Mai multe explozii in Columbia, imediat dupa sosirea lui Barack Obama la summitul Americilor

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 11:23 Actualitate | Internaţional


Mai multe bombe de mici dimensiuni au explodat vineri seara, fara a provoca raniti, in apropierea ambasadei americane de la Bogota, precum si in Cartagena, la scurt timp dupa sosirea presedintelui american Barack Obama in acest oras, unde se va desfasura in acest weekend summitul Americilor, relateaza AFP.

Doua dispozitive explozibile de slaba intensitate au explodat pe un bulevard al capitalei columbiene, in apropiere de cladirea diplomatica americana, "dar nu exista nici morti, nici raniti, nici pagube", a precizat o sursa din cadrul politiei.

Politistii au fost imediat mobilizati in acest cartier, in care se mai afla si sediul parchetului general si cel al guvernului regiunii Bogota.

Aceste explozii au fost declansate la cateva ore dupa aterizarea avionului presedintelui Obama in localitatea Cartagena, la 1.000 de kilometri nord de capitala, unde acesta urmeaza sa participe la un summit regional care reuneste sefii de stat ai continentului.

Alte doua mici explozii au avut loc vineri seara in centrul acestui oras de pe coasta Caraibelor, a declarat pentru AFP generalul Rodolfo Palomino, seful securitatii din cadrul politiei columbiene.



















1117 vizualizari

  • -1 (7 voturi)    
    Semne (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 12:11)

    calamaru [anonim]

    Al catelea semn ca americuta si interventiile ei in politicile interne ale altor tari sunt iubite ca sarea in ochi?
    • +1 (7 voturi)    
      Americuţa (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 13:02)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui calamaru

      I ♥ USA!
    • +2 (4 voturi)    
      e vorba de droguri (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 13:21)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui calamaru

      Columbia e una dintre tarile din lume mare producatoare de droguri si are un cartel de droguri extrem de puternic. Industria drogurilor este cea mai importanta ramura economica nationala, chit ca ilegala.
      Acolo statul e concurat puternic de acest cartel al drogurilor, iar coruptia e generalizata. In acest razboi (chiar exista un razboi de gherila) dintre stat si acest cartel, o mare parte a populatiei este de partea cartelului. Daca ai auzit de Pablo Escobar o sa intelegi exact ce am spus mai sus.
      Pe de alta parte, SUA sprjina puternic, oficial statul columbian in lupta antidrog. Sprijina cu miliarde de dolari si cu oameni specializati in lupta antidrog.
      Acesta este motivul acelor explozii din Columbia, odata ce presedintele SUA a mers acolo in vizita.
    • +1 (5 voturi)    
      antiamericani (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 15:16)

      georgio [anonim] i-a raspuns lui calamaru

      Cum apare o stire de genul asta hop si antiamericanul de serviciu cu un comentariu malitios, din categoria "amestecului in treburile interne". Nu inceteaza sa ma uimeasca cum aceasta teorie a lui nea nicu inca supravietuieste. Mai draga antiamerican eu prefer interventiile in politica interna ale americanilor in locul actiunilor brutale ale rusiei sau chinei. Nu poti compara sprijinul politic dat de americani unor politicieni din alte tari cu crimele de razboi ale rusiei (georgia, osetia, ingushetia, armenia, transnistria,cecenia) sau chinei (tibet, uigurii).
      • -2 (4 voturi)    
        ... (Sâmbătă, 14 aprilie 2012, 23:38)

        calamaru [anonim] i-a raspuns lui georgio

        Ce faci tu se cheama atac la persoana. Am dreptul sa imi exprim opinia si o fac. Ca pe tine si pe alti filo-americani va racaie chestia asta, chiar nu ma intereseaza. Care este problema ta ca eu nu agreez politica externa americana? Pe langa asta, eu poate prefer ca o tara sa isi conduca singura destinul, nu sa i le conduca altii, fie ei americani sau rusi. Te-ai gandit la asta? Nu, dupa ce scrii tu acolo. Eu prefer sa am coloana si sa nu fiu condus nici de americani, nici de rusi, nici de nimeni. Daca tu esti flasc si preferi sa fii condus de cineva si sa si mai si recunoasti asta, atunci te compatimesc.
        • 0 (2 voturi)    
          :) (Duminică, 15 aprilie 2012, 11:20)

          ampersand [utilizator] i-a raspuns lui calamaru

          Ai auzit vreodată noţiunea de "mascul alfa"? Există în orice comunitate: la grădiniţă, la şcoală, în armată, la servici, în cartier, cartierul în oraş, oraşul în ţară şi ţara în lume.

          Să presupun că eşti patron, n-ai făcut armata, eşti evazionist înrăit şi-un anarhist înfocat? :D
          • 0 (2 voturi)    
            ... (Duminică, 15 aprilie 2012, 13:11)

            calamaru [anonim] i-a raspuns lui ampersand

            Si tu te complaci in situatia existenta fara sa ridici un deget pentru a face ceva. De presupus, poti presupune, nu am nimic impotriva, insa nu inseamna ca presupui corect. :)