VIDEO Un hot care a vrut sa jefuiasca clientii unui bar din Olanda a fost ignorat complet de acestia. Filmul incidentului a devenit viral

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 17 februarie 2012, 13:12 Actualitate | Internaţional


Jaful esuat
Foto: Captura YouTube
​​Inregistrarea video a momentului in care un hot a vrut sa jefuiasca clientii unui bar din Rotterdam (Olanda), fiind insa complet ignorat de acestia, a devenit virala pe Internet, transmite Yahoo!News. Unul dintre clienti a scris ulterior pe Twitter ca jaful a fost "un esec memorabil".

Barbatul inarmat a intrat in localul din Rotterdam si a cerut bani clientilor aflati in acel moment in bar. In loc sa se supuna cererilor insistente ale hotului, clientii l-au ignorat complet si au continuat sa sa distreze. Unul dintre clienti chiar l-a batut prieteneste pe umar pe hot, in timp ce a trecut pe langa el.

Infuriat din cauza lipsei de reactie a clientilor, barbatul s-a apropiat de bar, cerandu-i barmanului un pachet de tigari, insa a fost refuzat si de acesta, care i-a cerut sa plece imediat.

Hotul a parasit barul cu mana goala, insa cativa clienti care au realizat ca au asistat la o tentativa de jaf l-au urmarit mai mult de un kilometru si l-au prins, dupa care l-au predat politistilor.

Unul dintre clientii barului a scris ulterior pe Twitter ca jaful a fost "un esec memorabil".

"Toata lumea se simtea bine, iar clientilor obisnuiti nu le pasa ca cineva incearca sa le strice seara", a declarat ulterior barmanul, care a adaugat ca "toata lumea a crezut ca e o farsa".







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















15232 vizualizari

  • +16 (22 voturi)    
    Au avut un noroc chior. (Vineri, 17 februarie 2012, 13:28)

    Cataleya [utilizator]

    Daca individul era vreun disperat sub influenta drogurilor, putea sa faca un adevarat macel descarcandu-si pistolul , la nimereala, asupra clientilor.
    Dar bine ca s-a terminat asa cum s-a terminat.
    Au avut "noroc" de-un hot mai "cumsecade" ))))
    • -6 (18 voturi)    
      Despre adjectivul "viral" (Vineri, 17 februarie 2012, 14:22)

      Iorest [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

      Hotnews, vă implor, nu mai folosiţi cuvântul "viral". Acesta nu există în limba română cu sensul pe care îl daţi şi zgârie şi urechea, dar şi creierul. Căutaţi sinonime corespunzătoare şi nu mai "naşteţi" iar o limbă de lemn la auzul căreia să plângem peste ani.

      VIRÁL, -Ă, virali, -e, adj. (Biol.) Virotic. – Din fr. viral.
      VIRÓTIC, -Ă, virotici, -ce, adj. Privitor la virus; care se datorează unui virus. – Din viroză. (DEX)
      • +5 (11 voturi)    
        adica (Vineri, 17 februarie 2012, 14:43)

        MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Iorest

        este viral, adica se raspandeste repede, ca un virus. E foarte corect.
        • -4 (12 voturi)    
          Fals (Vineri, 17 februarie 2012, 15:38)

          Iorest [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

          Viral e din biologie. Viral se referă la un virus, nu la mijlocul de răspândire. Viral e un calc semantic stupid din engleză. Sună caraghios în româneşte.
          • +4 (8 voturi)    
            E totusi corect ... (Vineri, 17 februarie 2012, 16:44)

            Petronius. [anonim] i-a raspuns lui Iorest

            Acest gen de imprumut a unui cuvant din alta limba este un caz rar de exemplu pozitiv.

            Nu avem in limba romana un cuvant care sa descrie exact ceea ce intelegem prin acest cuvant, iar analogia biologica permite intelegerea rapida a cuvantului, chiar daca pana acum cativa ani nimeni nu l-a folosit.

            Cu siguranta viitoarele dictionarele vor include si aceasta acceptiune a cuvantului. Asa se dezvolta o limba.
          • +6 (8 voturi)    
            da? (Vineri, 17 februarie 2012, 20:16)

            MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui Iorest

            si virusii de pe internet tot din biologie sunt?
            • +1 (1 vot)    
              da! (Vineri, 17 februarie 2012, 21:40)

              popadrian [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

              nu ai zice dar comportamentul lor este inspirat din biologie, in special modul de distribuire "viral"
          • +1 (1 vot)    
            Limba evolueaza, ... (Duminică, 19 februarie 2012, 15:29)

            Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Iorest

            ... si chiar daca matale-ti suna caraghios in romana, s-a cam impamantenit. In plus, io m-am gandit o vreme la "viral", si nu prea am gasit un sinonim adecvat, asa ca-mi explic de ce-a fost preluat.

            In engleza, la origine termenul avea acelasi sens ca in romana. Utilizarea in sensul din articol a avut nevoie de ceva timp, si-acolo, si e legata de modul de propagare a virusilor de calculator. Vrei sa zici matale ca termenul de virus de calculator e si el inexistent in romana si are nevoie de un sinonim adecvat in romana? Nu vreau sa dau cu paru', doar intreb.

            Cum se raspandeste un virus? infecteaza o celula, se inmulteste in ea, omoara celula si o paraseste, si fiecare replica repeta procesul. Facand abstractie de moartea celulei, cam asa se intampla si cu clipurile virale: aung sa-i placa unuia, ala le recomanda prietenilor, si procesul se repeta. De-aia io cred ca termenul viral chiar e adecvat: raspandirea se face in cascada si presupune existenta unei populatii vaste de gazde aflate in contact - exact ca in cazul virusilor biologici.
      • +11 (11 voturi)    
        Limba se dezvolta (Vineri, 17 februarie 2012, 14:46)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Iorest

        Orice limbă se dezvoltă și împrumută cuvinte după necesități. Așa s-a întamplat și cu limba română timp de secole. Nu văd unde este problema.
      • +9 (9 voturi)    
        Evoluție (Vineri, 17 februarie 2012, 14:50)

        Deea [anonim] i-a raspuns lui Iorest

        Limba evoluează, se îmbogățeste, cuvintele capătă sensuri noi - e firesc! E un proces continuu prin care unele cuvinte intră în limba vorbită, altele ies, limba e un organism viu! De-asta nu mai vorbim si nu mai scriem cum se făcea la 1800. Si cuvântul "viral" folosit în acest context e chiar extrem de sugestiv, înseamnă că respectivul clip se răspândeste repede, ca un virus :) Dacă ar fi după tine si ne-am limita numai la cuvintele din dicționar, ce ne-am face? O grămadă de lucruri noi apar în jurul nostru tot timpul, cum ar fi clipurile virale, si trebuie să le numim cumva. Cred că e mai bine să zicem pur si simplu "viral" decât "clip care se răspândeste cu mare repeziciune pe Internet", nu crezi?
        • +3 (5 voturi)    
          Am face noi ceva... (Vineri, 17 februarie 2012, 15:20)

          Nana [anonim] i-a raspuns lui Deea

          "Dacă ar fi după tine si ne-am limita numai la cuvintele din dicționar, ce ne-am face?"

          M-am gandit si eu la asta tot cu o ocazie similara si cred ca daca nu am lasa limba sa evolueze am vorbi ca Nicolae Balcescu sau, mai inapoi, ca Dimitrie Cantemir... :))
          • -5 (11 voturi)    
            Incultură (Vineri, 17 februarie 2012, 15:34)

            Iorest [utilizator] i-a raspuns lui Nana

            Sunteţi duşi cu pluta! Din lenea de a căuta cuvinte corespunzătoare, preferaţi cel mai la îndemână mod, transferul lexical din limba sursă. Asta e incultură, nu nevoie de expresivitate. Limba se schimbă lent, firesc, astfel încât comunitatea vorbitorilor să o simtă ca pe o necesitate, nu ca pe ceva odios.
            • +1 (3 voturi)    
              gfu (Sâmbătă, 18 februarie 2012, 0:21)

              ion [anonim] i-a raspuns lui Iorest

              gfu prietene :)
              • 0 (0 voturi)    
                gfy (Luni, 20 februarie 2012, 0:16)

                baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui ion

                adica gifii.
  • +17 (23 voturi)    
    cand va reactiona Mr Geert? (Vineri, 17 februarie 2012, 13:33)

    James Bond [utilizator]

    Astept reactia dlui Geert din PVV, sa ne spuna el ca delicventul avea radacini genetice in Europa de Est... mai precis din Romania :)
    Nu m-ar mira...
    • +7 (9 voturi)    
      improbabil (Vineri, 17 februarie 2012, 15:51)

      Alex [anonim] i-a raspuns lui James Bond

      domnul Geert ne respecta si stie ca avem hoti profesionisti. Un roman nu ar fi trait niciodata un asemenea esec jalnic. In mod evident, este un hot occidental, un amator care s-a bagat unde nu avea nicio treaba.
  • +16 (16 voturi)    
    ? (Vineri, 17 februarie 2012, 13:43)

    mada [anonim]

    Eu cred ca e vina hotului pentru ca nu a fost suficient de convingator. E clar ca, pe undeva, are o carenta de educatie, de caracter...
    • +14 (14 voturi)    
      deh (Vineri, 17 februarie 2012, 13:59)

      kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui mada

      domle' in astfel de timpuri nici macar hotii numai sunt ce au fost:)
  • -1 (11 voturi)    
    tantalai,olandezii astia... (Vineri, 17 februarie 2012, 13:59)

    popcorn monta [utilizator]

    nu au invatat nimic de la romanii pe care-i tot injura...cel putin aia stiu sa fure profesionist...
  • +6 (6 voturi)    
    parerea mea (Vineri, 17 februarie 2012, 14:02)

    Vlad-I [utilizator]

    Este simpatica intamplarea, dar daca tragea un foc in aer, devenea mai convingator. Oricum, o sa stea la racoare cativa ani sa se sature.
    • +2 (6 voturi)    
      Da, dar... (Vineri, 17 februarie 2012, 14:56)

      Berzelius [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      daca tragea in aer, il saltau si mai repede politistii.

      Tre' sa recunosc ca aia de nu s-au sinchisit de el erau ori foarte ametiti ori "high", dar in orice caz foarte inconstienti de pericolul potential. Au avut noroc ca hotul n-a fost mai incisiv.
      • +2 (2 voturi)    
        nu neaparat (Vineri, 17 februarie 2012, 21:53)

        glasss_cj [utilizator] i-a raspuns lui Berzelius

        am stat destul timp in Olanda si tin sa zic ca olandezul de rand nu prea fumeaza iarba...e demodat...dar de "cold blood" oare ai auzit?
        • 0 (0 voturi)    
          Cativa prieteni ... (Duminică, 19 februarie 2012, 15:32)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui glasss_cj

          ... care si-au facut jumatate de concediu acu' cativa ani in Amsterdam mi-au povestit ca in Amsterdam nici nu e nevoie sa fumezi: te plimbi juma' de ora pe jos prin centru si te-ai rezolvat. Oare aia o fi explicatia sangelui rece?
    • +1 (1 vot)    
      .... (Vineri, 17 februarie 2012, 14:56)

      dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Vlad-I

      poate nici nu era o arma reala.
  • +4 (8 voturi)    
    iarba buna (Vineri, 17 februarie 2012, 14:45)

    MirceaA [utilizator]

    aia fumau iarba buna si li se rupea de ce era in jurul lor
  • -4 (4 voturi)    
    unu (Vineri, 17 februarie 2012, 15:08)

    unu [anonim]

    cam multi pixeli albastri in filmul asta. nu cred o iota.
  • +16 (16 voturi)    
    olanda, iarba, high si conceptii gresite (Vineri, 17 februarie 2012, 15:13)

    r123 [utilizator]

    Tot aud aici vorbind ca sigur toti olandezii sunt high, drogati, si asa mai departe. Va zic o chestie, olandezii de rand pe care ii gasiti in baruri nu se drogheaza, majoritatea care se drogheaza sunt turistii sau teribilistii. La ei in baruri nu gasesti smecherasi si cefe late ca la noi, din contra, o sa gasesti cot la cot la o bere studenti de 20 de ani si ingineri sau profesori de 50 de ani, relaxati, prietenosi si asa mai departe. Nu e anormal ca la ei in baruri sa intri in discutie cu vecinii de la masa alaturata, sa fii prietenos fata de un om pe care nu-l cunosti, fie el si roman (olandezul de rand nu are absolut nici o problema cu romanii, polonezii, bulgarii si asa mai departe. Amsterdam e un oras complet multicultural, sunt o gramada de africani, est europeni, surnami, turci, etc )
    Imaginea zugravita de mass media romaneasca din cauza schengenului si a unor politicieni xenofobi de la ei este complet diferita fata de realitatea din Olanda.
    • +15 (15 voturi)    
      in sfirsit (Vineri, 17 februarie 2012, 15:34)

      trubac [anonim] i-a raspuns lui r123

      un comentariu pe care l-as fi scris si eu. ma bucur sa stiu ca mai exista si oameni mai descuiati si care stiu ceea ce se intimpla in jur fara sa se ia dupa altcineva.
      ps. daca alcoolul este legal nu inseamna ca e o tara de betivi.
      • +2 (2 voturi)    
        ps: din contra (Vineri, 17 februarie 2012, 21:14)

        Anonimus [anonim] i-a raspuns lui trubac

        daca alcoolul e ilegal inseamna ca e o tara de betivi (vezi reglementarile stricte din nordul continentului). am putea aplica rationamentul si la droguri, ceea ce ar spune multe despre Romania :)
  • -5 (5 voturi)    
    regie (Vineri, 17 februarie 2012, 23:48)

    Gogu [anonim]

    cam nenatural jocul figurantilor din bar...si slabut si regizorul...la inceput toti il ignora, dar dupa ce atacatorul iese din bar, ca la comanda toti se bulucesc in urmarirea lui...c'mon...
  • 0 (0 voturi)    
    Viral? (Duminică, 19 februarie 2012, 12:28)

    Ovi [anonim]

    Pai las ca am mai imprumutat cuvinte ca: kidnapa?!! Ghici ce inseamna! Sau mai de vreo 2 zile Aveam in fata ochisorilor cuvantul "blurat" imagine blurata .... Sa fim seriosi. Kand incepem sa vb k p mess si in ziare ha? Hai ca-i fain. Io m-am plicti deja
  • 0 (0 voturi)    
    adads (Marţi, 28 februarie 2012, 23:52)

    ciordel [anonim]

    Daca tragea cu arma sa vezi ce interesati erau toti.