Seful Statului Major israelian: Vom lua singuri o decizie in ceea ce priveste Iranul. Trebuie sa ne aparam singuri/ SUA: O interventie militara impotriva Teheranului ar fi o miscare "prematura"

de Corina Ionel     HotNews.ro
Duminică, 19 februarie 2012, 21:43 Actualitate | Internaţional


Israelul va lua singur o decizie in ceea ce priveste Iranul, a declarat duminica seara seful Statului Major israelian, generalul Benny Gantz. Declaratiile Israelului au loc intr-un moment in care consilierul pentru securitate nationala al presedintelui american Barack Obama si-a inceput vizita in Israel, transmite AFP.

"Israelul este garantul principal al propriei sale securitati. Acesta este rolul nostru ca armata. Statul Israel trebuie sa se apere singur", a declarat generalul israelian intr-un interviu acordat televiziunii publice.

Seful Statului Major israelian a acordat in weekend o serie de interviuri mai multor posturi de televiziune in care a abordat, cu precadere, criza iraniana. Iesirile publice survin in contextul vizitei pe care consilierul american pentru securitate nationala, Tom Donilon, a inceput-o sambata in Israel. Presedintia americana a anuntat ca, in cadrul vizitei,  consilierul american va avea consultari cu inalti responsabili ai statului evreu  pe subiecte precum Iranul, Siria si alte chestiuni referitoare la securitatea din regiune.

Potrivit generalului Gantz, Iranul nu este doar o "problema israeliana" ci o problema regionala si mondiala".

La randul sau, ministrul israelian al Apararii, Ehud Barak, a cerut comunitatii internationale sa inaspreasca sanctiunile impotriva Iranului, inainte ca tara sa intre intr-o "zona de imunitate", care i-ar permite sa devina invulnerabila in fata unor lovituri date programului nuclear.

"Trebuie sa acceleram ritmul impunerii sanctiunilor" contra Iranului, a declarat ministrul Apararii in cadrul unei conferinte de presa sustinute la Tokyo.

"Comunitatea internationala trebuie sa oblige Iranul sa se intrebe: Suntem gata sa platim pretul izolarii de catre majoritatea, daca nu intreaga lume, sau ar trebui sa ne decidm sa punem punct eforturilor nucleare", a afirmat ministrul israelian.

Seful Statului Major inter-arme al SUA, generalul Martin Dempsey, a declarat intr-un interviu transmis duminica de CNN, ca lansarea unei actiuni militare impotriva Iranului, drept raspuns la programul nuclear, ar fi o miscare "prematura", scrie AFP. Acesta a precizat ca trebuie mai intai data o sansa de reusita sanctiunilor economice si ca Washington si aliatii sai ar trebuie sa fie mai bine pregatiti pentru o optiune militara.

"Cred ca ar fi prematur sa se ia o singura decizie care sa indice ca a sosit timpul pentru o interventie militara", a precizat generalul Dempsey adaugand ca "sanctiunile economice si cooperarea internationala stransa in jurul sanctiunilor incep sa aiba efect".

Generalul american a subliniat ca, daca Occidentul ar alege calea militara, ar trebui sa fie bine pregatiti. "Ce vreau sa spun, practic, este ca trebuie sa fim bne pregatiti. […] Iar acest lucru include, in primul rand, pentru moment, sa fim gata din punct de vedere defensiv", a precizat seful Statului Major inter-arme al SUA.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















5378 vizualizari

  • -17 (43 voturi)    
    Sa NU va asteptati sa va scoata altii (Duminică, 19 februarie 2012, 21:45)

    keyboard [utilizator]

    Sa NU va asteptati sa va scoata altii, cand treaba se va complica! Plecati pe cont propriu, o sa fiti terminati pe cont propriu!
    • -6 (20 voturi)    
      castane fierbinti (Duminică, 19 februarie 2012, 22:13)

      alberto [anonim] i-a raspuns lui keyboard

      Dacă este aşa precum se iţeşte acest general nevricos, atunci însemnă că Israelul va fi lăsat să suporte şi consecinţele pe cont propriu!
      Atacul asupra Iranului implică Siria, Hezbollah, Hamas.
      Atacul asupra Iranului implică Rusia şi China.
      Urăsc războiul, dar dacă aceşti ipocriţi, mincinoşi, hoţi, criminali de război comit nebunia de a începe un război "pe cont propriu", de data asta eu îl aştept cu nerăbdare!
      • -2 (6 voturi)    
        nu fac ei nimic pe cont propriu (Luni, 20 februarie 2012, 10:51)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui alberto

        vor trage toate tarile intr-un razboi urat. avand in vedere ca un razboi m ondial ar putea sa izbucneasca din cauza unei singure tari, ar trebui ca acest general sa fie pus la zid. oameni ca el vor fi vinovati pentru mortii aparuti in urma razboiului
    • -3 (17 voturi)    
      Minusachele bec si amicul gigel123 isi fac treaba (Duminică, 19 februarie 2012, 22:30)

      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

      E greu cand muncesti la greu pentru un hot dog de la ambasada americana! Spor la munca baieti, aveti multe minusuri sa incarcati in seara asta! Isteria sionista in actiune!
      • -5 (5 voturi)    
        Pt. o shaorma e mai usor? (Luni, 20 februarie 2012, 10:25)

        Dianora [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

        ... sau ce se mai mananca prin ME..
    • +2 (14 voturi)    
      Sa NU va asteptati... (Luni, 20 februarie 2012, 6:50)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

      Din nefericire, suntem bagati cu totii in aceeasi oala. Ca vrem sau nu, vom suporta consecintele cu totii.
      Cum ar fi mai bine? Sa sprijinim un atac asupra instalatiilor nucleare ale Iranului, aratand astfel ca omenirea nu mai este de acord cu inmultirea armelor nucleare, sau sa stam deoparte si sa asistam cum, din ce in ce mai multe state isi construiesc arme atomice?
      Pana la urma se va gasi un neghiob sa apese butonul distrugerii totale. Daca Hitler ar fi fost oprit la timp..........!
      • +3 (5 voturi)    
        scenariul asta (Luni, 20 februarie 2012, 10:53)

        nenea [anonim] i-a raspuns lui translativus

        l-am vazut si in irak sau afganistan. si acolo tot pe cont propriu s-a actionat....cand a fost vorba de petrol
        • +2 (4 voturi)    
          Iran (Luni, 20 februarie 2012, 12:47)

          translativus [utilizator] i-a raspuns lui nenea

          Irak da, Afganistan nu (aia nu au petrol).
          Nu conteaza minciuna ci efectul. Cine plateste? Noi prostimea; si cu sange si cu bani.
  • +4 (18 voturi)    
    Carpeala (Duminică, 19 februarie 2012, 21:53)

    Vizitiul [utilizator]

    Probabilitate mare sa inceapa in Iunie-Iulie 2012.
  • -16 (38 voturi)    
    Israelul se apara singur? (Duminică, 19 februarie 2012, 21:54)

    cosminrs [utilizator]

    foloseste bomba nucleara pe care o au, dar nu recunosc is pe care o neaga altora? Vor sa fie ei singurii din zona? Sa tremure cei din jurul lor?
    Ce ar fi sa se retraga din teritoriile ocupate si sa respecte rezolutia ONU 242?
    SI de ce pana atunci nu se impun sanctiuni economice Israelului? AAA... ei au voie sa omoare pe altii.. dar altii cand se apara de ei, brusc devin teroristi?
    Isi merita soarta. Nu am nici cea mai mica urma de mila pentru ei.
  • +10 (20 voturi)    
    S-au trezit! (Duminică, 19 februarie 2012, 22:09)

    AntonB [utilizator]

    S-au trezit turcii, arabii si pachistanezii. A ragusit muezinul, s-a terminat narghileaua, s-a consumat halvaua si acum ne dam in stamba cu opinia?

    Israelul avea relatii amicale cu Iranul pina a venit criminalul medieval Komeini la putere si, el si urmasii lui, au distrus Iranul. Ce treaba are Iranul sa se bage intre israelieni si palestinieni, care sint si din alta natiune (arabi) si NU sint vecinii Iranului - mai uitati-va si voi pe o harta, ca nu doare.

    Cum ne-ar place noua sa se bage mongolii in relatiile dintre unguri si romani, din "solidaritate" ca vezi bine mongolii si ungurii sint verisori? Cam asa si cu iranienii, se baga unde nu le fierbe oala, ameninta si fac spume la gura... pacat de oamenii cumsecade din Iran, ca din cauza guvernantilor lor fanatici si iresponsabili for suferi cu totii.
    • -3 (7 voturi)    
      Problema e ca Iranul vinde petrol si pe alte (Luni, 20 februarie 2012, 6:17)

      Eneas [anonim] i-a raspuns lui AntonB

      valute ,decat dolarul! e suparare mare ,mai ales ca lumea e supraplina de coco care nu isi mai gasesc corespondent in marfa!
      altfel ,de 3000 de ani , tot ce vine din Asia Minor,Asia Major , e de rau pentru Europa!
      iar pace intre palestinieni si evrei nu a fost niciodata in existenta intre Filistina si Iudea ,doar nu suntem copii sa credem ca daca 3000 a fost numai razboi ,ii fac americanii sa puna de pace eterna !
    • -5 (11 voturi)    
      dar Israelul de ce le ia pamanturile (Luni, 20 februarie 2012, 8:31)

      noahh [utilizator] i-a raspuns lui AntonB

      palestinienilor? Trebuie sa le ia si lor cineva aparea, n-ai vazut ca le omoara copii , le confisca casele ca sa nu mai spun de convoaiele cu ajutoarele umanitare care sunt atacate.
      • +3 (3 voturi)    
        teritoriile (Marţi, 21 februarie 2012, 8:41)

        Catalin din Dorohoi [anonim] i-a raspuns lui noahh

        Deasemenea a citi istorie nu doare Uzzy. Arabii au invadat pamantul locuit de mii de ani de triburile de evrei, astfel ca teoria cu teritoriile ocupate este o minciuna.
    • -5 (9 voturi)    
      sahul vine din iran (Luni, 20 februarie 2012, 9:01)

      ginel impartilalul [anonim] i-a raspuns lui AntonB

      sa nu uitam asta, cand vorbim de persi.

      sigur, dece se amesteca ei, cand noi nu ne bagam intre irakieni, intre albanezi si sarbi, intre talibani si guvern !
      ei n'au voie sa ajute pe palestinezi. nimeni n'are voie. numai israelul tre'sa fie ajutat. de toata lumea, ca toata lumea le este datoare cu holocaustul.

      ce noi ne amestecam cand sunt atacati crestinii in sudan, in egipt, in algeria ?!

      si apropo, in america este an electoral.
      se face galagie mare la tel aviv si ii cresc actiunile lui baraca.
      ramanerea la putere a democratilor insemna ajutoare in plus. pd este controlat binisor de catre comunitatea evreiasca din sua.
      o'bama este santajabil. pe probleme de rasa, religie, certificat de nastere, dar mai ales cu votul.

      cred ca in toata tevatura asta, mai important pentru israel, este diminuarea puterii militare ale egiptului si siriei. irakul este terminat, deja.
    • +2 (4 voturi)    
      Israel vs Iran (Luni, 20 februarie 2012, 13:50)

      SorinDAN [anonim] i-a raspuns lui AntonB

      Razboiul Iran-Irak 1980-1988 a creat o alianta "contra naturii" Iran+Israel=love; nu pentru ca s-ar fi ubit foarte tare la vremea aceea, ci pentru ca Saddam era un amic mai "de proximitate". A functionat perfect dictonul the ennemies of my ennemy are my friends!
  • +3 (7 voturi)    
    Nu e de joaca (Duminică, 19 februarie 2012, 22:11)

    Aurel [anonim]

    Oricine ar fi de vina, nu e de joaca !
  • -6 (14 voturi)    
    deja a 3-a stire despre problema asta pe hotnews? (Duminică, 19 februarie 2012, 22:26)

    Itsoc [utilizator]

    a dat ordin Popescustein sa incepti asa, de cu duminica propaganda pro-israeliana?
    voi nu puneti 3 stiri normale intr-o zi a saptamanaii, acum puneti deja 3 intr-o singura zi: dumininica.
    hai! cenzurati ca sa-mi dovediti ca am dreptate!:)
  • +1 (3 voturi)    
    defensiv (Duminică, 19 februarie 2012, 23:09)

    antonio [anonim]

    cu alte cuvinte, sa fim pregatiti dpdv defensiv inseamna sa mai asteptam pana ce finalizam scutul antiracheta
  • -7 (13 voturi)    
    dar cine .... (Duminică, 19 februarie 2012, 23:17)

    luci30 [anonim]

    ii ataca pe ei....Iranul isi vede de treaba lui,iar la diversele atacuri mediatice si nu numai a raspuns cum a putut mai bine . A incercat ,sa-si argumenteze pozitia,a incercat sa-si croiasca drum prin miile de minciuni massmedia,a incercat sa aplaneze falsele ,,probleme,, create de Israel , si-a pastrat calmul,si in fond de ce israeliti vor sa arunce vina inceperii unui alt razboi mondial pe spatele Iranului...si a lumii islamice....ptr. ca inainte de toate se trateaza de oameni si pe urma de religii ,sistem social etc etc......
    • -1 (5 voturi)    
      Treaba lor e in Meditarana? (Luni, 20 februarie 2012, 10:29)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui luci30

      .. pe unde umbla navele lor de razboi?
  • +10 (10 voturi)    
    hai sa ne facem ca facem (Duminică, 19 februarie 2012, 23:23)

    Tudor Bugetar [anonim]

    povesteea cu sanctiunile e frectie. spuneti-mi un singur caz in care au avut efect ? Cuba ? Coreea de Nord ? Irak ? Libia ? Siria ? Iran ?
  • +2 (12 voturi)    
    Pacat.. (Duminică, 19 februarie 2012, 23:25)

    codrin [anonim]

    E asa greu sa se traiasca in liniste si intelegere?
    • +10 (14 voturi)    
      :) (Luni, 20 februarie 2012, 0:22)

      Adrian [anonim] i-a raspuns lui codrin

      Israelul a aparut in 1948. A doua zi de la aparitie era deja in razboi.

      Cam atat de greu este sa traiasca in liniste si intelegere.
      • -2 (10 voturi)    
        problema e ca a aparut pe pamantul Palestinei (Luni, 20 februarie 2012, 8:34)

        noahh [utilizator] i-a raspuns lui Adrian

        Acolo-i buba.
    • +10 (16 voturi)    
      Da (Luni, 20 februarie 2012, 0:22)

      Petru Moldovan [utilizator] i-a raspuns lui codrin

      Nu merge asa de usor cu musulmanii astia cum ne-am dori noi. Si astia nici macar nu sunt arabi, mai demult ei locuiau in Persia si erau numiti persi. Mai nou locuiesc in Iran si sunt numiti de obicei dementi sau asa ceva.
      • 0 (6 voturi)    
        esti cam total pe langa istorie (Luni, 20 februarie 2012, 10:16)

        cosminrs [utilizator] i-a raspuns lui Petru Moldovan

        persia si iranul sunt una si aceeasi chestie. dar de unde sa stii tu asa ceva. tu doar iti dai cu parerea aiurea pe unde poti.
        dacii locuiau la un moment dat in dacia dar apoi s'au mutat pe teritoriul actualei Romanii.
        Dar din pacate pentru tine analogia nu e deloc buna. Persanii cu iranienii se identifica mult mai mult decat dacii cu romanii.
      • -1 (5 voturi)    
        Putina istorie: (Luni, 20 februarie 2012, 11:48)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui Petru Moldovan

        Iran vine de la Aryan care inseamna calaret sau nobil! Iranenii au venit din Caucaz in Platoul Iranian! Erau multe triburi printre care persani, parni, sciti, kurzi etc! Citeste cartea lui Kaveh Farroqh Shadows in the Desert! E cel mai bun profesor pe istorie persana si preda in Marea Britanie! Asa ca ziceam, persanii erau doar unul dintre triburi care s-au asezat intr-o zona numita Parsua.De acolo numele! Iran ( eyran) inseamna practic toate triburile persane. Cand mai vrei meditatii despre acest subiect da-mi de veste!
    • -5 (15 voturi)    
      . (Luni, 20 februarie 2012, 0:27)

      Rromanika [anonim] i-a raspuns lui codrin

      Pentru evrei da. "Poporul sfant" nu o sa se lase pana nu starneste al treilea razboi mondial. Macar de le-ar rupe arabetii curul ca sa nu ii mai manance altadata si sa le treaca aerele astea de razboinicii luminii. Sunt tari in gura din cauza ca ii au pe sclavii lor americani care ii slujesc.
  • +4 (8 voturi)    
    Iran, posibil sfarsit! (Luni, 20 februarie 2012, 8:36)

    translativus [utilizator]

    Se incinge lumea. Daca nu a mers cu Koreea, poate merge cu Iranul.
    Situatia, se pare, este fara iesire. Ori Iranul este atacat pentru distrugerea capacitatilor nucleare, ori este lasat sa isi fabrice arme atomice, tot se va declansa cel de al treilea macel mondial.
    Partea proasta este ca la tehnica si armamentul acual, sunt putine sanse de scapare isr efectele de dupa conflict vor fi resimtite de viitoarele generatii, pe timp foarte lung.
    Deja se vad noile tabere beligerante, care prin atitudinea lor, incurajeaza starea de fapt.
    Ce putem face? Ca de obicei, nimic.
  • -3 (9 voturi)    
    Mergeti voi la razboi (Luni, 20 februarie 2012, 8:56)

    ion [anonim]

    Sper din tot sufletul ca cei ce canta aici cantece razboinice, cei ce abia asteapta ca descreeratii musulmani sa fie atacati sa mearga ei sa lupte acolo.
    Idiotilor, doar ca sunt teocrati si ca au gura mare nu e motiv sa fie atacati. Nu au atacat pe nimeni. Daca vor ataca intr-adevar ar trebui spulberati cum a fost Irakul cand a intrat in Kuwait.
    Serios, daca tot v-a facut atata rau mergeti voi si atacat Iranul, nu tarati toata Romania dupa voi.
  • +5 (5 voturi)    
    Documentati-va ! (Luni, 20 februarie 2012, 13:25)

    dan tulceanu [utilizator]

    Noi oamenii, ne nastem prosti, ca si restul animalelor. Spre deosebire de acestea insa, putem sa ne educam, putem sa citim si sa depasim limita prostiei initiale. Tuturor celor care isi dau cu parerea aici, i-as sfatui sa citeasca intai si apoi sa comenteze. Cititi de pilda ceva despre Razboiul de 6 zile (1967 ) si despre Razboiul de Iom Kipur ( 1973 ) si apoi dati-va cu parerea. Daca traiam intr-o tara araba, intelegeam dusmania asta, dar traim in Romania. Nu mai judecati un popor dupa ceea ce s-a intamplat acum 2000 de ani. Apropo,, daca acum ar aparea cineva la noi si ar spune ca este fiul lui Dumnezeu, cine l-ar crede ? Minunile au aparut in Biblie la vreo 300 de ani diferenta.
    • -3 (5 voturi)    
      razboiul este de nedorit (Luni, 20 februarie 2012, 16:37)

      nenea [anonim] i-a raspuns lui dan tulceanu

      ...ce spui tu nu are nici o legatura cu faptul ca oamenii sunt oripilati cum tari suverane sunt atacate intr=-un stil barbar doar pentru resurse de subsol
  • -2 (6 voturi)    
    razboi (Luni, 20 februarie 2012, 16:04)

    parintetele eANAP [anonim]

    eu vreau s fie razboi. eu vreau ca israelul sa atace iranul, sii americanii sa ii sustina.....da .....asta vreau. s mai vreau ca rusia si china sa nu stea spectator. de ce vreau aceste lucruri? pai sincer m-am cam saturat sa citesc pe hotnews.ro cum israelienii sunt victime, si iranienii sunt atacatori. m-am saturat s vad ipocrizie la nivel mondial, si nu numai, cand cei mai guralivi sunt exact aceeasi care detin arme nucleare, si mai mult, singurul stat din lume care a considerat ca este ok sa arunci 2 bombe nucleare pe1000 km patrati. sa nu mai zic de israel. apai......la ce sa ne asteptam din partea lor, daca nu un razboi. mult succes !!!
  • 0 (0 voturi)    
    israel... (Marţi, 21 februarie 2012, 17:05)

    yyyxxx [anonim]

    ...are o aviatie foarte puternica, determinare si experienta dar si cealalta parte are de aparat niste tinete f clare ingropate adanc in munte. O componenta f importanta a acestui gen de atac este elementul surpriza. dar ce surpriza sa fie cand inamicul stie f bine unde vei ataca. la urma urmei poate faca inel in jurul obiectivului de rachete si tunuri aa unul langa altul. e vorba doar de numar si timp. Iar Iran cam are de ambele.