Elvetienii au respins o propunere de crestere a concediului obligatoriu de la patru la sase saptamani pe an

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 12 martie 2012, 17:08 Actualitate | Internaţional


"NU" pentru initiativa sindicala
Foto: Agerpres
​Alegatorii elvetieni au respins duminica o propunere ce prevedea cresterea duratei vacantei minime anuale a angajatilor, de la patru la sase saptamani, dupa ce companiile au avertizat ca astfel vor fi afectate competivitatea si locurile de munca, transmite Reuters. Initiativa a fost propusa de sindicatul Travail.Suisse, care a sustinut ca patru saptamani de vacanta sunt insuficiente pentru elvetieni, deoarece presiunea de la locul de munca s-a intensificat mult in ultimele decenii, determinand cresterea nivelului de stres si probleme de sanatate printre angajati. 

Propunerea a fost respinsa de circa 67% dintre alegatorii care au votat la referendumul de duminica.

Reuters scrie ca Elvetia are reputatia unei tari cunoscute pentru eficienta si harnicia angajatilor sai, lucruri care au ajutat la atragerea de companii straine si la plasarea pe primele locuri in topul competitivitatii.

Sindicatul Travail.Suisse a afirmat ca referendumul a avut loc "intr-o perioada proasta", din cauza temerilor economice determinate de criza din zona euro.

"Pentru multi alegatori, a fost de inteles ca actualele ingrijorari legate de locurile lor de munca au avut prioritate in fata bunastarii pe termen lung a cetatenilor si mediului de afaceri din Elvetia", a precizat sindicatul intr-un comunicat, adaugand ca oponentii initiativei au recurs la o "campanie de inducere a fricii" si "s-au jucat cu incertitudinea angajatilor".

Principala asociatie a angajatorilor, care a manifestat vehement impotriva propunerii, a salutat rezultatul votului de duminica.

"Rezultatul de Nu la aceasta initiativa reprezinta un Da pentru mentinerea competitivitatii companiilor elvetiene si asigurarea locurilor de  munca", se precizeaza intr-un comunicat al patronatului.

"Adoptarea propunerii ar fi crescut costurile cu forta de munca, deja foarte mari in Elvetia, si ar fi costat suplimentar companiile circa sase miliarde de franci elvetieni pe an", afirma angajatorii.

Reuters scrie ca un angajat elvetian are un concediu anual de cinci saptamani, multe firme oferind mai mult decat perioada obligatorie.

In 2002, alegatorii elvetieni au respins o propunere ce viza reducerea saptamanii de munca de la 42 de ore la 36 de ore. 






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2015 vizualizari

  • +7 (15 voturi)    
    Ce insemna popor educat! (Luni, 12 martie 2012, 17:26)

    gagu [anonim]

    Ia sa faca la noi referendum pe tema asta. Ghiceste careva cam care vor fi procentele cu care trece?

    E cale lunga pina sa ajungem la genunchii astora!
    • +3 (3 voturi)    
      Ai si tu dreptate (Luni, 12 martie 2012, 17:39)

      un tip din elvetia [anonim] i-a raspuns lui gagu

      Sunt perfect de acord cu tine dar mai este o chestie de luat in calcul...

      In elvetia 90% din cetateni stau in chirie. Daca apare cea mai mica problema cu somajul ei nu or sa frece menta in propria casa...

      La noi de bine de rau mai supravietuiesti ca nu te ploua nu te ninge dar cand dai intre 1000 - 1500 franci lunar pe chirie nu glumesti cand e vorba de locul de munca.

      Acum am putea sa comparam atitudinea lor cu atitudinea romanilor care lucreaza la patroni si au credite mari la banci.
    • +1 (3 voturi)    
      depinde cum e prezentata prblema (Luni, 12 martie 2012, 18:27)

      alex [anonim] i-a raspuns lui gagu

      Cand problema se pune s-ar putea sa ai 6 saptamani concediu platit sau s-ar putea sa ai 12 luni concediu fortat neplatit(somaj) te gandesti de 2 ori inainte sa votezi. La noi politcenii sunt prea prosti ca sa ii poata explica omului de rand care ar fi dezavantajele unor concedii prea mari pentru angajati. Ca exemplu concediu de maternitate de 2 ani, cel mai mare din europa, care determina o discriminare puternica a femeilor tinere la angajare in romania.
  • +9 (11 voturi)    
    Si la noi... (Luni, 12 martie 2012, 17:28)

    maxi rodrigues [utilizator]

    ...s-ar fi respins, pun pariu!
    Ar fi zis romanul: cum, nene, 6 saptamani?!? Nu, nu vrem 6 saptamani, e prea putin, vrem 8 saptamani! :)
    In plus, daca ar fi fost sa decida cel cu nume de floare pe care il vad mereu suparat si obosit, sigur ar fi aprobat 52 de saptamani. Macar asa si-ar fi justificat absentele din parlament, nu? ;)
  • +2 (4 voturi)    
    hahaha (Luni, 12 martie 2012, 17:35)

    mihai [anonim]

    Va dati seama cum ar vota tot romanul cu cate 7 maine concediu minim obligatoriu platit timp de 10 luni pe an...
  • +2 (8 voturi)    
    Un model... (Luni, 12 martie 2012, 17:36)

    Andrei [anonim]

    ...de harnicie, constiinta si onoare. Sunt o natie aparte, nestematul ce straluceste pe fruntea Europei.

    Ma inclin cu respect in fata lor!
  • +5 (7 voturi)    
    Munca sau vacanta! (Luni, 12 martie 2012, 17:38)

    Radu, Elvetia [anonim]

    Intr-o tara asa de scumpa cum este Elvetia se platesc salarii mari dar se cere si productivitate mare. Elvetia este o tara foarte saraca, singura bogatie este munca, cinstea si seriozitatea elvetienilor. Cine cauta un loc de munca doreste munca nu vacanta.
  • -2 (8 voturi)    
    Niste idioti (Luni, 12 martie 2012, 17:42)

    Bogdan [anonim]

    Parerea mea. Inteleg sa muncesti, dar nu ca robotul. Cu ce ramai la pensie in afara de bani?
    • +3 (3 voturi)    
      Ai fi surprins (Luni, 12 martie 2012, 17:52)

      Pepi [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Sa vezi ca si in timpul saptamanii (inafara orelor de varf) si in week-end-uri trenurile sunt destul de pline cu ... pensionari! Care pensionari sa-i vezi cum se plimba pe munti mai cu spor ca unii burtosi de la noi care isi duc si masina la "iarba verde", ca trebuie sa fugareasca toate pasarile cu sonorul dat la maxim. Si stai tu linistit, ca orice elvetian care se respecta isi are grija de timpul lui liber, de hobby-uri - si muzeele chiar au vizitatori!
    • +1 (1 vot)    
      Cu pensionari educati si responsabili (Luni, 12 martie 2012, 17:58)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      Si in Romania, la privat ai 4 saptamani de concediu pe an. Insa la pensie eu voi ramane FARA bani.
    • +1 (3 voturi)    
      Esti (Luni, 12 martie 2012, 18:42)

      Jar [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

      un roman adevarat.Bravo!

      Numai ca,daca o lasa mai moale cu munca,ajung sa aiba pensii ca romanii.
    • -1 (3 voturi)    
      hmmm (Luni, 12 martie 2012, 19:28)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

      Daca economia nu e competitiva nu o sa ramai nici macar cu banii, dupa cum crezi tu. Si nici nu e nevoie sa astepti pana la pensie... luna urmatoarea ar fi un deadline mai realist.

      Asta e diferenta intre oamenii precum ei si cei ca tine. Unii muncesc putin dar si primesc putin in schimb si e foarte normal sa fie asa.

      Elvetia e o tara cu putine resurse naturale. Singura resursa pe care se pot baza pentru o viata buna sunt oamenii, iar elvetienii stiu asta.
  • +3 (3 voturi)    
    elvetia (Luni, 12 martie 2012, 21:35)

    elvetia [anonim]

    am citit comentariile de mai sus si nu pot decat sa ma amuz de ignoranta voastra. sunt sigur ca pentru voi elvetia impreuna cu toata europa occidentala este o necunoscuta. in elvetia viata e foarte scumpa dar si salariile sunt foarte mari. 4000 de franci lunar este un salariu normal acolo. de multe ori elvetienii isi fac cumparaturile mai consistente in tarile vecine: franta, germania sau italia. somajul este foarte mic. este o tara linistita unde dupa munca fiecare se baricadeaza in propria lui colivie. la ora 6 seara toate magazinele sunt inchise. la fel sambata si duminica. in orasele mai mari sunt foarte multi rezidenti veniti din toata lumea care lucreaza pe bani foarte multi la tot felul de companii multinationale. pot avea salarii de 150.000 franci anual. elvetia este tara bancilor si a serviciilor financiare. in orasele mici sau la sate, elvetienii obisnuiti sunt foarte relaxati, traiesc mult in mijlocul naturii dar sunt foarte reci si inchisi in ei. un elvetian daca te invita in casa te serveste cu ce are mai bun dar se uita cu coada ochiului la usa indemnandu-te sa pleci cat mai repede. am stat in elvetia 2 ani. e o tara frumoasa de vizitat. cineva mai sus spunea ca 90% sunt chiriasi. fals. sunt o multime de elvetieni care au case la munte sau au proprietati tip pensiune pe care le inchiriaza turistilor. in orasele elvetiei vezi o multime de masini de lux. acolo nu intoarce nimeni capul dupa un ferrari. e ceva obisnuit. asta e elvetia. o tara care nu a avut parte de razboaie. o tara cu oameni asezati, instariti, cu foarte multi rezidenti, inclusivi romani care lucreaza acolo in diverse servicii. una e elvetia turistica, unde stai o saptamana, te dai cu schiurile, te minunezi de peisaje dar lasi pentru asta sute si mii de franci si alta este elvetia de zi cu zi formata de oameni normali care nu muncesc mai mult ca noi dar au in spate un sistem bine pus la punct bazat pe eficienta si prosperitatte.
  • +1 (1 vot)    
    ar trebui sa fim atenti, la altceva, (Marţi, 13 martie 2012, 11:16)

    kkciosuldelahamangia [anonim]

    la faptul ca pt. problemele importante, care-i privesc pe toti cetatenii acelei tari, se recurge la REFERENDUM ! zilele trecute la noi s-a luat decizia de a mari doar salariile bugetarilor, asta inseamna aproape 1.200.000 de voturi,in schimb reducerea cas, pt privati, nu se aplica.