Coreea de Nord: Vom lansa sateliti unul dupa altul

de Carla Dinu     HotNews.ro
Vineri, 20 aprilie 2012, 7:22 Actualitate | Internaţional


Coreea de Nord a avertizat vineri ca va lansa sateliti "unul dupa altul", atragand din nou dezaprobarea comunitatii internationale, dupa esecul lansarii unei rachete in 13 aprilie, considerata un test cu racheta balistica.

Intr-un comunicat de presa, Coreea de Nord spune ca a incheiat ancheta privind cauzele dezintegrarii rachetei Unha-3, care a explodat dupa doar doua minute de zbor. Racheta a parcurs 120 de kilometri inainte de a se rupe in patru bucati si de a cadea in Marea Galbena, in vestul peninsulei coreene.

Datele colectate dupa esecul acestei lansari sunt "o garantie pentru un succes mai mare in viitor", a declarat Comisia coreeana pentru tehnologie spatiala, scrie AFP.

"SUA si Japonia, precum si sustinatorii lor, se pot opune cat de tare doresc, trupa de sobolani a lui Lee Myung-Bak (presedintele sud-coreean) poate protesta cat vrea, sateliti ai RPDC (Republica Populara Democrata Coreea), cu scopuri pasnice, vor fi trimisi in spatiu unul dupa altul", spune textul.



















2581 vizualizari

  • -3 (13 voturi)    
    aha (Vineri, 20 aprilie 2012, 8:17)

    rghvefs [anonim]

    pacat ca nu are si coreea asta de nord niste petrol, niste aur sau niste cupru, uraniu sau litiu in subsol... s-ar fi inghesuit americanii sa o elibereze de sub jugul comunismului... asa, doar cu munti si cu scoarta de copaci nu e interesanta pentru democratie...
    • +1 (5 voturi)    
      ha!? (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:51)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui rghvefs

      Vezi ca s-a reluat M.A.S.H. Poate din bancurile alea afli si tu ca au murit ceva americani pe acolo. Datorita lor poate acum juma de Coree' sa rada de cealalta...
    • +2 (2 voturi)    
      Uff, ce bine (Vineri, 20 aprilie 2012, 14:52)

      robert.b [utilizator] i-a raspuns lui rghvefs

      Ma temeam in sine mea, dar m-am linistit. E bine ca-i lanseaza unul dupa altul. Va dati seama ce ar fi fost daca ii lansau in paralel!? Sfarsitul lumii, maica...
  • +7 (7 voturi)    
    CUTREMURATOR (Vineri, 20 aprilie 2012, 8:56)

    Nora E. [anonim]

    "Cincinalul in patru ani jumate". Asa era si pe la noi in anii aceeia de trista amintire. Si cand te gandesti ca printre noi mai traiesc multi dintre aceeia, ba chiar in functii bine platite sau cu pensii grase. ORIBIL.
  • +4 (4 voturi)    
    da, da... (Vineri, 20 aprilie 2012, 9:09)

    jorj [anonim]

    Ii vom lansa pe toti in Marea galbena , asta da ca nu vor avea norocul sa ii lansam direct in brazdele de linga rampa de lansare, vai de capul lor......
  • 0 (0 voturi)    
    eu (Vineri, 20 aprilie 2012, 9:21)

    eu [anonim]

    eu cred ca e o eroare de traducere, sau o dezinformare pusa la cale de nord-coreeni. chiar crede cineva ca ei incearca sa lanseze sateliti?

    eu sunt convins ca ei lanseaza, de fapt, submarine. cu racheta, da, ca sa nu se prinda nimeni. nu ati vazut ca fac galagie mare ca sa dea impresia ca tintesc spatiul si, cand colo, hop cu submarinul in ocean!
  • +1 (1 vot)    
    O sa lansez si eu... (Vineri, 20 aprilie 2012, 9:23)

    Don [anonim]

    Daca lanseaza "una dupa alta" ca ultima, cred ca ma apuc si eu de lansat ! :)
  • +5 (5 voturi)    
    Esecul comunismului (Vineri, 20 aprilie 2012, 9:53)

    radionet [utilizator]

    Poporul moare de foame iar ei lanseaza sateliti. Diferenta intre unde duce comunismul si cum se dezvolta o tara intr-un sistem capitalist si democratic, se poate vedea cel mai limpede privind cele doua Corei.
  • +1 (1 vot)    
    Doctrina (Vineri, 20 aprilie 2012, 10:04)

    Laur [anonim]

    Regimul comunist din Coreea de nord este mult mai bine construit in jurul imaginii liderului decat orice ideologie totalitara pe care am vazut-o pana in prezent. Liderii politico-militari sunt constienti ca poporul traieste in conditii mizere asa ca se folosesc de principiul " marelui inamic", Coreea de Sud, pentru a-si legitima actiunile, iar singurul salvator este presedintele providential. Sefii de state capitaliste sustin ca e un regim condus prin teroare, dar cei care au vizitat tara sustin ca e un mix de propaganda, cenzura si frica de a nu fi distrusi de inamic. SUA e constienta ca nu poate invada aceasta tara intrucat oamenii nu doresc asta.( spalare de creiere prin propaganda). Singurul regim cu care se poate compara acesta este cel nazist, dpdv al propagandei. Coreenii vor muri fericiti pt tara lor asa cum au facut si nemtii. Pb e ca astia au si bomba nucleara si rachete intercontinentale. Orice interventie capitalista in zona poate deveni un dezastru pt " marele dusman" ( coreea de sud, japonia, sua, etc.) . Lucrurile nu se vor schimba prea curand pe acolo. Trebuie doar sa fie lasati in pace si oamenii vor observa ca niciun stat vecin nu le doreste raul.
  • +2 (2 voturi)    
    un fapt ce denota cretinism :) (Vineri, 20 aprilie 2012, 13:57)

    sentenced [utilizator]

    Se estimeaza ca racheta nord coreana lansata recent a costat $850 mil., suma cu care puteau hrani 80% din populatia infometata timp de un an de zile.