Sotia unui soldat american din Afganistan a aflat de moartea acestuia de pe Facebook

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 20 aprilie 2012, 15:37 Actualitate | Internaţional


Sotia unui soldat american aflat in misiune in Afganistan a aflat de moartea acestuia de pe Facebook, iar armata investigheaza cum a fost posibil ca informatia sa fie dezvaluita de un prieten de pe Facebook inaintea Departamentului american al Apararii, noteaza CBS.

Ariell Taylor-Brown incheiase conversatia cu sotul sau pe Skype, iar la cateva ore dupa a vazut pe Facebook mesajul unei fete din plutonul acestuia, care ii spunea sa o sune imediat.

Dupa alte cateva ore, doi soldati au venit la casa ei, insa Taylor-Brown stia deja faptul ca sotul sau fusese ucis de o bomba a insurgentilor.

Soldatii sunt avertizati sa nu dezvaluie informatii despre colegi soldati care au murit pana cand familia nu este instiintata. Cei care incalca regula pot ajunge la Curtea Martiala.

Brown a servit de doua ori in Irak si se afla in a doua misiune in Afganistan.


Citeste mai multe despre   


















1325 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    asa e la razboi... (Vineri, 20 aprilie 2012, 16:28)

    George [anonim]

    unii mor, altii traiesc, deh!

    Era voluntar, nu l-a dus nimeni cu forta in alta tara!
    • -5 (5 voturi)    
      Asa articol, asa cititor! (Vineri, 20 aprilie 2012, 19:13)

      Tox [anonim] i-a raspuns lui George

      Asa articol, asa cititor! Unde ati citit dvs ca membrii fortelor armate americane din Afghanistan sunt trimisi in teatrul de operatii pe baza de voluntariat?
      • +3 (3 voturi)    
        ... (Vineri, 20 aprilie 2012, 21:39)

        pamfletaru [utilizator] i-a raspuns lui Tox

        Nu s-a dus voluntar in Afganistan. S-a inrolat in armata voluntar!
  • +3 (3 voturi)    
    Feisbuc (Vineri, 20 aprilie 2012, 16:43)

    moucha [anonim]

    Acum vreo luna au aparut pe net imagini luate cu un "smartfon" dintr-o baza americana din Afganistan. Problema era ca proprietarul smartfonului a "uitat" sa intrerupa si "geotagging-ul", adica posibilitatea de a marca pozele cu coordonatele GPS ale aparatului, atunci cand a fost facuta poza.

    Cu alte cuvinte: baza in care informatiile sunt strict secrete, dar le dam coordonatele exacte pe net. Inca o dovada ca, oricate masuri de securitate iei, daca utilizatorul nu stie sau nu vrea sa le aplice, securitatea se duce de rapa.

    In rest, saraca sotie.
  • +2 (2 voturi)    
    WTF ???? (Vineri, 20 aprilie 2012, 19:02)

    Gramaticul de servixiu [anonim]

    Domnul Ipunct Rpunt
    Spune-mi te rog si mie unde este subiectul si predicatul in fraza urmatoare:
    ''Ariell Taylor-Brown incheiase conversatia cu sotul sau pe Skype iar la cateva ore dupa a vazut pe Facebook mesajul unei fete din plutonul acestuia care ii spunea sa o sune imediat, a povestit aceasta. ''

    Merci frumos...''dupa'' , LOL

    Servim Patria!
  • +2 (2 voturi)    
    Cine v-a invatat limba romana? (Vineri, 20 aprilie 2012, 19:18)

    Tox [anonim]

    "Dupa alte cateva ore, doi soldati au venit la casa ei, insa aceasta stia deja faptul ca sotul sau fusese ucis de o bomba a insurgentilor."
    Deci casa aflase deja?
  • +2 (2 voturi)    
    sper (Vineri, 20 aprilie 2012, 21:08)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    ca feis-bucistul respectiv sa ajunga la curtea martiala, iar hotarirea curtii sa fie publicata pe feis-buc, sa afle toti feis-bucistii cit te costa indiscretia de neam prost.
    • +1 (1 vot)    
      yankeii sa bage urgent cenzura internetului (Vineri, 20 aprilie 2012, 22:19)

      torvalds [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      un episod stupid care serveste de minune ca argument pro celor care abia asteapta sa oficializeze supravegherea comunicatiilor personale ale utilizatorilor de internet, urmarirea acestora si, in cele din urma, cenzura la nivel global.

      http://www.mintpress.net/americas-new-data-centre-makes-uk-surveillance-plans-seem-petty/
      • 0 (0 voturi)    
        nici chiar asa (Sâmbătă, 21 aprilie 2012, 0:55)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui torvalds

        dar in armata trebuie sa te supui unor reguli. Si disciplina se impune numai prin pedepse aspre.