Istanbul, 13-14 aprilie: Se reiau negocierile dintre Iran si marile puteri. Hillary Clinton: Fereastra pentru discutii ramane deschisa pe termen nelimitat

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 31 martie 2012, 21:59 Actualitate | Internaţional


Secretarul de stat american Hillary Clinton a anuntat sambata, in timpul unei conferinte de presa sustinute cu ocazia unei vizite in Arabia Saudita, ca discutiile dintre Grupul 5+1 si admistratia de la Teheran, pe tema programului nuclear al Iranului, se vor desfasura pe 13 si 14 aprilie la Instanbul, informeaza AFP.

"Discutiile stabilite la Istanbul, pe 13 si 14 aprilie, reprezinta o fereastra catre Iran, iar aceasta va ramane deschisa pe termen nelimitat", a declarat Hillary Clinton.

"Suntem hotarati sa impiedicam Iranul sa obtina arme nucleare" a adaugat secretarul de stat american adaugand ca "ducem o politica de preventie, nu de izolare. II revine Iranului sa demonstreze, prin actiunile sale, ca este un partener de buna credinta si sa participe la negocieri facand efortul de a obtine rezultate concrete".

Ministrul iranian de Externe, Ali Akbar Salehi, a anuntat miercuri ca discutiile dintre Iran si Grupul P5+1, pe tema programului nuclear al Teheranului, vor fi reluate pe 13 aprilie. Locul desfasurarii negocierilor nu fusese inca decis la acea data.

Grupul P5+1 este format din 5 membri permanenti ai Consiliului de Securitate al ONU (SUA, Rusia, China, Franta si Marea Britanie) si Germania.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1323 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    ferestre deschise (Sâmbătă, 31 martie 2012, 22:28)

    luci30 [anonim]

    pai asa si trebuie ...uitati-va la LIbia....caderea lui ghadafi a lovit si unele tari din EU in care acesta avea investitii si unde exporta petrol.Inca o ,,cadere ,, in spatiul tarilor furnizoare de petrol nu este de bun augur acum ,cu toata agitatia pe care o face Israel -care la urma urmei in afara de arme si zinzanie nu ofera lumii prea mult.
    • 0 (6 voturi)    
      Pe langa... (Duminică, 1 aprilie 2012, 8:49)

      eu [anonim] i-a raspuns lui luci30

      Pretene... Israel nu era in discutie aici. Ca are interese in zona e altceva, insa nu el e subiectul Nimeni (normal la cap) nu vrea un Iran cu arme nucleare.

      Si intr-adevar, Israel nu ofera nimic lumii, in afara de biblie, 10 premii nobel la o populatie de 6 milioane, 2 universitati in top 100, un model de toleranta - tel aviv a fost declarat capitala homosexualilor, un model de succes economic etc
      • 0 (0 voturi)    
        Ei na (Duminică, 1 aprilie 2012, 21:36)

        io [anonim] i-a raspuns lui eu

        Uite ca eu sunt normal la cap si VREAU un IRAN cu arme nucleare, pentru a echilibra balanta in Orientul Mijlociu, unde Israelul (impins de USA) face si desface!
        Acolo unde doua state au puterea de a se distruge reciproc, un conflict deschis devine aproape imposibil. La fel ca si impunerea de diverse politici din partea unuia dintre state catre celalalt (vezi Razboiul Rece). Capisci?!
        • 0 (0 voturi)    
          eu nu-mi doresc arme nucleare (Luni, 2 aprilie 2012, 11:27)

          nenea [anonim] i-a raspuns lui io

          ..in nici o tara, dar ele exista din pacate. cred ca cel mai mult as dori sa vad o negociere corecta. este urat sa vezi ca o tara mica (israel) este pe cale sa ne implice pe toti intr-un razboi posibil mondial. in prezenta clintonesei nu pot avea loc negocieri corecte, intentia ei este clara si deschisa (prezentata in media). pe de alta parte daca un ayatollah impune trebnduri militare in tara, e clar ca nici iranul nu merita sortii de izbanda.
    • 0 (6 voturi)    
      bati campii (Duminică, 1 aprilie 2012, 8:58)

      lucid [anonim] i-a raspuns lui luci30

      Te exprimi de parca dupa urma inapoiatilor islamisti ar avea lumea cine stie ce de castigat. Cand colo ... surpriza, contributia lor la progresul umanitatii tinde la zero.

      Si daca tot ii compari cu evreii: aia macar au dat o gramada de oameni de stiinta de cel mai inalt nivel, fara de care lumea ar fi fost mult mai inapoiata. Comparativ cu ei, contributia islamistilor la dezvoltarea stiintifica sau tehnologica a lumii e de peste 100 de ori mai mica, iar asta desi in lume sunt de peste 100 de ori mai multi islamisti decat evrei.
    • +2 (8 voturi)    
      Principiul (Duminică, 1 aprilie 2012, 9:58)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      Cum ti-a venit ideea ca Israelul trebuie sa ofere lumii nu stiu ce, dar ofera altceva? De ce impui reguli speciale unei tari?

      Daca impui unei tari vreun principiu, trebuie sa-l impui tuturor tarilor. Altfel nimeni nu intelege logica, nici macar cel care o emite.
    • +2 (6 voturi)    
      IR vs. IL (Duminică, 1 aprilie 2012, 16:01)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      În realitate, treaba stă exact pe dos.

      Nu este absolut nimic de discutat despre Iran. Iranul este 100% în conformitate cu cerinţele AIEA şi prevederile TNP şi are un drept incontestabil de a îmbogăţi uraniul în scopuri civile.

      În acelasi timp, o ţară mică la vest de Iran este cea care necesită discuţii şi sancţiuni pentru programul său nuclear care NU este în conformitate cu AIEA, ţara respectivă NU este semnatară a TNP şi căreia i s-au dat arme nucleare de către Franţa, Marea Britanie şi în cele din urmă de SUA (după ce a fost asasinat JFK). Iată CE SI DESPRE CINE trebuie discutat!

      Asta a declarat Erdogan, premierul Turciei care a facut o vizita de doua zile in Iran, chiar azi dimineaţă: "Israel has between 250 to 300 nuclear warheads. Nobody is discussing that," Erdogan said, adding: "Iran says they would not produce nuclear weapons. They are saying that they would produce a specific amount of enriched uranium rods and stop after that."

      sursa: http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/turkey-s-erdogan-israeli-strike-on-iran-would-devastate-mideast-1.421934
      • 0 (4 voturi)    
        Incuviintare (Duminică, 1 aprilie 2012, 19:28)

        Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

        Armele nucleare de pe teritoriul Israelului nu stau la baza ingrijorarilor pe care Iranul le produce pe scena internationala.

        Chiar dimpotriva, referintele la puterile nucleare actuale, nu fac decit sa creasca neincrederea in regimul de la Teheran. Ce vrea sa faca cu armamentul nuclear un regim care uraste de moarte Israelul? De ce sa i se permita inarmarea unui asemenea regim, cind tendinta mondiala e de reducere si de neproliferare nucleara? E un risc mult prea mare pe care nimeni nu doreste sa si-l asume. In special Israelul.

        Daca regimul actual iranian nu convinge comunitatea internationala ca n-are absolut nimic de ascuns, Israelul nu numai ca este indreptatit sa distruga obiectivele nucleare iraniene, dar va avea si ajutor substantial din partea NATO, oficial. Dar si incuviintare din partea Rusiei, neoficial Si poate chiar din partea Chinei.
        • -1 (1 vot)    
          pasarea malai viseaza (Duminică, 1 aprilie 2012, 22:11)

          haredim [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

          Daniels: "Israelul nu numai ca este indreptatit sa distruga obiectivele nucleare iraniene, dar va avea si ajutor substantial din partea NATO, oficial. Dar si incuviintare din partea Rusiei, neoficial Si poate chiar din partea Chinei."

          Wishful thinking!
          De unde ai scos aberatiile astea?
          debka.com , ynetnews.com , jpost.com , aipac.org ?
          Esti de-a dreptul penibil.
          • 0 (0 voturi)    
            Arta (Luni, 2 aprilie 2012, 10:35)

            Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui haredim

            N-am scos-o eu ideile astea, caci nu sint inventator. Asa se face politica de la Decebal incoace. Ba chiar de la Adam si Eva. Chiar daca nu poti convinge pe cineva sa fie de acord cu tine in public, il mituiesti cumva ca sa nu te incurce prea tare.

            Politica nu e aberatie. Are multe smecherii, iar unii numesc asta arta. Daca tu nu o intelegi, asta nu inseamna ca "arta" politica va disparea.
        • -1 (1 vot)    
          fat frumos din basme (Duminică, 1 aprilie 2012, 23:06)

          mezuzah [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

          Israelul este pe primul loc in lume la violarea legii si incalcarea normelor de drept international.
          Se pare ca Israelul nu s-a privit niciodata in oglinda, si de aceea repeta maniacal ca este cel mai bun si mai frumos.
          Keep dreaming.
      • 0 (0 voturi)    
        TRUE! (Duminică, 1 aprilie 2012, 21:32)

        io [anonim] i-a raspuns lui zizin

        Excelent comentariu! Dar ai grija, iti iei minusuri! Prea multi zionisti extremisti prin zona :))
  • 0 (6 voturi)    
    re lucid si daniels (Duminică, 1 aprilie 2012, 15:40)

    luci30 [anonim]

    la prima vedere asa se pare ca bat cimpii ...dar doar la prima vedere....ginditi-va la cite razboaie religioase s-au purtat de-a lungul anilor-in ideea bibliei,defapt pt. cucerire de teritorii si bogatii naturale.... ginditi-va la ,,nobelisti,, care defapt au studiat in tari occidentale cu vechi traditii,ginditi-va la tam-tamul iscat de holocaust si urmarile lui -mari depozite de bani in bancile elvetiene ale ,,saracilor,,evrei,care nu puteau fii retrase pt. ca nu exista passwort-ul deponntului si nici dovada ca acesta ar fii murit in lagarele nemtesti,ginditi-va la tam-tamul facut inainte de razboiul din golf , cind ,,simtindu-se amenintati au muls,, America de bani si armamente,ginditi-va la faptul ca isi omoara conationali din fisia Gaza,gindita-va ca a sechestrat o nava cu ajutoare umanitare pt.palestinezi ,ginditi-va ca au unul din cele mai performante servicii de spionaj-mossad- si stie f bine si si restul serv. americane, englezesti, franceze,ca in iran nu este un program militar ci unul civil...daca mint ei mint si eu...asa ca mie mi se pare provocare pe fata ceea ce face regimul de la Tel-Aviv....bineinteles pt. cistigul marilor banci conduse de mai mult sau mai putin evrei...asta asa in linii fff mari plus lobbyul care se face in lumea occidentala pt.ei si religia lor....in paranteza scris si eu sunt de religie ortodoxa ,dar in nici un caz nu o sa ma cert cu un musulman sau budhist,sau si mai mult s-ai incit unul contra celuilalt
    • +1 (3 voturi)    
      Dragă Luci. (Duminică, 1 aprilie 2012, 17:54)

      Diogene Canes [anonim] i-a raspuns lui luci30

      Nu există "religia ortodoxă". Există religia creştină, de confesiune ortodoxă. Acesta e un lucru elementar pe care trebuie să-l afli despre tine.

      Şi uite aşa, dintr-o dată, analiza ta economico-strategico-politică mi se pare inutilă şi neverosimilă.
      • -1 (1 vot)    
        tu ai spus multe si importante (Luni, 2 aprilie 2012, 9:59)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui Diogene Canes

        Diogene, cand nu te pricepi, mai bine taci, decat sa scri prostii (nu ai spus nimic, dar esti pe plus:)) )
        • +1 (1 vot)    
          Hai să-ţi traduc. (Luni, 2 aprilie 2012, 10:14)

          Diogene Canes [anonim] i-a raspuns lui nenea

          Pari derutat, hai să-ţi traduc ce spuneam mai sus:

          Se ia un tip oarecare. Tipul nu ştie că nu există religia ortodoxă, dar emană păreri pertinente despre strategia socio-politică din Orientul Apropiat. Ceva bate la planetară...chiar nu te-ai prins?
          • 0 (0 voturi)    
            confesiune (Luni, 2 aprilie 2012, 11:23)

            nenea [anonim] i-a raspuns lui Diogene Canes

            nu trebuie sa-mi traduci nimic. trebuie doar sa citesti atent postarea luiluci30. acolo este vorba de spionaj, bani pentru petrol, crime in gaza. tu ai retinut doar ce ti-a placut/interesat. daca ai ceva de comentat, raspunde la comentariu si adauga observatia din primele randuri (corecta de altfel). sa spui ca analiza care cuprinde problemele globale exprimate de el fac parte dintr-o analiza neverosimila, e ca si cum ai spune ca oamenii morti in gaza...fac parte dintr-o analiza inutila si neverosimila. nu ai facut nimic rau, doar ai picat pe langa subiect
  • 0 (0 voturi)    
    rre diogene (Duminică, 1 aprilie 2012, 22:22)

    luci30 [anonim]

    analizele le-au facut alti mai destepti ca mine,eu nu am facut decit sa reirterez fapte petrecute .....cit despre confesiunea mea ortodoxa ....nu am nevoie nici de luminare nici de ,,translator,, intre mine si D-zeu
  • 0 (0 voturi)    
    sinistru ... (Duminică, 1 aprilie 2012, 22:24)

    |*|* [anonim]

    http://arabnews.com/saudiarabia/article602707.ece
    • 0 (0 voturi)    
      somnul ratiunii naste monstri (Luni, 2 aprilie 2012, 0:03)

      Goya [anonim] i-a raspuns lui |*|*

      http://arabnews.com/saudiarabia/article602707.ece
      What?!?
      "CLINTON PROPOSES MISSILE SHIELD TO PROTECT GCC" !!!
      GCC (Gulf Cooperation Council) = Arabia Saudita, Bahrein, Kuweit, Oman, Qatar, Emiratele Arabe Unire (UAE).

      Get lost, Hill!
      In ultimii ani, voi ati dovedit cu varf si-ndesat de ce sunteti in stare: asasinate, provocari subversive, bombardamente, sanctiuni ilegale, atacuri lașe cu "drone", sprijin pentru organizatii criminale (MEH/Jundallah), amenintari de esenta nazista la adresa Iranului.
      YOU Clinton are a joke!!