Zvonuri pe retelele de socializare: Kim Jong-Un, liderul suprem al Coreei de Nord, ar fi fost ucis

de Cristina Brucker     HotNews.ro
Vineri, 10 februarie 2012, 23:16 Actualitate | Internaţional


Zvonuri potrivit carora Kim Jong-Un, liderul suprem al Coreei de Nord, ar fi fost ucis chiar la cateva luni de la preluarea puterii, au aparut pe reteaua chineza de socializare Weibo si s-au raspandit si pe Twitter, informeaza Reuters. Kim Jong-Un s-ar fi aflat in ambasada Coreei de Nord de la Beijing. Alte zvonuri sustin, de asemenea, ca ar fi avut loc o lovitura de stat.

O persoana necunoscuta a scris pe site-ul Weibo: "In aceasta dimineata, la Beijing (2:45 am), locuinta temporara a celui mai mare lider al Coreei de Nord, Kim Jong-Un, a fost sparta, iar acesta a fost ucis de persoane neidentificate, care apoi au fost impuscate mortal de bodyguarzii ambasadei Coreei de Nord de la Beijing. Un numar mare de masini, peste 30, s-au strans in fata ambasadei. O asemenea adunare de forte de ordine nu a mai fost vazuta de peste doi ani. Va rog sa verificati acest lucru".

Zvonurile raman nefondate insa, desi informatiile au provocat un mare interes, mai ales din partea mass-mediei americane, care au preluat si ele zvonurile aparute.

Site-ul chinez de mocroblogging Weibo, un hibrid intre retelele de socializare Twitter si Facebook, este unul dintre cele mai populare site-uri din China si difuzeaza stirile foarte rapid. Oamenii au fost avertizati ca ceva s-a intamplat cu fiul fostului lider Kim Jong-Il din cauza numarului mare de masini aflate in fata ambasadei.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















11498 vizualizari

  • +12 (14 voturi)    
    Inainte de confirmare/infirmare (Vineri, 10 februarie 2012, 23:26)

    Heruvim [utilizator]

    Sa se stie ca mesajul asta e dat inainte de confirmarea/infirmarea zvonului:

    Cand tara aia moare de foame si rationalizeaza paine porcul asta nu e prea gras?
    • 0 (0 voturi)    
      zvon stupid (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 13:28)

      roman_roz [utilizator] i-a raspuns lui Heruvim

      Hai sa fim seriosi. De la o adunare de 30 de masini la asasinare, apoi asasinarea asasinilor, si lovitura de stat, este cam mare diferenta...

      Coreenii mor de foame, si singurul stat care ii sprijina cu mancare este China, dar chiar si ei doar conditionat. Deci, este normal ca la ambasada Coreei sa tot fie masini chinezesti si coreene stranse, ori petreceri, ori sedinte, ori adunari de pupat in fund.
  • +10 (10 voturi)    
    hmmm (Vineri, 10 februarie 2012, 23:39)

    ampersand [utilizator]

    Dacă ceva se va dovedi adevărat în agitaţia despre care se vorbeşte, să sperăm că nu e vorba despre o înscenare a "unui complot al guvernului criminal din Sud, stat pe care umbra victorioasă a păsării-barză ce l-a adus în cioc pe Marele Kim Jong-Il îl va şterge de pe suprafaţa Pământului". Perioada de doliu se apropie de sfârşit - dacă nu s-a terminat deja.
  • -1 (5 voturi)    
    sa intelegem (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 0:25)

    Ruhe [anonim]

    ca locuinta lui era ambasada Coreei de Nord din China? N-ati tradus bine sau anuntul e echivoc?
  • +17 (17 voturi)    
    A venit Ignatul pentru godacel? (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 0:48)

    kinn [anonim]

    E timpul pentru o noua runda de plansete populare...
  • 0 (2 voturi)    
    Pe baza de zvon (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 20:49)

    immortal [anonim]

    Cum se poate sa publicati un articol bazat exclusiv pe un zvon ?!!!
    • 0 (0 voturi)    
      nu e chiar asa... (Duminică, 12 februarie 2012, 20:27)

      Sharutza [utilizator] i-a raspuns lui immortal

      E un articol despre un zvon(e specificat si in titlu), nu un articol despre moartea purcelului. Sense the difference.