Izvestia: Armata rusa a inceput sa amplaseze rachete S-400 in enclava Kaliningrad

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 9 aprilie 2012, 14:54 Actualitate | Internaţional


Rachetele S 400 Triumf
Foto: almaz-antey.ru
​Surse militare au declarat pentru cotidianul Izvestia ca armata rusa a inceput sa amplaseze rachete sol-aer S-400 "Triumf" in enclava baltica Kaliningrad, relateaza The Moscow Times.

Potrivit surselor citate de Izvestia, rachetele au sosit vineri in enclava de la Marea Baltica invecinata cu Polonia si Lituania. Numarul acestora nu a fost precizat. Ministerul rus al Apararii a refuzat sa comenteze pe seama informatiilor prezentate de publicatie.

Rachetele S-400 "Triumf" au o raza de actiune cuprinsa intre 120 km si 400 km. Acestea au fost amplasate in jurul Moscovei si, potrivit Ministerului Apararii, urmeaza sa fie instalate si in zona estica a Pacificului.

Amplasarea rachetelor in regiunea Kaliningrad are loc in contextul acutizarii tensiunilor dintre Moscova si Washington din cauza planurilor de amplasare a unui scut antiracheta american in Europa.

Lansat in 2010, proiectul de scut antiracheta a devenit unul dintre principalele subiecte de discordie intre Alianta Nord-Atlantica si Rusia, care il considera o amenintare la adresa securitatii sale. NATO afirma ca sistemul nu vizeaza Rusia, ci o amenintare venind dinspre Orientul Mijlociu, in special din Iran.

Moscova a avertizat la inceputul anului ca va activa un sistem de alerta antiracheta la Kaliningrad, in cazul in care Statele Unite continua crearea scutului fara concesii.


Citeste mai multe despre   


















9679 vizualizari

  • +14 (16 voturi)    
    Istoria se repeta (Luni, 9 aprilie 2012, 15:59)

    davaiciasdavaipalton [anonim]

    Europa tace, vecinii barbari pregatesc ziua groazei, mitocanii conduc lumea...pacea e un cuvant abstract.

    Totul e sa nu ai rufe pe sarma cand pica in gradina ta, ca sunt inofensive, dar pot face mult praf... I hate Putin !
    • -5 (7 voturi)    
      istoria bat-o vina (Luni, 9 aprilie 2012, 19:24)

      Meme [anonim] i-a raspuns lui davaiciasdavaipalton

      Se repeta istoria aia pe care o sti tu si care au scris-o americanii. Uita-te bine cine e initiatorul sirului de evenimente si poti vedea lucrurile intr-o lumina diferita. Pentru tine nu exista decat un singur agresor: Rusia.

      Scutul american e pentru rusi. Prosti ar fi sa nu reactioneze.

      Noi suntem avanpostul scutului si deasupra noastra o eventuala racheta cu focos nuclear va fi lovita - doar mecanic cum zicea Basescu nespunandu-ne ca lovitura mecanica se poate face impotriva unei incarcaturi nucleare. Astfel oltenii de la - uite ca-mi scapa numele - ii primeau pe american cu praz si oua. In cap.
      • 0 (0 voturi)    
        scutul si rusii (Marţi, 10 aprilie 2012, 11:07)

        freemistake [anonim] i-a raspuns lui Meme

        Chiar daca ar fi scutul importiva rusilor....acest scut tot trebuie montat.
        Rusia e principalul pericol militar din Europa pentru orice tara est europeana.
        Conducatorii rusi, in toata istoria Rusiei (tariste, comuniste sau "democratice") nu au avut ca scop decat sa inrobeasca popoare si sa cucereasca teritorii.
        Americanii nu reprezinta un pericol pentru nici o tara din estu europei in schim Rusia e un real pericol.
  • +12 (16 voturi)    
    ??? (Luni, 9 aprilie 2012, 16:11)

    Mih. [utilizator]

    Inteleg ca "sistemul de alerta antiracheta " e reprezentat de "rachetele S-400 "Triumf cu o raza de actiune cuprinsa intre 120 km si 400 km", amplasate pt ca Rusia sa se apere de scutul anti-racheta american...
    Putin si UR(U)S(IA)S se pregatesc, in stilul consacrat, pt "pace"?
    • +9 (11 voturi)    
      da (Luni, 9 aprilie 2012, 16:21)

      volodia [anonim] i-a raspuns lui Mih.

      DA, vom lupta pientru paci, si ti vom ielibira si pi tini...curand ;-)
    • +11 (11 voturi)    
      . (Luni, 9 aprilie 2012, 16:28)

      Cosminu [utilizator] i-a raspuns lui Mih.

      GEN te aperi cu pietre de un zid
  • -8 (10 voturi)    
    ii tare asta! (Luni, 9 aprilie 2012, 16:22)

    Lucian* [utilizator]

    deci ambele parti pun rachete antiaeriene si se zburlesc unii la altii, dar lipseste chestia aia aeriana care este justificarea pentru ambele sisteme.
  • -5 (7 voturi)    
    e absurd, dar perfect militar (Luni, 9 aprilie 2012, 16:46)

    sage [anonim]

    Scutul antiracheta inseamna -teoretic- ca SUA se pot apara de rachetele nucleare sovietice. Ca atare se rupe echilibrul si doar SUA mai pot bombarda Rusia...
    Rusia vine cu rachetele ei si zice: poftim, acum ma apar si eu de rachetele tale si suntem iar in echilibru...

    Adevarul este ca "scutul" american nu e suficient de eficient ca sa opreasca o salva de rachete, iar scutul rusesc daca era posibil (tehnologic), atunci ar fi existat de multicel.

    Colac peste pupaza Japonia a amplasat rachete sol-aer ca sa se apere de Corea de Nord.
    • -2 (4 voturi)    
      geografia, bat-o vina..... (Luni, 9 aprilie 2012, 18:42)

      vladimir putzin [anonim] i-a raspuns lui sage

      In caz ca Rusia ataca SUA cu rachete nucleare, nu o vor face pe deasupra Europei, stai linistit. Daca ne uitam pe harta, vedem ca pe deasupra Polului Nord e mult mai usor. La fel si daca SUA vor sa atace Rusia. Prin urmare nici "scutul antiracheta", nici racheta anti"scut antiracheta" nu au nimic de-a face cu posibilitatea ca o superputere din cele doua sa o atace pe cealalta.
  • +2 (2 voturi)    
    dA (Luni, 9 aprilie 2012, 17:00)

    Babilou [utilizator]

    Urmeaza in Transnistria?
    • +2 (4 voturi)    
      Da, urmeaza.... (Luni, 9 aprilie 2012, 20:21)

      vandervaal [anonim] i-a raspuns lui Babilou

      ..... in Transnistria, cam in septembrie-octombrie, cu siguranta!.
      Ca sa nu pierd timpul, iti redau, mai jos ce-am postat in septembrie 2011, comment la articolul "Vlad Filat: Rusia trebuie sa isi retraga imediat trupele din Transnistria"
      ................................................................
      Prea tarziu!
      vandervaal [anonim], Duminică, 25 septembrie 2011, 11:05
      -5/11
      Odata cu amplasarea scutului antiracheta la Deveselu, rusii nu numai ca nu se vor mai retrage, ci vor adauga armament si trupe in Transnistria, motivand ratiuni de aparare a flancului vestic. Vor fi pozitionate rachete cu raza medie de actiune, noi baterii de rachete S400 Triumf, echipamente Tor 1 si mai multe elicoptere de atac Mi 28, eventual si vreo doua escadrile de Su 32. Evident si trupe. Transnistria va deveni polul militar rus de descurajare pentru Europa centrala si de sud-est, similar cu Kaliningrad, iar in M. Neagra vor incepe sa patruleze submarine cu ogive nucleare.
      (Salvez postarea si revin cand trebuie, adica peste vreo 2-3 luni, ca proba de predictie)."
      [martorul postarii, pe Google].
      Nu trebuie sa fi geniu ca sa realizezi ca Transnistria va deveni o megazona militarizata, cu cele mai sofisticate si recente echipamente rusesti, asa, ca sa se vada. Rezultat: tensiuni majore la granita de est a Romaniei. Din pacate, cu certitudine!!!
  • -4 (6 voturi)    
    DaDaDa (Luni, 9 aprilie 2012, 17:12)

    sentenced [utilizator]

    Daca americanii zic ca acest scut are ca scop prevenirea unui atac dinspre Orient, de ce nu il amplaseaza in Israel, oricum sunt best friends forever iar cu ocazia asta poate evitam si un alt Razboi Rece?
    Plus ca Iranul are probleme cu Israel nu cu vreo tara europeana.
  • -7 (9 voturi)    
    SUA se apara de Iran cu rachete in Polonia ? (Luni, 9 aprilie 2012, 17:33)

    Teo [anonim]

    Este ca si cand Brazilia se apara de rachete, cu "patrioate" montate in Bulgaria :)))))
  • 0 (4 voturi)    
    Radio Erevan (Luni, 9 aprilie 2012, 18:27)

    rooster [anonim]

    Intrebare: e adevarat ca Sua si Rusia se pregatesc de al treilea razboi mondial?
    Raspuns: Nu, nu e adevarat. Va fi insa o lupta pentru pace de nu va mai ramane piatra peste piatra.
  • +3 (3 voturi)    
    A mea e mai mare (Luni, 9 aprilie 2012, 18:50)

    Vizitiul [utilizator]

    Varianta ruseasca :))) Stim ca Putin se imagineaza superman pe racheta.
    • +2 (2 voturi)    
      haha (Luni, 9 aprilie 2012, 22:36)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui Vizitiul

      parca intr-o poza avea si palarie de cowboy..
  • 0 (0 voturi)    
    atentie... (Marţi, 10 aprilie 2012, 9:40)

    geo [anonim]

    zona estica a Pacificului.
    adica rusii amplaseaza rachete in...sua ???