Anders Breivik, in fata judecatorilor: As repeta atacul din 22 iulie. Tinerii de acolo nu erau niste copii nevinovati, ci militanti politici

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 17 aprilie 2012, 18:26 Actualitate | Internaţional


Anders Breivik, in fata judecatorilor
Foto: Agerpres
Anders Behring Breivik, autorul atacului din 22 iulie 2011 din insula Utoya, soldat cu 69 de morti, a declarat marti, in fata judecatorilor, ca ar repeta oricand masacrul: "Da, as face-o din nou", a afirmat el in cea de-a doua zi a procesului sau, adaugand ca adolescentii ucisi pe insula Utoya nu erau "copii nevinovati", iar pentru el, "a-si incheia viata in inchisoare sau a muri pentru poporul sau constituie cea mai mare onoare".

"Tinerii Partidului Laburist sunt naivi si indoctrinati, ei nu sunt niste copii nevinovati, ci militanti politici", afirma Breivik, care a ucis 69 de persoane, majoritatea adolescenti, pe insula Utoya, unde avea loc o tabara de vara a Tineretului laburist.

"Uciderea a 70 de persoane poate impiedica un razboi civil", a adaugat el.

"Oamenii care ma numesc diabolic confunda faptul de a fi diabolic cu cel de a fi violent", s-a aparat acuzatul.

"Cand revolutia pasnica este imposibila, singura optiune este revolutia violenta", a continuat Breivik, folosind cuvantul "noi" pentru a se referi la cauza sa, lasand impresia ca reprezinta o miscare mai extinsa.



















2821 vizualizari

  • -4 (6 voturi)    
    ... (Marţi, 17 aprilie 2012, 20:29)

    hot news [utilizator]

    Tot mai crede cineva ca asta e in toate mintile?
    • +3 (5 voturi)    
      eu (Miercuri, 18 aprilie 2012, 0:27)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      io.
    • 0 (4 voturi)    
      Evident ca nu e... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 9:48)

      Socrate [anonim] i-a raspuns lui hot news

      ....cum nu sunt nici cei care ti-au dat atatea minusuri! O minte bolnava, care a suprins o societate normala dar cu simturile adormite de prea multa normalitate! Doar ideea ca ar putea primi doar 21 de ani (!!!) pentru atrocitatile comise te umple de uimire si te lasa perplex.
  • -4 (6 voturi)    
    !!! (Marţi, 17 aprilie 2012, 21:41)

    maximus [anonim]

    eu i-as da pedeapsa sa fie dat pe mana fiecarei familii indurerate...
    • +3 (5 voturi)    
      asa si? (Miercuri, 18 aprilie 2012, 0:28)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui maximus

      esti musulman adept al barabariei numite sharia sau evreu habotnic adept al legii talionului. Altceva mai poti?
  • +2 (4 voturi)    
    Istoria ne invață că niciodată nu s-a invățat... (Marţi, 17 aprilie 2012, 22:26)

    altVasile [utilizator]

    din istorie.

    Știu că intru pe un teren minat și destul de delicat. De aceea, am de gand să fiu cat se poate de atent.

    Anders Behring Breivik nu este un infractor oarecare (care a omorat in serie prostituate, de exemplu, iar acum i s-a pus inainte nota de plată). Este un infractor cu pretenții ideologice. Ce inseamnă acest lucru? Nimic altceva decat că ar fi o mare greșeală ca lupta cu Breivik să se ducă doar in plan juridic. Se va desfășura procesul, se va da un verdict mai mult sau mai puțin previzibil, omul va fi infundat pentru multe zile in inchisoare, probabil chiar pentru tot restul vieții. Se va face justiție, iar toată lumea va răsufla satisfăcută. Oare?! Ar fi o mare greșeală dacă lucrurile se vor opri aici. Breivik a vrut să transmită un mesaj și - oricat de dezgustați nu am fi de ceea ce a făcut - a reușit să ne capteze atenția tuturor. Ideile sale, ideologia sa a reușit să ajungă la mintea a milioane de oameni. Care vor fi roadele in timp??? Există cumva riscul ca maine să ne trezim cu alți 20 de breivici, iar poimane cu 1000? S-ar putea intampla cumva ca să apară și in Romania vreun breivik de acesta? Eu cel puțin am văzut anumite reacții pe unele forumuri de discuții, care nu mi s-au părut deloc amuzante. Și dacă există un astfel de risc, atunci ce se poate face? Or tocmai aici ne pandește pericolul. Există o inclinație destul de mare, zic eu, de a se repeta aceeași greșeală pe care a făcut-o, de exemplu, și Rusia țaristă atunci cand se afla in luptă cu extremismul revoluționar propagat de niște minți scrantite precum cele ale lui Lenin, Troțkii sau Stalin. Funcționarii țariști au considerat că este suficient să-i prinzi pe infractori și să infunzi pușcăria cu ei. A fost suficient? Istoria ne-o demonstrează că nu. De ce? Pentru că țariștii au caștigat bătălia pe plan juridic, dar au pierdut războiul pe plan ideologic.
    • +2 (2 voturi)    
      continuare... (Marţi, 17 aprilie 2012, 22:45)

      altVasile [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

      Astfel ciuma roșie s-a răspandit ca o molimă, iar atunci cand a explodat nu a mai putut fi oprită.

      In concluzie: um mesaj ideologic trebuie combătut cu arme idelogice, armele juridice nu sunt suficiente.
    • +2 (4 voturi)    
      raspuns (Miercuri, 18 aprilie 2012, 3:35)

      Vlad-I [utilizator] i-a raspuns lui altVasile

      Ideologia ca ideologie, practica ne omoara, nu avea grija ca socilaistii norvegieni sau europeni nu dorm.

      Dar vad ca nu spui o vorba, o solutie ce facem peste 30-40 de ani cand Olanda sau Danemarca vor fi peste 50% musulmane, Franta va fi 25%. Daca nu vor cultura noastra europeana, totusi vor sa aibe generali, ministrii, presedinti.

      Pt. dv. nu exista posibilitatea ca musulmanii ajunsi majoritari sa impuna democratic un stil de viata care noua nu ne-a placea ?
  • +1 (1 vot)    
    crima si pedeapsa.... (Marţi, 17 aprilie 2012, 22:31)

    luci30 [anonim]

    1 - ar trebui fiecare din noi sa ne intrebam in sufletul nostru ce este un popor.....2- care este pc. de unire si de divergenta intre biblie si coran, 3-de ce globalizarea va uni dar in acelasi timp va dezbina europa, si nu numai, 4-de ce il condamnam pe breiveik-in afara de atrocitatea crimelor comise de care cert este vinovat ,fara nici o scuza psihiatrica,....pt. ca crezut in incompatibilitatea occidentului cu orientul? pt. ca nu a crezut ca cele doua religii predominante sunt pt oameni-un ghid de civico-moral- sau pt. un avertisment global ca ceva in acest sistem trebuie schimbat....
    • -1 (3 voturi)    
      irationalitate (Miercuri, 18 aprilie 2012, 10:06)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui luci30

      Crimele lui sunt pentru tine "un avertisment global"? Daca aveai o fiica pe insula Otoya mai faceai analiza semantica a scrierilor teroristului? Daca eu ma apuc sa omor oameni pe strada si pe urma spun ca am facut-o in numele lui Iisus sunt altceva decat un nebun periculos?
      • +1 (1 vot)    
        Foarte inteligent... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 17:50)

        Sedlex [anonim] i-a raspuns lui Alex

        Imi place argumentul tau cu fica pe insula, este atat de puieril incat ma face sa zambesc. Practic ii spui omului sa lase obiectivitatea la o parte si sa fie cat se poate de subiectiv atunci cand isi spune parerea. Foarte tare omule. Nu mai ganditi oameni buni, actionati dupa instinct, dati verdicte subiective, asta va face mult mai buni decat el.
  • +3 (5 voturi)    
    extremism (Miercuri, 18 aprilie 2012, 10:14)

    andrei [anonim]

    Mai bine extremism moderat acum decat extremism fanatic in viitor.

    Nu mai merge, nu poti sa lasi toti innapoiatii sa vina peste tine si sa se inmulteasca necotrolat in civilizatie, fara sa ai nici un fel de control demografic, asta in numele democratiei. Ar fi trist daca europa se trezeste prea tarziu.
  • 0 (0 voturi)    
    re..alex (Miercuri, 18 aprilie 2012, 12:50)

    luci30 [anonim]

    poate ar fii bine pt.tine sa citesti cum s-a facut implementarea protestantismului in Anglia, deportarile masive facute in Norvegia,Danemarcaetc pt. cei care nu voiau sa-si schimbe religia-catolica-...cum reminiscente de aceste atrocitati comise in numele religiei au continuat pina in prezentul apropiat.....sau crezi ca IRA a fost asa ceva la intimplare?????
    • -1 (1 vot)    
      tocmai (Miercuri, 18 aprilie 2012, 13:47)

      alexa [anonim] i-a raspuns lui luci30

      Si contradictia cu ce am scris eu era? Sunt de acord cu ce spui si nu faci decat sa confirmi ce am scris: atrocitatile nu sunt scuzate si nici macar puse in discutie de nicio cauza pretins nobila. In acest caz oricum scrierile lui sunt un amalgam incoerent tocmai bun pentru semidocti.
  • 0 (0 voturi)    
    multe semne de intrebare... (Miercuri, 18 aprilie 2012, 14:43)

    MenInBlack [utilizator]

    Undeva-i lipseste un fisier de la mansarda.
    Logica si ''radicalismul'' lui derapeaza atunci cand spune ca s-au epuizat metodele pasnice.
    Putea foarte bine sa imite teroristii basci sau irlandezi, detonand bombe anuntate in prealabil, si evitand astfel victimele omenesti.
    A trecut direct la masacru, ceea ce pune multe semne de intrebare asupra adevaratului mobil al unui psihic cel putin mutilat afectiv. Are mentalitate schizoida de criminal in serie, sprijinita pe o teorie sustinuta mai mult statistic. Pericoul radicalizarii islamizarii UE este insa real...
  • 0 (0 voturi)    
    :)) (Miercuri, 18 aprilie 2012, 21:08)

    cosming [anonim]

    In Evul Mediu politica s-a amestecat cu religia (sau invers) si rezultatele s-au vazut instant : Inchizitia, Razboiul "Sfant"...

    Meseriashul asta de Breivik doar a atras atentia ca societatea europeana se indreapta intr-o directie care nu este pe placul multor cetateni...