Diplomat olandez: Locuitorii din Balcani nu sunt europeni

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 27 februarie 2012, 20:04 Actualitate | Internaţional


Un fost diplomat si ziarist olandez afirma ca est-europenii, majoritatea dintre ei locuitori ai regiunii balcanice, nu au contribuit cu nimic la cultura europeana, transmite Novinite. Agentia de presa bulgara citeaza un material scris de Robert van Lanschot pentru cotidianul Handelsblatt.

Potrivit publicatiei "24 Chasa", Lanschot a luat parte la misiuni in Bosnia, Kosovo, Irak si Eritreea.

In deschiderea materialului sau, fostul diplomat olandez citeaza un prieten de-al sau, din Congo, care locuieste in Bruxelles: "Oameni din Balcani in Belgia? Acestia nu sunt albi!".

"Daca chiar si africanii vad ce diferenta cultura majora separa vestul si estul Europei, ce sa zicem de restul", afirma van Lanschot.

Pentru a-si ilustra punctul de vedere, ziaristul olandez afirma ca Europa incepe de la mijlocul Podului Vechi de peste raul Neretva, in Mostar (Bosnia-Hertegovina).

El sustine ca turistii rasufla usurati si ca pot "sa se simta inapoi in Europa" odata ce intra in zona croata din orasul bosniac.

Potrivit spuselor sale, Kosovo, Macedonia, Albania, Moldova si Muntenegru, o mare parte din Serbia, precum si regiuni din Bosnia, Bulgaria si  Grecia nu sunt de acord cu "ideea de Europa".

Lanschot afirma ca locuitorii din aceasta zona apartin mai degraba unui grup cultural ce este mult mai apropiat de Turcia.

In opinia sa, orasele din Kosovo arata mai degraba ca localitati din Irak, nu din Uniunea Europeana.

"Nimeni din Balcani nu stie ce e un costum Chanel, nu cunoaste arta culinara a lui Bokus, nu stie de Pippi Longstocking, gradinile englezesti, eseurile lui Montaigne, jucariile Lego", a scris Lanschot.

Van Lanschot cere stoparea expansiunii UE, afirmand ca tarile mentionate de el "n-au nimic in comun cu Europa".


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11748 vizualizari

  • -11 (35 voturi)    
    haideti sa impuscam cainele turbat ! (Luni, 27 februarie 2012, 20:12)

    Eneas [anonim]

    sa se puna o recompensa cat de cat decenta pe capul gol in continut al acestui macabru european .....de rest .....
    • +17 (23 voturi)    
      Romania nu face parte din Balcani (Luni, 27 februarie 2012, 23:09)

      Atentie la geografie [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Nicaieri in articol nu se pomeneste de Romania, nicaieri fostul diplomat olandez nu zice ceva de romani sau Romania si asta pentru ca un om "cult" ca el (asa pare ca se considera) stie ca nici Bucovina, nicia Maramuresul, nici nordul Moldovei, nici Transilvania nu sunt regiuni balcanice, nu se compara cu Bosnia, Kosovo sau Rumelia.

      Las la o parte mesajele posta de imbecili fara Bac sau de bozgorimea frustrata de falimentul Ungariei, ma ingrijoreaza ca nu observa ceilalti, romanii mai isteti, ca olandezul vorbeste doar de tarile fostei Iugoslavii, de Grecia, Turcia si de R.Moldova.

      Probabil n-a fost niciodata in R.Moldova, altfel ar fi fost socat sa vada ca lumea acolo e mai alba si mai blonda si mai de bun simt decat cea din
      Rotterdam..

      Olandezul se referea mai ales la lumea islamica din Balcani (Kosovo, Bosnia, Albania, Rumelia), la cei implicati in razboaie sau falimente nationale (Serbia si Grecia).

      Nu ma pronunt asupra albanezilor din Kosovo sau musulmanilor din Bosnia, dar chiar si un olandez ignorant ar trebui sa stie ca pana si notiunea de Europa vine din mitologia greaca, pe vremea cand frizonii si batavii erau niste triburi de salbatici desculti care isi crapau capul intre ei pentru 3 vaci.

      E o declaratie plina de frustrare si furie, genul de declaratie pe care o poti face fara sa-ti fie frica ca te condamna cineva la decapitare in numele lui allah..

      Ca asta e tinta lui reala, imigratia arabo-musulmana, otrava din care occidentul a gustat prea mult si e bolnav de atata imigratie magrebiana.

      Numai ca traim intr-o asemenea ipocrizie imputita in Europa ca am ajuns sa acceptam insulta si injuria europenilor la ei acasa si ne ferim sa zicem ceva de non-europeni.

      De aia vorbeste olandezul de unii care "nu sunt nici macar europeni". Nu cred sa fie atat de prost incat sa creada ca a fi cultivat inseamna sa stii ce e un Lego sau un taior CocoChanel.

      http://fr.wikipedia.org/wiki/Balkans
      Geografia nu ne situeaza in Balcani, Dunarea e limita nordica.
      • +4 (12 voturi)    
        Eneas, Troia lui nu merita salvata (Marţi, 28 februarie 2012, 0:45)

        Veritas [utilizator] i-a raspuns lui Atentie la geografie

        Degeaba o intorci si ne faci pe noi neatenti.

        Cu amalgame, VOITE, caci tipul nu e un prost (de aceea e cu atat mai condamnabil) acest rasist ordinar ne situaaza, implicit, in Balcani =intre Kosovo Moldova.
        Nu suntem decat niste victime colaterale (geografic vorbind) ale xenofobiei lui nemernice.
        Putin ii pasa de Europa geografica, pe el il aranjeaza o fals-vehiculata Europa culturala ("pura" post Viena 1681).
        Si-apoi...sa negi caracterul european al Greciei??? Cu toata criza lor actuala cu tot, iti spun cinstit si cu toata moderatia de care pot da dovada: asemenea oameni ar trebui scuipati in fata.
        E CLAR CA NU E DECAT UN RASISM MASCAT sub pojghita intelectualismului de gen "white supremacy".
        Te rog sa ma contrazici.
    • +3 (15 voturi)    
      Boicot ING, DOVE, SHELL, etc (Marţi, 28 februarie 2012, 0:36)

      Veritas [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      Suntem 110 milioane de Est-Europeni.
      Ei nu sunt decat 14.

      Daca ii boicotam la sar fulgii aia rasisti si xenofobi.
      Pe langa ca tipul e un incult. Avea dreptate Moromete: nu totul sa invcata in facultati. Acest Lanschot nu e decat un jeg uman: tot mai reprezentativ, se pare, pentru neamul lor.

      Tocmai mi-am convins fratele sa-si inchida contul la ING ( eu nu am la ei).
    • 0 (2 voturi)    
      adrese interesante ;-) (Marţi, 28 februarie 2012, 11:47)

      danrpd3 [utilizator] i-a raspuns lui Eneas

      robertvanlanschot@kpnmail.nl
      adresa de mail

      http://www.linkedin.com/pub/robbert-lanschot/19/36a/756
      profilul d epe linkedIn

      http://www.facebook.com/people/Robbert-van-Lanschot/100000183320587
      facebook

      dac ava simtiti in stare sa dialogati la modul 'decent' - incercati sa-i explicati ca : 1. literatura europeeana are cateva repere ROMANESTI
      2. a doua limba vorbita la MS e Romana!
      3... stiti voi materialul cu 'daca romanii nu ar fi existat...'
      Succes!
  • -2 (14 voturi)    
    scrieti-i pe facebook (Luni, 27 februarie 2012, 20:14)

    john [anonim]

    https://www.facebook.com/people/Robbert-van-Lanschot/100000183320587
    • +2 (20 voturi)    
      BOICOTATI OLANDA! (Luni, 27 februarie 2012, 21:22)

      Heruvim [utilizator] i-a raspuns lui john

      www.boicoland.ro
      • +2 (8 voturi)    
        bravo (Luni, 27 februarie 2012, 22:50)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        imi place site-ul
      • 0 (8 voturi)    
        Ianiceri, cazaci, spahii, tatari, muscali (Luni, 27 februarie 2012, 23:01)

        i [anonim] i-a raspuns lui Heruvim

        Ok, noi nu stim de pippi longbottom, dar el stie ce sunt ianiceri, cazaci, spahii, tatari, muscali, pesches ?
      • +4 (14 voturi)    
        CE USOR E SA TE LAUZI CU LALELE (Luni, 27 februarie 2012, 23:04)

        pointless man [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

        conferinte de pace si diguri ingenioase ATUNCI CIND NU TE-A CALCAT NICI O COPITA DE CAZAC.

        Hoardele lui Hitler au ocupat Belgia si Olanda dintr-un stranut fiindca geografic erau un zero barat. Toata lumea a plins pe umarul lor fara sa se intrebe DE CE nu formau o singura tara (impreuna si cu Luxemburgul - Benelux) asa cum obisnuisera intregul Ev Mediu. Pînă şi turcitele, fanariotele, primitivele principate române, despărţite de la naştere, se uniseră cu of şi vai, în ciuda tuturor potrivniciilor. Ce-i împiedica pe „calmii” olandezo-belgiano-luxemburghezi să fie un singur stat, jumătate cît România Mică, dar mult mai puternic prin bogăţie şi densitatea populaţiei ? Chiar atit de mari sa fie diferentele dintre ei incit nu se suporta ? Elvetienii cum au reusit ? Din acest punct de vedere EI sint adevaratii europeni iar Olanda sa se mai gindeasca atunci cind arata cu degetul.

        Insa chestia cu boicotul marfurilor olandeze chiar ma face sa rid - repede gasiram metoda de-ai pedepsi. Lasati inflamarile patriotarde si atacati la punctul slab. Numai ca pentru asta trebuie citit si judecat (mult).
  • -2 (36 voturi)    
    olandez bulangiu (Luni, 27 februarie 2012, 20:17)

    paul [anonim]

    Daca nu suntem de acord cu drogurile,homoxesualitatea,jefuirea altor popoare,banci care falimenteaza generatii,turismul sexual,nu suntem europeni?Daca nu tragem pe nas ca majoritatea conationalilor lui,nu suntem albi/Daca nu am opresat negrii,nu suntem buni?
    .......sper sa ii se opreasca motoarele la avionul,care il plimba,si poate in cadere afla de Vuia,Vlaicu si Coanda!
    • +12 (24 voturi)    
      hahaha (Luni, 27 februarie 2012, 21:31)

      malaxor [anonim] i-a raspuns lui paul

      La fel exagereaza ala...cum exagerezi si tu. Drogurile, jaful si turismul sexual is mai puternic reprezentate in Romania decat in Olanda.
      Dar tre sa ne ascundem dupa deget. Am prieteni in vest care se plang de jafurile est europenilor si magrebienilor. Asta ii deranjeaza.
      • -4 (14 voturi)    
        malaxoare,malaxoare (Luni, 27 februarie 2012, 23:06)

        paul [anonim] i-a raspuns lui malaxor

        In loc sa te certi cu mine ,nu mai bine realizezi ca ala a jignit milioane de oameni,inclusiv pe tine.Ce trebuia sa faca,sa te nominalizeze,ca sa te simti jignit?
        • +2 (8 voturi)    
          te iei prea mult în serios... (Marţi, 28 februarie 2012, 0:56)

          meioza [utilizator] i-a raspuns lui paul

          dacă nu ai ce face decît să te simți jignit de ce declară un idiot...

          în nici un caz nu te face mai breaz decît respectivul...
    • +2 (4 voturi)    
      Minus (Marţi, 28 februarie 2012, 12:45)

      atreju [utilizator] i-a raspuns lui paul

      Ti-am dat minus pentru un singur cuvant, homosexualitate, stii? tu nu poti spune asta in numele tuturor, intelegi? In rest, cu totul de acord.
  • +17 (27 voturi)    
    Un idiot (Luni, 27 februarie 2012, 20:25)

    Munch [utilizator]

    Tipul e un idiot, la el Europa se reduce la Coco Chanel si Lego?
    Olandezul asta nu ne spune ca exact aceiasi diferenta este intre europenii din sud si cei din nord. Dovada cea mai buna este criza economica care a lovit mai dur in sud (Grecia - Italia - Spania) decat in nord (de la Austria in sus).
  • +19 (31 voturi)    
    Romani, treziti-va (Luni, 27 februarie 2012, 20:29)

    pro_romania [anonim]

    Noi suntem umiliti periodic de catre cei din Vest doar pentru ca suntem mai saraci. De ce suntem saraci?

    Pentru ca noi nu producem si vindem destul nici macar in Romania. Cei din Vest ne-au distrus comertul in orase si acum isi importa mancarea si produsele pe care ne forteaza sa le cumparam, in timp ce produsele romanesti nu sunt primite in rafturi.

    Incercati sa cumparati din magazinele producatorilor, din magazine romanesti si mai ales numai mancare si bunuri pe care scrie 'Produs in Romania'. Asa o sa avem si noi ca romani salarii mai mari si nu o sa mai fim sarantocii Europei.

    Trimite mesajul mai departe, vorbeste cu prietenii tai si haideti sa salvam Romania!
    • +6 (16 voturi)    
      cata vreme papitoii din opozitie (Luni, 27 februarie 2012, 21:17)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui pro_romania

      mananca rahat despre propria lor tara prin PE, la un ziarist dobitoc de prin Olanda nu am nicio pretentie! in plus: in Romania te judeca multi dupa ce masini si vile ai, de ce te miri? calitatile unei persoane sau ale unui popor se pot evidentia in multe feluri, saracia nu e un motiv sa ne simtim umiliti de cate un trist din asta!
    • -3 (15 voturi)    
      Romani treziti-va (Luni, 27 februarie 2012, 21:49)

      leicadumitu [anonim] i-a raspuns lui pro_romania

      Bine gandit si hai baieti sa le aratam acestor ingamfati ca sunt niste jeguri!
      • 0 (6 voturi)    
        Boicotati Olanda (Luni, 27 februarie 2012, 22:50)

        shortlist [utilizator] i-a raspuns lui leicadumitu

        SI RÂDEŢI DE EA pe

        boicOland.ro
    • +7 (7 voturi)    
      nu asa salvezi Romania (Marţi, 28 februarie 2012, 0:01)

      Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui pro_romania

      Nu banul face un om, si nici o tara. Mai multa educatie si cei 7 ani de acasa, ar fi de ajuns....
      • +3 (3 voturi)    
        de acord (Marţi, 28 februarie 2012, 0:41)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui Delia13

        amintesc un citat din Seinfeld:"The best revenge is living well.” As mai adauga: hai sa ne razbunam vorbind engleza mai bine ca olandezul de rand si alte asemenea "nimicuri", s-ar putea sa demonstram mai multe asa ;)
  • -7 (35 voturi)    
    CORECT (Luni, 27 februarie 2012, 20:30)

    ilie [anonim]

    cine s-a plimbat prin Europa, a vazut ca fara indoiala noi romanii nu prea avem ce cauta pe aici.
    Le-am violat femeile, i-am buzunarit, le-am poluat civilizatia lor cu cea romaneasca.
    E jale cum ne prezentam noi, majoritatea descultilor ce trecem hotarul tarii.
    • -3 (9 voturi)    
      balcanic (Luni, 27 februarie 2012, 20:46)

      cuc_baltagu [anonim] i-a raspuns lui ilie

      Dupa mintea ta, Romania este stat Balcanic?... de Carpati ai auzit?..dar de geografie?
      • -2 (4 voturi)    
        Cultural, romanii sunt balcano-asiatici. (Marţi, 28 februarie 2012, 8:10)

        .... [utilizator] i-a raspuns lui cuc_baltagu

        Acesta e si motivul principal al esecului integrarii acestora (majoritatea, nu toti) in societatile occidentale, avand ca efect reactii de tipul celei de mai sus. In plus, omul cam stie ce vorbeste fiind destul de umblat prin lume. Nu e nevoie sa fii mare expert ca sa observi diferenta enorma de comportament dintre occidentali si balcanici. Reactii infantile in fata adevarului de tipul boicotului doar accentueaza un mod de gandire specific oamenilor cu un orizont cultural redus.
    • +14 (16 voturi)    
      Ba Ilie (Luni, 27 februarie 2012, 21:23)

      ciupi 2 [utilizator] i-a raspuns lui ilie

      io nu stiu cate ai violat tu.
      Eu am fost civilizat.
      Esti de la Strehaia?
    • +10 (18 voturi)    
      metalitate de argat (Luni, 27 februarie 2012, 21:42)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui ilie

      Vorbeste in numele tau cu violatul femeilor, buzunaritul si celelalte tampenii.
      In Italia (pe unde am mers mai mult), contrar idioteniilor din presa am gasit numai romani cinstiti (multi!), care muncesc din greu si au un comportament civilizat. Mai mult colegii italieni si angajatorii lor ii lauda.
      Poate ca nu pot vorbi cu toti despre chestiuni prea elevate dar sunt oameni de isprava.
      Cat priveste Amsterdamul lui nea caisa Lanschot, mergi seara prin centru sa vezi cum se pisa olandezii beti sau drogati pe trotuar - o mare dovada de barbatie si civilizatie, se pare.
    • +7 (9 voturi)    
      zau??? (Luni, 27 februarie 2012, 23:28)

      lynx [anonim] i-a raspuns lui ilie

      Prietene, eu, ca multi alti romani, m-am plimbat prin Europa....Si nu le-am violat femeile, nu am buzunarit pe nimeni, nu am aruncat gunoiul decat la cos( cum fac si in Romania). Nu m-am simtit cu nimic inferior prin comportament, fata de oricare natie din tarile vizitate....Si sa stii ca am fost si incaltat...Fa bine, rogu-te, si nu mai generaliza.
      Cu respect.
  • -2 (32 voturi)    
    are dreptate (Luni, 27 februarie 2012, 20:31)

    are dreptate [anonim]

    cine a fost afara sa isi dea cu parerea, eu ii dau dreptate. balcani= mizerie, prostie si coruptie
    • +2 (10 voturi)    
      extremism (Luni, 27 februarie 2012, 20:58)

      victorgeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui are dreptate

      Este un punct de vedere extremist, care nu ar putea fi mai departe de adevar. Coruptie exista peste tot in lumea asta si sint si lucruri bune in balcani. Eu sint dintre cei care a fost si afara si a cunoscut mai multe culturi.
    • +5 (15 voturi)    
      nu zau?!... (Luni, 27 februarie 2012, 21:53)

      meme [anonim] i-a raspuns lui are dreptate

      dar ce padure nu are uscaciuni? ....
      sunt si ciurucuri.... peste TOT! ....


      nu sunt fan TB dar o replica mi-a placut enorm .... luptam cum putem cu drogurile prostitutia etc.... nu legalizam din neputinta....

      si in "balcani" sunt oameni isteti si harnici.... care au cultura.... si nu sunt ahtiati dupa "Harmani".... dar isi vad de treaba....
      • +5 (7 voturi)    
        una e ... (Marţi, 28 februarie 2012, 0:07)

        Delia13 [utilizator] i-a raspuns lui meme

        sa ai uscaciuni, ca toata lumea, si alta sa ai trei sferturi din populatie educata de otv, antene... Exceptiile confirma o regula, si din pacate azi in Romania, oamenii deosebiti si buni sint EXCEPTII.
  • +4 (26 voturi)    
    un trist (Luni, 27 februarie 2012, 20:33)

    gigi [anonim]

    un trist pe care l-au abuzat parintii cand era mic in subsol..
  • -8 (24 voturi)    
    corect (Luni, 27 februarie 2012, 20:36)

    el fugitivo [anonim]

    Doamne cita dreptate are...
    • -2 (4 voturi)    
      poate... (Luni, 27 februarie 2012, 22:57)

      Matraguna [utilizator] i-a raspuns lui el fugitivo

      in ceea ce te priveste.....
      ca pe mine sigur nu ma reprezinta tot ce a "etichetat"
  • +11 (25 voturi)    
    Trebuia sa ne convertim la musulmani (Luni, 27 februarie 2012, 20:37)

    Cosmin [anonim]

    Intr-adevar trebuie sa lasam sa treaca toti turcii si tatarii catre ei... ca sa invete sa se poarte civilizat.

    Oricum, daca e sa o luam tehnic, in curand, jumate din toate bisericile lor se vor transforma in minarete. Noi inca stam bine ca nu este interes sa vina musulmanii, ca suntem prea saraci.
  • +1 (17 voturi)    
    Mdea... (Luni, 27 februarie 2012, 20:38)

    Tura de noapte [anonim]

    Deci "mondele"-le ala congolez a sesizat iel ca est-europenii nu sant albi, nu? Ihim, ie tare "chengelele"-le ala, iel shtie cum ca virgula Caucazu, care este la originea cuvantului "caucazian", ie de la rau Neretva la stanga, spre Vest, si nu la dreapta, spre Est.

    Personal, ii transmit lu holenderu asta zburator ca pe vremea cand unu din inaintashii mei interzicea vinu, asta undeva in Europa, ca se machiau rau de tot supushii lui si nu mai performau acordingli, inaintashii lui beau apa din mlashtinile Jutlandei, din scobiturile lasate de copitele cailor. Sau ie un resentiment proiectat in viitor ca urmare a faptului ca Ionitza Caloianu, bulangiu intre bulangii, i-a luat mau lu Baudouin de Flandra? :-)))))))

    Vorbe-n vant, pana la urma, important ie cine ie Coco(ta) Chanel, nu?
  • +9 (11 voturi)    
    E bine (Luni, 27 februarie 2012, 20:55)

    Puiu [anonim]

    E f bine sa constati ca exista cretini peste tot. Ce va propun eu este sa renuntam la complexele de inferioritate pentru ca realmente avem un exemplu de tembel olandez.
  • +2 (6 voturi)    
    Baiat subtire olandezul asta ! (Luni, 27 februarie 2012, 20:59)

    adrian [anonim]

    Baiat subtire olandezul asta ! Cred ca se trage din nu mai putin celebri "mancatori de cartofi" de prin zona aia.
  • +11 (11 voturi)    
    hmmm.... (Luni, 27 februarie 2012, 21:02)

    victorgeorgescu [utilizator]

    Un nebun arunca o piatra in lac si 1000 de intelepti sar dupa ia sa o scoata. Acest individ se plictisea si a vrut putina atentie. Daca si noi, ne linistim, cu comentariile, articolul va fi scos de pe hotnews si lumea il va uita.
    • 0 (0 voturi)    
      iti amintesti ce valuri a facut si Brucan (Marţi, 28 februarie 2012, 1:05)

      zaboo [utilizator] i-a raspuns lui victorgeorgescu

      cu celebrul lui comentariu?si cati s-au aprins?
  • +13 (13 voturi)    
    True! (Luni, 27 februarie 2012, 21:09)

    Clop [utilizator]

    Primul comment din "Novinite":

    "I think this man suffers from the Dutch Srebrenica trauma!"
    • +1 (1 vot)    
      True! (Marţi, 28 februarie 2012, 9:08)

      Kevi [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Foarte inspirat comentariul din "Novinite".
      Excelent!
  • +2 (12 voturi)    
    Are dreptate (Luni, 27 februarie 2012, 21:18)

    danbxx [utilizator]

    Are perfecta dreptate si cel mai bine se va vedea in alti 10 - 12 ani de regres. Cand tovarasu de la partid a spus ca in Romania, maxim 5% gandesc, toata lumea a fost extrem de suparata. Acum au inceput sa observe si strainii.
  • +2 (8 voturi)    
    Neica nimeni (Luni, 27 februarie 2012, 21:35)

    Revolutia industriala 2.0 [anonim]

    Nu stiu care e problema cu individul de mai sus care in sine e un "no name".Ce nu inteleg este de ce a alest hotnews sa scrie un intreg articol si sa-l mai si citeze...sa dai apa la moara unor credinte si discutii de genul cine sunt europeni, ce este europa si ce vrea ea de la noi...e complet neproductiv...
  • +5 (9 voturi)    
    ESEC (Luni, 27 februarie 2012, 21:37)

    efz [utilizator]

    Fiindca nu pot sau nu vor sa recunoasca esecul integrarii emigrantilor din africa si orientul mijlociu cauta sa se justifice in fata alegatorilor pe spate est-europenilor. Ar trebui sa se trezeasca pina nu e prea tirziu, altel vor fi o gramada de republici islamice in Europa. Noi est -europenii avem o cultura, o scoala, o traditie, emigrantii lor ce au? ajutoare sociale, lipsa de respect fata de munca, refuzul integrarii etc. Dar ce politician vesticareputerea si curajul de a recunoaste o greseala?
  • +6 (10 voturi)    
    Nu cunoaste subiectul (Luni, 27 februarie 2012, 21:38)

    aniod [utilizator]

    E tufa de Venetia. In primul rand se spune Pippi Långstrump, aceasta este scrierea corecta in original in suedeza. Tampeniile traduse in engleza nu se numara.
    In al doilea rand: am ochi albastri, par saten deschis spre blond, piele roz, ce-i drept, nu alb incolor! si bolnavicios!!
    In al treilea rand: Noi stim ce este Chanel, si chiar Cartier si chiar faux Cartier si faux Chanel.
    In al patrulea rand, stim cine a defilat imbracat in Ku-Klux Klan pe strazi in Africa de Sud!
  • +3 (7 voturi)    
    Diplomatii nu mai sunt diplomati (Luni, 27 februarie 2012, 21:43)

    Mircea [anonim]

    Nu trebuie sa luam in considerare tot ce spun politicienii. De oriunde ar fi ei. Ei sunt parca facuti de aceeasi mama peste tot !
    Eu am prieteni olandezi care de abia asteapta sa intre in concediu si sa plece din Olanda, sa se duca oriunde in lume. Daca ii intrebi de politicieni habar nu au cine ii conduce ! Cred ca noi stim mai bine ce se petrece acolo in Olanda decat ei.
  • +1 (7 voturi)    
    Si ei oare? (Luni, 27 februarie 2012, 21:44)

    efz [utilizator]

    Si ei oare in ce procent mai sunt europeni? Dar peste 20 de ani? Printre moschei si executii publice, crime de onoare cu pietre s.a.m.d. Eu am timp sa astept si sa rid . Dar ei? O sa emigreze in Balcani? Nu ca le punem vize! Si nici nu suntem in SCHENGEN! HA-HA. Si oare cine o sa le mai sustina protectia sociala? Cei cu 2 clase si 5 copii sau balcanicii cu un copil si 12 clase?
  • +2 (10 voturi)    
    tupeu de borfas (Luni, 27 februarie 2012, 21:44)

    gigel de luxembourg [utilizator]

    gandhi a avut un raspuns bun pt astia, intrebat fiind ce parere are despre civilizatia occidentala: " ar fi o idee foarte buna".

    dupa ce ai omorat si furat de-ai rupt prin "colonizare" sa vii acum sa tii lectii de civilizatie e cam mult.
  • 0 (6 voturi)    
    Consideratii lingvistice (Luni, 27 februarie 2012, 21:45)

    Gabu [utilizator]

    Vorbitor fiind de olandeza, m-as abtine de la comentarii pe teme europene. Cand tu ai o limba flegmonica, de care rade un continent intreg, tu vii sa ne tii cursuri de civilizatie?
  • +1 (7 voturi)    
    Nu stiu daca e diplomat (Luni, 27 februarie 2012, 21:52)

    Cristina [anonim]

    Pe facebook scrie ca a lucrat la Ministerul de externe, dar cine stie ce o fi facut pe acolo.
    Se vede din poza pe care a pus-o pe facebook ca e complexat. Ii e imposibil sa zambeasca. Se ascunde dupa un pahar de bere.
  • +2 (4 voturi)    
    Europa (Luni, 27 februarie 2012, 21:54)

    Jean Dalidis [anonim]

    Tin sa-i reamintesc d-lui diplomat precum si celorlalti care gandesc ca el ca prin "Europa" se intelege indeobste cultura si civilizatia crestina. Ar fi ridicol sa spunem , de exemplu, ca olandezii arata ca niste extraterestrii si ca deci, n-ar fi europeni, nu-i asa?
  • +2 (4 voturi)    
    Vai de el... (Luni, 27 februarie 2012, 21:55)

    jorj [anonim]

    Imi este mila de acest om daca el chiar crede aberatiile astea....
  • +1 (3 voturi)    
    Sa viziteze Bucurestiul (Luni, 27 februarie 2012, 22:06)

    efz [utilizator]

    Si apoi sa vorbeasca de costume, masini si retete culinare. E un complexat
    • 0 (6 voturi)    
      salut (Luni, 27 februarie 2012, 22:23)

      razvan_cluj [utilizator] i-a raspuns lui efz

      am vizitat eu recent Bucurestiul si am ramas complexat de taximetristi care negociaza pretul, de vanzatori care nu dau bon fiscal.
      Are dreptate oarecum, sunt multe influente turcesti in zona balcanilor, Are dreptate ca suntem in urma lor, dar partea pozitiva e ca putem reveni.
      • +3 (3 voturi)    
        da? (Marţi, 28 februarie 2012, 11:15)

        gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui razvan_cluj

        du-te la Roma, sa vezi cum ti se cer bani pt bagaje, extra. Tot in Roma platesti taxiul si pt drumul facut catre tine, in caz ca faci o comanda. Asa ca mai lasa-ma cu civilizatia vestica, toti vor sa faca bani, restul e tacere. cand ocupi alte popoare si le furi, le faci oamenii sclavi si-i vinzi prin piete nu mai ai cum sa vorbesti despre civilizatie.
  • +2 (8 voturi)    
    adevarul e undeva la mijloc... (Luni, 27 februarie 2012, 22:14)

    marii cai albastri [anonim]

    Geografic vorbind si rusii pana la Urali sunt europeni.
    Daca ne uitam la marea literatura rusa la muzica secolului XIX si XX, la pictura lui Kandinsky am zice ca rusii sunt un popor european. Numai ca realitatea cruda si nedreapta ne trage de urechi la fel ca si fluieratorii lor in biserica Piotr Ceadaeev si Marchizul de Custine.

    Tot asa si tarile balcanice - geografic fac parte din Europa, dar fac parte din punct de vedere cultural?


    De ce credeti ca afirma acest olandez ca in Kosovo orasele seamana cu cele din Irak? Ce religie are populatia de acolo? Ce imperiu a stapanit vreo 500 de ani cele doua regiuni?
    Cumva cel otoman?
    De ce la noi si in Egipt se spune la fel la mita (bacsis) ?

    Cumva pentru ca am facut parte din acelasi imperiu?

    Am fost o data intr-un concediu in Rodos - acolo e si o minoritate turca si am ajuns la concluzia vazind obiceiurile si felul de a fi al oamenilor ca de fapt grecii sunt un fel de turci cu deosebirea ca beau vin, sunt crestini si maninca porc. In rest el e calare pe magar iar femeia e tot la doi metri in spatele lui cu toate boccelele in spinare.

    Si la noi in Romania e o astfel de linie de demarcatie cum e cea carte desparte orasul Mostar...uitati-va numai la satele din sudul Olteniei (pe care le jumuleau in fiecare an pasvangii din Vidin) si la cele din Banat.

    Fratzilor eu cred ca alte generatii mai obiective ca noi, vor recunoaste si ce nu ne convine ...anume ca turcii osmanlai au influentat decisiv mentalul colectiv al romanului astfel nu se explica administratia cleptocrata pe care o avem si propensiunea noastra pentru smechereala, coruptie si manele. Cine stie, poate cand oi iesi eu la pensie s-o face dreptate si Soliman Magnificul va fi la loc de cinste in manualul de istorie langa Dragos Voda si Basarab intemeietorul.
    • 0 (0 voturi)    
      haios (Marţi, 28 februarie 2012, 1:29)

      victorgeorgescu [utilizator] i-a raspuns lui marii cai albastri

      postarea e haioasa si autoironica. pentru stilul amuzant in care e scrisa, am terminat-o de citit cu zambetul pe buze. totusi e nedreapta si se inscrie in categoria celor care nu vad nimic bun in romania. ca o contra-idee, si la ceai si ciorba se spune la fel in romana si araba. de altfel avem mult mai multe cuvinte din franceza. in secolul 19 au fost multi tineri romani care au studiat la Paris si s-au intors in tara. pozitionarea noastra geografica a facut sa ne intersectam cu multe culturi.
      • 0 (0 voturi)    
        ai nostri tineri (Marţi, 28 februarie 2012, 11:59)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui victorgeorgescu

        la paris invata....
        • +1 (1 vot)    
          raspuns victorgeorgescu (Marţi, 28 februarie 2012, 18:37)

          Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

          E mult spus ca nu vad nimic bun in Romania.

          sa nu uitam ca Romania e o creatie relativ recenta (1918) si ca ce-am scris eu acolo e valabil doar pentru vechiul Regat si pentru Basarabia.

          Ardealul, Bucovina de nord si Banatul sunt (sau mai bine zis erau) cu totul altceva cand le-am luat noi prin Marea Unire. de unde si un anume dispret al ardelenilor fata de regateni carora la zic "mitici". Ei, dispretul asta s-a instalat administratiei româneşti corupte instalate în Ardeal in locul funcţionarului chezaro-crăiesc, probabil mai bătut în cap dar ceva mai cinstit.
          Ca sa nu mai spunem de Moldova de peste Prut unde exista o adevarata oroare fata de reprezentantul statului roman deoarece toti incompetenţii, toţi prinşii cu mâţa în sac de peste tot erau trimişi în batalionul disciplinar numit Basarabia.

          Cine vrea sa citeasca mai mult despre diferenţele culturale din Balcani:

          http://www.amazon.com/Balkan-Ghosts-Journey-Through-History/dp/0679749810

          Eastward to Tartary: Travels in the Balkans, the Middle East, and the Caucasus

          Extraordinare sunt si romanele lui Ivo Andric traduse in romaneşte:

          Podul de pe Drina şi Cronică din Travnik (Viziri şi Consuli).
    • 0 (0 voturi)    
      tare! (Marţi, 28 februarie 2012, 12:55)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui marii cai albastri

      Amice, esti fenomenal!
      Am citit comentariul tau cu dex-ul deschis :)
      Totusi, ce este aia "cleptocratic"?
      • 0 (0 voturi)    
        adevarul e undeva la mijloc (Marţi, 28 februarie 2012, 18:16)

        Mariicaialbastri [utilizator] i-a raspuns lui James Bond

        CLEPTOCRAȚÍE s. f. Guvern ai cărui membri caută, în primul rând, să obțină avantaje personale (materiale, sociale, politice etc.), pe seama celor în numele cărora guvernează. (cf. engl. kleptocracy < gr. klepto- (< kleptein = a fura; cf. got. hlifan = a fura, lat. clepere = a fura) + lat. -cratia (< gr. -kratia < kratos = putere, forță)) [MW]

        Mai avem si alte neologisme in romana:
        tot de la Klephtes din limba greaca - hoţ

        CLEPTOMANÍE s. f. Manie caracteristică prin impulsul patologic de a-și însuși prin furt bunuri străine fără a avea nevoie de ele și fără a urmări vreun profit material. – Din fr. cleptomanie.
  • 0 (4 voturi)    
    Europa.. (Luni, 27 februarie 2012, 22:20)

    Parol [anonim]

    Europa inseamna Germania Franta Anglia. Dintotdeauna. Olanda , Belgia nu vor insemna in vecii vecilor ce inseamna Moscova , Iran , etc pentru Europa. Romania nici atat.
    Ziarist de doi lei.
  • -3 (7 voturi)    
    ce cultura au ei?? (Luni, 27 februarie 2012, 22:34)

    carol [anonim]

    am fost si am vazut ,droguri ,papusi gonflabile,asta ce nu avem noi..
    • +1 (1 vot)    
      Nu e chiar asa... (Marţi, 28 februarie 2012, 12:57)

      James Bond [utilizator] i-a raspuns lui carol

      Secolul 17 a fost epoca lor de aur, cu dezvoltarea artei picturii la cel mai inalt nivel...
      Nu imi plac politicienii olandezi pentru perfidia de care dau dovada, dar hai sa recunoastem ceea ce apartine poporului olandez.
  • -1 (5 voturi)    
    rusinos (Luni, 27 februarie 2012, 22:49)

    Baltaretu [utilizator]

    rusinos ca se da diplomat.
    Sa nu uite, Olanda, ca prin sacrificiul estului in al doilea razboi mondial, astazi olandezii sunt liberi sa faca orice, orice depasind lucruri normale , inclusiv aprecieri despre balcani.In calitate de extremisti incepand cu niste ziaristi, vor ajunge o mizerie morala in Europa.Sper sa nu se nasca in Olanda un al 2 lea Hitler.In rest, mai au de invatat depre istoria popoarelor , despre toleranta si solidaritate etc
    Jalnic de rusinos ca vietuitor pe acest pamant
    • +3 (5 voturi)    
      toleranta? (Luni, 27 februarie 2012, 23:27)

      DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui Baltaretu

      vesticii au toleranta pentru oricine nu e alb, crestin si est-european; faptul ca ne-au vandut lui Stalin ca sa aiba liniste ii face sa ne injure acuma! ciudata reactie... in loc de remuscari si incercarea de a repara ce sa mai poate, ei ne dispretuiesc, in timp ce ocrotesc niste neamuri rasarite intre ei direct din negura Evului Mediu; Vestul se sinucide, asa ca ne va ramane noua sarcina de a duce mai departe civilizatia iudeo-crestina.
      • 0 (4 voturi)    
        Exact (Marţi, 28 februarie 2012, 0:56)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui DanHorea1307693823041

        Noi, alaturi de alti estici precum Polonia, Ungaria, Tarile Baltice, suntem poate ultimii membri ai rasei albe care mai putem duce mai departe torta civilizatiei occidentale. Daca noi nu putem rezista in fata invaziei magrebiene, atunci tare ma tem ca aceasta torta va ajunge undeva mult mai la est, prin China.
  • -4 (4 voturi)    
    olandezul asta (Luni, 27 februarie 2012, 23:28)

    luci30 [utilizator]

    probabil are mentalitate de afrikander si apucaturi dubioase ,devreme ce lucrind intr-un minister de externe,nu are nici minima diplomatie ,nici minime cunostinte geo-sociale.Un gay in plina criza.....ofuscat ca si-a uitat acasa ,,jucariile,,
  • +3 (3 voturi)    
    LOL (Luni, 27 februarie 2012, 23:39)

    Ion [anonim]

    De Romania nu a zis nimic, asa ca nu va ambalati. Suntem singurul popor latin din est, si tot timpul ne-am considerat occidentali. Avem mult mai multe in comun cu Europa decat restul tarilor mentionate de el.

    Rasism sau nu, se vede ca albanezii, bulgarii, s.a.m.d. sunt popoare ce n-au nicio treaba cu Europa. Intr-adevar, se aseamana mai mult cu turcii, pana si la limba.
  • +2 (2 voturi)    
    diplomatic (Marţi, 28 februarie 2012, 0:33)

    stereo [utilizator]

    Nu inteleg de ce va impacientati. In materialul sau nu scrie de Romania ci de alte tari dar toti sariti in sus de durere, ca vai olandezul ne dezonoreaza. Sau ne simtim cu musca pe caciula??????
  • -2 (4 voturi)    
    hmmmm (Marţi, 28 februarie 2012, 0:42)

    hmc [utilizator]

    prin anul 1640 Olanda avea institut de cercetari seismice si oceanografice pe cealalta parte a Pamantului, in Indonezia, dupa ce deja cotrobaisera prin toate cotloanele planetei.
    prin anul 2012, undeva in Balcani, cineva isi prinde nasul intre degete si-si sufla mucii pe trotuar.

    e drept ca nu asta-i tabloul complet, e drept ca intre timp pana si Bianca a invatat ce-i ala Vuitton si Mercedes, dar frustrarea domnului Robert mi se pare oarecum de iertat.
    in plus, mi-as fi dorit ca olandezii sa fie cei care boicoteaza produsele romanesti. dar cum pe astea, asa aproape inxistente cum sunt , nu le cumpara nici romanii, nu prea avem ce sa-i raspundem domnului de mai sus, in afara de o palma si un scuipat traditional, ca la astea ne pricepem mai bine decat ei, sic!
    • 0 (0 voturi)    
      Bizant dupa Bizant (Marţi, 28 februarie 2012, 13:28)

      valabill [utilizator] i-a raspuns lui hmc

      Iar prin anul 1000 Olanda era la furat impreuna cu toti "europenii",la propriu,pe undeva prin Balcani,in numele unei credinte pe care abia o adoptasera dar nu o intelegeau. Pe ei ii inteleg,dar nu pricep ce e cu complexul asta de inferioritate al nostru,de ce Bizantul are sens peiorativ atat timp cat Europa inca nu a clocit un imperiu care sa il egaleze ca intindere si stralucire. Si ca veni vorba de anul 1640 ce faceau olandezii tai pe la 1440?Atunci cand Balcanii astia incercau sa faca un deal cu otomanii?
  • 0 (4 voturi)    
    Are perfecta dreptate (Marţi, 28 februarie 2012, 0:52)

    V.R. [utilizator]

    Tari precum Bulgaria, Bosnia, Kosovo nu prea au legatura cu Europa. Romania sta bine in comparatie, macar noi nu avem asasinari in plina strada si nici nu am recoltat organele ungurilor precum kosovarii le-au recoltat pe ale sarbilor.

    Romania este o zona de tranzitie intre occident si balcanism, la fel si Ungaria, insa noi suntem mai apropiati de Balcani si ei mai apropiati de Occident.

    Noi romanii am demonstrat mai multe decat vecinii de la sud: ca putem fi relativ civilizati sub conducerea unor straini (Carol I si Ferdinand).
  • +1 (1 vot)    
    van Lanschot NERUSINATULE! (Marţi, 28 februarie 2012, 5:38)

    Micu Ina [utilizator]

    ia rememoreza ce-ati facut voi prin Indonezia si cauta-te de crimele comise de "europenii" olandezi. Care cultura ba nefericitule, cand ii tineati pe aia din colonii de zece ori mai prost decat britanicii pe indieni, 93% erau analfabeti. Sa mai zic ca-n 47 ati gasit 110 K soldati sa-i macelariti pe asiatici, cand mai bine ar fi luptat cu derbedeul de Adolf cu ceva ani inainte? Iti mai aduci aminte cam ce performante ati avut la Srebenica cu mizeria voastra de Dutchbat? unul Thom Karremans are vreo 20 000 de victime pe constiinta, daca avea asa ceva...cand nefericitii aia erau executati Couzy si batavii tai erau la chef cu harpiste si bautura si tot tu vorbesti de Balcani?
  • +1 (1 vot)    
    o invenție provocatoare? (Marţi, 28 februarie 2012, 9:40)

    firuierbii [utilizator]

    «"Nimeni din Balcani nu (…) nu cunoaste arta culinara a lui Bokus, nu stie de Pippi Longstocking (…)", a scris Lanschot.» Chiar așa să fi scris? Un olandez care nu știe de Langstrumpf și Bocuse? povestea asta cu dioplomatul bulgar e cam ca povestea cu astronomul turc a lui Exupéry. De altfel e preluată verbatim după http://www.novinite.com/view_news.php?id=137052 , care nu dă sursa textului original. Cine l-o fi inventat pe acest diplomat și de ce? :-)
  • 0 (2 voturi)    
    civilizatia olandeza (Marţi, 28 februarie 2012, 10:34)

    valabill [utilizator]

    Bine ca stiu olandezii ce-i aia Europa.Ei care pana in secolul X au fost in comuna primitiva. Si ce a facut Olanda pentru cultura europeana de care vorbeste fostul diplomat olandez? Nu ma mir ca e "fost" ma mir cum de a fost diplomat??! In afara de faptul ca s-au suit calare pe val cand cu marile descoperiri geografice(pe care nu le-au facut ei!),acesti notabili ai Europei care pana in secolul XVII nu au avut nici cultura si nici tara nu au facut nimic important pentru aceasta planeta.Coincidenta care face ca Olanda sa stea exact intre Germania si America este meritul geografiei nu al locuitorilor ei.Acesti creatori de branza ar face bine sa-si vada de negotul lor,la care se pricep foarte bine,si sa lase cultura in seama oamenilor inzestrati cu har si simt al frumosului. Si poate nu ar face rau sa mai studieze istoria Bizantului fara de care ar fi ramas inca in stadiul oranduirii gentilice.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu sariti pe olandezi! (Marţi, 28 februarie 2012, 11:59)

    yucca [utilizator]

    Dupa citiva ani de stat si lucrat printre ei,ii cunosc.Oamenii de rind sunt foarte saritori ,prietenosi,milosi si nu-ti refuza un bine daca ti-l pot face.
    Politica unui xenofob,si inca citiva ca el,aduce multa intristare si olandezului de rind,care reactioneaza si ei prin mesaje scrise la diferite ziare si forumuri.
    Le e rusine ,ca un om ,Wilders,,poate sa arunce asa o pata de rusine peste tara lor!
    Ati vazut ce au facut olandezii pentru Mihai Nesu?
    Astia sunt olandezii de rind,opameni care nu au nimic in comun cu politica.
  • -1 (1 vot)    
    hmmm (Marţi, 28 februarie 2012, 12:44)

    eduard2700 [utilizator]

    geografic - se inseala;
    cultural - are partial dreptate. suntem departe ca civilizatie atat de olanda cat si de centrul si estul europei. ca roman n-ai cum sa nu apreciezi ce au facut acesti olandezi de-a lungul timpului. cand spui olanda: shell, lalele, branza, phillips, ing, heineken, fotbal de calitate, agricultura extrem de performanta, mori de vant, pictori celebrii, amsterdam, roterdam - cel mai mare port al lumii sau cel putin al europei, haga, si nu in ultimul rand curatenie... curatenie...CURATENIE.

    nu putem da vina pe rusi, si in secolul 19 am fost inferiori fata de ei, la fel ca si in sec. 18 si 17 si 16. de ce? probabil ca un complex de factori mai mult sau mai putin plauzibili au facut sa fie asa. cu siguranta cel mai important factor ramane omul. asa e samanta romanilor si a balcanicilor in general, mai putin harnica, ordonata, cultura nu a fost niciodata o prioritate. romanii au insa si calitati pe care un olandez nu le are, de exemplu... caldura sufleteasca si ... cam atat. nu ne prea putem lauda nici cu shell-uri, nici cu pictori pe masura olandezilor, nici cu fotbalul lor nu ne punem, nici cu bancile lor, nici cu agricultura lor, de fapt cam cu nimic nu ne punem cu ei.
    suntem f diferiti dar asta inseamna europa, UNITATE PRIN DIVERSITATE!