Stratfor: Eforturi concertate de a ucide diplomati israelieni?

de V.O.     HotNews.ro
Marţi, 14 februarie 2012, 19:47 Actualitate | Internaţional


In dupa-amiaza zilei de 13 februarie, politia georgiana a dezamorsat o grenada plasata sub un vehicul al Ambasadei Israelului din Tbilisi. Aproape simultan, o alta bomba atasata unui vehicul in care se afla un angajat al Ambasadei Israelului din New Delhi a explodat. Nicio persoana nu a murit in cele doua incidente, insa acestea au loc dupa cateva presupuse comploturi iraniene indreptate impotriva unor cetateni israelieni, scrie Stratfor.

Potrivit sursei citate, in data de 13 februarie, ora locala 13.50, la Tbilisi a fost dezamorsata o grenada amplasata sub un vehicul al Ambasadei Israeliene. Aproape simultan, la New Delhi a explodat o bomba atasata in spatele unui vehicul in care se afla un angajat al Ambasadei Israelului. In acest al doilea caz, patru persoane au fost ranite, iar Israelul a acuzat Iranul ca se afla in spatele incidentelor. Autoritatile de la Teheran au respins acuzatiile.

Stratfor apreciaza ca cele doua incidente par sa fi fost coordonate si ca, daca tentativele de asasinare a unor diplomati israelieni continua, unele si-ar putea atinge tinta. Stratfor noteaza ca cele doua incidente au avut loc la o zi dupa comemorarea asasinarii liderului Hezbollah Imad Mughniyeh, moment prefatat de o decizie a autoritatilor israeliene de a spori masurile de securitate la ambasadele si consulatele israeliene.

Sursa citata nu exclude ca cele doua atacuri din 13 februarie sa reprezinte o continuare a altor comploturi esuate indreptate impotriva unor cetateni israelieni, petrecute de la inceputul anului in Bangkok si la Baku.

Citeste intreaga analiza pe site-ul Stratfor






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1738 vizualizari

  • -6 (22 voturi)    
    Re: (Marţi, 14 februarie 2012, 20:06)

    vlad [anonim]

    dar de asasinatele mossad-ului ce ziceti, asasinate care au loc frecvent si pe care se pare nu le condamna nimeni.
    • -7 (11 voturi)    
      alea nu conteaza- sunt facute de poporul ales (Marţi, 14 februarie 2012, 21:11)

      rabbi [anonim] i-a raspuns lui vlad

      care indeplineste voia Domnului. A domnului lor!
      • +4 (4 voturi)    
        ochi pentru ochi si dinte pentru dinte (Marţi, 14 februarie 2012, 22:08)

        Eneas [anonim] i-a raspuns lui rabbi

        asa e scris in vechiul testament carea copiat tot ce s-a putut in domeniul religios de la babilonieni, sumerieni , etc dar e bine de reamintit!
  • +9 (17 voturi)    
    nu chiar (Marţi, 14 februarie 2012, 20:10)

    DanHorea1307693823041 [anonim]

    mai degraba eforturi reusite de a ucide savanti iranieni :)))
  • -5 (13 voturi)    
    Iran - Israel. (Marţi, 14 februarie 2012, 20:46)

    cornel [anonim]

    Este vorba de RAZBOI, ca nu este oficializat, acesta este alt aspect. Incepand de la declarati si ajungand la actiuni, toate conditiile ,,clasice,, sunt integral indeplinite. In fapt, nici una din aceste doua tari nu doreste oficializarea ostilitatiilor. Minime cunostinte militare si politice, conduc elementar la concluzia ca in condtiile actuale si de viitor apropiat, niciuna din cele doua, nu va invinge.
  • -6 (10 voturi)    
    dar (Marţi, 14 februarie 2012, 20:48)

    Gabriel [anonim]

    Dar despre vizita lui George Friedman la Bucuresti, cand ne "anunta" ca nu pricepe ce cautam noi in UE, data fiind pozitia de vasal economic al Germaniei, nu ziceti nimic ?
  • -5 (11 voturi)    
    vrajeala vrajeala vrajeala ... (Marţi, 14 februarie 2012, 21:13)

    costi [anonim]

    atentate de care stiu toti si nu moare nimeni :) ori is prea prosti iranienii or is facaturi atentatele ... eu zik k ii varianta nr 2 :) israelul ar trebui sa isi vada de posteriorul lui sa se bage in razboi singur dak are chef de razboaie ...sa nu incerce sa implice alte tari ;)
  • -4 (14 voturi)    
    Cam ciudat (Marţi, 14 februarie 2012, 21:24)

    Doc [anonim]

    Ce ar fi avut de castigat iranienii in urma asasinarii unor diplomati aflati in niste posturi semiobscure?

    E posibil sa fi fost o actiune a Iranului, dar eu nu prea vad beneficiile pe care acesta le-ar fi avut.

    In schimb vad motive in plus pentru inceperea unui razboi... Asa ca am oarecare dubii cu privire la apartenenta teroristilor....
    • -4 (10 voturi)    
      antirazboi = terorist + antiamerican + antisemit ? (Marţi, 14 februarie 2012, 21:58)

      *|* [anonim] i-a raspuns lui Doc

      inceperea unui razboi... ?
      ~~~~
      Esti contra inceperii unui razboi ? Esti terorist ? Antiamerican ? Antisemit ?

      In Modern America, Questioning War Is Considered Terrorism

      http://poorrichards-blog.blogspot.com/2011/11/in-modern-america-questioning-war-is.html
  • -5 (9 voturi)    
    Ca sa aiba scuza sa atace Iranul (Marţi, 14 februarie 2012, 22:17)

    Struan [anonim]

    Aceste explozii controlate fara victime sunt facute de Israel si atribuite Iranului pt. a avea motiv in fata lumii de a ataca Iran.

    Nu-si omoara oamenii precum nici in 9 a 11-a nu si i-a omorat, vreo 4000 de evrei neprezentandu-se la munca in WTC`uri la acea data.