Germania: Un tanar musulman din cinci refuza sa se integreze

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 1 martie 2012, 19:37 Actualitate | Internaţional


Un tanar musulman din cinci isi revendica, de o maniera asimilabila cu refuzul integrarii, cultura sa originara, potrivit unui studiu realizat la comanda ministerului de Interne si citat de AFP.

Raportul arata ca 78% dintre musulmanii interogati, cu varste cuprinse intre 14 si 32 de ani, se declara dispusi sa se integreze.

Desi 52% dintre musulmanii care nu sunt germani aproba ideea unei integrari in societatea germana, 48% arata "puternice tendinte de separare", potrivit sondajului efectuat de cercetatorii universitatii Jena si Bremen si mai multe institutii de sondare.

Acestia noteaza existenta unui grup "dur de religiosi cu puternice tendinte de refuz a lumii occidentale, de tolerare a violentei si fara tendinta de integrare", evaluat la 15% din tinerii musulmani germani si 24% in randul musulmanilor care nu sunt germani.

"Nu exista o singura lume musulmana in Germania, ci mai multe", concluzioneaza cercetatorii.

Studiul a fost efectuat telefonic in perioada 2009 - 2010 asupra unui esantion de 1.050 musulmani germani cu varste cuprinse intre 14 si 32 de ani.

"Cel care lupta impotriva libertatii si a democratiei nu va avea un viitor aici", avertizase ministrul de Interne Hans-Peter Friedrich, care a prezentat studiul.

"Germania respecta originea si identitatea culturala a imigrantilor. Dar nu acceptam importul de atitudini autoritare, anti-democratice si fanatice legate de religie", a explicat el.

Studiul a starnit reactii dure din partea Partidului Liberal (FDP), a social-democratilor (SPD) si a verzilor.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2452 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Nemztii au descoperit apa calda (Joi, 1 martie 2012, 19:52)

    Sli [anonim]

    E destul de diplomatic zis. partea si mai comica e faptul ca pe viitor cand toti v-or fi majoritari, spiritul de turma va functiona si , probabil, in cazul fericit , se vara repete episod-ul Iugoslavia.Mult success europa, ca acceptati tot felul de dubiosi care au si natalitate mare printre voi!
  • -6 (14 voturi)    
    si in romania e la fel... (Joi, 1 martie 2012, 19:59)

    ember [utilizator]

    dar aici se numesc in limbaj popular pocaiti si problema cea mai mare e ca nu ai unde sa-i expulzezi pentru ca nici macar nu sunt imigranti.
    • +1 (13 voturi)    
      vezi sa nu! (Joi, 1 martie 2012, 20:45)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui ember

      Vorbeste ura din tine. Fac pariu pe oricat ca esti ortodox. Am dreptate?
      • +1 (5 voturi)    
        nu (Vineri, 2 martie 2012, 8:08)

        ember [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

        sunt ateu. vorbeam bazandu-ma pe observatii facute: oameni ce refuza tratament medical pentru copiii lor, ce le refuza dreptul copiilor la informare, televiziune si internet, oameni ce isi aranjeaza casatoriile copiilor, care refuza contraceptia si ajung sa aiba familii cu cate 12-13 copii dintre care mai jertfesc DOMNULUI cate unul.

        la ei ma refeream fara nici o ura, chiar cu o mila pe care nici un bigot apartinand oricarei religii nu ar intelege-o.
  • -6 (18 voturi)    
    multikulti ist tot (Joi, 1 martie 2012, 20:00)

    rautacisme [utilizator]

    In privinta asta, seamana cu ungurii de pe la noi. E greu cu astia...
    • +5 (19 voturi)    
      vorbestii prostii (Joi, 1 martie 2012, 20:44)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui rautacisme

      Ungurii de la noi sunt mai integrati in societate decat romanii, asa ca las-o balta!
    • +3 (17 voturi)    
      seamana dar nu rasare ... (Joi, 1 martie 2012, 20:54)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui rautacisme

      Ungurii din Transilvania ar semana cu ei daca n-ar fi de 1000 de ani pe aici. Poate afli asta data viitoare (sper sa nu fie prima oara) cand treci Carpatii. In rest, complacere placuta in ignoranta. La buna vedere.
      • +2 (2 voturi)    
        strabunii nostrii (Vineri, 2 martie 2012, 17:22)

        deep [anonim] i-a raspuns lui cititor

        "si datoria sfanta si suprema". Dupa extremismul religios urmeaza cel nationalisto-etnic. Asa ca, ai grija c-o iei razna usor :)
        Ungurii din ziua de azi sunt de maxim 100 de ani (ca restul au murit). Cu fiecare generatie lucrurile se pot si trebuie schimbate (in bine). Faptul ca stramosii erau intr-un fel sau altul nu justifica niciodata comportamentul neadecvat din prezent (atata vreme cat in prezent nu exista discriminare de orice fel)...
        Apoi, as mai spune ca totusi paralela nu e foarte buna...Mare majoritate a musulmanilor din germania sunt imigranti care nu vor sa se alinieze cu sociatatea germana. Multi dintre ei primesc ajutoare sociale consistente, nu vorbesc germana si nici nu vor s-o faca desi traiesc de zeci de ani acolo...
  • +5 (11 voturi)    
    cine nu se integreaza (Joi, 1 martie 2012, 20:10)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    are o optiune: raus!
    • +4 (6 voturi)    
      jawohl... (Joi, 1 martie 2012, 22:23)

      ich... [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      eu una astept raspunsul asta de la oficalii germani. nu stiu ce ii impiedica sa puna odata degetul pe rana...
  • +5 (7 voturi)    
    Lucrurile se pot rezolva extrem de simplu (Joi, 1 martie 2012, 21:32)

    George [anonim]

    Acel 1 din 5 trebuie trimis inapoi de unde a venit. Urgent. Cu bilet doar dus.
  • +3 (7 voturi)    
    ha ha (Joi, 1 martie 2012, 22:13)

    ed [anonim]

    nu va luati de unguri, chiar si din ardeal, sunt mult ... mult peste romanii din sud.
  • +2 (4 voturi)    
    Ar ... (Joi, 1 martie 2012, 22:46)

    unfostmutilatrecuperat [anonim]

    Ar trebui abandonata catehizarea, pentru toate religiile, inainte de varsta la care creierul atinge o anumita maturizare. Similar cu dreptul de vot. Catehizarea inceputa in frageda pruncie reprezinta o mutilare a creierului, o mancurtizare.
  • -1 (1 vot)    
    Haide de (Joi, 1 martie 2012, 23:29)

    Zummm [utilizator]

    Astia sunt adevarata problema in Germania
  • 0 (4 voturi)    
    nemti & francezi suciti la minte. (Joi, 1 martie 2012, 23:31)

    ngy [anonim]

    Germania respecta originea si identitatea culturala a imigrantilor. - aici am ras bine de tot :)))


    Dar nu acceptam importul de atitudini autoritare, anti-democratice si fanatice legate de religie. - cum nu accepta ? dar cu Shaormeriile alea ce au impanzit Germania ce e ? :))

    Europa e sucita la minte de catre nemti si francezi - in mod clar.

    De ce ?
    Pai in mintea lor ingusta romanii = tigani, turcii = nemti, musulmanii = specie pe cale de disparitie, magrebienii = francezii get-beget !!!.

    :)

    Multa bafta Europa - o sa ai asa o mare nevoie de ea ca nu iti imaginezi.

    Ia zi un cantec de Minaret ... sa auzim !
  • -1 (3 voturi)    
    In curand si la noi (Vineri, 2 martie 2012, 5:50)

    V.R. [utilizator]

    Am avut un drum pe la Timisoara si am vazut in centru negri, pakistanezi sau indieni, niste femei cu val plimbandu-si copiii in carucior... Inainte nu vedeai pe strada decat romani sau in orice caz natii europene.

    Momentan nu am vazut niciuna cu burqa, dar daca o tinem tot asa, nu mai e mult...

    Iar romanii vor sta si suporta orice, ca doar de-a lungul istoriei asa am supravietuit: am stat cu capul plecat ca trestia si am pupat mana sultanului pana a venit neamtul Carol sa ne elibereze poporul.
    • 0 (0 voturi)    
      e, na! (Vineri, 2 martie 2012, 15:08)

      merkava [anonim] i-a raspuns lui V.R.

      Uneori am pupat mana sultanului, alteori i-am mai tras si cate una...Nefiind un mare si glorios popor, ne-am descurcat cum am putut. Cat despre Neamtzul Carol, acesta nu prea era singurel prin tara cand s-a castigat independenta Romaniei ;) Au fost mai multe personalitati politice si militare care au participat la acest eveniment istoric ;)
  • 0 (0 voturi)    
    re lui V.R. (Vineri, 2 martie 2012, 16:52)

    luci30 [utilizator]

    Mai recapituleaza istoria RO, mai gindeste-te si-apoi fa pe regalistul...si mie imi place rigurozitatea germana, dar doar ca forma de organizare.....