Coreea de Nord, pregatita sa lupte intr-un razboi cu Statale Unite si Coreea de Sud

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Luni, 27 februarie 2012, 23:13 Actualitate | Internaţional


Coreea de Nord a declarat ca este pregatita sa lupte intr-un razboi cu Statale Unite si Coreea de Sud, dupa ce cei doi aliati militari au inceput luni exercitiile militare comune, relateaza CNN. "Sute de mii de militari sunt pregatiti pentru un razboi care implica folosirea de echipament nuclear", a informat agentia de stiri nationala a Coreei de Nord, mentionand ca Phenianul considera practice exercitiile militare, in eventualitatea unui atac asupra nordului.

Comunitatea internationala a negociat timp de mai multi ani in privinta programului nuclear al Coreei de Nord. Cele mai recente discutii intre Coreea de Nord si SUA s-au incheiat vineri, insa au inregistrat progrese abia vizibile. Acestea au reprezentat primele discutii la nivel inalt dupa moartea fostului lider al Coreei de Nord, Kim Jong-Il, si de la preluarea puterii de cel mai mic fiu al sau, Kim Jong-Un.

Moartea lui Kim Jong-Il a determinat reluarea negocierilor diplomatice ale Statelor Unite cu Coreea de Nord, inclusiv discutii formale privind incheierea programului nuclear al Phenianului si acordarea, in schimb, de asistenta alimentara din partea SUA.

Exercitiile militare anuale ale SUA implica 2100 de militari americani si omologii lor sud-coreeni. De altfel, Washington-ul insista ca exercitiile militare sunt defensive in natura, insa nu sunt legate de evenimente geopolitice. Exercitiile curente sunt programate pana pe 9 martie, iar un al doilea set de exercitii se va desfasura pana la sfarsitul lui aprilie.

Coreea de Sud si Statele Unite efectueaza in mod regulat exercitii militare, in timp ce Coreea de Nord le catalogheaza frecvent drept o provocare.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















3004 vizualizari

  • +5 (5 voturi)    
    Nu zau.... (Marţi, 28 februarie 2012, 1:05)

    Cataleya [utilizator]

    Mai nou, cele mai amarate state ale lumii se declara gata sa lupte impotriva USA. Pana la moarte (ca da bine la TV)
    OK.
    Dar cu ce?
    Correa de Nord are, ce-i drept, una din cele mai numeroase armate ale lumii, daca ne referim la soladati. Cred ca e vb de 1 milion de infanteristi.
    Ei si?
    Un singur lucru ar trebui sa stie "curajosii" din Coreea de Nord.
    USA are la ora actuala 11 portavioane, adica , cu 10 mai mult decat oricare alt stat al Planetei.
    Cum asa?
    Simplu.
    In afara de USA, niciun alt stat din lume nu are mai mult de un portavion.
    USA nu are doar 2 nici 3 nici 5...
    Are 11 portavioane si, culmea, fiecare dintre ele este de 2 ori mai mare decat
    oricare (singur) portavion pe care-l detin celelalte state ale lumii (indiferent ca vorbim de China, Rusia India sau...Coreea de Nord)
    Deci cu cine vreti sa va luptati, dragi coreeni?
    Pt ca nu se pune nicidecum problema bombei atomice.
    La ora asta sunt vreo 10 state care au destul arsenal nucleara incat sa faca praf cel putin o emisfera a globului pamantesc,
    Deci, aceasta "alternativa" pica din start.

    Ce ramane?
    1 milion de coreeni muritori de foame, au de gand sa "marsaluiasca" pe jos, prin aer sau pe apa" pana ajung in USA?

    Penibilitati din partea celor care se cred puternici si penibilitati din partea celor care chiar sunt puternici.
    • +2 (2 voturi)    
      Vai Vai N.Korea (Marţi, 28 februarie 2012, 3:36)

      against NORTH KOREEA.. [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Corea de Nord, nu este nici a suta parte constienta de ceea ce i se poate intampla. Armata Coreei de Sud este extrem de puternica iar alaturi de puterea americi sunt 2 puteri uriase impotriva a ce....?!?!?! a muritorilor de foame si starvitiilor. Cei din aramata Coreei de sud sunt piele si os. Vai amaratii..mie mila...sincer spun....
      • +1 (3 voturi)    
        Frumos tovarasi, dar incomplet! (Marţi, 28 februarie 2012, 9:04)

        Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator] i-a raspuns lui against NORTH KOREEA..

        DPRK este sustinut puternic de Rusia si China. Un eventual razboi este benefic pentru testarea unei confruntari indirecte intre tehnologia Ruseasco-Chineza si cea Americana.
        • +2 (2 voturi)    
          Ipoteza (Marţi, 28 februarie 2012, 10:07)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui Tovarasul_Mos_Craciun

          Si leii masculi in savana evita sa-si testeze puterile unul pe altul. Revenind la specia noastra, pot confirma ca nu sintem mai prosti decit animalele. Chiar daca ne straduim sa dovedim contrariul. Deocamdata 70 de ani de pace europeana si sfirsitul razboiului rece imi confirma ipoteza.

          Viziunea belicoasa si provocarile Coreii de Nord sint unice in lume. Au avut tupeul de a cere fratilor sud coreeni sa nu lumineze un brad mare de craciun, linga granita. Le-au promis pedepse liderilor sud coreeni pentru ca n-au tinut doliu dupa decesul liderului dement de la Phenian. Au pedepsit participantii la funeralii care n-au plins sincer.

          Nord coreenii (cel putin cei din capitala) sint exceptia care confirma regula. In general sintem mai inteligenti decit animalele. Armamentele nucleare si mai ales cele biologice, nu vor fi folosite in conflicte. E drept, pot interveni si erorile umane sau electronice ... Ar mai fi si terorismul, anarhia, dizolvarea statului intr-o tara putere nucleara ... Dar putem fi optimisti. Doamne ajuta!
    • 0 (4 voturi)    
      Esti amuzant (Marţi, 28 februarie 2012, 8:54)

      Vali [anonim] i-a raspuns lui Cataleya

      Imi poti spune de ce pica din start un atac nuclear al Coreei de Nord? Doar pentru ca alte 10 state pot face "praf cel putin o emisfera a globului pamantesc"?
      Ai o gandire puerila. Un om suficient de inconstient/nebun/super ideologist/dictator, ii poti spune cum vrei, poate da cu lejeritate ordinul de lansare a unui focos nuclear.
      Cu ce ii ajuta pe sud coreeni faptul ca SUA are "10 portavioane" daca Coreea de Nord lanseaza un focos nuclear? Iti raspund eu: cu absolut nimic !
      Ok, in SUA nu cred ca pot ajunge rachetele nord coreene, cateva scuturi antiracheta pozitionate strategic de americani vor avea grija de asta, insa daca Coreea de nord vrea cu adevarat, coreea de sud devine istorie.
      • +3 (3 voturi)    
        Chiar bre? (Marţi, 28 februarie 2012, 12:32)

        Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui Vali

        Tu chiar ai impresia ca China si Rusia vor permite vreodata Coreei de Nord sa se joace cu bomba atomica, exact acolo, sub nasul lor?
        Chiar ai impresia asta?
        N-as prea crede!
        Hai sa luam chiar si cel mai apocaliptic scenariu.
        Sa presupunem ca intr-adevar Coreea de N lanseaza, una, sau doua sau 100 de rachete nucleare asupra SUA.
        Ce-o sa se intample cu acea zona in momentul in care USA raspunde, nu cu una, nici cu 10 nici cu 100 ci cu 1000 de rachete nucleare?
        La asta te-ai gandit?
        `Si, acum revin la ideea inintiala.
        Crezi ca Rusia si China vor accepta un asemenea scenariu, in imediata apropiere a teritoriilor proprii? (atat China cat si Rusia au granite directe cu Coreea de Nord)
        Crezi ca Rusia si China vor permite acelui martzafoi care acum conduce Coreea de N sa se joace de-a razboiul atomic, asa cum s-ar juca un copil cu o pusca de lemn?
        Hai sa fim totusi seriosi.
        Rusii si chinezii profita de ratzoielile Coreei de Nord, dar numai in plan ideologic, de imagine. Nimic altceva.
  • +2 (2 voturi)    
    tip (Marţi, 28 februarie 2012, 1:37)

    MirceaA [utilizator]

    saracii de ei, nici nu-si imagineaza ca daca-i duci intr-un mall, lesina de la intrare... doar de pofta, ca dupa aia tot nu au cum sa cumpere nimic
  • +2 (2 voturi)    
    Pregatiri (Marţi, 28 februarie 2012, 6:10)

    Daniels22026 [utilizator]

    Phenianul comunist i-a pregatit pe nord coreeni doar pentru razboi. Acest popor e complet nepregatit pentru pace. Nu exista idei despre cum sa-si umple timpul si buzunarele, ca fratii lor din sud. In schimb, exista idei din belsug despre dusmanii tarii si ai poporului.

    Experimentul comunist facut de nord coreeni pe ei insisi seamana cu tipul care si-a tras un glont in burta prin vesta antiglont. Ca sa o testeze. Vestea buna e ca vesta a rezistat. Din pacate, prostia in colectiv depaseste cu mult prostia individuala. Fiecare individ se comporta mai inteligent decit colectivitatea.
  • +2 (2 voturi)    
    fair game (Marţi, 28 februarie 2012, 8:32)

    catelu [utilizator]

    Deci sa calculam: cele 7 rachete coreene pot lovi Tokyo si Seul, ceea ce va provoca o tristete imensa in America. Cele 2205 rachete americane pot lovi fiecare casa din DPRK cu exceptia celor din chirpici.
  • 0 (0 voturi)    
    Razboiul din Coreea (Marţi, 28 februarie 2012, 18:51)

    z [anonim]

    Totusi trebuie stiu ca in primul razboi din coreea , nordul aproape a zdrobit sudul, dar interventia americana a intors razboiul in favoarea sudului, americanii reusit aproape sa ocupe aproape tot teritoriul nord-coreean, dar interventia chinezeasca si a aviatiei rusesti deghizata in aviatia nord-coreana a salvat coreea de nord, armistiul venind datorita fricii declansarii celui de-al treilea razboi mondial.
    un razboi intre coreei este mai grav decat o blocada iraniana in golful hormuz, deoarece un bombardament puternic impotriva Seoul ar provoca gatuirea pietelor financiare in asia, avand rezultate puternice asupra economiei mondiale
  • 0 (0 voturi)    
    draga andrada, (Vineri, 2 martie 2012, 3:02)

    lucian [anonim]

    decat sa-ti dai cu parerea in chestiuni politico-militare in care nu ai nici o treaba,mai bine te-ai uita la tom si jerry,sau te-ai juca in continuare pe playstation.pentru cultura ta generala,te informez ca sunt multe state care au mai mult de un portavion si care sunt la fel de mari ca ''dimensiuni'' ca cele ale SUA.spre ex:UK,ITALIA,RUSIA,CHINA,INDIA,TURCIA,etc...poate acum SUA este intradevar cea mai mare putere militara a lumii,dar nici ea nu se poate juca cu bombele cum vrea.asa ca ce rost are ca detine 100 sau 1000 de focoase nucleare?nu le poate utiliza pentru simplu fapt ca nu e singura putere de pe planeta...si sunt multe interese la mijloc....