AFP: Nemultumirea sociala castiga teren in Europa de Sud, afectata dur de criza datoriilor suverane

de R.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:30 Actualitate | Internaţional


Menifestari in Grecia si in Portugalia impotriva austeritatii, apel al sindicatelor la mobilizare generala in Spania pentru a protesta fata de un proiect de reforma a pietei muncii: nemultumirea sociala se extinde in sudul Europei, regiunea cea mai lovita de criza datoriilor suverane, relateaza AFP.

In conditiile in care miscarea de contestare impotriva noului plan de austeritate a continuat sambata in Grecia, pentru a doua zi consecutiv, cu peste 7.000 de persoane pe strazile din Atena si Salonic, mii de oameni au protestat si la Lisabona.

"Nu exploatarii, nu inegalitatilor, nu saracirii" sau "o alta politica este posibila si necesara" se putea citi pe banderolele manifestantilor, care scandau "Lupta continua!".

"Puterea mea de cumparare a scazut, tinerii sunt in somaj, firmele se inchid una dupa alta. Nu vad iesirea", se plange un pensionar portughez.

"Sunt in somaj de trei ani. Acum trebuie sa traiesc cu un venit de 419 euro si platesc o chirie de 150. Nu se poate", spune un fost muncitor la o fabrica de textile din regiunea Guimaraes (nord).

Aceasta zi de actiune intervine cu cateva zile inainte de a treia misiune trimestriala a troicii finantatorilor internationali (UE, BCE et FMI), insarcinata cu evaluarea aplicarii unui plan de sustinere financiara acordat in mai anul trecut Portugaliei, in valoare de 78 miliarde euro.

In schimbul acestui ajutor, Portugalia s-a angajat sa puna in practica un program de austeritate care prevede diverse majorari de impozite, o reducere a ajutoarelor sociale, o puternica majorare a tarifelor pentru transportul urban si o revizuire a codului muncii, care prevede flexibilizarea orarului de munca si suprimarea unor zile de concediu.

In Spania, unde guvernul a adoptat vineri o reforma a muncii pentru a flexibiliza piata, cele doua mari sindicate, UGT si CCOO, au facut apel la mobilizare generala si urmeaza sa manifesteze in toata tara in data de 19 februarie.

Sindicatele critica aceasta reforma care distruge, spun ele, drepturile sociale, locuri de munca si ataca "bazele fundamentale ale bunastarii sociale".

Manifestarile urmeaza sa continue duminica la Atena, unde oamenii sunt chemati sa protesteze in fata Parlamentului, inaintea votului nocturn asupra noului plan de austeritate solicitat de creditori pentru deblocarea unui nou imprumut de 130 de miliarde de euro, destinat salvarii tarii de la faliment.

Acest program de austeritate, al carui continut exact nu este cunoscut inca, ar trebui sa includa o reducere cu 22% a salariului minim, desfiintarea a 15.000 de locuri de munca si reducerea anumitor pensii.

Comportamentul liderilor europeni in fata crizei a fost inca o data obiectul criticilor sambata.

"Criza greceasca este in principal rezultatul lipsei de initiativa europeana, a lipsei de solidaritate", a spus, intr-un interviu acordat cotidianului belgian Le Soir, fostul premier italian Massimo D'Alema, care a deplans "absenta viziunii" Uniunii Europene in ceea ce priveste gestionarea crizei datoriei Greciei.

Aflat in vizita oficiala in Finlanda, presedintele portughez Anibal Cavaco Silva a cerut Uniunii Europene sa se "debaraseze de cuvantul 'criza' pentru a se putea concentra asupra celorlalte obiective importante ale Europei.


Citeste mai multe despre   
















3032 vizualizari

  • -2 (20 voturi)    
    EXISTA O SINGURA VARIANTA (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:34)

    evoque [utilizator]

    toate aceste datorii trebuie sterse.
    Trebuie luat totul de la zero.
    • +10 (14 voturi)    
      Usor de spus,greu de facut. (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:11)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Grecilor le ierti 400 de miliarde,italienilor 2000 de miliarde,romanilor 40 de miliarde.Ce echitate este.In plus se pun iar toti pe imprumuturi.Trebuie intai instituit un sistem draconic de control al cheltuielilor.Si nimanui nu-i convine panna nu-i ajunge cutitul la os.
      • -4 (6 voturi)    
        DA (Duminică, 12 februarie 2012, 3:00)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui mircea

        Se poate sterge totul.
        Sau toate acestea pot fi puse in carca politicienilor.
        Cardasenia dintre politicieni si bancheri au dus lucrurile aici.
        De ce sa plateasca grecul sau romanul sau spaniolul de rand pentru magariile facute de bancheri(grupuri financiare).
        • +1 (1 vot)    
          dar (Duminică, 12 februarie 2012, 14:54)

          dar [anonim] i-a raspuns lui evoque

          dar de ce nu in carca alegatorilor? nu ei i-au votat pe respectivii politicieni?

          de ce nu in carca pensionarilor si bugetarilor care nu au refuzat maririle de salariu? nu stiau ca sunt mariri pe datorie, pe deficit?

          toti sunt neprihaniti ca fecioara... dar atunci, de unde atatea datorii?
          • 0 (0 voturi)    
            pentru ca (Duminică, 12 februarie 2012, 15:19)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui dar

            de cate ori a intrebat politicul pe cetateanul care a votat daca imprumuta sau nu bani in contul lui, al poporului.
            Daca guvernele ar fi spus: Cresteri salariale sau pensii marite va dam numai daca luam bani cu imprumut, crezi ca era cineva de acord? Eu nu cred. Asa ca politicienii au luat banii pentru a castiga voturi fara sa intrebe pe nimeni, iar acum trebuie sa plateasca cetatenii. Crezi ca este un joc corect? Eu zic ca nu.
            Iar daca politicul a luat aceste decizii atunci sa plateasca.
            • +1 (1 vot)    
              spui (Duminică, 12 februarie 2012, 15:58)

              spui [anonim] i-a raspuns lui evoque

              spui asta de parca proiectul de buget nu ar fi fost PUBLIC si dezbatut in parlament, publicat de ministerul de finante etc.

              esti de pomina. informatia ca banii de pensii si salarii sunt din deficit era mai publica decat publicul insusi.

              problema se pune altfel: i-a pasat cuiva? nu! toti au fost preocupati sa maraie multumiti ca mai au un os de ros.

              eh, automultumirea asta se plateste astazi.
              • +1 (1 vot)    
                asta face parte (Luni, 13 februarie 2012, 0:49)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui spui

                din pacaleala.
                Daca tot imprumuti niste bani pe carca prostimii nu este normal sa le dai si lor ceva?! La final ei platesc, nu.
                Cate persoane din grecia crezi ca au citit proiectele de buget sau cati crezi ca au fost interesati de cati bani au fost imprumutati. Eu zic, foarte, foarte putini.
                Asa cum este si la noi, de altfel.
                Si atunci, smecheria merge pana la capat.
                Prin urmare cei care au incercat sa profite, trebuie sa accepte si pierderea, nu?
                • 0 (0 voturi)    
                  pai (Luni, 13 februarie 2012, 18:25)

                  pai [anonim] i-a raspuns lui evoque

                  pai, scuze, dar vina este a populatiei atunci.

                  delasarea ei proprie si-o plateste. dezinteresul.

                  prostia si domnia se platesc.

                  c'est la vie...
                  • 0 (0 voturi)    
                    asta da logica (Luni, 13 februarie 2012, 19:05)

                    evoque [utilizator] i-a raspuns lui pai

                    de vina este tot poporul care trebuie sa plateasca.
                    Dezinteresul, delasarea mai ramane sa vii cu replicile geniale si deja consacrate: viermi, lenesi, ciumpalaci.
                    Oamenii protesteaza in strada, pe internet, pe unde apuca si alesii isi vad linistiti de afaceri si interese sfidand alegatorul, ba mai mult mai pune si jandarmul sa ii ia la suturi.
                    Monser ai un loc sigur la pdl. Daca ai fi in grecia poate ai primi si un tort cu on molotov.
                    Viata poate fi si altfel, nu doar tragand tzepe celor care au votat pentru tine.
    • +5 (11 voturi)    
      Cine n-are carte ... n-are parte (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:17)

      Lenin [anonim] i-a raspuns lui evoque

      Cam toate slujbele care nu necesita multa calificare s-au mutat din Europa in China. Si uite asa a crescut somajul aici cu citeva milioane. Puneti mina si invatati domnilor din sudul Europei !!!
      • +2 (2 voturi)    
        Si cine mai... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 22:12)

        Costin1968 [utilizator] i-a raspuns lui Lenin

        ...atipeste in bratele Mafiei...
      • -4 (4 voturi)    
        FERESTE-TE DE PROSTUL CU CARTE. (Duminică, 12 februarie 2012, 3:08)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Lenin

        Cresterea numarului somerilor si a numarului pensionarilor au fost unele dintre motivele folosite de grupurile financiare in cardasenie cu politicienii corupti pentru a acorda imprumuturi babane guvernelor pe randamente bune.
        Pentru stiinta ta de inteligent din nordul europei (probabil de pe la polul nord) china nu a absorbit atat de mult din piata.
        Adevarat este ca intreaga europa se confrunta de multi ani cu o imbatranire a populatiei coroborata cu cresterea sperantei de viata si nimeni nu a luat in calcul acest lucru.
        Asa ca mai lasane cu china si mai studiaza.
      • -5 (5 voturi)    
        Te contrazici singur ! (Duminică, 12 februarie 2012, 5:01)

        banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Lenin

        Spui asa! Toate slujbele care NU NECESITA multa calificare, sau mutat in China. Si continui.....,puneti mana si invatati ! Nu are nici o logica cea -ce spui ! DACA NU TREBUIE MARE CALIFICARE ,la slujbele care sau mutat, atunci dece sa invete ?
        • +2 (2 voturi)    
          Prostia care se explica (Duminică, 12 februarie 2012, 13:47)

          Lenin [anonim] i-a raspuns lui banateanul.

          Trebuie sa inveti deoarece in Europa sint foarte multe slujbe disponibile care necesita o calificare inalta. Nu am auzit sa fie vr-un inginer bine pregatit somer in Germania. Sau medic somer in Franta sau Marea Britanie. Chiar am fost uimit cit de multe autovehicule si utilaje exporta Germania in China si .... cit de multe biciclete importa de acolo.
    • +6 (12 voturi)    
      de (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:17)

      de [anonim] i-a raspuns lui evoque

      de ce nu le platesti dumneata? sau e mai usor asa, decat sa propui... sa isi asume altii pierderea.

      dumneata, sarac si fericit cu duhul.

      nu imi dai si mie cu imprumut 1000 de euro? ca a doua zi o sa militez si eu pentru stergerea datoriilor!

      a, atunci nu iti mai convine? cum asa? a, e ok durerea, dar doar atata timp cat il doare pe altul...

      ti-am inteles "logica".
      • -3 (7 voturi)    
        de (Duminică, 12 februarie 2012, 3:16)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui de

        ai imprumutat cumva grecia? sau alta tara?
        cei care au imprumutat grecia au facut acest lucru pentru a se imbogati sigur si convenabil, pentru ca una este sa il imprumuti pe x-lescu si alta este sa imprumuti o tara.
        Jocul asta de a face bani sigur si convenabil are si o alta fateta in care poti sa pierzi. Ca si la caritas.
        Baietii au jucat, deci ca in orice joc poti sa si pierzi.
        Toata lumea vrea sa parieze si sa castige, toata lumea cand pariaza se gandeste doar la profit si in acel moment nimeni nu se gandeste ca poate sa si piarda.
        Acesta este jocul.
        Prin urmare eu nu am spus sa isi asume pierderea altii ci cei care ai jucat.
        E cam greu cu "logica"
        • +1 (1 vot)    
          uiti (Duminică, 12 februarie 2012, 13:50)

          uiti [anonim] i-a raspuns lui evoque

          uiti ca si grecia a jucat acelasi joc, in "logica" dumitale. iar acum urla sa ceara indurare. dar la trait bine pe datorie s-a inghesuit, nu-i asa?

          a pariat, a pierdut!

          dar ea vrea nici sa plateasca, nici sa iasa din zona euro.

          ea vrea SA PLATEASCA ALTII PENTRU FUNDUL EI.

          ei, vezi, aici e nula "logica" dumitale. grecia nu are decat sa suporte consecintele pe care cu atata imburicire te repezi sa le ceri celorlalti sa le suporte.

          afara cu grecii lenesi paraziti din zona euro si din ue! in bratele turciei cu ei! sa le ia si cipru, si salonic!

          au nu iti place "logica" asta noua? te pomenesti ca acum nu mai e valabil ca "au pariat si au pierdut"?

          aud?
          • 0 (2 voturi)    
            auzi si auzi prost (Duminică, 12 februarie 2012, 15:24)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui uiti

            eu nu am vazut nici un grec sa spuna ca trebuie sa plateasca romanii pentru ei.
            Nu face confuzie intre conducatorii greciei care au bagat tara in datorii si grecul de rand ca si cetatean.
            Jocul asta cu manipularea este usor de facut.
            Cei care au jucat cartea greceasca au jucat pe mana conducatorilor greci, deci au riscat nu au decat sa piarda sau sa le plateasca cei pe mana carora au jucat.
            Eu spun doar atat cetateanul grec nu are nici o vina.
            Este greu cu "logica" dar mai usor cu interpretarile.
            • 0 (0 voturi)    
              de (Duminică, 12 februarie 2012, 16:01)

              de [anonim] i-a raspuns lui evoque

              de cate ori a refuzat grecul de rand o marire de salariu pe motiv ca "mai bine dati banii astora alora din Romania, ca ei sunt mai prapaditi decat noi!"?

              cine face evaziune fiscala in taximetrele din grecia? cine face evaziune fiscala in hotelurile din atena? cine face evaziune fiscala in orice domeniu comercial din grecia? cine nu isi declara piscinele din curte, de au ajuns aia sa le numere din elicopter? cine isi lasa casa fara acoperis pentru ca legea nu cere impozit decat pe casele cu acoperis? cine NU militeaza pentru schimbarea legii respective?

              cine?

              cine da spaga pe tren, cine da spaga la politist, cine da spaga la doctor?

              aia doua sute de parlamentari?

              nu! (sau nu numai). ci milioanele de greci de rand care acum pozeaza cu nesimtire si ipocrizie in sfanta fecioara.
            • 0 (0 voturi)    
              Nu trebuie sa ceara sa platim. (Duminică, 12 februarie 2012, 17:57)

              mircea [anonim] i-a raspuns lui evoque

              E suficient sa spuna ca ei nu platesc si ca Europa este obligata sa-i sustina.Platesti fara sa stii.Te intrebi numai de ce ai impresia ca o duci mai greu cu toate ca preturile au ramas la fel si leafa nu sa micsorat.
              • +1 (1 vot)    
                @ mircea (Luni, 13 februarie 2012, 0:55)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui mircea

                greseala europei.
                Pentru "investitori" grecia a fost un pariu bun, insa un pariu ramane un pariu, deci poti sa si pierzi. Prin urmare de ce sa plateasca o europa intreaga?!!
                Daca o persoana imprumuta bani de la un camatar si nu poate sa ii returneze sub nici o forma, asta inseamna ca trebuie sa plateasca vecinii din cartier.
                Nu crezi ca este ceva in neregula?
    • +7 (13 voturi)    
      ce dragut (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:23)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui evoque

      ai fi de acord si daca datoriile ar fi catre tine?

      de exemplu, daca ai niste bani depusi la banca, sa vina banca si sa-ti ceara sa-i ierti datoria, si sa o luati de la zero?
      • +6 (6 voturi)    
        sau (Duminică, 12 februarie 2012, 0:30)

        sau [anonim] i-a raspuns lui vlad

        sau sa vina patronul, dupa o luna de munca, exact cu aceeasi propunere.
        • -2 (6 voturi)    
          sau (Duminică, 12 februarie 2012, 3:21)

          evoque [utilizator] i-a raspuns lui sau

          ce legatura este intre datoriile suverane si salariul unui angajat.
          Si daca tot ai spus asta, daca firma intra in faliment si nu mai are de unde sa te plateasca, ce faci? Ai pierdut? DA.
          • +1 (1 vot)    
            daca (Duminică, 12 februarie 2012, 14:02)

            daca [anonim] i-a raspuns lui evoque

            daca nu ai inteles, salariul pe care angajatorul (patronul, sau STATUL - apropo, o datorie suvarana in acest caz) trebuie sa ti-l plateasca dupa o luna de munca, reprezinta nimic altceva decat DATORIA lui fata de tine.

            daca esti angajat la stat si nu o sa iti primesti banii la finalul lunii, trimestrului si anului, sa fii fericit pentru ca tocmai ai sters o datorie suverana.

            si ma astept chiar sa soliciti sa lucrezi in continuare, gratis. ca sa nu creezi, cumva, datorii suverane.
      • -3 (5 voturi)    
        DA (Duminică, 12 februarie 2012, 3:20)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui vlad

        as fi de acord, pentru ca acest lucru presupune cealalta fata a monedei, cea pe care scrie ca ai pierdut.
        Toata lumea vrea sa castige, insa nu exista numai castigatori.
        Acesta este jocul.
        • +3 (3 voturi)    
          tu (Duminică, 12 februarie 2012, 14:59)

          tu [anonim] i-a raspuns lui evoque

          tu tot nu pricepi diferenta dintre FALIMENT si FRAUDA.

          una este sa iti cheltuiesti banii la carciuma si sa nu te alegi cu nimic bun de pe urma lor. sau sa faci o speculatie nereusita. ai riscat si ai pierdut. e FALIMENT.

          alta este sa ti-i fure un hot din buzunar, sau sa fii ESCROCAT (de exemplu, ti se prezinta o garantie falsa, cu acte masluite, sau cu active care nu exista). atunci nu mai este un joc corect. este FRAUDA.

          intelege ca grecia are active destule (statul grec), printre care si agentia de... jocuri de noroc, declarata, culmea, activ strategic!

          grecia incearca sa pozeze cum ca nu are active, cu alte cuvinte ascunde deliberat active ce pot fi utilizate pentru plata datoriilor, iar asta se numeste BANCRUTA FRAUDULOASA (astazi i s-a schimbat denumirea).

          e prevazuta in codul penal, ca INFRACTIUNE.
          • 0 (2 voturi)    
            Cine se face vinovat? (Duminică, 12 februarie 2012, 15:32)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui tu

            Cetateanul grec este vinovat?
            Cetateanul grec a oferit garantii?
            Cetateanul grec a cerut acesti bani?
            Este ca si la noi cu "RASPUNDEREA GUVERNAMENTALA", guvernantii decid si cetatenii platesc, este corect?
            Asa ca mai gandeste cum este cu frauda si falimentul.
            Se stie foarte bine ca pentru "investitori" este mai confortabil sa imprumute guverne decat pe x-lescu, pentru ca imprumutand un guvern chiar daca acesta nu mai este ramane o tara de prosti care platesc. Iar prostii nici macar nu stiu de banii imprumutati.
            Cum determini un guvern sa imprumute bani? Simplu prin sfanta CORUPTIE.
            Asa se intampla si la noi si nin greci si in italia, etc.
            • +1 (1 vot)    
              dar (Duminică, 12 februarie 2012, 16:03)

              dar [anonim] i-a raspuns lui evoque

              dar cine a votat? cine nu a eliberat tichet de casa? cine spune zambitor "nu merge aparatul de platit cu cardul, platiti numai CASH, va rugam"?

              sau crezi ca nu stia stanga ce face dreapta. a naibii tara, evaziune facuta de milioane de locuitori, dar NICIUNUL nu stia?

              iti place sa te complaci in basme de adormit copiii. o fi poetic, dar este gresit.
              • 0 (0 voturi)    
                platitor de taxe (Luni, 13 februarie 2012, 1:00)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui dar

                esti de acord sa platesti taxe si impozite, cand stii ca banii se scurg in buzunarelor prietenilor celor care guverneaza? Eu unul, Nu sunt de acord.
                Prin urmare se naste hora furaciuni, guvernul "fura" din taxe si impozite, eu fur pe partea mea. Corect?
                Nu este corect. Cand o sa am un guvern corect o sa fiu si eu corect.
                • +1 (1 vot)    
                  de (Luni, 13 februarie 2012, 18:27)

                  de [anonim] i-a raspuns lui evoque

                  de parca aia de la curtea de conturi, de la garda lor financiara si de la politia lor nu erau tot... greci.

                  mai lasa-ma.

                  te pomenesti ca era un singur hot in tara aia de milioane de oameni, si ala le-a furat banii tuturor.

                  adevarul este ca s-au complacut, cu mic cu mare, in parazitism si in "lasa-ma sa te las". fiecare crezandu-se "smecher".

                  smecheria aia le-a iesit pe nas, nu altceva.
                  • -1 (1 vot)    
                    prin urmare (Luni, 13 februarie 2012, 19:08)

                    evoque [utilizator] i-a raspuns lui de

                    la cate datorii are romania esti candidatul ideal sa muncesti pentru ca fondul si bancile sa traiasca bine pe carca ta.
                    Spor la treaba, eu unul nu o sa platesc pentru smenurile politicienilor si bancherilor.
    • +5 (5 voturi)    
      Nu datoriile Greciei sunt problema! (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 23:32)

      Cataleya [utilizator] i-a raspuns lui evoque

      Chestia cu datoriile s-a terminat de mult, sau ai impresia ca investitorii mai asteapta ca grecii sa-si achite vechiile datorii?
      Nici vorba.
      Grecia e acum in situatia oricui care si-a jucat casa, masina, yahtul si intreaga avere la ruleta si...a pierdut.
      cei care au apucat sa incaseze cate ceva, au avut noroc.
      dar la ora asta, Grecia este efectiva calica si, chiar daca ar vrea, grecii nu au de unde sa mai plateasca nici macar o drahma creditorilor.
      Problema e ca Grecia nu are de gand sa faca si ea ceva - ca natiune, pt a se redresa, cat de cat.
      Mai mult, grecii au devenit de-a dreptul obraznici.
      "Salvati-ne daca vreti, treaba voastra, dar nu ne puneti pe noi sa facem reduceri, sa ridicam vreun impozit sau sa dam afara vreun bugetar!. Nu ne convine.
      Ba nai nou incep sa se uite tot mai urat la cei care, de bine de rau au adunat cateva sute de miliarde tocmai pt a-i salva pe greci.
      Dar, binele nu-l poti face, cu forta.
      Grecii mizeaza ca Europa ii va salva oricum, ca sa salveze euro.
      Cred ca de data asta grecii s-ar putea sa calce in strachini, tare de tot!
      Doar Merkel ce se mai chinuie sa-i salveze.
      Si, cam atat.
      Deja, sondajele in randul populatiei nemtilor sunt de-a dreptul "ingrijoratoare".
      Cu tot riscul si cu toate pierderile in plan european, peste 90% din cetatenii Germaniei prefera riscul desfiintarii monedei euro decat sa mai dea, nici macar un cent obosit, grecilor!

      Dar, Grecia va ceda iar si va minti iar cum a facut-o si pana acum. Incaseaza iar o tura de cateva miliarde, care-i ajung sa mai suprevietuiasca 3 luni si apoi o iau de la inceput.
      De data asta, cred ca UE nu va mai accepta santajul si gogomaniile grecilor.
      Nici n-ar avea de ce.
      Mai mult ca sigur ca Europa nu va disparea de pe fata pamantului daca grecii se intorc la drahma lor.
      Cel mai rau ar fi scenariul unui razboi civil in Grecia.
      Sa dea D-zeu sa le vina totusi mintea la cap.
      • -1 (7 voturi)    
        PAI (Duminică, 12 februarie 2012, 3:29)

        evoque [utilizator] i-a raspuns lui Cataleya

        nu era mai simplu daca smecherii care au crezut ca au dat tunul vietii in grecia sa fi ramas fara bani?
        De ce trebuie sa plateasca toti europenii pentru magariile facute de politicienii greci in cardasenie cu bancherii (investitorii)?
        Insa cand butoiul cu miere este asa de mare (UE) de ce sa nu luam chipurile din butoiul mare sa platim pentru greci si merchel ca si alti politicieni sunt sustinuti de (investitori) asa ca acestia trebuie ajutati, nu conteaza ca in acest mod sufera toata populatia UE.
        Solutia simpla este sa piarda cei care"investesc" decat sa sufere o gramada de oamenii.
        De ce sa strang centura eu sau tu sau altul pentru smecherii numiti "investitori", au jucat au pierdut. Asta este viata. Poti castiga in aceiasi masura in care poti sa pierzi.
        cetateanul grec nui este vinovat, vinovati sunt cei care au luat imprumut in numele lui.
        • +3 (3 voturi)    
          pentru (Duminică, 12 februarie 2012, 13:56)

          pentru [anonim] i-a raspuns lui evoque

          pentru ca e o diferenta intre faliment si frauda. de aceea se si numeste "bancruta frauduloasa" si este infractiune.

          iar infractiunea consta, exact, in ascunderea de active.

          dai faliment, aia care ti-au imprumutat bani raman cu buza umflata, e riscul lor, e un joc corect si legal, dar DUPA CE NU MAI AI ACTIVE. dupa ce ai vandut tot.

          or, grecia exact asta face. mai are active si le ascunde. vrea sa mimeze ca nu le are. asta e frauda, pentru ca respectivele active au fost luate in calcul drept garantii la acordarea imprumuturilor (o companie granteaza cu o parte din active un anume imprumut, dar la faliment, TOATE activele sale intra la mezat pentru masa credala).

          sper ca te-ai lamurit care e diferenta dintre frauda si faliment.

          grecii fac frauda, nu faliment. faliment ar fi cand nu ar mai avea active.
          • -1 (1 vot)    
            CAND (Duminică, 12 februarie 2012, 15:35)

            evoque [utilizator] i-a raspuns lui pentru

            o sa faceti diferenta intre cetateanul grec si guvernantul grec?
            Gandeste cum este la noi cu "raspunderea guvernamentala" pentru cate decizii de acest fel va raspunde, fizic, boc daca acestea sunt gresite.
            Iar daca guvernantii gresesc, de ce trebuie sa platesc eu ca si cetatean?
            • +1 (1 vot)    
              mai (Duminică, 12 februarie 2012, 16:06)

              mai [anonim] i-a raspuns lui evoque

              mai, dar tu esti vinovat pentru cel putin doua lucruri: ca ai votat (sau ca nu ai votat) si pentru ca nu ai candidat.

              asta e democratia. stai si pazeste-o ca sa functioneze corect.

              CASCA OCHII ATUNCI CAND VOTEZI, exact cum casti ochii pe eticheta de la piata (si pe marfa).

              e acelasi lucru.

              si vanzatorul de la piata, si politicianul, iti FACE O OFERTA.

              e alegerea ta daca o accepti sau nu.

              de ce nu candidezi dumneata? ii lasi numai pe altii sa "isi murdareasca mainile", ca sa iti mentii aura proprie de "eu sunt sfanta fecioara"?

              e narcisism asta, cu toate scuzele de rigoare.

              lenesul nu greseste pentru ca nu se implica. asa si dumneata.
              • +1 (1 vot)    
                votul (Luni, 13 februarie 2012, 1:07)

                evoque [utilizator] i-a raspuns lui mai

                Votul este de obicei, si verificat la noi, subiectiv.
                Ce control ai asupra celui pe care il trimit sa te reprezinte? Niciunul.
                De ce? Simplu, pentru ca idiotul de tine ai votat pe cineva sa te reprezinte, dar care de fapt nu poate sa faca nimic pentru tine deoarece el trebuie sa apere interesele partidului si nu ale cetateanului. Partidul il obliga, sta langa el cand baga bilele in urna ca sa fie sigur ca nu face altfel.
                Tu ca si cetatean nu il mai vezi, pentru ca pe la biroul sau din teritoriu nu mai trece si data viitoare este in alt partid si candideaza in alta circumscriptie.
                Deci? Oferta nu mai reprezinta nimic. Iar tu care ai votat ai ramas cu buza umflata.
                Ai candida stiind ca nu ai cum sa iti respecti promisiunile? Eu nu.
                • +1 (1 vot)    
                  pai (Luni, 13 februarie 2012, 18:30)

                  pai [anonim] i-a raspuns lui evoque

                  pai nu sunteti mai multi cetateni care ganditi ca tine? daca toti sunteti dezamagiti de un politician ca nu si-a respectat promisiunile, DE CE IL MAI VOTATI IARASI?

                  ti se pare ca parlamentarii si primarii din Romania au avut parte de UN SINGUR mandat? pentru ca populatia ta draga a reactionat la ipocrizia lor?

                  nu, fiecare cetatean nu a fost proocupat sa sanctioneze, ci sa isi gaseasca scuze sofisticate pentru propriul sau dezinteres.

                  cum faci, de altfel, si dumneata in mesajul dumitale.

                  iti cheltuiesti energia si intelectul gasind scuze ca sa nu faci nimic. nu ca sa misti macar si un deget.
                  • 0 (0 voturi)    
                    simplu fapt (Luni, 13 februarie 2012, 19:20)

                    evoque [utilizator] i-a raspuns lui pai

                    ca poti sa spui ce vrei ce iti place sau ce nu iti place, simplu fapt ca multi citesc ce spui semnifica ca te faci auzit.
                    Aici sau in strada este important sa spui ce ai de spus, vocea ta, gandul tau se fac simtite.
                    Nu exista un sistem perfect de societate sau omenirea nu a gasit unul. La noi insa parca sau adunat toate relele din lume.
                    La noi in primul rand as interzice traseismul politic. In momentul in care ai ales ideologia unui partid ar trebui sa fie interzis prin lege sa schimbi partidul. Ar trebui ca fiecare candidat sa nu poata avea mai mult de un mandat, de la primar pana la presedinte. Institutiile statului ar trebui sa nu mai fie politizate, iar cei care lucreaza in administratia publica sa nu fie membri de partid. Nu stiu daca sunt cele mai bune solutii dar poate dupa toate experientele din '89 si pana acum poate ar merita sa fie incercate.
  • +11 (17 voturi)    
    Macar adevarul (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:44)

    Uimitu [anonim]

    Lumea e nemultumita. Oamenii au dus-o din ce in ce mai bine pe munca din ce in ce mai putina si si-au imaginat ca va merge la infinit. Din pacate traiul pe datorie nu e posibil, din pacate a venit scadenta. Oamenii sunt suparati si fiindca nu li se explica de ce am ajuns aici, cine e vinovat, vum iesim din nenorocire si ce facem ca sa nu se mai intimple. Din pacate bancile si politicienii nu vor si nu pot sa spuna adevarul odata fiindca se simt vinovati si a doua fiindca "we can't handle the truth", probabil am lua-o razna si am face cine stie ce nebunii. Suntem in total dezechilibru, nu stim incotro ne indreptam, nu atim cat va dura. Un lucru e sigur: democratia, asa cum arata ea azi, trebuie schimbata.
    • -3 (7 voturi)    
      vinovat (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:03)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui Uimitu

      Vinovatul are un nume : CAPITALISMUL in forma sa suprema, GLOBALIZAREA.
    • +7 (9 voturi)    
      Larvele bugetare (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:27)

      don [anonim] i-a raspuns lui Uimitu

      Ai dreptate ,dar care cei care o duceau bine erau dintre larvele bugetare comuniste un parlit de jandarm castiga peste 3000 ron un ofiter dublu,un carnat de functionar peste 1000 euro cu spor de purtat ceas ,spor de xerox ,de conditii grele la caldura iarna si aer conditionat vara,pana si un amarat de sofer de ratb castiga 3000 ron,trantorii din armata ,politie,sri ,spp ies la pensie la 40 de ani si cu 300-400 de milioane vechi bani in mana ..............De unde bani frate sa mai tii asmenea larve bugetare?Noi in mediul privat platim 100 de taxe si impozite iar astia iti radeau in fata isi luau case si masini ca nd te gandesti sint romani care isi lasa familiile in tara si lucreaza afara pe mai putin de 1000 de euro iar unii bugetari castiga acesti bani la ora actuala .
    • +10 (18 voturi)    
      sa nu uitam (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:57)

      kin3zu78 [utilizator] i-a raspuns lui Uimitu

      ca cei vinovati de falimentul mondial au fost si inca sunt ajutati cu bani de la guverne in schimb omului de rand ii sa luat locul de munca, i sau pus noi taxe si biruri ii sau redus drepturile , iar cei vinovati o duc bine merci. Ti-e ti-au crescut dobanzile la rate ramai fara casaetc.
  • +6 (12 voturi)    
    el (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:16)

    el [anonim]

    el nu a lucrat prin bucuresti:

    "Acum trebuie sa traiesc cu un venit de 419 euro si platesc o chirie de 150. Nu se poate"

    isi pune vreun pic problema: "da' romanii aia, cum de pot?"
  • +3 (9 voturi)    
    mai nou... (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:21)

    Cataleya [utilizator]

    ...observ ca pt unii "specialisti" Vestul a devenit Sud, sudul a devenit centru, iar centrul....cine stie, poate ca autorul inventeaza vreun nou punct cardinal.
    Totul e posibil cand scrii articole doar de-a dreagul de-a scrie ceva...
    Fara noima...fara cap.
  • +3 (3 voturi)    
    € - to be or not to be (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:34)

    zizin [utilizator]

    Miza jocului pentru restul Europei cam asta ar fi: Ce se întâmplă dacă Grecia se prăbuşeşte? Mulţi cred că moneda euro îşi va reveni, şi, vorba englezului, "business as usual".

    Există însă toate motivele să cred că nu va fi chiar aşa. Dacă Grecia se scufundă, investitorii vor specula faptul că Portugalia va fi următoarea la rând. Faimosul "firewall" al zonei euro menit să protejeze Italia şi Spania de contaminare va fi suprasolicitat şi poate crăpa.

    Oricum, marile companii şi băncile au abandonat deja ideea că un € este un €, oriunde s-ar afla el păstrat în Eurozonă. O ştire recentă de pe Bloomberg spune că Vodafone, de exemplu, scoate în fiecare noapte toţi euro "de rezervă" din Grecia şi îi depune în bănci din UK. Iar alte companii multinaţionale pregătesc în tot acest timp contracte care să contabilizeze cumva prăbuşirea monedei unice. Trebuie să fi un jucator foarte curajos pentru a paria că această criză ar putea fi stăvilită.
    • +3 (3 voturi)    
      e (Duminică, 12 februarie 2012, 15:00)

      e [anonim] i-a raspuns lui zizin

      e o diferenta de talie intre valoarea datoriilor, totusi. daca grecia zboara afara din euro, zona euro capata, dintr-o data, vreo 320 de miliarde de euro in rezerva, cu care poate salva cam de vreo 4 ori portugalia. si mai ramane loc si de romania.
  • +6 (6 voturi)    
    larve (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 21:37)

    don [anonim]

    - prima de confidentialitate pt soferi
    -spor pentru reacomodare dupa terminarea concediului
    -spor de ecran, pt cei care lucreaza cu un calculator
    -spor de xerox, deoarece iradiaza ( NU RADETI!!!)
    -spor pentru refacerea capacitatii de munca
    -spor de cantina
    -spor pentru îmbunătăţirea condiţiilor de muncă.........Cica bugetarii astia o duc rau
  • -1 (7 voturi)    
    there is no spoon (Duminică, 12 februarie 2012, 0:33)

    Mazeta [utilizator]

    Nu va lasati pacaliti. Pretinsele "datorii" nu sunt decat niste cifre pe calculator, o scamatorie. Statele nu pot da faliment. Oamenii nu pot da faliment. Speculantii pot si vor da faliment.
    • +2 (2 voturi)    
      Mda (Duminică, 12 februarie 2012, 8:14)

      cristi [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      Pai nu pot da faliment (teoretic) dar pot ramane fara tot ce au. Si asta este mai rau.
    • 0 (0 voturi)    
      si (Duminică, 12 februarie 2012, 16:08)

      si [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

      si banii de salariu pe care ii primesti dumneata la sfarsitul lunii sunt doar niste cifre, o scamatorie.

      fa lumea mai buna sa da-le foc imediat ce ii primesti. sau doneaza-i. vei face lumea mai buna, vor fi mai putine scamatorii.

      si vinde tot ce ai in casa. GRATIS, adica fara sa ceri bani in schimb. sunt doar niste cifre, niste scamatorii.

      banii sunt o masura a valorii contributiei fiecaruia la sistemul de schimb comercial. atata tot. invata asta.
  • +3 (3 voturi)    
    LoL (Duminică, 12 februarie 2012, 9:21)

    Demigod [utilizator]

    "Sunt in somaj de trei ani. Acum trebuie sa traiesc cu un venit de 419 euro si platesc o chirie de 150. Nu se poate"

    Stai in romania vreo 6 luni.
    O sa multumesti la Dumnezeu cand te intorci acasa!
    • 0 (4 voturi)    
      ok (Duminică, 12 februarie 2012, 10:11)

      Gabriel [anonim] i-a raspuns lui Demigod

      Omul ala este somer intr-un stat capitalist suzeran, iar noi traim intr-un stat capitalist vasal, este diferenta dintre Metropola si Periferie, asta inseamna UE !
  • +1 (3 voturi)    
    hm (Duminică, 12 februarie 2012, 9:37)

    Gabriel [anonim]

    Cui sunt datoare statele ? Intre ele ? NU. Sunt datoare capitalistilor globalisti !
    • +2 (2 voturi)    
      adica (Duminică, 12 februarie 2012, 15:02)

      adica [anonim] i-a raspuns lui Gabriel

      adica noua, cetatenilor.

      de parca "pietele" sau "capitalistii" nu am fi tot noi, cetatenii.

      statele ne-au furat si ne-au asuprit destul. si au fost create tot de noi, cetatenii.

      viitorul este al companiilor, asociatii libere de cetateni.
      • +1 (1 vot)    
        Nu (Duminică, 12 februarie 2012, 17:43)

        Gabriel [anonim] i-a raspuns lui adica

        Statul nu sunteti voi, tagma jefuitorilor ! Capitalistii sunt ei cetateni, dar cei mai imorali si verosi, apti sa-si fure semenii !
      • +1 (1 vot)    
        ok (Duminică, 12 februarie 2012, 18:52)

        Gabriel [anonim] i-a raspuns lui adica

        FMI si "baietii destepti " - Pana le-a venit vremea de "modernizare", adica privatizare in folosul globalistilor, FMI n-a avut nici o problema cu furtul capitalistilor locali. Acum nu-si mai permit sa imparta cu "oamenii de substanta" locali, asa ca vor energia fata mare, fara obligatii !
  • +3 (3 voturi)    
    Pentru @evoque (Duminică, 12 februarie 2012, 10:14)

    swolf [utilizator]

    Pentru evoque si cei ca el, care sustin ca grecii nu au nicio vina si ca ar trebuii sa lasam "capitalistii" sa plateasca.

    In primul rand, nu toti oamenii au datorii la banci, mai sunt si altii care au depozite bancare, facute din munca lor si care incearca in acest fel sa se pregateasca pentru batranete, deoarece in grija statului si a concetatenilor nu se pot lasa in mod responsabil. Eu, de exemplu.

    Banca ia banii mei si ai altora, depusi in depozite si face plasamente, pana mai ieri "sigure", imprumutand tari "care nu pot da faliment". Din nefericire, se pare ca acest model de investitie nu mai este la fel de sigur, asa ca trebuie ca bancile sa se reorienteze spre a imprumuta entitati mai solide financiar. In nici un caz nu pot fi de acord eu, din postura mea de deponent, ca banii mei sa se duca pe apa Sambetei, pentru ca @evoque vrea ca sa o iau de la zero cu economiile mele. A sugera contrariul nu poate duce decat la anarhie sau razboi civil, si daca este vorba de razboi, macar sa fim pregatiti...

    In plus, ceea ce nu inteleg avocatii din oficiu ai grecilor de pe forumurile romanesti, este ca problema principala grecilor nu este datoria curenta, de care deja de o mare parte vor fi iertati (un "lux" de care romanii nu au beneficiat niciodata) ci faptul ca economia lor este nesustenabila, consuma mult mai mult decat produc. Le stergem datoriile si de luna viitoare vin iar cu miloaga pe la banci, pentru ca nu au bani de salarii si de pensii, pentru ca nu produc suficient pentru acele salarii si pensii.

    Sa iasa din euro, pentru ca numai in acest fel se va vedea cu adevarat goliciunea regelui si nivelul lor de trai mult supraevaluat. Sa aiba hiperinflatie precum romanii in anii 90, sa emigreze in masa in Turcia (ca tot se iubesc foarte tare), pentru ca vecinilor de la est se pare ca le merge ceva mai bine, sa iasa din Schengen ca tot nu pot proteja frontierele si, intr-un final SA TREACA LA MUNCA!

    Sa vina in Romania sa ne ajute la dezapezit!
    • -1 (5 voturi)    
      La gandit! (Duminică, 12 februarie 2012, 11:56)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui swolf

      Banca a luat banii tai si ai altora. A facut, din lacomie, speculatii incredibile. A riscat enorm pentru ca nu s-a multumit cu un profit modic. A vrut dobanda de 10%, nu de 2%. A vrut bonusuri de miliarde, nu de milioane. Acum, in loc sa dea faliment, vor sa nationalizeze pierderile si sa capitalizeze profiturile. Teapa!
      • +5 (5 voturi)    
        Nu vreau sa intru in polemica... (Duminică, 12 februarie 2012, 13:13)

        swolf [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Cu persoane care nu vor sa inteleaga si deturneaza sensul discutiei. De altfel citesc des comentariile pe care le faci pe Hotnews si nu sunt niciodata de acord cu ele, asa ca nu ma mira nici acest comentariu. Totusi, pentru ca de data asta sunt de acord intr-o foarte mica masura cu tine, tin sa iti raspund.

        Da, sistemul bancar trebuie sa fie mai bine reglementat si sa fie facuta o separare clara intre bancile de investitii si cele de economii. De fapt, sa se revina la stadiul initial, inainte de "debandada" anilor 2000. Dar aici se opreste masura in care suntem de acord.

        In cazul Greciei, tara a zonei Euro si membra UE, nu vorbim de speculatii, vorbim de cel mai sigur tip de investitii, cel in datoriile suverane. De altfel, dobanda obtinuta pentru aceste plasamente a fost tot timpul foarte scazuta, binenteles inainte de criza actuala.

        Acum grecii nu vor sa plateasca ce au consumat, nu vor sa plateasca pentru luxul de a avea o infrastructura de autostrazi asa cum o au, pentru pensiile printre cele mai mari din Europa, pentru risipa administrativa si coruptia institutionalizata in care s-au complacut. RESPONSABILITATEA ESTE INDIVIDUALA! Lasa bancile sa se descurce cu plasamentele lor riscante, acum nu vorbim de salvarea de la faliment a nu stiu carei banci, vorbim de faptul ca o tara ajunge in situatia sa nu isi plateasca datoriile, tot ceea ce a consumat timp de decenii! Este corect, este moral, este legal? In opinia mea, nu!

        Ceea ce mi se pare culmea ipocriziei umane este cand vad grecii care se revolta ca nu vor sa returneze banii imprumutati, pentru ca nu ar fi fost ei cei care i-ar fi cheltuit, uitand cu buna stiinta ca de fapt banii sunt bine merci in buzunarele lor, in nivelul lor de trai mult peste ceea ce isi permit. De ce un pensionar grec sa fie mai bine protejat social decat unul roman? Ce a facut in plus fata de parintii nostri? Nimic, ba chiar mai putin decat truda romanilor, dupa cum se vede!
        • -1 (5 voturi)    
          despre vina (Duminică, 12 februarie 2012, 13:43)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui swolf

          Eu nu am facut nici un imprumut la banca. Basescu a fost ales prin frauda. Basescu a facut imprumuturi in numele meu si fara acordul meu. Acum Basescu este multimilionar in euro. Acum eu, indirect, sunt dator la banca. Da, grecii sunt vinovati, sunt vinovati ca nu le-au dat peste bot la timp conducatorilor lor. Asa cum sunt si romanii.
          • +2 (2 voturi)    
            se (Duminică, 12 februarie 2012, 15:33)

            se [anonim] i-a raspuns lui Mazeta

            se pune problema de ce nu ai iesit in strada sa protestezi atunci cand TI S-A MARIT SALARIUL?

            cand ti S-A MARIT PENSIA?

            maririle acelea au fost pe deficit.

            in cel mai bun caz, esti complice la imprumut... daca asta este o infractiune.

            daca nu este o infractiune, atunci mai usor cu acuzele.

            si pune mana si munceste pentru achitarea datoriei. in ambele cazuri. caci fie e gresit si esti partas, fie nu e gresit si atunci trebuie platit.
  • 0 (2 voturi)    
    Miza... (Duminică, 12 februarie 2012, 10:16)

    Vlad [anonim]

    E prea mare miza acestui colos cu picioare de lut numit UE pentru c stapanii lumii sa accepte destramarea ei. Vor continua sa pompeze bani in gaurile ei negre gen GR dar nu pe degeaba ci avand contrapartida inrobirea totala si definitiva a natiunilor, cedarea suveranitatii catre Bruxelles facandu-i sclavi pentru generatii in fata bancherilor internationali care trag sforile.
    Grecia si sa vrea nu mai scapa din latul creditorilor cum de altfel nici noi!! (...vanduti pe mult mult mai putin )
  • +3 (3 voturi)    
    Cum s-a ajuns in situatia actuala? (Duminică, 12 februarie 2012, 12:58)

    Cetaten [anonim]

    Pentru a avea o judecata corecta trebuie sa cautam sursa problemelor Greciei, Romaniei etc.:

    - Cine a votata cresterea nesustenabila a salariilor bugetarilor, cine a votat acordarea celui de al 13-lea salariu, cine a votat toate sporurile absurde, cine a marit numarul bugetarilor fara sa fie nevoie, cine a aprobat deficitele bugetare si imprumuturile nesustenabile? Raspuns: politicienii.
    - De ce au facut politicienii aceste lucruri care au subminat stabilitatea tarii? Raspuns: pentru a ramane la putere, beneficiind de avantaje legale (morale sau imorale - ex. salarii de parlamentari, numiri in consilii de administratie fara pregatirea necesara) sau ilegale (trafic de influenta, coruptie, afaceri cu statul, privatizari frauduloase).
    - Cum au ajuns la putere politicieni coruti si imorali? Raspuns: si-au creat o imagine pozitiva (dar mincinoasa) si au facut campanii electorale manipulatoare sprijiniti financiar de grupuri de interese foarte puternice (bogate) din economia privata precum si de canale mass-media apartinand acelorasi grupuri de interese obscure. De asemenea au facut dificil accesul la putere a oamenilor corecti, prin mecanismele de promovare in partid si prin promovarea unei legislatii electorale restrictive.
    - Cum i-au rasplatit politicienii pe cei care i-au ajutat sa ajunga la putere? Raspuns: au dat contracte fara licitatie sau au trucat licitatii in favoarea "sponsorilor", au dereglementat pietele financiare pentru a permite "sponsorilor" sa dea "tunuri" legale, au facut o legislatie cu dedicatie in favoarea "sponsorilor" etc.
    - Cum de a fost posibila crearea si mentinerea acestui cerc vicios? Raspuns: slaba cultura generala, economica si politica (informare) a majoritatii cetatenilor, care au putut fi astfel manipulati (si indoctrinati) de catre politicieni care fac politica in interes propriu si nu in interesul alegatorilor.
    - Cine aavut interesul ca populatia sa fie needucata si neinformata corect? Raspuns: politicienii.
    • +1 (3 voturi)    
      ce (Duminică, 12 februarie 2012, 15:36)

      ce [anonim] i-a raspuns lui Cetaten

      ce a impiedicat populatia sa se educe si sa se informeze corect? bugetul, datoria si celelalte sunt PUBLICE si disponibile pe site-urile ministerelor de finante, ale bnr si ale institutului national de statistica.

      dar cand vrei mura-n gura...
  • +4 (4 voturi)    
    Cum s-a ajuns in situatia actuala? - Continuare (Duminică, 12 februarie 2012, 12:59)

    Cetatean [anonim]

    Cum se poate iesi din acest cerc vicios intretinut de politicieni? Raspuns: politicienii corupti nu se vor da la o parte de bunavoie. Singura solutie pentru a se iesi din acest cerc vicios este educarea reala si informarea corecta a populatiei care va duce la optiuni electorale corecte (bazate pe programele propuse de politicieni), precum si sanctionarea politicienilor care nu isi respecta programele cu care au candidat. Este nevoie si de o justitie necorupta si profesionista care va fi supravegeata tot de catre cetatenii responsabili (educati si informati).
    Cum se poate face acest lucru si cat timp va dura, este o alta discutie.