Afghanistan: Doi ofiteri americani au fost ucisi in urma unui schimb de focuri in ministerul de Interne din Kabul

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 25 februarie 2012, 14:28 Actualitate | Internaţional


UPDATE Ora 17,40 Generalul John Allen, care conduce ISAF, a decis sambata sa "recheme tot personalul" fortei internationale care lucreaza in ministerele afghane.

"Pentru motive evidente de protectie, am luat masura imediata de a rechema tot personalul ISAF care lucreaza in ministere in si in afara Kabulului", a declarat generlaul Allen.

Potrivit ultimelor informatii, se pare ca cei doi americani erau ofiteri ai NATO, un colonel si un maior.

Initial, se anuntase ca doi consilieri militari americani au fost ucisi sambata intr-un schimb care a avut loc in ministerul de Interne din Kabul.

Aceasta este a cincea zi consecutiva de violente care zguduie Afghanistanul, dupa ce soldati americani au ars mai multe exemplare din cartea sfanta a Islamului, Coranul, intr-o baza americana, relateaza AFP.


"A fost un schimb de focuri la comandamentul ministerului de Interne si doi americani au fost ucisi", a declarat o sursa guvernamentala, care a preferat sa-si pastreze anonimatul.

Anumite surse invoca o "disputa verbala" care s-ar fi aflat la originea schimbului de focuri.

ISAF, forta armata a ANTO, a precizat ca este "la curent" cu incidentul din Kabul, fara a face alte comentarii.

Tot sambata, patru afgani au fost ucisi si 56 raniti intr-un atac asupra unui complex al ONU din Kunduz (nord), astfel incat bilantul victimelor de la inceputul revoltelor declansate de arderea Coranului a ajuns la 27.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1534 vizualizari

  • -2 (8 voturi)    
    mda... (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 14:51)

    gustav [anonim]

    Pai ce mai cautau pe acolo consilierii militari? Si ceilalti? Si romanasii nostri? Ca parca am auzit ca sangerosul criminal Bin Laden a fost asasinat.
    Aaa... dimocrasi end pis!
    • +1 (9 voturi)    
      "american advisers" (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 17:22)

      william [anonim] i-a raspuns lui gustav

      cum adica "consilieri"?
      poate MERCENARI
    • +1 (5 voturi)    
      Reuters vorbeste de 2 ofiteri rang superior (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 18:16)

      kabul [anonim] i-a raspuns lui gustav

      (Reuters) - Two Americans believed to be a U.S. colonel and major were shot dead in Afghanistan's interior ministry on Saturday

      Asa cum americanii ii urau pe germani in primul razboi mondial, pe japonezi in al doilea razboi mondial, tot asa afganii ii urasc acum pe americani in acest al treilea razboi (mondial), care este unul religios. Un razboi mut. Ar fi nemaipomenit daca americanii, o natiune tanara, majoritatea oameni vrednici, ar veni cu ceva nou, de epoca moderna. Acum exista tot mai multi americani de origine musulmana, si America ar trebui sa realizeze oroarea acestora vizavi de orice fel de provocari religioase (cum a fost aceea de care se vorbeste in acest articol) si sa ii convinga cumva sa treaca peste resentimente si ura.
  • +1 (9 voturi)    
    Izolatzi (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 15:32)

    Trader [anonim]

    Afganistanul a luat peste 1 milion de vietzi in 7 ani de razboaie...Sunt animale, nu oameni, 99% analfabetzi...Ar trebui izolatzi de lumea civilizata si lasatzi sa se auto-decimeze...
    • 0 (10 voturi)    
      nu tine (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 16:20)

      DanHorea1307693823041 [anonim] i-a raspuns lui Trader

      daca-i lasi, pe langa vaste culturi de opiacee care s aintretina viciile in Occident, vor gazdui din nou elita terorismului islamic! cumva trebuie striviti.
      • -1 (7 voturi)    
        oare? (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 17:18)

        merkava [anonim] i-a raspuns lui DanHorea1307693823041

        Paradoxal sau nu, vastele culturi de opiacee s-au dezvoltat foarte mult dupa eliminarea talibanilor ;) In perioada cand ei au condus tara, acele culturi fusesera (aproape) distruse in totalitate. Acele produse ajung in Occident cu ajutorul mafiei turce - cei mai mari traficanti de cocaina din lume.
        • +1 (3 voturi)    
          Heroina (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 22:01)

          nimeni_ [utilizator] i-a raspuns lui merkava

          E vorba de heroina (care se obtine din opiu) nu de cocaina
      • +1 (7 voturi)    
        informeaza-te (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 18:05)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui DanHorea1307693823041

        culturile opiacee si exportul lor a crescut cu 70% de cand sunt sub ocupatie
    • 0 (4 voturi)    
      Afganistan = 1 trilion $ rezerve minerale rare (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 23:02)

      kabul [anonim] i-a raspuns lui Trader

      Evaluarea apartine chiar yankeilor cotropitori:
      "The United States has discovered nearly $1 trillion in untapped mineral deposits in Afghanistan, far beyond any previously known reserves. The previously unknown deposits — including huge veins of iron, copper, cobalt, gold and critical industrial metals like lithium — are so big and include so many minerals that are essential to modern industry that Afghanistan could eventually be transformed into one of the most important mining centers in the world, the United States officials believe."

      vezi: "U.S. Identifies Vast Mineral Riches in Afghanistan" in New York Times, 13.06.2010

      Clar? Acuma pricepi de ce nu vor americanii nici ruptul capului sa-i lase pe bietii afgani "izolati"? Doar nu credeai ca au pus laba pe Afganistan sub umbrela NATO (alooo, se aude, ministerul apararii de pe malurile Dambovitei?!) de dragul ...macilor!
  • -1 (5 voturi)    
    singura solutie (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 19:39)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nuke them, si ce ramine poligon pentru bounty hunters, 5000$ de cap. Mai devreme sau mai tirziu tot acolo se va ajunge.
  • +1 (5 voturi)    
    Afganistanul" "un casse tete Chinois" (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:10)

    Ali Baba [anonim]

    Afganistanul este ca si criza din Orientul Apropiat, adica fara solutie. Cine are naivitatea sa isi inchipuie ca il vor putea transforma intr-o 'democratie' va plati scump si fara nici un rezultat(vezi rusii, cu vreo 30 de ani in urma, vezi acum americanii)Problema trebuie rezolvata din afara Afganistanului, printr-o actiune conjugata de embargou pe plan international, care sa le faca imposibila scoaterea in afara granitelor a drogurilor pe care le produc.Dar si asta este foarte greu de realizat.
    • 0 (2 voturi)    
      logic (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:54)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Ali Baba

      ceea ce spui este foarte logic, dar avand in vedere ca nu se face, inseamna ca nu se vrea.
    • 0 (2 voturi)    
      ultima parte este imposibil de realizat (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 21:57)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui Ali Baba

      comentariu cu mult bum simt, plus.
  • +2 (4 voturi)    
    "mai multe exemplare din Coran" (Sâmbătă, 25 februarie 2012, 20:32)

    Trabucodonosor [utilizator]

    Lămuriţi-mă şi pe mine:
    din prima relatare, în urmă cu ceva zile, am înţeles că un afgan a găsit în tomberon ceva pagini arse din Coran.
    mai apoi, am aflat că americanii au dat foc Coranului.
    acum, că americanii au ar mai multe exemplare din Coran.
    Să presupun că mâine se va anunţa că, de fapt, americanii au incendiat Biblioteca Naţională din Bagram?