VIDEO Un japonez a fost a arestat dupa ce a postat pe YouTube un filmulet in care conduce cu viteza un Ferrari

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 10 martie 2012, 18:52 Actualitate | Internaţional


Un medic in varsta de 50 de ani din Japonia a fost arestat, dupa ce s-a filmat depasind viteza legala in timp ce conducea o masina Ferrari si a postat imaginile pe YouTube. Barbatul a fost reclamat la politie de utilizatorii site-ului de video sharing, relateaza BBC News.

Potrivit politiei, barbatul este acuzat de depasirea limitei legale de viteza, din imaginile postate reiesind ca acesta a condus cu 124 de km/h intr-o zona cu limita de viteza de 40 de km/h.

Barbatul din orasul Okawa (prefectura Fukuoka) a fost arestat dupa ce multi dintre utilizatorii YouTube care au vizionat filmuletul s-au aratat indignati de isprava acestuia si au sesizat politia.

Un purtator de cuvant al politiei a declarat pentru AFP ca soferul a fost identificat din imagini si ca acesta ar putea primi o pedeapsa de sase luni de inchisoare sau o amenda de pana la 1.220 de dolari, daca va fi condamnat.

Japonezul ar fi spus ca "a vrut ca oamenii sa inteleaga frumusetea unui Ferrari".



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















2742 vizualizari

  • +2 (8 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 10 martie 2012, 19:24)

    tudorr [utilizator]

    Un cocalar pana la urma, fie el si japonez!
    • -1 (9 voturi)    
      Invidiosu-le (Sâmbătă, 10 martie 2012, 19:58)

      aven [anonim] i-a raspuns lui tudorr

      Da sigur ca da..... daca omu' are Ferrari e si etichetat drept cocalar.....Tipic romanesc.....Invidia si capra vecinului.........
      • +1 (1 vot)    
        cocalar fara Ferrari (Duminică, 11 martie 2012, 0:19)

        Socrates [anonim] i-a raspuns lui aven

        Nu stiu cum e la vecinii japonezi, dar la noi pentru a fi cocalar nu e nevoie de Ferrari, e suficient sa scrii "Invidiosu-le".
      • 0 (0 voturi)    
        :) (Duminică, 11 martie 2012, 2:02)

        tudorr [utilizator] i-a raspuns lui aven

        Chiar nu sunt pasionat de masini, doar ideea sa te filmezi in noua ta masina si sa-ti pui filmuletul pe net si mai si mergi cu o viteza mult prea mare imi repugna!
      • +1 (1 vot)    
        da? (Duminică, 11 martie 2012, 5:59)

        ana [anonim] i-a raspuns lui aven

        "analfabetu-le"
      • 0 (0 voturi)    
        invidio-sule (Duminică, 11 martie 2012, 10:31)

        gascanu [anonim] i-a raspuns lui aven

        !
    • +2 (4 voturi)    
      Japonia nu e Romania (Sâmbătă, 10 martie 2012, 22:49)

      John [anonim] i-a raspuns lui tudorr

      Nu exista cocalari in Japonia. Nu au cum sa ajunga acolo pentru ca Japonia e pe alta planeta, nu pe Terra. Trebuie sa ajungi acolo ca sa intelegi asta.
  • +7 (7 voturi)    
    Porsche (Sâmbătă, 10 martie 2012, 20:06)

    Sandu [anonim]

    Si politistul nostru care a fost filmat zilele trecute in timp ce conducea un Porsche prin localitate cu 190 km/h nu pateste nimic?
  • +3 (3 voturi)    
    ??? (Sâmbătă, 10 martie 2012, 20:29)

    x [anonim]

    La aia cum o fi cu aparatele (foto ori video) OMOLOGATE?
  • -1 (5 voturi)    
    l-au turnat... (Sâmbătă, 10 martie 2012, 22:57)

    mary_ [utilizator]

    Domnul este maniac sau este platit de Ferrari??? Manusile rosii spun ceva...
    • -3 (3 voturi)    
      Nici, nici (Sâmbătă, 10 martie 2012, 23:33)

      Nautilus [anonim] i-a raspuns lui mary_

      E perfect conştient că nu riscă nimic (fie nu va fi condamnat, fie scapă cu amenda, care la veniturile unui doctor din Japonia reprezintă bani de cornuri) şi că de acum încolo se transformă într-o celebritate locală. Manevra "filmul cu Roxana Ungureanu şi 2 gagici".

      Dacă planul lui ar fi fost altul, nu ar fi încărcat filmuleţul.

      ~Nautilus
  • -1 (1 vot)    
    siguranta (Duminică, 11 martie 2012, 3:50)

    durlida [anonim]

    Legea ar tb. sa prevada viteze maxime in functie de masina si de experienta soferului. Aceste masini sunt foarte sigure si permit atingerea unor viteze mari foarte repede(similar cu o motocicleta) si in relativa siguranta, atat pentru sofer cat si pentru ceilalti participanti la trafic. Un Ferrari la 140km/h este mult mai manevrabil decat un Audi A4 la 90km/h sau Dacia Logan la 75km/h.
  • 0 (0 voturi)    
    Cum stam cu democratia? (Duminică, 11 martie 2012, 8:59)

    sase sase [anonim]

    Sa mai spuna cineva ca Japonia este un stat democratic! Pai cum sa arestezi asa un om care nu a facut nimic deosebit?Ce e aia viteza legala?Cine are nevoie de asa ceva?Unde sunt drepturile omului?
    Ia sa vina el in Romania sa vada cum nu pateste nimic daca circula cu 200 de km./h si dupa ce a baut si 1 litru de sake! Mai da inapoiati sunt japonezii astia! De aia a dat si tsumnmi peste ei,iar prafulmde pe mobila nu il streg niciodata ca il scutura cutremurele!
  • 0 (0 voturi)    
    sunetul (Duminică, 11 martie 2012, 9:13)

    Vlad-I [utilizator]

    Poate ca nu a facut cea ce este corect, dar sunetul motorului in parcare mi se parea divin.
  • 0 (0 voturi)    
    dorel (Duminică, 11 martie 2012, 10:16)

    dorel [anonim]

    chiar ca alta planeta Japonia.....parcarea arata mai mult a farmacie...
  • +1 (1 vot)    
    e o prostie (Duminică, 11 martie 2012, 11:12)

    rov [anonim]

    daca era filmat cu un prius reducand poluarea ii dadeau premiul nobel. tampiti
  • 0 (0 voturi)    
    paraciosi (Duminică, 11 martie 2012, 14:43)

    hombre vitesse [anonim]

    Kawasakistii si Suzukistii se filmeaza frecvent cu viteze apropiate vit max ferrari (limitarea electronica, bat-o vina) , fara scurgeri. Uniti in cuget si simtiri.
  • 0 (0 voturi)    
    cine i-a masurat viteza ????? (Luni, 12 martie 2012, 1:11)

    afaceri [anonim]

    cine i-a masurat viteza daca filmu este facut cu telefonul si pus pe youtube ?????

    putea sa mearga si cu 500km / h ... daca nu l-a luat radaru (instrument omologat ) nimeni nu stie cu ce viteza a mers...
    treziti-va la realitate !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!