Jaf "de proportii" la muzeul Olympia din Grecia. Ministrul Culturii si-a depus demisia

de A.N.     HotNews.ro
Vineri, 17 februarie 2012, 11:28 Actualitate | Internaţional


Doi barbati inarmati au furat zeci de artefacte de la Muzeul Arheologic din Olympia, locul de nastere al Jocurilor Olimpice si unul dintre cele mai importante muzee din Grecia, au anuntat vineri oficiali greci, citati de BBC. Primarul Thymios Kotzias a declarat ca cei doi hoti au reusit sa intre in muzeu dupa ce l-au imobilizat pe singurul agent de paza aflat de serviciu. Oficialul a spus ca au fost furate obiecte de o valoare "incalculabila", fara insa sa dea detalii. Ministrul Culturii, Pavlos Geroulanos, si-a inaintat demisia, a anuntat SkaiTV.

Agentul de paza, o femeie, a fost legat de cei doi hoti.

Potrivit site-ului ekathimerini.com, hotii au folosit ciocane pentru a sparge vitrinele si a fura mai multe exponate.

Politistii si oficialii muzeului nu au putut preciza numarul artefactelor furate, insa ekathimerini.com sustine ca ar fi vorba de cel putin 60 de obiecte.

Oficialii din domeniul sportului urmeaza sa participe la muzeul din Olympia, la 10 mai, la o ceremonie de aprindere a flacarii olimpice, pentru JO de la Londra.

Olympia se afla situat in sud-vestul Greciei.

Jaful de la Muzeul Arheologic din Olympia a venit la doar o luna dupa ce trei opere de arta, intre care una de
Pablo Picasso si una de Piet Mondrian, au fost furate din Galeria Nationala din Atena. Oficiali eleni din domeniul culturii au declarat atunci ca reducerile la bugetele muzeelor au afectat masurile de securitate.

Reuters scrie ca premierul Lucas Papademos urmeaza sa decida daca accepta demisia ministrului Culturii dupa ce "vor fi cunoscute toate detaliile incidentului".

Analistii sustin ca demisia lui Geroulanos nu va destabiliza guvernul de la Atena.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3850 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    or fi fost salariatii muzeului (Vineri, 17 februarie 2012, 11:39)

    sache [anonim]

    nu si-au mai luat al 14-lea salariu
    • +2 (2 voturi)    
      Grecia: jaf, incendii, anarhie (Vineri, 17 februarie 2012, 14:31)

      Gerula Nos [anonim] i-a raspuns lui sache

      Ministrul aroman al Culturii din Grecia, domnul Pavel Gerula, nu este vinovat ca ciumpalacii inepti din directia muzeului din Olympia au considerat ca e bine ca singurul paznic al muzeului respectiv sa fie.. o femeie ! Dar e un om de onoare si a preferat sa iasa din circoteca..

      Mie mi se pare ca in Grecia e un haos in administratie si criza nu a facut decat sa scoata in evidenta dezorganizarea.

      Se profita de anarhie si proasta guvernare a tarii si institutiilor pentru a se jefui, a se da foc la cladiri de patrimoniu, etc.
      • 0 (0 voturi)    
        demisia (Vineri, 17 februarie 2012, 14:52)

        Bogdan [anonim] i-a raspuns lui Gerula Nos

        Pana si in Grecia isi da un ministru demisia de onoare cand se intampla asa ceva. Nu o sa vezi asta in Romania.
      • +1 (1 vot)    
        interesant (Vineri, 17 februarie 2012, 21:56)

        glasss_cj [utilizator] i-a raspuns lui Gerula Nos

        doar o mica remarca, cum se poate ca Pavel Gerula, nascut si crescut in Grecia e brusc "aroman" cat timp eu, 100% de origine maghiara dar (si) cu cetatenie romana pentru voi tot timpul sunt "roman"? iti zice ceva expresia double standard? :D
  • +2 (4 voturi)    
    Rugaminte (Vineri, 17 februarie 2012, 11:45)

    x [anonim]

    Va rog sa definiti/explicati ce e aia o DEMISIE (la nivel ministerial).
    Pe plaiurile mioritice ori este un arhaism uitat, ori un viitor neologism.
    • -2 (2 voturi)    
      La noi (Vineri, 17 februarie 2012, 12:10)

      Prostu [anonim] i-a raspuns lui x

      DEMISIA= denuntarea unilaterala a contractului de munca (mandat ,etc).
      Demisia , deci , nu trebuie aprobata (este un act unilateral). Chestia cu aprobarea e o gogorita !
      Efectele demisiei incep dupa expirarea PREAVIZULUI care este obligatoriu si , in cazul functiilor de conducere , dureaza ceva .

      Pa !
      • +2 (2 voturi)    
        Domnule cum-te-numesti (Vineri, 17 februarie 2012, 12:23)

        x [anonim] i-a raspuns lui Prostu

        Imi cer scuze ca nu am specificat MAI CLAR faptul ca interventia mea era o critica pamfletara adresata politicienilor nostri.
        • +1 (1 vot)    
          Romanii nu detecteaza ironia/sarcasmul (Vineri, 17 februarie 2012, 14:55)

          Bogdan [anonim] i-a raspuns lui x

          Si eu m-am obisnuit ca majoritatea mesajelor mele sarcastice sa fie luate de bune.
    • 0 (0 voturi)    
      in cazul acesta ... (Vineri, 17 februarie 2012, 12:13)

      T [anonim] i-a raspuns lui x

      Deminisia este acea portita care iti permite sa scapi de administrarea unui minister intr-o perioada foarte dificila. Nu e nimic onorabil din punctul meu de vedere, onorabil ar fi sa faci tot posibilul sa recuperezi bunurile printr-o colaborare cu celelalte structuri ale statului si sa iei masuri ca astfel de evenimente sa nu se repete sau sa fie mai greu de facut pe viitor.
      • 0 (0 voturi)    
        in alt caz... (Vineri, 17 februarie 2012, 13:12)

        Y [anonim] i-a raspuns lui T

        cel al unui ministru britanic care si-a depus demisia dupa ce a fost depistat conducand in stare de ebrietate ce crezi era ceva onorabil ?
        • 0 (0 voturi)    
          depinde (Vineri, 17 februarie 2012, 13:25)

          T [anonim] i-a raspuns lui Y

          Depinde de mai multi factori. Daca fapta constata se incadreaza la penal, atunci cu siguranta demisia/demiterea este un lucru onorabil. Daca e contraventie, atunci si aici sunt de luat in calcul unele aspecte, de ex. daca era de la aprare sau interne atunci demisia mi se pare onorabila, daca nu, atunci sunt de analizat alte aspecte de genul: e un obicei pt el, obisnuieste sa bea in timpul serviciului, si altele. Oricum ca tendinta, in cazul prezentat de tine tind sa cred ca demisia este acceptabila posibil chiar un gest onorabil. Dar in orice caz trebuie analizat daca nu cumva e o fuga de raspundere - adica iau doua pahare ies cu masina si am grija sa fiu prins - in cazul asta ar fi o mare marsavie si nici nu se mai pune problema de vreo picatura de onoare.
    • 0 (0 voturi)    
      apropo de ministrul grec demisionar... (Vineri, 17 februarie 2012, 13:06)

      dion [anonim] i-a raspuns lui x

      Atunci când nu mai există nici un respect pentru patrimoniul universal asistăm la începutul declinului.

      Ceva similar s-a întâmplat în muzeul din Cairo în timpul "revoluţiei".

      Ca să nu mai vorbesc de vandalizarea şi jaful din Muzeul Naţional de Istorie al Irakului la care s-a dedat armata americană in primavara lui 2003 cu ocazia bombardării barbare a Baghdadului.

      La greci, în cazul de faţă, există unele suspiciuni cum că cei care au organizat jaful de la Muzeul Arheologic din Olympia ar fi chiar ministrul lor al culturii şi un curator al muzeului la cererea unor colecţionari fără scrupule dar doldora de bani.
  • +1 (1 vot)    
    Furt in Grecia (Vineri, 17 februarie 2012, 11:46)

    Daniel [anonim]

    pai daca nu le furau aia , le vindea statul oricum mai tarziu....asa insa ...si-au umplut buzunarele doar hotzii de rand nu si guvernantii care ar fi facut asta oricum ...dar in mod legal
  • +8 (8 voturi)    
    A inceput ? (Vineri, 17 februarie 2012, 12:06)

    Desteptu [anonim]

    A inceput recuperarea datoriei Greciei ?
    • +1 (1 vot)    
      Datoria incalculabila (Vineri, 17 februarie 2012, 14:20)

      Vizitiul [utilizator] i-a raspuns lui Desteptu

      A Greciei :)
  • 0 (0 voturi)    
    mda (Vineri, 17 februarie 2012, 13:02)

    eu [anonim]

    acum e momentul sa profiti de haosul din grecia, unde pe politisti ii doare la basca pentru ca si asa le-au taiat al 14-lea salar
  • 0 (0 voturi)    
    afara cu bugetarii (Vineri, 17 februarie 2012, 13:31)

    afara cu bugetarii [anonim]

    Ca sa inteleg bine. Unul din cele mai mari muzee din Grecia avea un singur paznic? Rusine. De trei ori rusine. Trebuia concediat de mult si acela si muzeul nu avea decat sa se pazeasca singur. Ce cu atatia bugetari. Afara cu bugetarii. Sau o alta solutie era sa fie concediat paznicul bugetar si in locul lui sa se faca contract cu o firma privata pe cateva zeci de milioane de euro anual care sa asigure paza pe internet.
  • 0 (0 voturi)    
    In grecia nu sa aflat de camere de supraveghere. (Vineri, 17 februarie 2012, 16:45)

    mircea [anonim]

    Cred ca ,daca muzeul avea si cateva camere de supraveghere si niste senzori,furtul ar fi fost imposibil,sau mai usor de depistat.Sa sparga geamutrile cu ciocanul si nimeni sa nu se sesizeze,mi se pare anormal.