Un ziar elen a publicat o fotografie a Angelei Merkel purtand uniforma nazista

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Joi, 16 februarie 2012, 0:08 Actualitate | Internaţional


Angela Markel, in uniforma nazista
Foto: Agerpres
Un ziar elen a publicat pe prima pagina o fotografie a cancelarului german Angela Merkel in uniforma nazista, cu titlul "Memorandum macht frei" ("Memorandumul va va face liberi"), o referire la un slogan nazist si la acordul solicitat de creditori pentru un nou imprumut acordat Greciei, scrie Daily Mail.

Posterele o infatiseaza pe Angela Merkel imbracata in uniforma unui ofiter din timpul regimului lui Hitler, purtand o banderola cu svastica si insemnele Uniunii Europene pe exterior. Totodata, ziarul elen il descrie pe cancelarul german drept un "pericol public"

Grecii sunt din ce in ce mai maniosi pe fondul masurilor dure de austeritate solicitate de Troica formata din CE, BCE si FMI. In ultimele zile, protestatarii greci au ars steaguri germane si au distrus Banca Greciei pentru a o face sa arate ca Banca Berlinului. Grecii considera, de asemenea, ca Germania incearca sa impiedice Grecia sa acceseze imprumutul de 130 de miliarde de euro in urma conditiilor impuse.

Protestele satirice, care au fost urmate de proteste violente, compara guvernul german cu nazistii care au ocupat tara in cel de-al Doilea Razboi Mondial.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















8084 vizualizari

  • +16 (20 voturi)    
    cersetori (Joi, 16 februarie 2012, 0:17)

    MirceaA [utilizator]

    grecii sunt exact ca cersetorii carora daca nu le dai bani, te injura si te scuipa
    • -4 (6 voturi)    
      sigur (Joi, 16 februarie 2012, 3:08)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Sunt convins ca grecii obisnuiti erau la curent cu toate masurile luate de fostul guvern asistat de bancile americane. E simplu sa crezi ca sunt o tara de lenesi si nesimtiti, in loc sa te documentezi despre ce s-a intamplat de fapt.
      • +5 (5 voturi)    
        ... (Joi, 16 februarie 2012, 10:15)

        dragos234 [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Sa faca bine grecii obisnuiti sau neobisnuiti sa scoata banii asa cum facem si noi si ungurii si toate natiunile de pe lumea asta care se imprumuta: Dau banii INAPOI !
      • +5 (5 voturi)    
        ce s-a intamplat de fapt? (Joi, 16 februarie 2012, 11:11)

        Alex [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Aparent principalul motiv pentru care grecia e in faliment e ca nu poate colecta taxe. Adica populatia nu plateste impozite, desi statul sustine ditamai administratia. Cat imprumuturile erau ieftine totul era bine si frumos, statul se imprumuta, platea salarii si pensii, cetateanul de rand nu platea impozit si baga banii in buzunar; toata lumea fericita. Acum ca s-au scumpit banii si s-a golit sacul, germania a ajuns lupul cel rau.
        Probabil grecia ar fi fost fericita cu o solutie la stilul solutiilor FSN-iste din ani '90 din romania. Sa dea drumul la masina de facut bani. Din pacate, cat sunt in zona euro nu prea pot face asta, asa ca nu pot trisa datoria, trebuie s-o plateaca.

        E vina lui Merkel ca nu-i pune la munca pe nemti ca sa plateasca salarii bugetarilor greci, si in general datoria greciei? E obligatia germaniei sa munceasca pentru grecia? Daca grecii sunt asa de harnici si PIB-ul greciei creste vazand cu ochii, atunci unde sunt toti banii aia, si de ce au datorii atat de mari?
    • +3 (3 voturi)    
      grecii gresesc tinta (Joi, 16 februarie 2012, 11:47)

      adonis [anonim] i-a raspuns lui MirceaA

      Bietii greci, in loc sa se razbune pe cei din cauza carora s-au indatorat pana la sufocare (gasca Goldman Sachs), ei isi varsa naduful asupra Germaniei, adica exact de unde ar putea veni salvarea lor...

      http://www.inquisitr.com/wp-content/2012/02/Lloyd-Blankfein415.jpg

      Cei de la ziarul grecesc mai bine ar fi photoshop-at poza asta a lu' Blankfein, bossu' de la GS, lol.
  • -13 (17 voturi)    
    SI BOC (Joi, 16 februarie 2012, 0:19)

    evoque [utilizator]

    ar putea spune azi: VERTRAG MACHT FREI.
    Asta pentru a justifica sustinerea tratatului lui peste prajit.
    Oricum toata propaganda din modrogan urla: LA MUNCA, de parca careva din ei muncesc.
    • +4 (8 voturi)    
      hehe (Joi, 16 februarie 2012, 0:53)

      MirceaA [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      as fi curios sa stiu cam ce te necajeste la tratatul ala
      • -2 (4 voturi)    
        ce va de genul numit (Joi, 16 februarie 2012, 1:14)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui MirceaA

        Prudenta:
        1.romania este in afara zonei euro, deci era mai bine sa fi ramas un pic pe loc pentru a vedea ce efecte produce.
        2.germania vrea sa impuna un guvern al ue (controlat de duetul franco-german) si nu cred ca este in interesul nici unei tari sa fie controlata fiscal de alte tari.
        Argumentele ca asa ne va fi bine, ca nu se vor risipi bani, populism, etc. sunt vorbe in vant. O sa avem "probabil" o economie controlata care va duce la a continua o blocare a cresterii tarilor mici prin "furtul" continuu de materii prime si pastrarea statutului de "piata de desfacere" pentru cei puternici.
        Oricat de proaste ar fi guvernele noastre cred ca avem solutii sa ne gestionam noi mai bine, nu sa ajungem ca in timpuri demult apuse in care altii ne conduceau.
  • +12 (14 voturi)    
    și asta le umple burta?! (Joi, 16 februarie 2012, 0:32)

    corvus_coraX [utilizator]

    zeci de ani și-au furat singuri căciula. au huzurit pe bani de împrumut. acum, că a înțărcat bălaia, sunt mânioși. pe cine? desigur mereu ALTCINEVA îi de vină... au cumva impresia că gestul respectiv (absolut ordinar, cam asemănător cu c...l lui boc) le va face bine?! mă îndoiesc serios.
    • -6 (6 voturi)    
      si speri matale (Joi, 16 februarie 2012, 1:15)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui corvus_coraX

      ca daca se face acest pas vor creste salariile in romania?
      • +1 (1 vot)    
        paradoxal (Joi, 16 februarie 2012, 9:39)

        paradaoxal [anonim] i-a raspuns lui evoque

        paradoxal, ai dreptate. din punct de vedere economic, Romaniei i-ar fi mult mai bine ca grecii sa persevereze in prostia, aroganta, lenea si absurditatea lor.

        asa ca si grecii sa ia aminte.
  • +17 (17 voturi)    
    Judecati si singuri .. (Joi, 16 februarie 2012, 0:42)

    aerocourrier [anonim]

    Valoarea medie a pensiilor în Europa (in Euro):

    Luxemburg (3.000 Euro)
    Norvegia (1760)
    Grecia (1620)
    Danemarca (1411)
    Elvetia (1393)
    Italia (1141)
    Franta (1108)
    Islanda (1046)
    Suedia (1060)
    Finlanda (1050)
    Austria (1026)
    Spania (877)
    Belgia (847)
    Germania (791)
    Malta (615)
    Slovenia (604)
    M. Britanie (460)
    Polonia (437)
    Cehia (390)
    Portugalia (354)
    Ungaria (332)
    Croatia (321)
    Estonia (288)
    Letonia (258)
    Lituania (220)
    ROMANIA (177)
    Bosnia (171)
    Bulgaria (145)
    Albania (55)

    Te mai miri ca nemtii sunt suparati pe greci, care au o pensie medie peste cea a elvetienilor, de doua ori mai mare decat a germanilor, sau de peste trei ori mai mare decat a britanicilor, etc ..
    • -10 (10 voturi)    
      si crezi (Joi, 16 februarie 2012, 1:17)

      evoque [utilizator] i-a raspuns lui aerocourrier

      ca in acest mod pensia din romania o va depasi sau egala pe cea a neamtului?
      • +2 (2 voturi)    
        Iar tu crezi ca ai argumente credibile .. (Joi, 16 februarie 2012, 11:35)

        Inna [anonim] i-a raspuns lui evoque

        .. sa te compari .. macar in ceva cu germanii??
        Poate la consumul de bere, in rest..nu prea cred.
        Productivitate, civilizatie, progres, corectitudine..

        Este dureros pentru orgoliul tau sa recunosti ca , daca guvernul Boc, nu ar fi luat aceste masuri draconice, si noi schelalaiam acum mai rau ca grecii.
        Ce am eu de reprosat guvernului Boc, si cu siguranta si acesti baietasi care sunt acum la guvern, este ca niciodata, absolut niciodata nu or sa aiba "cohones" sa introduca criteriul performantei reale in aparatul bugetar. Dau exemplu din invatamant: Nu poti sa tratezi la comun un cadru didactic, care nu reuseste sa exprime nimic copilului inafara de mediocritate, care are ca singur merit ca ajunge la scoala, si un profesor care pune suflet, care se straduieste toata viata si chiar reuseste sa formeze din elevii lui niste oameni extraordinari.
        Exemplele se pot extrapola la toate segmenetele bugetare
        • -1 (1 vot)    
          Personal (Joi, 16 februarie 2012, 15:37)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui Inna

          nu ma compar cu nemtii, sunt superior lor la multe capitole, exceptie fac la bere pentru ca nu consum si la aroganta, cu ultima o rezolv cu berea nu prea ma intereseaza.
          Noi nu ajungeam niciodata in situatia grecilor pentru ca nu aveam datoriile lor. Masurile luate de boc sau mai precis de basescu nu sunt doar draconice sunt incalificabile. Berlusconi afirma dupa vizita la bucuresti, ca daca ar fi facut asisderea in italia era linsat si credema ca stie ce vorbeste.
          Cu criteriile de performanta sunt de acord, in locul lui boc decat sa tai 25% din venituri aruncam in strada 70% din administratia publica si locala, insa ei au ales varianta care au crezut ca este mai benefica politc.
    • +1 (1 vot)    
      Grecul nu se schimba si minte mult (Joi, 16 februarie 2012, 1:30)

      radu [anonim] i-a raspuns lui aerocourrier

      Grecii astia sunt un neam spurcat
    • -2 (2 voturi)    
      Hai să mințim ca să ne simțim bine (Joi, 16 februarie 2012, 10:06)

      Omics [utilizator] i-a raspuns lui aerocourrier

      The average pension in Greece is only 600 euros
      http://birdflu666.wordpress.com/2011/05/11/eurozone-in-crisis-strike-paralyses-greece-warnings-of-civil-war/
      Hai să mințim ca să ne simțim bine
  • +8 (10 voturi)    
    mai bine orice (Joi, 16 februarie 2012, 0:51)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    chiar nazist, decit prost, puturos si smecher. Smecherie ieftina, de doi bani, sau doua drahme.
    • -1 (1 vot)    
      Fiecare cu parerea lui. (Joi, 16 februarie 2012, 17:25)

      Cavalerul ni Vlahernae [anonim] i-a raspuns lui baronul stanganbuch

      Mă rog, fiecare cu opinia sa. A mea este "mai bine prost, puturos şi şmecher decât nazist".
  • -3 (3 voturi)    
    aerocurier (Joi, 16 februarie 2012, 1:14)

    Mihai [anonim]

    Nu mai induce lumea in eroare cu niste date de pe cine stie ce site obscur.
    Pentru cultura ta generala, in UK pensia MINIMA e de 460 de lire la care se mai adauga un ajutor social in cazul in care pensionarul nu are proprietati sau avere, ajungand astfel la 800 de lire lunar.
    Era la mintea cocosului ca britanicii, care au printre cele mai mari salarii din UE nu pot avea o pensie asa de mica, mai ales ca u spui acolo ca 460 este cea medie.
    Bazaconii, esti un tampit.

    Referitor la greci, e foarte bine ceea ce fac pentru ca nu ei au declansat criza ci bancile care i-au imprumutat.

    Ele au declansat-o, ele sa plateasca!

    In plus, Romania se imprumuta in fiecare zi de la banci, ti se pare ca noi traim bine?
  • +3 (3 voturi)    
    TIMEO DANAOS ET DONA FERENTES (Joi, 16 februarie 2012, 1:18)

    pointless man [utilizator]

    Unde au ajuns urmasii (cica ai) lui Phidias, Pericle, Platon si Aristotel...

    Vai si amar, le-au luat-o turcii inainte cu mult.
  • +1 (1 vot)    
    libertatea sclavilor (Joi, 16 februarie 2012, 1:26)

    giac [anonim]

    au devenit sclavi de buna voie , si-au vandut copii si nepotii in avans, si acum vorbesc de libertatea ce au avut-o !!! ar fi nimerit sa propuna o legislatie europeana adecvata in privinta cosului zzilnic de consum pt sclavi .
  • +2 (4 voturi)    
    concret (Joi, 16 februarie 2012, 2:24)

    Papas Papadoupoulos [anonim]

    Nu are rost sa aratam cu degetul, sa ii facem cersetori, etc. S-a ajuns aici si gata. Important este ce se poate face.
    Personal cred ca mai bine i-ar lasa sa dea faliment si implicit sa iasa din zona euro. Nu toate tarile sub euro au acelasi randament economic, mentalitate, traditii. E greu sa menti un nivel de trai similar cand nu ai aceeasi performanta economica. Deci globalizarea are dificultatile ei.
    Apoi Grecia a mai dat faliment de cateva ori in ultimele 200 de ani. De fiecare data cand s-a intamplat a fost exclusa pentru ani buni din circuitul financiar. Probabil ca aici se va ajunge oricum; grecii s-au saturat sa fie stransi cu usa de nemti si francezi. Si eu daca as trai acolo m-as satura de atata austeritate. De vina au fost politicienii lor populisti din ultimii 30 de ani. Deci acum trebuie sa inghitim cu totii aceasta problema, fie ca suntem sub euro fie ca nu. Romania e fortata sa aibe un deficit minim de 3% tot din acest motiv, pentru ca nu mai sunt bani.
    Ne asteapta din pacate ani grei. Capitalismul ar trebui reinventat..
    • -1 (1 vot)    
      Antonis Samaras (Joi, 16 februarie 2012, 9:54)

      laur [anonim] i-a raspuns lui Papas Papadoupoulos

      Sunt perfect de acord cu tine, insa la nivel european au loc jocuri de culise deoarece urmeaza alegeri in aprilie in Grecia si favoritul este liderul partidului de dreapta Noua Democratie, Antonis Samaras. Acesta a spus clar ca va renegocia actualele conditii impuse de Troica, ceea ce inseamna ca exista riscul ca liderii europeni sa piarda controlul asupra statului elen. Nu e o idee buna pentru nemti, au bagat prea multi bani acolo. Un lucru e aproape cert, Grecia va iesi din zona Euro in cursul acestui an. Este singura solutie politica si sociala inteligenta pentru un candidat. Populatia prefera sa renunte la Euro decat sa moara de foame. Putin cam complicat, dar e politica.
      • +4 (4 voturi)    
        Euro (Joi, 16 februarie 2012, 12:03)

        smc [utilizator] i-a raspuns lui laur

        Pai populatia n-o sa moara de foame daca renunta la euro? In secunda doi a renuntarii o sa fie o inflatie gigant, de aceea in care mergi cu roaba de bani la brutarie sa-ti cumperi o jumatate de paine.

        In conditiile alea, Euro o sa ramana moneda de facto in mediul privat, doar angajatii de la stat o sa fie platiti in drahme bune de sters la fund, pana cand pleaca singuri si incep sa munceasca la privat.

        Sau pot sa le scala salariile cum s-a facut si la noi si sa nu mai piarda vremea cu tiparit drahme.

        Daca jumate din numarul angajatilor este la stat cu salarii de mari domni, pai asta este o problema. Este balcanism.
  • +1 (1 vot)    
    Da (Joi, 16 februarie 2012, 15:04)

    Ovi [anonim]

    Sa-i acuze pe nemti ca din ce se vede ei sunt mai stresati de situatia grecilor.grecii sa mai iasa in strada sa dea cu paru' si sa-si Spuna ca sunt mari si tari .. In trompeta. Bai vuvuzele isterizate V-ati gasit sa huliti o tara care are totusi o economie? Adica ei fac ceva in lumea asta, au succes iar voi va considerati mai apti? Vindeti-va activele somalezilor vedeti va iese? Sau nu le vindeti si vedeti iarasi ce iese de aici. Sau vanati semafoare in intersectie si Iarasi vedeti ce iese. Ar trebui sa Fiti lasati singuri atata ca o sa destabilizati zona UE. Ce sa mai, sa sune vuvuzelele!
  • -1 (1 vot)    
    Grecia, Grecia... (Joi, 16 februarie 2012, 17:42)

    Cavalerul din Vlahernae [anonim]

    Mă doare inima pentru Grecia. Strămoşii mei au fost greci, au luptat la Constantinopol. O parte din inima mea e greacă. Am prieteni acolo, mă simt bine în Grecia. Dar acum nu au dreptate. E timpul să se scuture şi să treacă la treabă într-un mod german şi eficient. E necreştineşte să nu te gândeşti la copii. Asta o spun celor care aruncă cu noroi în Boc. "Aţi prefera să trăiţi voi bine zece-cinşpe ani şi să vă robiţi copiii pentru alţi patru zeci?"
    Grecia are nevoie de un miracol. Şi o să-l primească. Au pierdut imperii, au ars biblioteci. Şi s-au ridicat. Nu sunt un neam spurcat, cum spunea mai sus Radu. Sunt un popor strălucitor. Am scris, pentru totdeauna, istoria planetei. Civilizaţia lor stă la baza celei europene. Până şi pe Iisus l-au dedus prin contemplare, cu trei sute de ani înainte ca Domnul să se nască. Dar sunt un popor care a fost condus prost, corupt şi rău-intenţionat.
    Însă se va ridica. Se va ridica!
    Au pierdut Constantinopolul, au transformat fiecare altar ortodox din lumea asta într-un Constantinopol. Au pierdut nu o insulă, nu PIB-ul pe cinci ani, au pierdut toată ţara, au fost aruncaţi în cenuşa propriei civilizaţii, dar nu şi-au pierdut credinţa, şi s-au ridicat din nou.
    Şi iar se vor ridica.
    Eu îi simt ca fraţii mei. Nişte fraţi care au mers pe un drum greşit, şi care, acum, când sunt în noroi, sunt confuzi, revoltaţi, consternaţi. Nu e nevoie să-i jigniţi, să-i persiflaţi, să-i porciţi. Sunt fraţii noştri de credinţă. Trăim în acelaşi sat european, pe uliţe apropiate.
    Şi iar se vor ridica!
    • 0 (0 voturi)    
      da, și?! (Joi, 16 februarie 2012, 23:43)

      corvus_coraX [utilizator] i-a raspuns lui Cavalerul din Vlahernae

      istoria nu ține de foame și nici de sete. poți să te holbezi cât vrei la monumentele antice, să citești platon și aristotel până sughiți, asta nu schimbă cu nimic datele problemei de ACUM. cât despre otodoxie, las-o mai moale, unul dintre cei mai importanți "duhovnici" de la muntele athos este la bulău pentru că s-a jucat cu ochiul dracului....

      nu obișnuiesc să judec neamuri, nu există pădure fără uscături. dar, pot să îți spun cu mâna pe inimă un lucru. am avut la facultate colegi germani, evrei, columbieni, americani, arabi și greci. de departe grecii erau cei mai fățarnici, aroganți și leneși. se credeau buricul lumii, disprețuiau pe toată lumea, și veneau cu aceeași muzică ca și tine. uuuiteee ce am fost noi acum cinci mii de ani... mă lași frățicule?!
      • 0 (0 voturi)    
        Sigur. Te las. (Vineri, 17 februarie 2012, 8:01)

        Cavalerul din Vlahernae [anonim] i-a raspuns lui corvus_coraX

        Te las precis, aşa fac întotdeauna când discut cu insi plini de prejudecăţi. Eu nu vreau să polemizez cu nimeni, nu te-ncinge, nu mă interesează părerea ta, am auzit-o de mii de ori şi mă lasă rece, nu din cauza conţinutului, ci a formei, a miştocărelii ăsteia de forumist frustrat, arogant şi suficient sieşi. Ascultă omule, îţi propun un exerciţiu. Încearcă să te detaşezi de trendul forumului şi să-ţi reformulezi părerea, în parametrii unei discuţii colegiale. Chiar dacă ai dreptate, ea e anulată de stilul agresiv şi bombastica de maidan. Frăţicule.