Iranul sustine ca va actiona preventiv daca ii sunt puse in pericol interesele nationale

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 21 februarie 2012, 12:53 Actualitate | Internaţional


Guvernul de la Teheran va actiona preventiv impotriva dusmanilor in cazul in care considera ca interesul national al Iranului este pus in pericol, a declarat marti seful adjunct al fortelor armate ale republicii islamice citat de agentia de stiri semioficiala Fars, relateaza Reuters.

"Strategia noastra actuala este ca, in cazul in care consideram ca dusmanii nostri vor sa puna in pericol interesul national al Iranului si decid sa faca acest lucru, vom actiona fara sa asteptam miscarea lor", a declarat adjunctul fortelor armate iraniene pentru agentia Fars.

Pe de alta parte, autoritatile de la Teheran s-au declarat dispuse sa discute cu marile puteri despre programul nuclear, precizand, in acelasi timp, ca subiectul nu prezinta "puncte negociabile", a declarat marti purtatorul de cuvant al Ministerului de Externe iranian Ramin Mehmanparast, citata de AFP.

Noile puncte ce vor fi dezbatute de Iran si Grupul 5+1 (SUA, Rusia, China, Franta, Marea Britanie si Germania) includ si "problema activitatilor nucleare", a declarat Mehmanparast. "Dar nu cred ca exista chestiuni negociabile cu privire la activitatile nucleare" ale Iran, care se inscriu in "dreptul de a detine tehnologie (nucleara) pentru scopuri pasnice", a adaugat purtatorul de cuvant.

Iranul a fost de acord saptamana trecuta cu propunerea Grupului 5+1 de a relua negocierile centrate pe programul nuclear controversat derulat de administratia de la Teheran.

Guvernul de la Teheran resimte din ce in ce mai tare presiunea comunitatii internationale care ameninta cu izolarea economica. Statele occidentale incearca sa blocheze exporturile de petrol ale Iranului insa guvernul de la Teheran a afirmat ca va raspunde inchizand Stramtoarea Ormuz.

Reactiile oficialilor iranieni urmeaza declaratiei facute duminica seara de seful Statului Major israelian, generalul Benny Gantz, potrivit caruia Israelul va lua singur o decizie in ceea ce priveste Iranul.

Iranul, amenintat de lovituri militare israeliene, a initiat  luni "mari manevre pentru a intari apararea anti-aeriana" a punctelor sale "sensibile si in mod special nucleare", potrivit agentiei oficiale IRNA, care citeaza comandamentul de aparare anti-aeriana.

Pe de alta parte, Israelul este supus unor presiuni considerabile din partea Statelor Unite si a europenilor pentru a nu ataca Iranul si pentru a acorda o sansa sanctiunilor internationale menite sa constranga Teheranul sa renunte la programul sau nuclear.

Citeste si:








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1853 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    Cu o exceptie (Marţi, 21 februarie 2012, 14:11)

    Vizitiul [utilizator]

    Securitatea internationala e pe primul loc!
  • +4 (4 voturi)    
    interesanta miscare! (Marţi, 21 februarie 2012, 14:30)

    rabbi [anonim]

    pana acum doar America si Israelul atacau pe baza "sentimentului ca sunt in pericol" iar ONU tacea malc.

    Daca ataca Iranul, oare ca va zice ONU?
  • +6 (10 voturi)    
    Solutia in plus (Marţi, 21 februarie 2012, 14:34)

    Vlad-I [utilizator]

    Va trebui sa se gaseasca si alte forme de embargou acestei teocratii, poate ca ar trebui sa le inchidem aeroporturile din UE avioanelor iraniene cat si zoboruri spre Iran de la alte companii sau sa pedepsim companiile no-UE care opereaza in Iran. Se mai poate pune un embargou total unilateral UE-USA la orice produs din Iran. Medicamentele prin tratate internationale nu se pot bloca spre Iran, dar se pot pune impozite mari pe aceste schimburi comerciale, tot ne trateaza iranienii ca pe mari satani, ce tot vor medicamente de la occidentali ?
    • +1 (3 voturi)    
      Vorbeste pentru tine, eu nu sunt de acord (Marţi, 21 februarie 2012, 18:52)

      Mihai [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Eu nu sunt de acord cu ce spui tu! Din contra ar trebui puse embargo-uri tuturor firmelor Israeliene pentru politica agresiva si modul total nepotrivit in care pun problema! Ar trebui fortati si sa li se impuna sa-si schimbe tonul ala de "superioritate" cu care se adreseaza tarilor din Orientul Mijlociu. Si daca tot e tara sfanta in Israel si vor sa o apere pana la capat, ar trebui ca toti evreii din Europa sa fie deportati in Palestina cat mai repede! Sa stea acolo, la ei acasa, nu in Europa! Europa nu e casa lor, suntem satui de evrei si de smecheriile lor provocative!
    • +1 (3 voturi)    
      Medicamente au ei destule baiete (Marţi, 21 februarie 2012, 18:54)

      Edwin [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Si tu ca si altii care nu stiti nimic despre Iran aberati! Iranul are o industrie farmaceutica destul de bine dezvoltata! Nu mai dorm ei de paracetamoalele tale si de aburelile tale! Au clinici de operatii estetice care rivalizeaza cu tot ce e prin Europa sau USA, nu mai vorbesc de spitale! Vorbesti si tu ca sa te afli in treaba! Oricum cred ca e timpul sa pleci la tine in Israel! N-ai nici un drept sa ne spui noua ce ar trebui sa facem !
    • +1 (3 voturi)    
      Eu ti-as bloca tie accesul peste tot! (Marţi, 21 februarie 2012, 18:56)

      Andrei [anonim] i-a raspuns lui Vlad-I

      Cine esti tu sa propui asemenea tampenii? Ca ce chestie sa se opreasca acesul avioanelor Iraniene? Uite ca eu vreau sa merg acolo in vacanta si n-am chef ca un tembel ca tine sa-mi blocheze mie accesul la libera circulatie pentru ca niste evrei isterici se tem de Mos Craciun!

      Termina-ti cu prostiile astea, si stati in sinagogile voastre! Gata cu macaneala!
      • +1 (3 voturi)    
        fara intoarcere (Marţi, 21 februarie 2012, 20:14)

        florin [anonim] i-a raspuns lui Andrei

        prietene esti liber sa te ducidar nu te mai intoarce din iran ramii acolo avem destui ca tine nu ne mai trebuie