]

    cauza morti a fost INECUL
    • 0 (4 voturi)    
      Ce mentalitate halucinanta (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 13:55)

      fny.ro [anonim] i-a raspuns lui vlad

      "Este doar un suc, e ca si cum ai bea apa".

      Cum sa gandesti asa ceva cand acel suc contine un procent foarte ridicat de indulcitor?
  • +11 (13 voturi)    
    daca nu ai limita (Vineri, 20 aprilie 2012, 23:30)

    radu [anonim]

    la 10 litri pe zi, putea sa fie si apa sfintita si tot aici ajungea
    • +3 (3 voturi)    
      Mda... (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 15:42)

      Bilbo Baggins [anonim] i-a raspuns lui radu

      Dacă voi mânca 10 ouă pe zi şi îmi va crăpa ficatul, cu siguranţă că soţia mea va cere compensaţii financiare de la găini...
      Deci, mai bine beau şi eu Pepsi ca să aibă şi ea o bătrâneţe liniştită!
    • +4 (4 voturi)    
      Demonizare (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 16:19)

      Bilbo Baggins [anonim] i-a raspuns lui radu

      Demonizăm producătorul dar nu consumatorul.
      Oamenii ăştia fac bani vânzând chestii pe care noi (eu spre exemplu îmi umplu ficatul de bere şi nu am un producător preferat) le cumpărăm. Care e vina lor că sunt câţiva idioţi care nu au treabă cu viaţa lor când îngurgitează prostii? Niciuna. Dar e foarte la modă să demonizezi Coca-Cola, Mc Donald's, Pepsi sau alţi producători de chestii care nu sunt tocmai ok pentru sănătate, la fel ca ouăle sau carnea sau multe alte lucruri consumate în exces. Asta e! Îţi scurtezi sau nu viaţa, dar asta e alegerea ta...
  • +2 (8 voturi)    
    Coke + Mentos (Vineri, 20 aprilie 2012, 23:52)

    pepsi [anonim]

    biata femeie, daca ar fi incercat din prima combinatia coca cola + bomboane Mentos s-ar fi umplut de energie imediat.... facea BUUUUM imediat !
    • +1 (1 vot)    
      concluzie. (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 17:26)

      sase sase [utilizator] i-a raspuns lui pepsi

      Daca pe langa Coca-Cola mai bea si cate o tarie probabil ca nu patea nimic.Asa i-au ruginit conductele de atata apa colorata si indulcita cu cine stie ce ,si au crapat!
  • +2 (12 voturi)    
    Concluzia (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 0:01)

    io [anonim]

    Consumati Cola si mancati in continuare de la MacDo!!!
    Nu e decat o bautura si un burger, ca apa si broccoli-ul :)
  • +3 (11 voturi)    
    Idiocracy... (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 0:11)

    anon [anonim]

    ...asa incepe, o sa ajungem sa udam gazonul cu Cola pt. ca asa ne spun reclamele.
  • +5 (11 voturi)    
    nu se poate! (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 0:36)

    srpc [utilizator]

    chiar atata prostie la un om e prea de tot! auzi, Coca Cola e ca apa, oricat bei nu conteaza, nu s-au gandit ca i-ar face rau! isi merita soarta, prostii n-au ce cauita pe lumea asta.
  • +4 (4 voturi)    
    TAMPENIA UCIDE! (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 0:49)

    timantius-raptor [anonim]

    Cine nu credea, are acum inca o dovada...
  • +3 (9 voturi)    
    excesul (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 0:56)

    Vlad-I [utilizator]

    daca bei 10 litrii zilnic, multe lucruri te pot ucide,: zeama de varza, cafea, vin, must, ulei de masline etc.

    Coca cola are 100 de ani si a fost consumata de miliarde de persoane, daca facea rau, deja se stia pana acum, la baza este un ceai de culoare verde, fireste contine cofeina, deci nu o pot bea cardiacii, si nici nu este facuta sa inlocuie apa. o parte dintre pamanteni, copii hiper-activi sau oameni suferind trebuie sa se informeze inainte.
    • 0 (0 voturi)    
      ... (Duminică, 22 aprilie 2012, 10:17)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      O cafea obişnuită conţine în medie 0,05% cofeină. (Poate varia în funcţie de soiul de cafea din care au provenit boabele şi modul de preparare, de la una foarte tare la una foarte slabă.)

      Sucurile de tip cola au dreptul de a conţine 0,02% cofeină (sau cam aşa zice FDAul american, şi la ei e bine să asculţi ce îţi spun ei dacă vrei să nu îţi închidă fabrica :D )

      Asta înseamnă că dacă ar fi băut 2-3 căni mari de cafea pe zi (cantitate la care românii noştri încep să strâmbe din nas), ar fi absorbit 0,375 g cofeină.

      10 litri de Cola pe zi înseamnă 2 g de cofeină pură. Pe zi. Timp de decenii.

      Încearcă să înghiţi 2 g de cofeină şi să vezi ce se întâmplă după aceea.

      ~Nautilus
  • -3 (7 voturi)    
    Pe bune? (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 2:08)

    magician0082 [anonim]

    Din articol reiese ca femeia a murit in 2010. Sa inteleg ca hotnews a ramas fara subiecte si umbla la evenimente trecute?
  • +8 (8 voturi)    
    saraca (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 10:38)

    Denoro [utilizator]

    Asta chiar a luat in serios sloganul "Always Coca-Cola".
  • 0 (4 voturi)    
    Candidat (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 13:06)

    adib [anonim]

    Este candidata perfecta pentru premiile Darwin pe anul acesta.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu, nu este (Duminică, 22 aprilie 2012, 1:07)

      Sakura [utilizator] i-a raspuns lui adib

      Nu este deloc eligibilă pentru premiile Darwin. Acestea se acordă celor care îmbunătăţesc zestrea genetică a omenirii autoeliminându-se din ea. Femeia din articol are deja 8 copii, deci deja şi-a împraştiat genele cât a putut, s-a retras prea târziu.

      Apropo de cei 8 copii, parcă era mia multă prostie acolo decât că cola seamănă cu apa...
  • -2 (2 voturi)    
    drept urmare (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 15:06)

    ady [anonim]

    n-am mai baut coca cola dupa ce am folosit cu succes bautura la inlaturarea petelor de pe toaleta
  • +3 (3 voturi)    
    Asta da stire (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 21:40)

    Rumburak [anonim]

    Cica avea ficatul bolnav. La creier nu s-a uitat nimeni? Cine pm bea 10 litri pe zi? Se vinde Coca-Cola si la galeata cumva? la 10 l nu mai bei - te adapi ca vaca.
  • -1 (1 vot)    
    Heheh... (Duminică, 22 aprilie 2012, 1:05)

    Ani [anonim]

    Oare??? S-au vor despagubire babana de la cola? Eu abea pot sa beau 2 l de apa pe zii, cum poate Cineva sa bea 10?
    • 0 (0 voturi)    
      Ea putea sa bea atata (Luni, 23 aprilie 2012, 22:37)

      vrostek [anonim] i-a raspuns lui Ani

      Draga Ani, tu cate kilograme ai? Sa stii ca o vaca de 140 kg poate sa inghita 10 L de cola/zi (si din ala "Light" chiar si 15 L, ca nu ingrasa...it-i da cancer).
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Duminică, 22 aprilie 2012, 11:43)

    anonim [anonim]

    ...pai ce este bun se consuma in cantitati mari, ceea ce la noi in Romania nu se poate spune asa ceva despre Coca Cola!