VIDEO UPDATE Diplomati israelieni, tinta unor atentate in India si Georgia * Premierul Netanyahu acuza Iranul ca "se afla in spatele" atacatorilor

de A.N.     HotNews.ro
Luni, 13 februarie 2012, 14:48 Actualitate | Internaţional


Masina atacata in New Delhi
Foto: AGERPRES
Un atac cu bomba ce a vizat o masina a ambasadei israeliene la New Delhi a provocat luni ranirea unei persoane, in timp ce oficialii din Georgia au reusit sa impiedice producerea unui atentat similar in Tbilisi, transmite Reuters. Premierul Benjamin Netanyahu a acuzat Iranul ca "se afla in spatele" atacatorilor. Agentia de presa reaminteste ca Israelul si-a pus in stare de alerta ambasadele din strainatate, in contextul comemorarii, la 12 februarie, a mortii lui Imad Moughniyeh, lider militar al gherilelor Hezbollah, ucis intr-un atentat in Damasc, in 2008. Israelul a avertizat de asemenea in legatura cu posibile acte de razbunare ordonate de regimul de la Teheran, dupa asasinarea, in ultimii ani, a mai multor oameni de stiinta ce lucrau la programul nuclear al Iranului.

Potrivit unui purtator de cuvant al Ministerului indian de Externe, cel putin o persoana a fost ranita in explozia ce a vizat o masina a ambasadei Israelului in New Delhi.

Victima este o femeie care nu a fost identificata inca de politia indiana. Oficialii indieni nu au oferit detalii despre starea victimei.

In acelasi timp, genistii din Tbilisi au reusit sa dezamorseze o bomba descoperita in masina unui angajat al ambasadei israeliene in Georgia.

"A existat o tentativa de atac si un atentat care a reusit, daca pot sa ma exprim astfel", a declarat luni Paul Hirschson, un purtator de cuvant al Ministerului israelian de Externe. "In ambele cazuri, oamenii vizati lucreaza la ambasadele israeliene", a spus oficialul.

Hirschson a spus ca masina din Tbilisi unde s-a gasit bomba apartine unui angajat al ambasadei israeliene.

Oficialul a declarat ca ambasadorul israelian in India nu a fost ranit in atentatul din New Delhi.




Netanyahu acuza Iranul

Premierul israelian Benjamin Netanyahu a acuzat luni Iranul ca "se afla in spatele" atacatorilor care au vizat masinile ambasadelor israeliene din cele doua tari.

Seful Executivului de la Ierusalim a legat cele doua atacuri de informatiile privind atentatele dejucate din Thailanda si Azerbaidjan, de luna trecuta. Netanyahu a spus ca responsabili pentru cele doua tentative de atentat din ianuarie sunt Iranul si "reprezentantul" sau, gherila libaneza Hezbollah.

"Iranul, care se afla in spatele acestor atacuri, este cel mai mare exportator de terorism din lume", a spus Netanyahu in fata parlamentarilor din formatiunea sa, Likud.

Reuters reaminteste ca Israelul si-a pus in stare de alerta ambasadele din strainatate, in contextul comemorarii, la 12 februarie, a mortii lui Imad Moughniyeh, lider militar al gherilelor Hezbollah.

Organizatia terorista libaneza, care este sustinuta de Iran, a promis sa razbune asasinarea lui Moughniyeh, ucis intr-un atac cu masina capcana in Damasc, in 2008. Hezbollah a acuzat Israelul ca s-a aflat in spatele asasinatului.

Israelul a avertizat de asemenea in legatura cu posibile acte de razbunare ordonate de regimul de la Teheran, dupa asasinarea, in ultimii ani, a mai multor oameni de stiinta iranieni ce lucrau la programul nuclear al Iranului (citeste si Cine ii omoara pe oamenii de stiinta iranieni?).

Nimeni nu si-a asumat responsabilitatea pentru asasinarea oamenilor de stiinta iranieni.

Israelul si Statele Unite au acuzat guvernul de la Teheran ca urmareste sa creeze bomba nucleara. Iranul sustine insa ca programul sau atomic are doar o componenta civila.

SUA si Israelul nu au exclus utilizarea atacurilor aeriene impotriva centrelor de productie nucleara din Iran.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1862 vizualizari

  • -5 (15 voturi)    
    Vrajeala Israeliana , alta strategie de a inflama (Luni, 13 februarie 2012, 15:31)

    keyboard [utilizator]

    spiritele! Ce avem de fapt: 2 atentate care n-au avut loc, despre care ne spus evreii! Deci nimic! Si inca ceva, Hezbollah nu e nici o organizatie terorista, este partid politic libanez, cel mai important, cu aripa militara, asa cum toate partidele politice din Liban au! Nici o vorba despre falangele crestine libaneze, adevarata organizatie terorista care a comis impreuna cu trupele israeliene masacrele din taberele de refugiati palestinieni de la Sabra si Shatila! sub atentul patronaj al lui Ariel Sharon! Penibil!
    • -6 (14 voturi)    
      Atentate de tot rasul (Luni, 13 februarie 2012, 15:42)

      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

      Atentate impotriva unor israelieni care n-au omorat sau ranit nici un israelian! Si unde, in India si Georgia! Ce convenabil pentru Israel, sa mai atate un pic spiritele! Ca sa jucam acelasi joc facut de Israel cand oamenii de stiinta iranieni au fost macelariti am putea spune: probabil niste indieni suparati pe evrei au vrut sa-i detoneze! Sau cum debita la un moment dat un forumist pe aici: probabil s-au bubuit singuri! La mai multe!
      • -7 (13 voturi)    
        false flag operation ? (Luni, 13 februarie 2012, 16:14)

        Noam Amit Ariel [anonim] i-a raspuns lui keyboard

        ...sau, foarte probabil, o operatiune "false flag" ("sub pavilion fals", in traducere libera), chestie in care Mossad este suuuuper-calificat.

        Cum au facut in noiembrie anul trecut cu povestea cu "atentatul" asupra ambasadorului saudit la Washington - pentru ca Netanyahu et co., AIPAC, si marile agentii de presa aservite lor sa urle cat i-au tinut baierele ca Iranul e marele terorist si atentator.

        In fapt, Mossad (+CIA) au platit un abject combinator mexican de droguri ca sa angajeze pe asa-zisii "asasini de origine iraniana" Arabsiar si Shakuri, doi nefericiti cu dubla cetatenie.

        ... false flag ... black flag ...
        • -4 (10 voturi)    
          false flag, but original passports! (Luni, 13 februarie 2012, 17:19)

          london_boy [anonim] i-a raspuns lui Noam Amit Ariel

          Potrivit unui articol publicat în "Times", sâmbătă, agenţii Mossad utilizează frecvent paşapoarte originale aparţinând cetăţenilor britanici şi francezi pentru operaţiunile lor.

          Un cetăţean britanic, care a aderat voluntar la armata israeliană în 2009, a declarat că o "femeie tânără din Mossad", i-a cerut să-i împrumute paşaportul atunci când a început noul serviciu, susţinând că acest lucru ar demonstra "angajamentul" britanicului faţă de Israel.

          Articolul spune că paşaportul i-a fost restituit britanicului după 18 luni de serviciu militar şi că el a fost "surprins de a găsi în el ştampile din Turcia şi Azerbaidjan, ţări pe care el nu le-a vizitat niciodată."

          Un cetăţean francez a declarat pentru "Times" că la câteva luni de la începerea serviciului său de voluntariat pentru armata israeliană, o femeie i-a cerut să-i dea paşaportul. Paşaportul a fost returnat un an mai târziu, cu "ştampile din Rusia şi alte câteva ţări."

          "Times" adaugă că au existat "mai multe ocazii" când unor cetăţeni străini li s-a cerut de către agenţi israelieni să le fie "împrumutate" paşapoartele.

          Cetăţenii străini au declarat că au depus plângeri în ţările lor de origine despre această practică.
          • -3 (5 voturi)    
            false flag, but original passports! (Luni, 13 februarie 2012, 21:13)

            london_boy [anonim] i-a raspuns lui london_boy

            Potrivit unui articol publicat în "Times", sâmbătă, agenţii Mossad utilizează frecvent paşapoarte originale aparţinând cetăţenilor britanici şi francezi pentru operaţiunile lor.

            Un cetăţean britanic, care a aderat voluntar la armata israeliană în 2009, a declarat că o "femeie tânără din Mossad", i-a cerut să-i împrumute paşaportul atunci când a început noul serviciu, susţinând că acest lucru ar demonstra "angajamentul" britanicului faţă de Israel.

            Articolul spune că paşaportul i-a fost restituit britanicului după 18 luni de serviciu militar şi că el a fost "surprins de a găsi în el ştampile din Turcia şi Azerbaidjan, ţări pe care el nu le-a vizitat niciodată."

            Un cetăţean francez a declarat pentru "Times" că la câteva luni de la începerea serviciului său de voluntariat pentru armata israeliană, o femeie i-a cerut să-i dea paşaportul. Paşaportul a fost returnat un an mai târziu, cu "ştampile din Rusia şi alte câteva ţări."

            "Times" adaugă că au existat "mai multe ocazii" când unor cetăţeni străini li s-a cerut de către agenţi israelieni să le fie "împrumutate" paşapoartele.

            Cetăţenii străini au declarat că au depus plângeri în ţările lor de origine despre această practică.
    • +4 (14 voturi)    
      Nu mai spune Ali (Luni, 13 februarie 2012, 15:47)

      Bogdan [anonim] i-a raspuns lui keyboard

      Atentatele au fost anuntate de agentiile de presa, mai mult exista comunicate ale statelor in care au avut loc si carora evident le-a fost incalcata suveranitatea. Despre Hezbolah - ramura a serviciilor secrete Iraniene, nici macar Al Jazeera nu mai sustine ca sunt un simplu partid politic cu o mica ramura armata (cam ca nazistii cu SD). E oficial recunoscuta international ca organizatie terorista. Cam astea sun faptele. Restul e propaganda . Adec=varat penibil.
      • -5 (15 voturi)    
        Hai zau micuta portavoce (Luni, 13 februarie 2012, 16:03)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Amice, or fi fost atentatele anuntate de agentiile de presa, ca si armele de "distragere" in masa ale lui Saddam alea care nici n-au existat! Daca spune la agentia de presa, nu inseamna ca e si adevarat! Si oricum keke, ramane treaba clara, nici un israelian n-a murit, ceea ce e f convenabil pentru Israel! Pe cand la Teheran au murit oameni de stiinta civili, aruncati in aer sau impuscati in plina strada! Ala e act terorist, nu vrajeala asta ieftina! A aruncat Mossad-ul in aer o masina diplomatica de-a lor si a ranit cativa indieni ca sa agite spiritele! Daca vroiau Hezbollah sa-i matraseasca pe evrei o faceau profesional ca si in alte dati! Cat despre Hezbollah si "mica ramura armata" se vede ca habar n-ai de razboiul civil din Liban dintre 1975-1990! Acolo toate partile beligerante, partide politice aveau si au aripi armate, incluzand aici Falangele Crestine, alea care au macelarit copii si femei in taberele de la Sabra si Shatila! Asa ca daca cineva vrea sa fie politically correct, sa recunoasca oficial ca organizatii teroriste si Falangele Crestine! Si cand spui recunoscuta international iar aberezi, de fapt vrei sa spui etichetati ca teroristi de USA , Israel si cateva state europene slugi! Hezbollah a luptat impotriva invaziei Israeliene din 2006 cand i-au trimis acasa pe sionisti! Adevarat penibil ca nu stii istorie! Hezbollah inseamna azi crestini, musulmani sunni, musulmani shia si alte minoritati religioase, multi din ei primari, membrii ai guvernului si ai administratiei libaneze! Nu e nici o organizatie terorista, este o organizatie care a luptat si lupta pentru independenta si siguranta Libanului! Si foarte bine face! Apropos ca ai adus aminte de nazisti, poate ai uitat ca partizani sarbi, erau etichetati ca teroristi de nazisti! Suna cunoscut nu?
      • -4 (14 voturi)    
        Le-a fost incalcata suveranitatea? (Luni, 13 februarie 2012, 16:20)

        Vazi [anonim] i-a raspuns lui Bogdan

        Auzi la el, le-a fost incalcata suveranitatea? Dar Iranienilor cand le-au fost asasinati oamenii de stiinta nu le-a fost incalcata suveranitatea? Cand dronele americane au intrat in spatiul aerian Iranian nu le-a fost incalcata suveranitatea? Cand USA le-a doborat in 3 iulie 1988 avionul civil Iran Air Flight 655 deasupra stramtorii Hormuz nu le-a fost incalcata suveranitatea? Cand USA l-a dotat pe Saddam cu armele chimice cu care a omorat kurzii de la Halabja la 16 martie 1988 (kurzi care apropos tot iranieni sunt) nu le-a fost incalcata suveranitatea? Cand timp de 30 de ani din 1979 incoace USA si slugile sale au pus strambe economiei Iranului nu au incalcat suveranitatea? In 1953 cand USA si UK l-au dat jos cu forta pe premierul Mossadeqh nu au incalcat suveranitatea Iranului? Timp de 100 de ani USA si UK in mod constant incalca suveranitatea iranului, o tara care nu a invadat pe nimeni in ultimii 200 de ani, pe cand USA are cele mai multe campanii militare ofensive in sec XX! Nu ti se pare ca esti cam ipocrit ? Ba da, iti spun eu, esti! Cam astea sunt faptele, cu DATE oficiale, nu propaganda redneck si pro IsraHELL! Mare amenintare e Iranul pentru ca vrea sa aibe energie nucleara si sa fie o tara independenta stapana pe propriile resurse naturale! USA care macelareste pe oricine si au baze militare ocupand aproape toate tarile lumii nu sunt o amenintare?
      • -2 (4 voturi)    
        Le-a fost incalcata suveranitatea? (Luni, 13 februarie 2012, 21:11)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Auzi la el, le-a fost incalcata suveranitatea? Dar Iranienilor cand le-au fost asasinati oamenii de stiinta nu le-a fost incalcata suveranitatea? Cand dronele americane au intrat in spatiul aerian Iranian nu le-a fost incalcata suveranitatea? Cand USA le-a doborat in 3 iulie 1988 avionul civil Iran Air Flight 655 deasupra stramtorii Hormuz nu le-a fost incalcata suveranitatea? Cand USA l-a dotat pe Saddam cu armele chimice cu care a omorat kurzii de la Halabja la 16 martie 1988 (kurzi care apropos tot iranieni sunt) nu le-a fost incalcata suveranitatea? Cand timp de 30 de ani din 1979 incoace USA si slugile sale au pus strambe economiei Iranului nu au incalcat suveranitatea? In 1953 cand USA si UK l-au dat jos cu forta pe premierul Mossadeqh nu au incalcat suveranitatea Iranului? Timp de 100 de ani USA si UK in mod constant incalca suveranitatea iranului, o tara care nu a invadat pe nimeni in ultimii 200 de ani, pe cand USA are cele mai multe campanii militare ofensive in sec XX! Nu ti se pare ca esti cam ipocrit ? Ba da, iti spun eu, esti! Cam astea sunt faptele, cu DATE oficiale, nu propaganda redneck si pro IsraHELL! Mare amenintare e Iranul pentru ca vrea sa aibe energie nucleara si sa fie o tara independenta stapana pe propriile resurse naturale! USA care macelareste pe oricine si au baze militare ocupand aproape toate tarile lumii nu sunt o amenintare?
      • -3 (5 voturi)    
        Hai zau micuta portavoce (Luni, 13 februarie 2012, 21:12)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan

        Amice, or fi fost atentatele anuntate de agentiile de presa, ca si armele de "distragere" in masa ale lui Saddam alea care nici n-au existat! Daca spune la agentia de presa, nu inseamna ca e si adevarat! Si oricum keke, ramane treaba clara, nici un israelian n-a murit, ceea ce e f convenabil pentru Israel! Pe cand la Teheran au murit oameni de stiinta civili, aruncati in aer sau impuscati in plina strada! Ala e act terorist, nu vrajeala asta ieftina! A aruncat Mossad-ul in aer o masina diplomatica de-a lor si a ranit cativa indieni ca sa agite spiritele! Daca vroiau Hezbollah sa-i matraseasca pe evrei o faceau profesional ca si in alte dati! Cat despre Hezbollah si "mica ramura armata" se vede ca habar n-ai de razboiul civil din Liban dintre 1975-1990! Acolo toate partile beligerante, partide politice aveau si au aripi armate, incluzand aici Falangele Crestine, alea care au macelarit copii si femei in taberele de la Sabra si Shatila! Asa ca daca cineva vrea sa fie politically correct, sa recunoasca oficial ca organizatii teroriste si Falangele Crestine! Si cand spui recunoscuta international iar aberezi, de fapt vrei sa spui etichetati ca teroristi de USA , Israel si cateva state europene slugi! Hezbollah a luptat impotriva invaziei Israeliene din 2006 cand i-au trimis acasa pe sionisti! Adevarat penibil ca nu stii istorie! Hezbollah inseamna azi crestini, musulmani sunni, musulmani shia si alte minoritati religioase, multi din ei primari, membrii ai guvernului si ai administratiei libaneze! Nu e nici o organizatie terorista, este o organizatie care a luptat si lupta pentru independenta si siguranta Libanului! Si foarte bine face! Apropos ca ai adus aminte de nazisti, poate ai uitat ca partizani sarbi, erau etichetati ca teroristi de nazisti! Suna cunoscut nu?
  • -3 (9 voturi)    
    o fi (Luni, 13 februarie 2012, 16:15)

    MirceaA [utilizator]

    cred ca prietenii si vecinii oamenilor de stiinta iranieni au pus mana de la mana si s-au razbunat.
  • -6 (12 voturi)    
    las ca e bine (Luni, 13 februarie 2012, 16:18)

    trichilichi [anonim]

    asta ca sa nu aiba impresia evreii ca sunt de neatins si ca nu vor fi trasi la raspundere pentru crimele pe care le comit

    insa e de retinut nivelul la care actioneaza evreii si la care actioneaza iranienii...unii sunt in stare sa distruga o baza militara secreta in interiorul iranului...altii de abia reusesc sa raneasca doua perosane
    • -6 (12 voturi)    
      In astfel de situatii se vad adevaratii teroristi (Luni, 13 februarie 2012, 16:35)

      keyboard [utilizator] i-a raspuns lui trichilichi

      Bine ai zis, unii abia reusesc sa raneasca doua persoane, si oricum ce s-a intamplat e o alta facatura a Mossad-ului pentru a incita anumite state impotrva Iranului, Pe de alta parte israelienii macelaresc oameni de stiinta iranieni in fata casei si a familiilor lor, saboteaza baze militare etc! Se vede clar cine e adevaratul terorist! Asta ca sa nu amintesc ca atentatele teroriste cu bomba au fost introduse de gruparile cu adevarat teroriste evreiesti Irgun si Hagana care la 22 iulie 1946 au aruncat in aer hotelul King David din Ierusalim omorand 91 de oameni: britanici, arabi si evrei! A fost primul atentat cu bomba din Orientul Mijlociu, si a fost comis de evrei! Ei sunt pionierii! In plus de asta a fost unul dintre cele mai sangeroase! Nu cred ca Hamas sau Septembrie Negru au reusit sa omoare intr-un singur atentat 91 de persoane! In schimb israelienii au reusit la prima tentativa!
  • -6 (12 voturi)    
    Israel (Luni, 13 februarie 2012, 17:09)

    UglyKidJoe [utilizator]

    ma, astia nu or sa se linisteasca niciodata in zona de cand s-a nascut statul Israel(nici inainte nu era cine stie ce pace pe acolo), vin cu o propunere, ca tot sunt aliati americanii cu evreii, sa mute statul Israel in Florida(clima e similara). Gluma sau nu eu nu vad bine situatia in zona si e pacat de civili, ca idioti fanatici sunt si de-o parte si de alta. Am vazut o emisiune pe Discovery in care erau niste israelieni de locuiau in Teheran, aveau reprezentanti in parlament si nu o duceau rau deloc(tipul ala isi producea si alcool in casa)... media de multe ori prezinta realitatea la comanda
    • +5 (15 voturi)    
      Israelul e bine unde e (Luni, 13 februarie 2012, 17:29)

      gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui UglyKidJoe

      ...mai bine sa-l lase acolo. Conflicte sunt gramada pentru ca musulmanii sunt, in marea lor majoritate, niste animale:
      - uita-te la opresiunile indreptate de secole impotriva coptilor din Egipt
      - uita-te la masacrarea civililor in Darfour de catre militiile islamice
      - uita-te la crimele indreptate de secole impotriva comunitatilor crestine
      - uita-te la masacrale din Pakistan
      - revoltele din Siria, etc
      ..asa inteleg musulmanii sa-si rezolve problemele

      ...exemple gasesti cu sutele pe net. Foloseste Google.

      Cum s-o face ca Iranul bate campii doar cu Israelul si cand sute de mii de oameni erau masacrati in Darfour de militiile islamiste se faceau ca ploua? Ipocrizia ca asta mai rar.

      Evreii din Iran, aia putini care or mai fi ramas, fug pe capete. Propaganda oficiala insa normal ca mai incearca sa prezinte si cate un caz, fie fabricat, fie total nereprezentativ pentru realitate.
      • -2 (10 voturi)    
        ? (Luni, 13 februarie 2012, 18:25)

        Delu [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        Pleci de la idei preconcepute! De ce ar fi musulmanii animale? Nu ai fost in Turcia? Ti se par animale!? De ce? Ca au o alta religie? Ca s-au folosit multi de numele lui Alah sa incepa razboaie? Sa iti povestesc ca si crestinii nostrii au ucis in numele lui Dumnezeu? Sa iti aduc aminte de America de Sud? De sclavie? De politici rasiale?
        Acum cativa ani am intalnit un grup de musulmani la speakers corner in Londra, acesti oameni erau disperati de faptul ca se pornesc razboaie in numele lui Alah, de interesati care se foloseau de numele lui pentru a manipula si a forma soldati sinucigasi fara frica de moarte.
        Extremistii si fundamentalistii nu sunt decat niste soldati in lupta pentru domniatie globala! Intre cine si cine? Stim toti bine, de aprox 60 de ani nu s-au schimbat mentalitati de dominatie globala, doar de guvernamant ale statului!
        Propaganda este in floare, uitate la CNN si FOXnews pe de o parte si la stirile din Rusia pe cealalta parte!
      • -4 (10 voturi)    
        Alte minciuni tipice lui gigel (Luni, 13 februarie 2012, 19:29)

        keyboard [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

        Din ciclul vrajelilor tipice mereu apare " opresiunea indreptata impotriva coptilor din Egipt" dar niciodata nu e probata! In plus in anii 20 in Egipt exista un partid Nationalist Al Wafd, compus din musulmani si crestini care avea ca simbol semiluna si crucea, si care milita impotriva colonialismului britanic! Anul trecut cand au fost miscarile din piata Tahrir in timp ce musulmanii isi faceau rugaciunile zilnice, crestinii de care vorbesti tu ii inconjurau si ii protejau pentru a nu fi atacati de fortele pro-Mubarak! De existat au existat cateva incidente in timp ca in orice alta tara, dar de aici pana la ce aberezi tu e cale lunga! Crestinii copti o duc chiar foarte bine in Egipt!
        "uita-te la crimele indreptate de secole impotriva comunitatilor crestine? Cum ar fi care? Ia mergi tu in capitala Iordaniei la Amman sa vezi cum Biserica e fata in fata cu Moscheea si nimeni nu pateste nimic! La Ierusalim, cheile Bisericii Sf Mormant le are o familie de musulmani de secole. In Siria protectorul tuturor bisericilor crestine este presedintele, si in plus de asta exista o biserica unde vin si musulmani si crestini pentru a se ruga! In Turcia exista casa Fecioare Maria unde vin in pelerinaj an de an crestini si musulmani! Esti plin de minciuni si aberatii gigele!
        Cat despre Iran te anunt pentru incultura ta generala ca numai in Teheran exista 27 de sinagogi! Mai citeste despre superbele biserici armenesti din Iran care sunt obiective turistice in orice program turistic al Iranului! Nu fuge nici un evreu din Iran, stai tu linistit, din contra! Faci niste afirmatii total nefondate, pline de ura si necunoastere! E retorica balmajita tipica in toate comentariile tale! Esti penibil si hilar! Te pot combate cu argumente oricand! Si nu mai abera tu cu Darfur, o zona din Africa unde civilizatia nu a ajuns inca! Darfus,Sudan si Afghanistan sunt cazuri speciale care merita analizate cu multa celeritate!
        • +5 (9 voturi)    
          doar ca din 27 au mai ramas 20 (Luni, 13 februarie 2012, 20:10)

          toro [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

          de fapt nimeni nu stie cu adevarat, cauta pe google: "seven historic synagogues in Tehran destroyed"
          • -4 (10 voturi)    
            Te referi la Oudjalan? (Luni, 13 februarie 2012, 20:40)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui toro

            Oudjalan a fost un cartier vechi evreiesc, acum una din zonele rau famate din Teheran. Evreii din Oudjalan s-au raspandit in tot Teheranul odata cu anii 70-80 cand orasul a explodat! Zona a ramas dezolanta. In 2007 autoritatile au daramat toata zona, NU doar sinagogile asa cum mass-media occidentala a insinuat, pentru a crea un nou complex de cladiri de birouri si alte chestii. A fost un scandal mare, s-au opus la acest proiect multi locuitori din Teheran si activisti de la organizatii de mediu. Acesti oameni care s-au opus nu erau doar evrei, foarte multi erau si musulmani! Presa pro-americana insa nu a intarziat sa speculeze aceasta problema de urbanizare a Teheranului si sa o transforme rapid intr-un articol defaimator la adresa Iranului. Ca multe altele! Ia si vezi celelalte sinagogi din Teheran, Bisericile Armenesti si apoi mai vorbim. Ca fapt divers cand trupele USA au facut o baza de elicoptere pe siturile arheologice ale Vechiului Babilon nu am vazut presa occidentala sa protesteze vehement si nici postacii de pe aici sa vocifereze! Daca e vorba de cladiri pre-islamice sau islamice nici o problema pot sa fie distruse, dar daca e vreo biserica sau sinagoga vai vai! Vechiul dublu standard care macina vestul!
          • -4 (8 voturi)    
            Uite ce rau o duc evreii in Iran: (Luni, 13 februarie 2012, 20:45)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui toro

            http://www.youtube.co/watch?v=Rn4ZX99Fbxs

            http://www.youtube.co/watch?v=z2Skmj8q0Wg

            Reportaje facute de televiziuni Australiene! Si astea tot propaganda sunt? Hai sa o lasam cu aberatiile ca deja devine penibil! Daca persecuta cineva pe cineva persecuta crestinii pe musulmani, a se vedea masacrul de la Srebrenica, de la Sabra si Shatila si umilinta la care a fost supus de catre USA poporul irakian! Ca mai sare o masina in aer pe la Tel Aviv odata la 2 ani e nimic pe langa macelul facut in Irak de USA! Nu mai vorbesc de Afghanistan.
        • +3 (5 voturi)    
          debunking keyboard (Luni, 13 februarie 2012, 21:14)

          gigel123 [utilizator] i-a raspuns lui keyboard

          Woow, pana acum credeam ca esti doar platit de mulahii care se inchina la demonul lunii, dar sunt sanse mari ca tu sa sa fi chiar unul dintre ei, infiltrat pe plaiuri mioritice.

          Si ca sa nu-mi mai pierd timp cu un postac ca tine si cu minciunile cu care infestezi Hotnews, uite aici o scurta istorie a unor evenimente, dovezi de necontestat care iti va face praf popaganda de doi lei:

          http://en.wikipedia.org/wiki/Persecution_of_Copts#Islamic_era

          - sau Google dupa: Persecution of Copts
          - sau cautare pe Wikipedia dupa Persecution of Copts

          ...QED ... iar am demonstrat ca nu faci altceva decat sa minti.
          • -3 (5 voturi)    
            Sunt sanse mari ca tu sa fii frustrat (Luni, 13 februarie 2012, 23:19)

            keyboard [utilizator] i-a raspuns lui gigel123

            [Editat de moderator] Asa cum am scris mai sus, incidente intre comunitatile religioase au existat, dar nu a existat nici un genocid impotriva crestinilor copti dovada ca sunt inca acolo bine mersi! E interesant ca niciodata nu vorbesti despre miscarile violente ale coptilor impotriva musulmanilor! Esti cam duplicitar nu crezi?

            Si ca sa iti arat ca aberezi ia uita-te aici:

            http://www.youtube.com/watch?v=AqXfZTgOCOE

            http://www.dailymail.co.uk/news/article-1353330/Egypt-protests-Christians-join-hands-protect-Muslims-pray-Cairo-protests.html

            http://articles.nydailynews.com/2011-02-07/news/28534863_1_muslim-countrymen-muslim-militants-protesters

            Asa ca n-ai demonstrat nimic, ai luat un fragment de pe Wikipedia si te-ai invartit in jurul cozii! Conform logicii tale, daca se mai bat din cand in cand musulmani cu copti prin Egipt automat e mare persecutie! Si ca fapt divers mai vezi si cine urca anumite chestii pe Wikipedia, cum ar fi : "^ "Egypt from "The World Factbook"". American Central Intelligence Agency (CIA). September 4, 2008.
            ^ "The Copts and Their Political Implications in Egypt". Washington Institute for Near East Policy. October 25, 2005." Q.E.D!
  • -3 (7 voturi)    
    Scantei (Luni, 13 februarie 2012, 18:12)

    delu [anonim]

    Se repeta istoria cu scantei de genul Franz Ferdinand?