Israelul mentine "toate optiunile" pentru contracararea programului nuclear iranian

de Corina Ionel     HotNews.ro
Joi, 23 februarie 2012, 21:34 Actualitate | Internaţional


Presedintele Israelului, Shimon Peres, a reiterat joi ca "toate optiunile" sunt mentinute, inclusiv o interventie militara, in cazul programului nuclear iranian, scrie Mediafax citand AFP.

"Statul Israel este un stat suveran. Are dreptul si capacitatea de a se apara de oricare amenintare. [...] Iar cand spunem ca toate optiunile sunt pe masa, stim ce spunem", a declarat presedintele Israelului.

Shimon Peres a catalogat drept "o fantezie" un articol din ziarul Haaretz, conform caruia el s-ar pregati sa ii transmita presedintelui SUA ca se opune unui atac militar impotriva Iranului.

Shimon Peres se va deplasa saptamana viitoare la Washington. La randul sau, premierul Benjamin Netanyahu se va intalni cu Barack Obama pe 5 martie.

Seful Statului Major israelian, Benny Gantz, a declarat duminica seara, intr-un moment in care consilierul pentru securitate nationala al presedintelui american Barack Obama si-a inceput vizita in tara, ca Israelul va lua singur o decizie in ceea ce priveste Iranul.

Citeste si:



Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1208 vizualizari

  • -2 (6 voturi)    
    probabil asta e rostul condamnarii lui Moshe (Joi, 23 februarie 2012, 21:46)

    Eneas [anonim]

    Katsav,faptul ca era nascut in Iran !altceva este cu Shimon Peres,asta e nascut in Polonia ! e o diferenta......
    • 0 (2 voturi)    
      Mar (Mr.) Shimon Peres (Joi, 23 februarie 2012, 22:28)

      ariel [anonim] i-a raspuns lui Eneas

      Mar Shimon Peres este polski? Interesant!
      Caci prin 2007, acelasi Mar zicea ca Israelul "a cumparat" Polonia (si Romania, si Ungaria)

      http://www.nrg.co.il/online/1/ART1/649/241.html

      acelasi video cu traducere din ebraica in lb. engl:
      http://www.youtube.com/watch?v=JL4Cu-K17vE

      On the 10th of October, 2007, at Hotel Hilton in Tel-Aviv, Israeli President Shimon Peres stated the following: "We are buying up Manhattan, Hungary, Romania and Poland."
  • -2 (6 voturi)    
    reciproca e valabila? (Joi, 23 februarie 2012, 22:17)

    rabbi [anonim]

    Iranul e un stat suveran si are dreptul si capacitaea de a se apara de orice amenintare.
    • +1 (3 voturi)    
      E valabila. (Joi, 23 februarie 2012, 23:04)

      eu [anonim] i-a raspuns lui rabbi

      Da. Numai ca nu are voie sa isi construiasca arme nucleare. Nu s-a luat nimeni de Iran pana la programul nuclear. Pentru toata lumea e clar ca nu or sa fie lasati, mai putin pt ei (conducerea lor). Eu nu vreau un Iran nuclear, oriunde as trai.
      • -1 (1 vot)    
        IL din zona ARE bombe nucleare deja (Vineri, 24 februarie 2012, 15:03)

        barbie [anonim] i-a raspuns lui eu

        Fii mai clar in chestia care o spui despre Iranul nuclear. Explica-te, nu arunca lozinci si stereotipuri ieftine de care este doldora mainstream media sionista. Argumenteaza cu cuvintele tale.

        Si explica de ce esti confortabil cu un Israel nuclearo-militarizat care detine (semi-clandestin, si in afara oricarui tratat international!) peste 400 de focoase nucleare.
    • +3 (5 voturi)    
      Sigur (Joi, 23 februarie 2012, 23:16)

      Orpheus [utilizator] i-a raspuns lui rabbi

      Dar pentru moment Iranul e cel care a declarat ca vrea sa stearga Israelul de pe fata pamantului si nu invers.
  • -1 (1 vot)    
    senilitate la batranete (Vineri, 24 februarie 2012, 15:03)

    dragos [anonim]

    La 89 de ani Shimon Peres este prea inapoiat si deraiat mintal ca sa mai ia decizii ipocrite.Cu ce sa faca interventii militare? Cu gestapoul Nazist?Israelul are in frunte numai politicieni cu varsta avansata si cu mintea redusa.In Israel Cancerul la Creier este des raspandit in randul politicienilor.
    Iranul tot va detine arme nucleare cu sau fara acordul prostilor din totata lumea.Asta este CERT.