Iranul este pregatit sa stearga Israelul de pe harta. Armata israeliana este obosita si umilita - ministrul adjunct al Apararii de la Teheran

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:31 Actualitate | Internaţional


Luptatorii Iranului sunt pregatiti sa stearga Israelul de pe harta, a afirmat ministrul adjunct al Apararii de la Teheran, care a avertizat ca orice atac impotriva instalatiilor nucleare ale Iranului va duce la distrugerea "regimului sionist", scrie Ynetnews.com.

El a facut aceste declaratii in cadrul ceremoniilor de vineri dedicate onorariii comandantii Hezbollah.

Miscarea Hezbollah, a afirmat Ahmad Vahidi, "este in prima linie a luptei impotriva Israelului si devine mai puternica in fiecare zi".

"Israelul este mai slab acum decat a fost vreodata iar armata sa este obosita si umilita … De asta incearca sa-si rezolve problemele vorbind despre actiuni impotriva Iranului. Dar sunt declaratii ridicole", a sustinut acesta.

"Luptatorii Iranului sunt pregatiti si doresc sa stearga Israelul de pe harta", a incheiat Vahidi.

Cotidianul israelian noteaza ca, pe fondul cresterii speculatiilor legate de un posibil atac israelian asupra instalatiilor nucleare ale Teheranului, liderii republicii islamice isi exacerbeaza retorica.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















11449 vizualizari

  • +6 (14 voturi)    
    inevitabil (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:52)

    Cristian FlorinLupu1316094964292 [anonim]

    Tot ce pot spune este: Vai de mama voastra! Vai de armata si de tara voastra. Nu stiti impotriva cui luptati!
  • +6 (10 voturi)    
    Inaintea Israel... (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:55)

    Costin1968 [utilizator]

    ...Iran-ul va sterge...Siria de pe harta...ha,ha,ha...
  • -5 (21 voturi)    
    ce a afirmat ministrul iranian al apararii (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 22:13)

    zizin [utilizator]

    conform Hotnews & Ynetnews:
    1. "Israelul este mai slab acum decat a fost vreodata iar armata sa este obosita si umilita … De asta incearca sa-si rezolve problemele vorbind despre actiuni impotriva Iranului. Dar sunt declaratii ridicole"
    2. "Luptatorii Iranului sunt pregatiti si doresc sa stearga Israelul de pe harta"

    conform surse credibile:
    1."Sioniştii fac multă gălăgie şi ameninţă retoric să ia măsuri militare împotriva Iranului, însă aceste declaraţii sunt ridicole"
    2. "Regimul sionist este pe cale de dizolvare şi, fără îndoială, o [potenţială] acţiune [militară] a lor împotriva Republicii Islamice a Iranului va conduce cu siguranţă la dezintegrarea regimului de ocupaţie"

    Se pare că Hotnews a dezvoltat o obsesie din expresia "ştergerea Israelului de pe hartă", pe care o trânteşte hodoronc-tronc în titluri inflamatoare, fie la propria inspiraţie, fie preluată din gazete obscure. Bad bad journalism, folks.
    • +2 (2 voturi)    
      surse "credibile" ...hahaha :)) (Duminică, 26 februarie 2012, 4:13)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Conform unor surse "credibile", zici tu? :)))

      Si de cand ma rog e propaganda iraniana sursa credibila keyboarde? Pai e frumos sa minti ?

      Oricum, prin faptul ca omiti citarea sursei tale (pentru ca ea nu exista, e doar o nascocire evidenta de-a ta), automat credibilitatea ei e zero.

      Si nu, nu Hotnews e obsedat de stergerea Israelului de pe harta ci ayatolahii spalati pe creier.

      PS: iarasi te-am prins cu minciuna. N-ai ce-i face :)
    • +3 (3 voturi)    
      Vom vedea (Duminică, 26 februarie 2012, 8:08)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      Regimul ayatollahului are ca prioritate externa etalarea mindriei si intimidarea. Chiar daca se dovedeste falsa aceasta stire, atitudinea Teheranului a fost intotdeauna sfidatoare si amenintatoare la adresa Israelului, SUA, NATO. Finantarea gruparii teroriste Hezbollah a fost deja recunoscuta public. Numai aceasta finantare singura justifica orice efort israelian pentru anihilarea imediata a regimului actual iranian.

      Insa ambasadorul Iranului la Bucuresti a sustinut recent o discutie online cu cititorii HotNews (vezi link), care mi s-a parut decenta si echilibrata:

      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-11570386-ambasadorul-iranului-romania-discuta-online-cititorii-despre-situatia-tensionata-din-orientul-mijlociu-joi-11-30.htm

      Daca stirea de azi, si in special declaratia cu stergerea de pe harta, este falsa, tradusa sau interpretata eronat, acum ar fi momentul perfect pentru ambasador sa intervina, sa corecteze, sa ne atraga atentia. Vom vedea daca se intimpla asta. Nici nu cred ca-i permite Teheranul sa intervina.
    • -1 (1 vot)    
      of (Duminică, 26 februarie 2012, 14:26)

      IXU [utilizator] i-a raspuns lui zizin

      din pacate ai dreptate....se pare ca evreii nu stau o clipa
  • -1 (9 voturi)    
    Israel si Obama (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 23:02)

    gdans [utilizator]

    "Israelul este slab" doar pentru ca nu este sprijinit de administratia Obama.
    Daca Obama castiga alegerile, Iranul stie ca SUA nu va interveni si va ataca primul.
    • +2 (2 voturi)    
      Ce va face Iranul?! (Duminică, 26 februarie 2012, 5:34)

      Patton [utilizator] i-a raspuns lui gdans

      Va ataca primul?! Tu pe ce lume traiesti? Ce interes ar avea Iranul sa faca jocul americanilor, iscand un razboi?
    • +3 (5 voturi)    
      o secunda (Duminică, 26 februarie 2012, 9:28)

      DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui gdans

      daca Israelul e tare doar sprijinit de USA, inseamna ca, de fapt, nu e tare! exista vreo fisura in logica asta?
    • +2 (2 voturi)    
      Israelul ... (Luni, 27 februarie 2012, 10:13)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui gdans

      ... are in momentul de fata armata cea mai experimentata de pe glob, datorita faptului ca ei sunt in permanenta in conflict armat cu vreunul dintre vecini.

      De asemenea, in plan tehnologic, armata israeliana e extrem de bine dotata - nu musai cu tehnologie la nivel american, dar oricum mult peste orice au la dispozitie tarile arabe din zona - mai ales Iranul, care spre deosebire de sauditi sau yemeniti nici nu are suport american.

      Singura chestie care-i poate scapa pe iranieni de un atac chirurgical israelian e presiunea politica externa asupra Israelului.

      Alternativ, daca Iranul chiar reuseste sa convinga Israelul ca instalatiile lor nucleare au scop pur pasnic, Israelul e va abtine de la un atac. Da' pt ca asa cev asa se intample, Iranul ar trebui macar sa incerce ...
  • +11 (15 voturi)    
    Gargara (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 23:06)

    Petru Moldovan [utilizator]

    Suna cam ca discursurile cu "Lupta pentru pace" a Romaniei de pe vremea lui Ceausescu.
    Dupa parerea mea daca iese razboi nasol iese Iranul si Israel nu pateste mai nimic...
  • +16 (24 voturi)    
    ce faceti de fapt? (Duminică, 26 februarie 2012, 2:51)

    Xamples [utilizator]

    luati mesajele propagandiste ale iranienilor si le prezentati drept stiri?
    • -4 (10 voturi)    
      mare lucru (Duminică, 26 februarie 2012, 11:48)

      razvan_cluj [utilizator] i-a raspuns lui Xamples

      de parca alte tari nu fac mesaje propagandistice.

      o gasit SUA in Irak "Arme de distrugere in masa"?

      mi se pare ca multi sunt anti-Iran fara vreun motiv anume. La cine si cu ce au gresit oamenii aia?
  • 0 (0 voturi)    
    Iranul si hartile (Duminică, 26 februarie 2012, 4:45)

    Vizitiul [utilizator]

    Astia au si harti? :)
  • -1 (1 vot)    
    vreo analiza a sursei, ceva? (Duminică, 26 februarie 2012, 18:24)

    Anonimizat2 [utilizator]

    Haaretz si the Guardian, surse israeliene si britanice cat se poate de mainstream nu mentioneaza absolut nimic despre o "stergere a israeului de pe harta".

    Nicaieri altundeva nu apare vreo alta referinta la remarca asta (stergerea israelului de pe harta) decat avand ca sursa Ynetnews.

    E destul de clar ca e vorba de un avertisment impotriva unui atac israelian, nu o amenintare de atac neprovocat. Ar putea sa reiasa faptul asta mai clar din articolul vostru.