Premierul bulgar anunta noi masuri pentru rezolvarea problemei maidanezilor, dupa ce eutanasierea nu a dat rezultate

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 6 aprilie 2012, 13:19 Actualitate | Internaţional


Premierul Bulgariei, Boiko Borisov, se va implica personal in rezolvarea problemei cainilor vagabonzi si anunta implementarea unor noi masuri incepand de luni, scrie Novinite. Autoritatile au cazut de acord ca toate municipalitatile sa construiasca adaposturi temporare pentru maidanezi.

Ministrul agriculturii din Bulgaria a anuntat ca s-a decis schimbarea actelor normative si ordonantelor pentru ca luni sa inceapa constructiile. Potrivit acestuia, planurile vechi de cativa ani de a prinde si eutanasia cainii vagabonzi au esuat. El a subliniat ca circa 5.000 de caini sunt castrati in fiecare an, insa numarul maidanezilor creste in continuare.

Organizatiile pentru protectia animalelor au protestat la aceasta decizie, sustinand ca aceste adaposturi vor fi de fapt locuri unde cainii vor fi masacrati.

Ministerul a declarat ca este sigur ca noile masuri vor declansa proteste, insa cabinetul este pregatit sa isi asume responsabilitatea.


Citeste mai multe despre   


















1276 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    out of range (Vineri, 6 aprilie 2012, 13:47)

    UglyKidJoe [utilizator]

    solutia 1:sa ii exporte in Thailanda
    solutia 2:in 4 decenii o sa fim 9 miliarde, sa vedem atunci care pe care
    • +2 (4 voturi)    
      Mitraliati saptamanal (Vineri, 6 aprilie 2012, 14:33)

      marinica [anonim] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      Ar trebui ca asociatiile de locatari in preajma carora se afla maidanezii sa plateasca o taxa de 1000euro pe an ca hinghierii sa le lase maidanezii in pace.
  • 0 (2 voturi)    
    out of range (Vineri, 6 aprilie 2012, 13:48)

    UglyKidJoe [utilizator]

    solutia 1:sa ii exporte in Thailanda
    solutia 2:in 4 decenii o sa fim 9 miliarde, sa vedem atunci care pe care
  • +1 (3 voturi)    
    STERILIZAREA NU A DAT REZULTATE (Vineri, 6 aprilie 2012, 13:49)

    carat [utilizator]

    Ce bine ar fi daca si la noi si-ar asuma cineva responsabilitatea de a ne scapa de cainii nimanui.
    PS. Cred ca autorul articolului a vrut sa spuna ca dupa ce sterilizarea a dat gres isi asuma raspunderea eutanasierii.
  • +1 (3 voturi)    
    ciudat (Vineri, 6 aprilie 2012, 14:01)

    a [anonim]

    pai cum adica nu a dat rezultate? dar ce, au inviat?
    eu cred ca o greseala in articol, ca nu se prea intelege ce si cum.

    asociatiile alea tipa pt ca e vorba de multi bani la mijloc, nu ca le pasa de animale. daca le pasa, foloseau banii facand ceva pt animale, nu tipand toata ziua ca ei sunt contra orice.
    • +1 (1 vot)    
      Pe unii dintre caini ii cheama Isus... (Vineri, 6 aprilie 2012, 16:16)

      Andy [anonim] i-a raspuns lui a

      d-aia eutanasierea nu da roade in Bulgaria. Eu cred ca si la ei se intampla acelasi lucru.
      Se castreaza 10 caini in timp ce se nasc 30.
      Evident ca in ritmul asta nu ajungi decat la suprpopulare.
  • +3 (3 voturi)    
    cainii comunitari ... (Vineri, 6 aprilie 2012, 15:14)

    maryus999 [utilizator]

    singura solutie si cea mai eficienta ar fi urmatoarea : primariile sa organizeze niste centre de colectare a cainilor si sa plateasca pt fiecare exemplar cate 50 de lei si in maxim 6 luni dispar pina si cainii de rasa din parc ... cum nu esti atent vine rromul si il colecteaza ca pe hartie sau fiare vechi ... nu o sa mai vedem carucioare cu fier vechi o sa vedem custi pe rotzi :D
  • 0 (0 voturi)    
    Nelamurire referitoare la articol (Vineri, 6 aprilie 2012, 20:46)

    Victor [anonim]

    Incepem cu un citat:
    "Potrivit acestuia, planurile vechi de cativa ani de a prinde si eutanasia cainii vagabonzi au esuat.
    El a subliniat ca circa 5.000 de caini sunt castrati in fiecare an, insa numarul maidanezilor creste in continuare."

    Dupa minte mea randurile astea spun ca planurile au fost de a-i ucide insa in practica s-a pus castrarea.
    Se pare ca si bulgarii au imprumutat metehele romanesti si au descoperit ca din mentinerea cainilor pe strazi se scot bani multi.

    In tarile cu oameni prosti asociatiile si politicienii se imbogatesc in permanenta.
  • +1 (1 vot)    
    Cenzura Hotnews!?! (Luni, 9 aprilie 2012, 21:17)

    neagoe [utilizator]