VIDEO O inregistrare video ce prezinta testele pe mare ale primului portavion chinez, postata pe Internet

de A.N.     HotNews.ro
Joi, 9 februarie 2012, 16:20 Actualitate | Internaţional


Varyag
Foto: Captura YouTube
O inregistare video postata pe Internet prezinta momente surprinse in timpul testelor pe mare efectuate de primul portavion chinez, o nava sovietica achizitionata din Ucraina in 1998, transmite freebeacon.com. Nava Varyag este construita sa adaposteasca 2.000 de persoane si 50 de avioane de lupta.
Potrivit informatiilor, portavionul efectueaza in prezent mai multe teste pe mare, inainte sa fie trimis in misiune, la sfarsitul acestui an.

Analistii sunt de parere ca nava urmeaza sa fie trimisa in Marea Chinei de Sud, unde tensiunile au crescut in ultima perioada. Beijingul continua sa emita pretentii teritoriale pentru aproape toata Marea Chinei de Sud, locul unde se desfasoara aproape 50% din comertul maritim global.

Varyag a fost lansat la apa la 10 august 2011, pentru a efectua o serie de teste pe mare.

Vasul de 67.000 de tone a fost supus unor transformari majore in docurile Shipbuilding Industry Co Ltd in portul Dalian, din nord-estul Chinei.

Primele teste pe mare ale navei (un vapor cumparat de la Ucraina in 1998 si menit initial sa fie transformat in cazinou plutitor in Macau) au urmarit, cel mai probabil, verificarea motoarelor, a sistemului de navigatie, a armelor de la bord, precum si a sistemelor anti-incendiu si de salvare. Nava este construita sa adaposteasca 2.000 de persoane si 50 de avioane de lupta.

Chinezii au lucrat aproape 10 ani pentru a reconditiona vaporul din clasa Kuznetov, achizitionat de un grup de afaceristi chinezi cu 20 de milioane de dolari. Constructia navei incepuse in perioada Uniunii Sovietice, iar asiaticii l-au transformat in primul lor portavion.

China se alatura astfel clubului select al tarilor care detin asemenea fortarete plutitoare.

In august 2011, dupa patru zile de teste, nava s-a reintors in Dailan inconjurata de sapte remorchere, iar cerul a fost luminat de artificiile spectatorilor extaziati. "Voi bea deseara cu prietenii mei in cinstea portavionului!", a scris atunci un blogger pe fyjs.cn, in timp ce un altul a declarat pentru o publicatie locala ca "atunci cand vasul a aparut la orizont, am descoperit ca nu pot sa fac o poza buna deoarece mainile imi tremurau. Nu erau elicoptere sau avioane pe punte, dar acest lucru nu ne-a stricat fericirea".

Varyag urmeaza sa fie preluat de marina militara, cel mai probabil, la 1 august 2012, cand se vor marca 85 de ani de la crearea Armatei Populare.

Testele portavionului chinez au venit la doar cateva luni dupa ce China a confirmat ca a efectuat primul zbor test cu avionul de vanatoare invizibil Chengdu J-20, o demonstratie de forta care a avut loc chiar in timpul vizitei efectuate in tara asiatica de fostul secretar american al apararii, Robert Gates. In plus, armata chineza s-a laudat recent si cu o racheta despre care sustine ca poate scufunda cele mai impozante portavioane (DF-21D), in timp ce fortele aeriene de la Beijing traverseaza si ele un proces sustinut de modernizare.



Citeste mai multe despre   
















14460 vizualizari

  • -19 (25 voturi)    
    Bravo, Bravo, Bravo (Joi, 9 februarie 2012, 16:35)

    incash [anonim]

    Felicitari CHINA! Jos palaria in fata acestei stralucite demonstratii de munca, harnicie, seriozitate, devotament, tenacitate, creativitate, mandrie nationala!

    Faceti, cat mai degraba, alianta cu RUSIA si INDIA pentru a contrabalansa si a opri ascensiunea, plina de aroganta si agresivitate a imperialismului yankeo-sionist-masonic al secolului XXI !!

    Aceleasi felicitari pentru IRAN, pentru creativitate, seriozitate, intelepciune, modestie, patriotism!
    • +13 (19 voturi)    
      oaie (Joi, 9 februarie 2012, 16:56)

      oaie [anonim] i-a raspuns lui incash

      oaie ce esti
    • +12 (16 voturi)    
      Lapsus? (Joi, 9 februarie 2012, 17:06)

      sile [anonim] i-a raspuns lui incash

      Ai uitat Coreea de Nord.
      • -2 (10 voturi)    
        admit ca se exageraza (Joi, 9 februarie 2012, 17:45)

        saabo [anonim] i-a raspuns lui sile

        dar si dvs de asemenea..!!!Lucrurile nu sunt atat de ridicole si byrlesti cum vreti sa spuneti cu acest..SI COREEA DE NORD!!
        Treaba este mai serioasa...USA...se confrunta cu o mare chestiune!!Si a facut din lume un stat american...E bine?Nu e bine?
        Ce ziceti?
        • +2 (4 voturi)    
          eu zic .. (Joi, 9 februarie 2012, 21:41)

          ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui saabo

          ...ca atata timp cat Statele Unite ale Americi sunt prietenul tau, ar fi mai bine sa nu inoti impotriva curentului.
    • +7 (11 voturi)    
      noroc (Joi, 9 februarie 2012, 17:11)

      ia cucu [utilizator] i-a raspuns lui incash

      Noroc ca mai avem si oameni ca tine ca altfel ne-am fi intrebat unde a disparut prostia si ignoranta.
    • +5 (11 voturi)    
      Made in China (Joi, 9 februarie 2012, 17:21)

      Sum ting wong [anonim] i-a raspuns lui incash

      inca un comunist scapat din spital sau cu medicatie necorespunzatoare...
    • +5 (9 voturi)    
      Exaltarea ta are la baza prostia. (Joi, 9 februarie 2012, 17:30)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui incash

      Sa te bucuri pentru aparitia unei arme noi care sa mai omoare niste oameni este o prostie.Sa crezi ca probele de mare se fac de azi pe maine,dupa care urmeaza probele cu tehnica militara,cu decolarea-aterizarea,cu instruirea personalului,este alta dovada de prostie.Bucuria ta va fi pe lumea cealalta,pentru-ca sigur nu vei mai trai cand chinezii vor avea in exploatare acest portavion(daca va functiona).In plus ai carente mari de educatie si cultura generala.Chinezii intodeauna nu au fost un popor cotropitor.De aceia au si facut marele zid ca sa scape de mongoli.Ca daca vroiau sa se bata cu ei,la cati erau comparativ cu mongolii(si atunci conta numarul) ii mancau fripti.Deci chinezii nu vor veni la strigatul tau(poate unii care sa te bage la valiza).Apropierea China-India este un amestec exploziv,deci nu poate exista.Daca apare se autodistruge.
    • +3 (5 voturi)    
      Mda...bravo (Joi, 9 februarie 2012, 17:40)

      papaleasca [utilizator] i-a raspuns lui incash

      Numai americanii au 10.
    • -8 (12 voturi)    
      incash are dreptate! (Joi, 9 februarie 2012, 17:59)

      Marius [anonim] i-a raspuns lui incash

      Sunt de acord cu incash.
      De ce trebuie americanii sa fure rezervele petroliere ale altor tari?
      De ce a trebuit America sa dea bomba atomica Japoniei care nu avea armament nuclear?
      De ce vrea America sa introduca legi precum ACTA, SOPA, PIPA, sa ne urmareasca pe internet ?
      De ce vrea America sa introduca cipuri RFID in mainile oamenilor sa ii controleze?
      • +2 (2 voturi)    
        ... (Vineri, 10 februarie 2012, 10:20)

        un oarecare [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        de ce esti atat de naiv?
      • +1 (1 vot)    
        Un singur raspuns in 5 litere: (Sâmbătă, 11 februarie 2012, 16:56)

        Spiky [utilizator] i-a raspuns lui Marius

        DE AIA!
        Sau daca preferi in 7:
        UITE ASA!
        Daca aveai cinci ani si intrebai pe taticul tau de ce zboara pasarile sau de ce e cioara neagra si barza alba, mai ziceam.
        Adevaratul raspuns la intrebarile tale pur retorice e unul singur: fiindca au putut. Daca esti o mare putere, atunci poti, si faci ce vor fibrele tale mushkiuloase. De aia rushii lui Petru si Stalin au facut, de aia Hitler a facut, si de aia o sa faca si China - ca poate. Cand nu o sa mai poata, o sa protesteze, cum faci matale!!!
    • +6 (10 voturi)    
      desteptule! (Joi, 9 februarie 2012, 18:36)

      eu [anonim] i-a raspuns lui incash

      Bravo! du-te tu in china, rusia , india, iran... sa traiesti ... nu aveai acces acum la commentul asta ... nu era afisat pana nu era acceptat de un dulău din securitate... ce apreciezi la aceste tari? saracia? coruptia? crimele in masa? pumnul in gura bagat opozitiei sau celor care nu sunt de acord cu conducerea? daca sistemul comunisc e atat de perfect de ce rusia se numeste democrata si libera?
      au lansat si astia o corabie pe care ei o numesc portavion... uita ca toata economia lor e bazata pe exportul catre sua si europa... mai fac ei figuri ... daca europa si sua baga embargou chinei... adio china... idem si cu rusia.
      • -2 (6 voturi)    
        Si reciproc (Joi, 9 februarie 2012, 19:48)

        V.R. [utilizator] i-a raspuns lui eu

        Problema e ca economiile SUA si UE sunt bazate pe importurile din China.

        Iar de embargo Chinei nici nu poate fi vorba: intreaga economie mondiala s-ar prabusi, fiindca nimeni nu si-ar mai putea inlocui monitoarele, calculatoarele, celularele, tabletele, laptopurile - pentru simplu motiv ca SUA si UE nu mai detin fabricile necesare pentru a produce unele noi!
      • 0 (0 voturi)    
        pdesteptule (Vineri, 10 februarie 2012, 0:20)

        Valinescu i [anonim] i-a raspuns lui eu

        Dca SUA sau Europa baga un embargou Chinei,nu vei avea bici bani sa-ti cumperi izmene,nicidecum alte produse.Gandaste-te la pret.China e partenera SUA,Rivalitatea e intre multinationale,nu guverne.
    • 0 (0 voturi)    
      Multumesc! (Joi, 9 februarie 2012, 21:22)

      gigi marga [anonim] i-a raspuns lui incash

      ...pentru ca mi-ai dat doza zilnica ce imi mentine nivelul tolerantei de prostie in limite "normale" - acum sunt un om sanatos!
  • +3 (7 voturi)    
    re: incash (Joi, 9 februarie 2012, 17:06)

    saku'kuivu [anonim]

    incash iti doresc sa te vad intr-o lume condusa de rusia si iran + siria etc. cand va veni acel moment (sper niciodata) eu sa fiu plecat de mult.
  • +3 (7 voturi)    
    .......... (Joi, 9 februarie 2012, 17:08)

    Nightprowler [utilizator]

    Ti-ai luat pastilele azi?
  • -4 (4 voturi)    
    bravo (Joi, 9 februarie 2012, 17:32)

    mihsu [anonim]

    maine are 50
    • +3 (7 voturi)    
      Nu lipseste nimic? (Joi, 9 februarie 2012, 18:15)

      DT [utilizator] i-a raspuns lui mihsu

      ce este un poravion fara avioane? doar o mare si neajutorata tinta. In plus le lipsesc si navele specializate de insotire
      Nu va fi operational mai devreme de 4-5 ani, in timp ce Thailanda si India au de mult asa ceva
  • +2 (4 voturi)    
    Mai copii,... (Joi, 9 februarie 2012, 18:06)

    Damocles [anonim]

    ...omul a fost ironic! Ce naiba, se vede de la o posta! Nu va mai ambalati asa!
  • +2 (6 voturi)    
    Portavion!? (Joi, 9 februarie 2012, 18:13)

    Buster [anonim]

    Sigur nu ia apa?
  • 0 (8 voturi)    
    Americanii au 12 atomice (Joi, 9 februarie 2012, 18:20)

    Vax albina [anonim]

    Americanii au 12 portavioane atomice cu care aduc democratia in tarile cu zacaminte importante.
  • +2 (6 voturi)    
    chinezii testeaza un portavion de pe vremea lu' pa (Joi, 9 februarie 2012, 20:20)

    dragoshf [utilizator]

    americanii testeaza asta
    http://www.digitaltrends.com/international/u-s-navy-to-test-32-megajoule-em-railgun-in-the-coming-weeks/

    e ok, i feel safe