Afghanistan: Civili furiosi au taiat urechile unui prezumtiv autor al unui atentat si au vrut sa-l spanzure

de Robert Mihailescu     HotNews.ro
Joi, 12 aprilie 2012, 15:24 Actualitate | Internaţional


Civili furiosi au taiat joi urechile unui barbat pe care il acuzau ca a amplasat o mina artizanala care a ucis doi adolescenti in sudul Afghanistanului, au anuntat autoritatile locale, citate de AFP.

Cu o zi in urma, o masina a sarit in aer dupa explozia unui dispozitiv ascuns pe un drum din districtul Garmser, in provincia Helmand, un bastion al insurgentilor talibani, ale caror arme predilecte sunt aceste mine artizanale.

"Doi adolescenti au fost ucisi si sase persoane ranite, dintre care trei sunt copii", afirmase Daud Ahmadi, purtator de cuvant al guvernului provinciei Helmand.

"La putin timp, locuitorii au capturat prezumtivul autor al atentatului si au vrut sa-l spanzure in public", a continuat Ahmadi.

Politia si guvernatorul districtului au intervenit pentru a-i salva viata dar oamenii, furiosi, ii "taiasera deja urechile", a precizat purtatorul de cuvant.

"Este un avertisment pentru toti cei care ii omoara pe ai nostri, nu le mai toleram violentele", a avertizat Mullah Mansoor, un locuitor din Garmser.

Anul trecut, peste 3.000 de civili au fost ucisi in cadrul conflictului dintre insurgentii islamisti, in principal talibanii, si coalitia formata dintre fortele coalitiei internationale ale NATO si trupele afghane. Potrivit ONU, talibanii, in special prin intermediul bombelor artizanale si a atentatelor sinucigase, sunt principalii responsabili pentru aceste crime.



















1824 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    ii "taiasera deja urechile" (Joi, 12 aprilie 2012, 16:05)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    cind cuiva i-a venit ideea sa-l spinzure. De urechi.
    Oricum e bine daca au inceput sa se sature de talibani si sinucigasi fanatici.
    Invit toti antiamericanii sa se duca sa se alature atentatorilor sinucigasi intr0un utim efort disperat. Pentru a-i ajuta, le propun sa nu mai bata drumul pina in afganistan, si sa incerce acasa la ei, si daca se poate in liniste.
  • +1 (1 vot)    
    atentat sinucigas? (Joi, 12 aprilie 2012, 16:06)

    max [anonim]

    Dupa un atentat sinucigas nu prea mai ai cui sa tai urechile.

    n.r. multumim, am modificat
    (editat de HotNews.ro)
    • 0 (0 voturi)    
      pentru Max ( sau Marx ? ). (Joi, 12 aprilie 2012, 17:32)

      adrian88000 [utilizator] i-a raspuns lui max

      Mai citeste o data comentariul lui bec . ".au inceput sa se sature de talibani si sinucigasi fanatici".
      A scris cu " si " , adica au inceput sa se sature si de unii si de altii. Ce tot gasesti nod in papura . cand omul a scris clar ?
  • 0 (0 voturi)    
    Autor atentat sinucigas prins (Joi, 12 aprilie 2012, 16:07)

    Dragos [anonim]

    Se citesc articolele inainte?
  • +3 (3 voturi)    
    Foarte bine! (Joi, 12 aprilie 2012, 16:17)

    Florin [anonim]

    Pacat ca n-au apucat sa-l atarne in lat pe nenorocitul ala de taliban...
  • +1 (1 vot)    
    Sesizeaza cineva lipsa de logica? (Joi, 12 aprilie 2012, 16:22)

    it_s__not_news [utilizator]

    Ori e atentatul sinucigas (si autorul e mort) ori ... WTF ?.
  • +1 (1 vot)    
    Sinucigas (Joi, 12 aprilie 2012, 16:41)

    Octavian [anonim]

    Sigur era sinucigas?
  • +5 (5 voturi)    
    Nuanta (Joi, 12 aprilie 2012, 17:05)

    smc [utilizator]

    A se lua aminte la ce declara civilul din Afganistan "Este un avertisment pentru toti cei care ii omoara pe __ai nostri__". Bun deci ei sunt suparati daca sunt omorati _ai lor_. Daca sunt omorati americani, nu-i bai, poate ca le si dau de baut la talibani pentru asta.

    Cand sunt omorati _ai lor_, atentatorul este prins a doua zi, pentru ca toata lumea stie cine este. Cand sunt omorati americani, nimeni nu stie nimic.

    Daca civilii astia ar da in vileag pe talibani, americanii i-ar prinde pe toti, i-ar rezolva si ar pleca acasa. Dar poate ca nu prea le convine nici civililor sa nu mai fie americani pe acolo, raman fara niste vaci de muls.
  • +5 (5 voturi)    
    in sfarsit, o veste buna (Joi, 12 aprilie 2012, 17:09)

    panfil flecaru [anonim]

    din afganistan !
  • +4 (4 voturi)    
    E foarte bine! (Joi, 12 aprilie 2012, 17:36)

    adrian88000 [utilizator]

    Inseamna ca li s-a umplut si lor paharul dupa cei 3.000 de civili omorati anul trecut.
    Sa nu-i mai lase sa respire pe talibani ! Sa le taie urechille, sa-i spanzure , sa-i nimiceasca.
    E cel mai bine ca afganii sa-i distruga pe talibani .