Vladimir Putin: Occidentalii si Liga Araba trebuie sa inceteze sa se comporte ca un elefant intr-un magazin de portelanuri in Siria

de R.M.     HotNews.ro
Miercuri, 8 februarie 2012, 17:20 Actualitate | Internaţional


Premierul Vladimir Putin a avertizat miercuri ca Rusia nu va accepta nicio forma de ingerinta in Siria, cerand statelor occidentale si Ligii Arabe sa nu se comporte ca un "elefant intr-un magazin de portelanuri" in aceasta tara aliata a Moscovei, relateaza AFP.

"Condamnam evident orice forma de violenta, indiferent de unde vine. Dar nu trebuie sa te comporti ca un elefant intr-un magazin de portelanuri", a declarat Putin, un obisnuit al formularilor de acest gen.

"Sirienii trebuie lasati sa-si decida singuri soarta", a subliniat Putin, in cadrul unei intalniri cu demnitari religiosi care a avut loc la Moscova.

De la inceputul revoltelor impotriva regimului sirian, in martie 2011, soldate cu peste 6.000 de morti, potrivit ONG-urilor, Rusia s-a opus oricarei ingerinte, in conditiile in care Occidentalii nu inceteaza sa solicite plecarea presedintelui Bashar al-Assad.

Evocand situatia din Siria, dar si din Libia, Putin a apreciat ca trebuie "lasata popoarelor posibilitatea de a-si rezolva problemele lor".

In cursul aceleiasi zile, seful diplomatiei rusesti, Serghei Lavrov, care a revenit din Damasc, unde s-a intalnit cu presedintele sirian, a spus si el ca soarta lui Bashar al-Assad trebuie rezolvata de "sirienii insisi", in cadrul negocierilor dintre putere si opozitie.

Discutiile dintre Lavrov si Assad vin dupa ce Rusia si China au utilizat dreptul de veto sambata, la ONU, pentru a respinge un proiect de rezolutie prezentat de statele occidentale si de Liga Araba si care condamna represiunea din Siria.

La trei saptamani inainte de alegerile prezidentiale, la care Putin este marele favorit, "Rusia pastreaza o pozitie clara si ferma, dictata de interesele de stat", a apreciat analistul Boris Dolgov.

Inca din perioada sovietica, Rusia este un aliat al Siriei, singura tara araba care cumpara arme exclusiv de la Moscova.

Intre altele, noteaza Boris Dolgov, caderea regimului lui Bashar al-Assad ar putea antrena ajungerea la putere in Siria a extremistilor islamisti care ar reprezenta "un pericol pentru securitatea Rusiei".






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















1638 vizualizari

  • +12 (18 voturi)    
    Lasati tancurile sa traga! (Miercuri, 8 februarie 2012, 17:29)

    Dianora [utilizator]

    Nu stiati ca asa se protejeaza magazinele de portelanuri?; metoda ruseasca testata la Budapesta, Praga, Georgia, Moldova etc.
    • +1 (5 voturi)    
      ce pare ai depre metoda usrael? (Miercuri, 8 februarie 2012, 20:59)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      serbia, liban, irak, gaza, libia etc. conflictele se rezolva prin negociere nu prin forta sau propaganda double standards
    • 0 (2 voturi)    
      bibelouri rusesti (Joi, 9 februarie 2012, 0:28)

      Socrates [anonim] i-a raspuns lui Dianora

      Uite aici bibeloul care ii intereseaza cel mai tare pe rusi:

      http://en.wikipedia.org/wiki/Tartus

      Prezenta navala a Rusiei in Mediterana e fragila ca portelanul in ziua de azi.
  • -11 (15 voturi)    
    Si ziceti ca nu seamana base cu asta? (Miercuri, 8 februarie 2012, 17:32)

    dana [anonim]

    Adica unu "seful statului" isi bombardeaza proprii cetateni si vine alt "seful statului" care neaga orice evidenta si ii ameninta pe cei care ar vrea sa opreasca masacrele. Unu arunca cu bombe, iar ceilalti care doresc o solutie diplomatica sunt acuzati ca sparg portelanurile. Sau poate o fi vorba de vreo "reforma"? Vedeti de unde se inspira base? Sper ca sunteti multumiti.
    • +6 (10 voturi)    
      au! (Miercuri, 8 februarie 2012, 18:06)

      CURIOSU' [anonim] i-a raspuns lui dana

      oameni buni, mai lasati ideile sa vi se inmulteasca!
      • +2 (6 voturi)    
        Unde? (Miercuri, 8 februarie 2012, 19:12)

        Leon [anonim] i-a raspuns lui CURIOSU'

        Ca sa se-nmulteasca, trebuie sa aiba unde. Aceste persoane si-au donat creierul Institutului de Cercetari Grivco.
  • +4 (8 voturi)    
    normal (Miercuri, 8 februarie 2012, 17:36)

    normal [anonim]

    normal ca trebuie sa inceteze. ca sa lase locul ursului rus, sau de ce? te pomenesti ca bietul urs nu are loc, e prea inghesuit de elefant?
  • +9 (15 voturi)    
    Comment sters de user (Miercuri, 8 februarie 2012, 17:43)

    Erasm [anonim]

    • +2 (4 voturi)    
      de acord (Miercuri, 8 februarie 2012, 19:46)

      gogu [anonim] i-a raspuns lui Erasm

      dar te intreb si eu. poti sa-mi arati si mie un terorist de la revolutie? mai poti sa spui ca a fost o revolutie, dupa 20 de ani de adevaruri scoase la iveala? sa raspunda Iliescu de mortii de dupa 23 Dec, ca Ceausescu a raspuns pentru cei ce au cazut pina pe 23. Daca pe primul l-am impuscat, ce facem cu al doilea?
      Cit despre Siria, de ce trebuie sa intervina altii? sa faca si ei ce am facut si noi. Daca s-a intervenit in Libia, la ce s-a ajuns?
  • 0 (4 voturi)    
    Satrapul la nevoie se cunoaste (Miercuri, 8 februarie 2012, 17:47)

    Mihai [anonim]

    De asta "iubim" cu totii Rusia.
  • 0 (6 voturi)    
    Un ipocrit. (Miercuri, 8 februarie 2012, 17:47)

    Alex [anonim]

    Putin a apreciat ca trebuie "lasata popoarelor posibilitatea de a-si rezolva problemele lor" .

    Cu Georgia cum a fost? Nu mai era alta solutie?

    http://www.hotnews.ro/stiri-international-3874486-video-tancuri-rusesti-intrat-capitala-osetiei-sud-presedintia-osetina-sustine-ofensiva-georgiei-provocat-sute-morti.htm
    • 0 (2 voturi)    
      gresesti. sper ca din nestiinta (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:10)

      radu [anonim] i-a raspuns lui Alex

      saakasvili a atacat ca sa testeze reactia rusiei.
  • 0 (2 voturi)    
    De acord!! (Miercuri, 8 februarie 2012, 18:21)

    Alb [anonim]

    Cum se spune? Sa faci ce zice parintele la biserica .. Incredibil! Eu sunt de acord cu exprimarea premierului!! De as avea si banutii lui..
  • 0 (4 voturi)    
    gardianul (Miercuri, 8 februarie 2012, 18:58)

    racsor [anonim]

    Discutia dintre putere si opozitie Rusia o vede cam in felul urmator: gardianul inarmat cu bata daruita de catre Putin cu un detinut incatusat. Democratie in stil KGB-ist.
    • -1 (3 voturi)    
      Bita-n balta (Miercuri, 8 februarie 2012, 19:09)

      Leon [anonim] i-a raspuns lui racsor

      Rusii sint obisnuiti sa tina bita in mina. De data asta au nimerit o balta.

      Elefantul in Siria sint autoritatile siriene insele.
    • 0 (2 voturi)    
      democratia din libia, irak, avganistan (Miercuri, 8 februarie 2012, 21:23)

      radu [anonim] i-a raspuns lui racsor

      esti fericit cu tipul acela de societati democratice?
      • -1 (1 vot)    
        eu (Miercuri, 8 februarie 2012, 23:32)

        baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui radu

        da.
  • 0 (4 voturi)