Sansele Greciei de a redeveni competitiva sunt mai mari in afara Zonei Euro - ministrul german de Interne, Hans-Peter Friedrich

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 februarie 2012, 19:18 Actualitate | Internaţional


Ministrul german de Interne, Hans-Peter Friedrich, a pledat, intr-un interviu acordat sambata, pentru iesirea Greciei din Zona Euro, afirmand ca sansele ca economia sa sa redevina competitiva ar fi astfel mai mari, relateaza AFP.

"Nu vorbesc despre excluderea Greciei" din Zona Euro, a subliniat Hans-Peter Friedrich, pentru Der Spiegel, "dar sa ajungem sa cream incitatii pentru o retragere care nu ar putea fi refuzata".

"In afara Uniunii monetare europene, sansele Greciei de a se regenera si a deveni competitiva sunt cu siguranta mult mai mari decat daca ramane in Zona Euro", a continuat ministrul de Interne, membru al Uniunii Crestin-Sociale (CSU), aliatul bavarez al partidului cancelarului Angela Merkel.

Cancelarul, care sustine mentinerea Greciei in Zona Euro, trebuie sa obtina luni o larga majoritate in randul deputatilor din Bundestag in ceea ce priveste ultimul plan de sustinere a Greciei.

La inceputul lunii ianuarie, ea si-a reafirmat, alaturi de presedintele francez Nicolas Sarkozy, vointa de a mentine Grecia in Zona Euro cu conditia ca reformele bugetare sa fie puse in practica de Atena.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2278 vizualizari

  • -2 (4 voturi)    
    Grecia = vaca de muls a lui Goldman Sachs (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:18)

    hermes [anonim]

    http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-17108367
    - video 10 min, lb. engleză -

    Nick Dunbar, autorul cărţii "Derivativele diavolului" dezvăluie cum Grecia a apelat la banca de investitii Goldman Sachs pentru a fi ajutată să fenteze normele de deficit ale zonei euro. În acest reportaj transmis acum câteva zile în emisiunea BBC Newsnight, unii dintre cei care au făcut deal-ul, vorbesc public pentru prima dată.
    • +1 (1 vot)    
      ...sau invers (Duminică, 26 februarie 2012, 4:19)

      lucid [anonim] i-a raspuns lui hermes

      Grecia a dat faliment de 6 ori in ultimii 200 de ani. Si atunci tot Goldman Sachs a fost de vina ?

      Hai sa fim seriosi. initiativa fraudarii europenilor le-a apartinut grecilor in totalitate.

      Goldman a fost doar un jucator minor in cazul de fata.

      Sa-i acuzi pe ei (Goldman) pentru problemele pe care grecii si le-au creat singuri e cam si cum ai acuza exclusiv avocatii care apara mafiotii in cadrul unui proces: avocatul isi ia cu atat mai multi bani cu cat reuseste sa-i duca pe altii de nas pentru a le fi mai bine clientilor sai.... insa esentialul e ca mafiotii au savarasit toate crimele.
  • 0 (0 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:40)

    cosmin [anonim]

    deci pana la urma Soros avea dreptate ;)
  • +2 (2 voturi)    
    Problema : ... (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:31)

    Costin1968 [utilizator]

    ...Grecia in zona euro...Este doar una de timp !!!
    • 0 (0 voturi)    
      motiv in plus ca Grecia sa iasa din UE (Duminică, 26 februarie 2012, 14:31)

      dion [utilizator] i-a raspuns lui Costin1968

      STIRE CALDA !

      Iranul a stopat livrarea de petrol brut în Grecia, dupa ce a procedat similar cu livrarile catre Marea Britanie şi Franţa. Suspendarea exporturilor de petrol iranian catre tari din UE este o masura de preempţiune ca raspuns la un set de sancţiuni impuse de UE, care interzic cumpărarea de petrol din Iran incepand cu 1 iulie a.c.

      Primul petrolier care nu a fost incarcat cu 500.000 de barili de petrol din Iran pentru Grecia s-a întors acasă, potrivit agenţiei de ştiri Fars. Livrarea ar fi fost destinata pentru rafinaria Hellenic Petroleum. Nici un comentariu oficial cu privire la livrare nu a fost disponibil imediat.
  • +2 (8 voturi)    
    Germanii s-au asigurat si apum arunca Grecia peste (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:43)

    anonim [anonim]

    Dupa trei ani de traganari in care Germania a reusit sa infunde Grecia in datorii la dublul cit erau la inceputul crizei si dupa ce Europa s-a asigurat ca nu exist apercole majore vor sa arunce Grecia peste bord.
    La inceputul crizei, mai precis din 2008 si pina in vara unului 210 Europa nu a facut nimic pentru solutionare crizei euro si a ascun sub pres intentiile de viitor.
    A inceput prin propaganda impotriva Greciei si a grecilor lenesi ca apoi sa inceapa sa imprumute Grecia cu dobinzi imense.
    La incepututl crizei datoria Greciei era de 160 de miliarde in 2009 si apoi 190 miliarde ca dupa interventia Europei si apoi a FMS acum sa ajunga la peste 475 miliarde.
    Daca Grecia si Europa recunosteau adevarul s-ar fi declarat falimentul in 2009 si Grecia ar fi avut sanse sa se salveze.
    In prezent Germania estimeaza ca abia in 220 Grecia va a vea datorie din care va putea sa plarteasca si care va fi doar in coeficient la 120 % din produsul brut. adica cit era in 2009.
    Grecia este o tara terminata.
  • 0 (2 voturi)    
    Interesant (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:59)

    Laur [anonim]

    Dar niste argumente pentru aceasta pozitie exista?
    • 0 (4 voturi)    
      argumente? da, exista! (Duminică, 26 februarie 2012, 0:17)

      spartacus [anonim] i-a raspuns lui Laur

      Grecia are această opţiune (a ieşirii din zona euro şi încetării rambursării datoriei externe), una care este mult mai buna decât condiţiile de status quo care îi sunt impuse. Grecia poate face ceea ce, de exemplu, orice companie aeriană mare a făcut: încetare plăţi pe obligaţiunile sale şi intrare în faliment de facto.

      Grecia poate reveni la Drahmă, şi, cu o monedă mai ieftină în mână, poate stimula exporturile, economia creşte, şi se şterge cu buretele tabla pentru milioane de greci, care oricum n-au nici o treabă cu toata bulibăşeala în care politicienii ţi bancherii au băgat ţara. Iar dacă ceilalţi membri ai zonei euro doresc să-şi salveze băncile prin orice mijloace, treba lor!
      • +1 (3 voturi)    
        Mai, (Duminică, 26 februarie 2012, 9:43)

        Jar [anonim] i-a raspuns lui spartacus

        capitalistilor,da' stiti ce inseamna o moneda ieftina in mana?
        Cand grecul isi va transforma salariul din drahme in euro,va constata ca abia apuca vreo 2-300...
        Si-atunci,da,Grecia va relua cresterea caprelor,va stimula exportul ...
        Si pentru ca Grecia nu-si poate produce tot ce ii este necesar,va trebui sa se imprumute tot la bancile alea ,tzepuite acum.
        Voi nu mai iesiti,ma,din intunericul comunist?
      • 0 (2 voturi)    
        Corect (Duminică, 26 februarie 2012, 12:33)

        partial [anonim] i-a raspuns lui spartacus

        Are opriunea iesirii din zona euro.
        Incetarea platii externe este aproape imposiblia intrucit creditorii s-au asigurat si au obtinut ca in constitutia Greciei sa se inscrie prioritatea platilor externe in raport cu orice plati interne.
        Tot pe baza intelegerioi intre statul grec si creditori, daca nu platesc o datorie externa, cazul se judeca in Anglia, decizia se transcrie in Grecia si se executa, inclusiv domeniul public al statului.
        Statul grec a fost de acord si nu mai are cale de iesire.
  • +5 (7 voturi)    
    Imi explica cineva ? (Duminică, 26 februarie 2012, 0:07)

    adrian88000 [utilizator]

    De ce se fac atatea eforturi de a se pastra Grecia in zona Eoro ? Se pompeaza sute de miliarde de euro ,se sterg datorii imense ,numai sa ramana Grecia in zona euro. Daca iese e nenorocire!
    Nu am inteles , ce nenorocire este daca iese din zona euro? Cocret, ce se intampla?
    • -1 (1 vot)    
      simplu (Duminică, 26 februarie 2012, 7:42)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Ca sa fii hot ai nevoie de pagubas, de prost ! De aia s-a infiintat UE, si-a implinit menirea si acum gata, e momentul desfiintarii.
    • +1 (1 vot)    
      Grecii nu ar pati nimic. (Duminică, 26 februarie 2012, 9:22)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Sa spunem ca,prin iesirea Greciei din zona euro ,pentru greci ar fi putin mai rau,dar ,cel putin,nu ar mai injura pe altii pentru lenea lor.Pentru celelalte tari ar fi totusi un cutremur care va fi simtiti de toti si mai ales de cei saraci,pentru-ca toate tarile au datorii de stat prin care au finantat in special programe sociale si ,prin iesirea Greciei din zona euro si intrarea automat in incapacitate de plata,imprumuturile de stat vor deveni mai anevoioase,la dobanzi mai mari si toata Europa ar intra intr-o recesiune prelungita.In plus se distruge un criteriu al UE,cel al solidaritatii si intrajutorarii.Nemtii pot fi intelesi pentru declaratiile lor,pentru-ca au fost lasti singuri sa rezolve problema Greciei si in loc de multumiri se mai aleg si cu injuraturi.
    • -1 (3 voturi)    
      am o banuiala... (Duminică, 26 februarie 2012, 9:55)

      vveninosu [utilizator] i-a raspuns lui adrian88000

      ca pomparea de bani in grecia e doar temporara, pana Germania (si altii) reusesc sa isi retraga firmele din Grecia.
      grecii primesc bani, dar practic banii sunt deja cheltuiti. o parte din cei carora grecii le datoreaza bani sunt tocmani firme germane (etc). care firme incearca sa isi inchida afacerile in Grecia cu pierderi mici, deci isi repatriaza banii, nu mai investesc, reduc personal, etc. Practic banii intra pe o parte in Grecia dar ies pe alta parte. cand nu va mai fi rentabil sa dea bani greciei pt ca vor fi foarte putine firme ale statelor EU, atunci vor zice ca e timpul ca Grecia sa iasa din EU. firmele ramase sunt sacrificate.
    • -4 (6 voturi)    
      Eforturi nu se fac (Duminică, 26 februarie 2012, 10:50)

      concret [anonim] i-a raspuns lui adrian88000

      Ci se "cucereste" si se "integreaza pe deplin" o tara care este in situatia de cobai a metodei constructiei europeene.
      Se cistiga timp de trei ani pentru ca sa nu se exitinda criza.
      De la inceput grecii erau declarai lenesi dar au aparut alte cazuri: Irlanda, Portugalia si Italia.
      Timp de decenii firmele germane au corupt clasa politica greaca cu sume mari pentru a se efectua comenzi inclusiv armament si a se organiza olimpiada din care au cistigat.
      Se cistiga bani din dobinzi de 7%
      Se vor cistiga bunuri ale grecilor care s-au amanetat sau sint garantii.
      Germanii nu sunt fraieri au scoala vietii....
  • +1 (3 voturi)    
    U.E. este un urias model birocratic sovietizat. (Duminică, 26 februarie 2012, 4:55)

    T+C [anonim]

    Uniunea Europeana trebuia sa fie constituita numai din state cu adevarat dezvoltate economic.

    Nici un stat din peninsula balcanica precum si Spania, Portugalia, Irlanda nu merita sa faca din UE.

    Piata Comuna a fost un model de reusita economica, pe cind U.E. este un urias model birocratic sovietizat.
  • 0 (0 voturi)    
    Datoriile Greciei (Luni, 27 februarie 2012, 10:46)

    ionita manea [anonim]

    De cind lumea grecii au pacalit pe toti:
    1) Au avut 6 falimente in ultimul secol ?
    2) Au fost luati in brate de englezi (Ciurcil)si pentru asta a fost abandonata Romania si Polonia la rusi.
    3) Au platit pensii la morti,de ce nu recupereaza banii.
    4) Cit e pensia unui grec care a stat la soare si a baut cafea si cit e a unui neamt sau englez ?-a grecului e o pensie nesimtita de 2-3 ori pensia neamtului sau a englezului.Sa nu vorbim de salarii cind sunt instare sa-si plateasca 15 salarii pe an si alea tot nesimtite.
    5) Citi greci isi declara profitul ?,citi platesc impozitul?,
    Cum de la greci sunt atitea NEPRIVATIZATE ???
    UE pentru greci a avut alta masura decat pentru
    ROMANIA.
    6) Ce sanctiuni se plica Greciei care a prostit o EUROPA cu datele financiare MASLUITE ???.
    7)Pe romani ii beliti cu orce i-ati prinde ,de ce? -
    pentru ca de la romani inca vreti sa JUMULITI si
    o tineti tot asa.
    UE SE PARE CE E DOAR PRAF IN OCHII FRAIERILOR -E BUNA DOAR CU CEI DE SUS ,nu si pentru cei din urma veniti.