Natiunile Unite, "profund ingrijorate" de escaladarea violentelor din Fasia Gaza. Ban Ki-moon: Atacurile cu rachete asupra civililor israelieni sunt "inacceptabile"

de Corina Ionel     HotNews.ro
Luni, 12 martie 2012, 16:57 Actualitate | Internaţional


Secretarul General al ONU, Ban Ki-moon, s-a declarat luni foarte ingrijorat de escaladarea conflictului din Fasia Gaza dintre Israel si palestinieni, relateaza Reuters. Acesta a declarat ca atacurile cu rachete asupra civililor israelieni sunt "inacceptabile" si a cerut Israelului sa dea dovada de "retinere maxima".

"Sunt profund ingrijorat de escaladarea conflictului dintre Gaza si Israel in care, din nou, civilii platesc un pret groaznic", a declarat  Ban Ki-moon in cadrul Consiliului de Securitate al ONU.

Violentele care au izbucnit vineri, au urmat un model in care militantii lanseaza rachete iar Israelul desfasoara raiduri aeriene in enclava aflata sub controlul Hamas. Trei civili palestinieni si doi militanti au fost ucisi luni in urma raidurilor aeriene israeliene in Fasia Gaza, relateaza agentia americana Associated Press citata de Yahoo News. Militantii palestinieni au continuat bombardamentele asupra zonei de sud a Israelului.

In total, incepand de vineri, au fost ucisi 23 palestinieni, dintre care 17 combatanti, si alti 30 sunt raniti, dintre care sase grav.

Potrivit informatiilor disponibile duminica, gruparile armate palestiniene au tras 124 de rachete asupra sudului Israelului, dintre care 44 de model Grad si 68 de rachete fabricate artizanal, a precizat ministrul Apararii, Ehud Barak, care a adaugat ca aviatia a efectuat 26 de raiduri asupra Gaza. Potrivit politiei, duminica au fost trase 18 proiectile.

Citeste si:






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















992 vizualizari

  • -2 (14 voturi)    
    23 morti, 74 raniti de bombardamentele israeliene (Luni, 12 martie 2012, 17:12)

    discurs [anonim]

    "atacurile cu rachete asupra civililor israelieni" ingrijoreaza ONU pentru ca produc victime civile palestiniene?! mai sa fie. nici Inchizitia, nici NKVD-ul n-au atins performantele astora de a transforma negrul in alb.

    de vineri pana astazi, Israelul a omorat 23 de palestinieni. victime de partea Israelului: 0.

    dar "impartialii" ONU omit sa spuna ca violenta care escaladeaza este una ANTI-PALESTINIANA.

    in 4 zile, 23 de oameni au fost ucisi si 74 raniti de bombardamentele israeliene asupra Fasiei Gaza.


    Israelului i se "recomanda" sa recurga la - sic! - "retinere"! cam cu aceeasi jumatate de gura li s-a "recomandat" si comunistilor sau nazistilor sa nu mai hacuiasca oameni nevinovati. e doar o formalitate.
    • +5 (11 voturi)    
      Mistifici, dom' Discurs (Luni, 12 martie 2012, 18:14)

      Corneliu [anonim] i-a raspuns lui discurs

      Bietii teroristi din Gaza trag fara incetare rachete Grad (aduse din Iran) asupra oraselor israeliene de cateva zile.
      Le lanseaza la gramada asupra oraselor si satelor, in speranta ca vor putea omori cat mai multi. Noroc ca sistemul israelian antiracheta este suficient de eficient si majoritatea lor esueaza.
      Iti pare rau ca nu sunt victime in randul evreilor?
      Armata israeliana ataca echipele de lansatori de rachete, ca si depozitele de munitii si alte centre ale teroristilor.
      Majoritatea celor ucisi de Tzahal sunt teroristi lichidati.Ti se pare in neregula? Mie nu.

      Inca ceva. Judeca singur: daca scopul Israelului ar fi intr-adevar sa-i masacreze pe gazani, ar putea s-o faca fara greutate si in numere uriase, nu ti se pare.
      Dar bineinteles ca nu o va face niciodata, contrar intentiilor declarate zi de zi de catre organizatiile teroriste care se angajeaza sa lichideze fizic pe toti evreii din Israel daca vreodata li se va ivi posibilitatea.

      Asta numai daca vrei sa judeci cu capul tau.
      • 0 (4 voturi)    
        "Teroristii" carora Israelul le-a demolat casele! (Luni, 12 martie 2012, 22:24)

        Iuliana [anonim] i-a raspuns lui Corneliu

        Teroristii aia carora Israelul le-a demolat casele? La aia te referi nu? Oamenii aia carora evreii le-au luat pamantul, le-au demolat casele, si i-au facut straini in tara lor.
        Iar acum, dupa ce i-au inghesuit pe un petec de pamant (Cisiordania) construiesc abuziv cartiere, colonizeaza si ce a mai ramas si masacreaza pe oricine le sta impotriva.

        Kosher asa-i?
        • 0 (0 voturi)    
          sunt masinute de postat :D (Marţi, 13 martie 2012, 7:46)

          /:) [anonim] i-a raspuns lui Iuliana

          problema lor e ca opinia publica e in proportie de 80% in favoarea palestinienilor. cum e si normal.
      • 0 (0 voturi)    
        Se stie foarte bine ca Hamas... (Marţi, 13 martie 2012, 9:15)

        Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui Corneliu

        trage cu rachete Grad (un fel de urmasa a Katiusei) din preajma scolilor sau a altor zone in care sunt civili. Ei se asteapta la represalii (de fapt la foc de contrabaterie pentru neutralizarea rachetelor) si spera ca vor muri civili ca sa isi faca propaganda in lumea musulmana ca evreii omoara civili.
    • +3 (7 voturi)    
      "Retinere maxima" (Luni, 12 martie 2012, 18:20)

      cristian [anonim] i-a raspuns lui discurs

      Oare ce vrea sa spuna domnul "Ban Ki-moon"? Treaba este complicata aici(in Beer-Sheva)! Astazi de dimineata la 3:00 a inceput alarma rosie urmata de alta alarma rosie la 3:07(fix) cand credeam ca totul este ok si ma pot culca la loc. Treaba sta in felul urmator: cine i-a pus pe "civilii" palestinieni sa stea in apropierea "combatantilor"(numiti teroristi pe buna dreptate)? Imi pare rau pentru ei(Palestinieni) caci au sfarsit in felul asta. Sunt sigur ca erau constienti de ce li se putea intampla, s-a mai intamplat in trecut cand IDF-ul a bombardat site-uri si depozite de munitie. Amintiti-va ce s-a intamplat in cazul Rusiei si Georgiei(http://www.youtube.com/watch?NR=1&feature=endscreen&v=-DfaUfJNGoE) ca tot sar Rusii in sus si tare ca Israelienii agreseaza Palestinienii din Gaza. Aia nu sunt combatanti, nici teroristi, sunt niste animale. Au fost cababili(in prostia lor) sa atace cu mortare inclusiv convoiul care transporta alimente si echipament de prim ajutor in Gaza(astazi de dimineata). Totul a inceput vineri cand IAF-ul a ucis un VIP palestinian responsabil de multe atentate, raiduri si nu in ultimul rand de planul pe care il punea la cale inainte de a fi ucis. 124 de rachete au cazut in sudul Israelului de vineri pana astazi(luni) si altele vor mai cadea pana. Va intrebati cand vor inceta militantii Palestinieni? Raspunsul este urmatorul: cand vor termina rachetele si nu vor mai avea ce trimite spre Israel. S-a mai intamplat si in trecut cand, implorau Egiptul sa vorbeasca cu oficialii Israelieni pentru a inceta focul. Sunt satul de mizeriile astea. Revin cu detalii.
      • 0 (8 voturi)    
        frustrarile lui Bibi (Luni, 12 martie 2012, 19:44)

        dero [anonim] i-a raspuns lui cristian

        "Totul a inceput vineri cand IAF-ul a ucis un VIP palestinian"

        Lui Bibi nu i-a reusit un război mititel contra Iranului. Bibi este frustrat. Bibi vrea să lupte. Bibi vrea sa afle cum functioneaza dragutele lui jucarioare de război. Bibi nu vrea pace. Bibi vrea sa-i creasca popularitatea. Bibi are nevoie de un război şi vrea să fie el eroul. Bibi se simte tare cand trimite armata lui high-tech împotriva Hamas şi a rachetelor lor de plastic. Politica jalnica a unei ţări conduse de gangsteri şi de dezaxati.
        • 0 (4 voturi)    
          Vina evreilor pentru prostia palestinienilor. (Luni, 12 martie 2012, 20:48)

          mircea [anonim] i-a raspuns lui dero

          Nu cred ca sunt vinovati evreii ca rachetele palestinienilor sunt proaste.Principalul este ca iranienii isi testeaza rachetele pe viata palestinienilor,dar acestia in prostia si fanatismul lor nu vad asta.
          • +1 (1 vot)    
            Egiptul rupe relatiile diplomatice cu IL (Marţi, 13 martie 2012, 13:32)

            cititor [anonim] i-a raspuns lui mircea

            Aflam si Haaretz:
            http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/egyptian-parliamentary-committee-urges-recall-of-israel-envoy-in-response-to-idf-strikes-on-gaza-1.418031

            "Comitetul parlamentar egiptean pentru afaceri arabe, a hotarat luni 12.03.2012 să ceara guvernului egiptean rechemarea ambasadorul egiptean în Israel, Yasser Rida, şi expulzarea ambasadorului Israelului în Egipt, ca răspuns la loviturile aeriene ale Israelului in Gaza efectuate incepand de vineri. Surse din Ministerul de Externe al Israelului a declarat că decizia a fost luată în unanimitate [...]"

            Hey, Hotnews, NU VRETI deloc sa fiti pe faza cu ANUMITE stiri ...
    • +2 (6 voturi)    
      Mr. Ban Ki-Moon, UN, NY, USA (Luni, 12 martie 2012, 20:59)

      albalux [anonim] i-a raspuns lui discurs

      Ban Ki-Moon ma face sa rad. E un ras neputincios de fapt, cu fiori reci pe sira spinarii, cand il vad la televizor vorbind despre "escaladarea conflictului dintre Gaza si Israel in care, din nou, civilii platesc un pret groaznic".

      La acest paragraf isi compune o expresie serioasa, usor incruntata (ceea ce ma face sa cred ca poarta pantaloni cu bretele), dupa care isi incepe peroratia despre pace şi cum trebuie comunitatea internaţională să se comporte - dar unde naiba a fost el când NATO facea pe gangsterul in Libia?

      Ban Ki-Moon isi tine speech-ul din HQ-ul ONU de la New York. New York nu este capitala de stat. O organizatie cu sediul la New York este perceputa in primul rand ca servind interesele de afaceri ale SUA. Adresandu-se comunitatii internationale din HQ-ul lui de la New York, domnul Ban Ki-Moon mi se dezvaluie in toata gloria lui: o marionetă jalnica agitandu-se mecanic cand i se trag sforile.
  • -1 (3 voturi)    
    la prima citire.... (Luni, 12 martie 2012, 18:02)

    luci30 [anonim]

    am crezut ca este o greseala de traducere....ce piata a devenit si ONU...Ban Ki-moon cind isi cere scuze ptr.greseala.......
  • +1 (5 voturi)    
    .... (Luni, 12 martie 2012, 19:55)

    eu [anonim]

    Daca Israel ar reactiona ca orice alta tara asupra careia cineva ar trage cu rachete (sa zicem... cum a reactionat rusia) palestinienii ar fi fost rasi de pe fata pamanatului. De asta indemnul este pentru israel. Asta inseamna "retinere maxima".

    Ce ar face Romania daca, sa zicem, Ungaria ar arunca cu rachete in Oradea? Ce ar face Spania daca din Algeria s-ar trage 124 de rachete inspre ea?
    • +1 (3 voturi)    
      eutu, confunzi rau situatiile (Luni, 12 martie 2012, 21:18)

      kkciosuldelahamangia [anonim] i-a raspuns lui eu

      nu poti face asemenea comparatii, sau le poti, dar in cazul in care esti tamiie la istorie.
      orice efect, are o cauza.
    • +1 (3 voturi)    
      nu e chiar asa (Luni, 12 martie 2012, 22:01)

      gigi [anonim] i-a raspuns lui eu

      dar nu ai trage rachete in ungaria daca transilvania ar fi ocupa de ei de ani de zile si fara semne ca vor sa plece?
    • +1 (1 vot)    
      124 de rachete? (Marţi, 13 martie 2012, 0:01)

      TK9 [utilizator] i-a raspuns lui eu

      Am vazut pe youtube ravagiile produse de una din rachetele palestinienilor cazuta linga un pom din curtea unei scoli. O flacara de juma de metru inaltime si s-a auzit, parca, si o bubuitura. Daca ar fi fost cineva la 50-60 cm de locul impactului, risca o arsura, iar daca i-ar fi aterizat in crestet ar fi putut chiar sa moara.

      Nu e de gluma cu rachetele astea, sint chiar un pic mai periculoase decit niste bolovani azvirliti de la 20-30 de metri. Poti sa te zgirii, sa ti se pirleasca sprincenele, sa te umpli de praf sau noroi. Pe scurt, din ce am vazut, sint aproape la fel de periculoase ca si pocnitorile cu care sperie lumea, de revelion, copiii rumanilor.

      Bombardamentele aviatiei israeliene trebuie sa continue pina la victoria finala.
      • 0 (0 voturi)    
        bun (Miercuri, 14 martie 2012, 13:59)

        MSK9079 [anonim] i-a raspuns lui TK9

        Atunci o sa ma pozitionez in fata casei/apartamentului tau si o sa iti arunc cu pietre si petarde in casa (spargandu-ti toate geamurile, bineinteles), pana ti se ard toate sprancenele, tie si tuturor din incapere, si pana orbesti de la praf si lesini de la sange pierdut prin zgarieturi.

        Si nu o sa o fac de revelio, o sa o fac intr-o zi frumoasa de vara, la 3-4 noaptea ;).

        Trebuie sa recunosc insa ca sunt de acord cu tine, bombardamentele trebuie continuate ;) rumanashule care le stii tu pe toate.