O "nava fantoma", aflata in deriva de la tsunami-ul din Japonia din 2011, a fost descoperita langa Canada

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 24 martie 2012, 18:23 Actualitate | Internaţional


Nava fantoma
Foto: Agerpres/AP
O nava de pescuit japoneza, luata de ape in timpul tsunami-ului din martie 2011, a fost descoperita plutind in deriva langa coasta de vest a Canadei, transmite BBC. Un avion care patrula deasupra apelor de langa British Columbia a vazut vasul de 45 metri plutind la circa 275 de km de insulele Haida Gwaii vineri.

Vasul este considerat a fi primul mare obiect din milioanele de tone de corpuri plutitoare in deriva in Pacific dupa tsunami.

Ministerul transporturilor din Canada monitorzeaza nava pentru poluare marina si pentru a vedea daca devine un obstacol pentru alte vase.

Tsunamiul a generat peste 25 milioane de tone de deseuri, potrivit cercetatorilor de la Universitatea din Hawaii. Intre 4 si 8 milioane s-au pierdut in ocean, 1-2 milioane plutind la suprafata.

Principala masa de corpuri plutitoare nu ajunge la tarmul Americii de Nord mai devreme de martie 2014.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15311 vizualizari

  • +6 (10 voturi)    
    unitati de masura (Sâmbătă, 24 martie 2012, 19:48)

    cititor [anonim]

    BBC a cam luat-o pe ulei de ceva vreme sau poate existenta altor surse de stiri, pentru verificare, le evidentiaza ineptiile.
    Vasul acela arata clar mai lung de 15m, probail spre 50m ca ordin de marime. Daca cititi stirea originala de pe CBC (canada) veti descoperi ca ei specifica 200 de piciore adica cca 60m.
    Domnule ziarist, haideti sa verificam ceva inainte de a publica. Dureaza max. 1 minut cautarea si analiza textului.
    • -2 (4 voturi)    
      cititorule ! ! (Duminică, 25 martie 2012, 7:33)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui cititor

      Te intreb iti bati joc de propriul pseodonim ? Sau ai probleme de vedere ? eu ,si sper ca si multi depe HotNews.nu am citit nici unde de lungimea de 15 metri , deci te rog mai citeste odata , si........
      • +4 (4 voturi)    
        daca taceai (Duminică, 25 martie 2012, 19:05)

        cititor [anonim] i-a raspuns lui banateanul.

        filozof ramaneai, mai fruncea. desi eu nu cred ca tu esti chiar banatean get beget pentru ca am radacini pe acolo si am si trait o buna bucata de vreme si stiu ca banatenii adevarati gandesc intai dupa care eventual vorbesc. spre deosebire de tine. Stirea publicata in forma initiala mentiona lungimea de 15m.
        • -1 (3 voturi)    
          Filozofia ta este (Luni, 26 martie 2012, 8:21)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui cititor

          egal cu ZERO ! Stirea asa cum este postat vorbeste de 45 ,m ! Iar spre dezamagirea ta
          sunt Banatean get -beget (vorba olteanului )
          nascut si 72 de ani numai in Timisoara !
          • +1 (3 voturi)    
            Prietene! (Luni, 26 martie 2012, 11:49)

            Vali [anonim] i-a raspuns lui banateanul.

            Tu chiar nu poti sa intelegi ca stirea a fost "corectata"?

            Spre deosebire de varianta tiparita, articolele online pot fi corectate in cazul in care se descopera o eroare chiar si DUPA ce a fost publicata initial!!

            Doohhh!! e asa de greu de inteles??

            Si pe-de-asupra te mai si contrezi cu banateanul get-beget-plm!!! Ce sa faci, "e grele" cu calculatoarele astea
            • -1 (3 voturi)    
              Da nu am ce zice ! (Luni, 26 martie 2012, 18:57)

              banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Vali

              "e grele " ! Te rog spunemi pe care pagina
              din DEX, gasesti aceasta expresie
              << e grele >>
    • +1 (3 voturi)    
      15 metri (Duminică, 25 martie 2012, 11:16)

      Alex D [utilizator] i-a raspuns lui cititor

      An aircraft patrolling the seas off British Columbia saw the 15m (50ft) vessel floating 275km (170 miles) from the Haida Gwaii islands on Friday.
  • -5 (9 voturi)    
    Nava fantoma ,avion fantoma ... (Sâmbătă, 24 martie 2012, 20:20)

    Markus [anonim]

    Si probabil ca nava aceasta era condusa de niste schelete , ca avionul acela din 1938 care a aterizat in Columbia anul acesta si desapre care era un areticol in Cotidianul ,mai acum cateva zile .
    • +6 (6 voturi)    
      faca citesti cotidianul (Duminică, 25 martie 2012, 0:23)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Markus

      esti informat la zi, ceas ce ceas si zi cu zi. Ai mult timp la dispozitie daca citesti asa un gunoi.
      • -4 (12 voturi)    
        esti in criza? (Duminică, 25 martie 2012, 1:08)

        Nicky Prostu [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

        Ai cumva vreo grija legata de timpul nostru? Esti in criza de timp? Iti vand eu timp cat doresti..sa te saturi! Prietene si eu, ca si tine muncesc dar, e asa greu sa treaca cele 8 ore.... imi vine sa urc pe pereti de plictiseala cateodata!
  • +2 (2 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 24 martie 2012, 22:20)

    Mihut [anonim]

    Daca nava asta are doar 15 metri...
    • +2 (2 voturi)    
      masuratoare noua (Duminică, 25 martie 2012, 9:45)

      Ionut [anonim] i-a raspuns lui Mihut

      Dupa o noua masuratoare s-a ajuns la 45 metri... Ce sa-i faci, era ruleta stricata!
  • +1 (1 vot)    
    uuuu (Duminică, 25 martie 2012, 0:25)

    io [anonim]

    Ghost Ship !
    • +3 (3 voturi)    
      ba nu, (Duminică, 25 martie 2012, 4:25)

      graveyard_shift [utilizator] i-a raspuns lui io

      adevarata mama omida e http://en.wikipedia.org/wiki/Baychimo
  • +5 (5 voturi)    
    Fe vechi (Duminică, 25 martie 2012, 10:44)

    willow [anonim]

    Ce ar mai rontai tiganii nostri la vasul asta! Poate asa ar lasa in pace capacele de canal si parapetii de pe sosele.
  • +2 (2 voturi)    
    Cu siguranta nu se stie despre ea... (Duminică, 25 martie 2012, 11:20)

    calinsab [utilizator]

    Cu siguranta nu se stie despre ea... ma gandesc si eu... ca de se stia de aceasta nava ca e in deriva, garantat nu s-a auzit de ea la tziganii din Roamania ca de multa vreme era la fier vechi !!!