Viktor Orban se declara mandru de noua Constitutie a Ungariei, criticata de UE pentru tendintele antidemocratice

de Corina Ionel     HotNews.ro
Marţi, 7 februarie 2012, 21:53 Actualitate | Internaţional


Prim-ministrul conservator al Ungariei, Viktor Orban, s-a declarat "mandru" de noua constitutie a Ungariei, document criticat atat in tara cat si de Uniunea Europeana pentru accentele antidemocratice, relateaza AFP. Potrivit premierului, noua constitutie protejeaza Ungaria in plina criza a Zonei Euro.

"Am observat o deteriorare a increderii in sine a Europei [...] pentru ca valorile ei fundamentale au fost puse sub semnul intrebarii", a declarat Orban in timpul unui discurs cu privire la "starea natiunii" tinut la centrul cultural Millenaris din Budapesta.

"Esecul statelor membre din Zona Euro, sfarsitul monedei unice nu mai tin de domeniul stiintifico-fantasticului", a spus premierul facand referire la criza datoriilor suverane si la situatia dificila a Greciei.

In acest context, Orban a declarat ca Ungaria este in afara pericolului datorita noii Constitutii, care a intrat in vigoare in luna ianuarie si care "va proteja" tara.

"Sunt mandru de noua Constitutie, pentru ca este moderna, este prima care limiteaza nivelul datoriilor publice", a subliniat Viktor Orban.

Ungaria, discreditata de politicile economice haotice, nu se mai poate finanta pe pietele de obligatiuni, la tarife acceptabile, si are nevoie de un imprumut, estimat intre 15 si 20 miliarde de euro, de la Fondul Monetar International (FMI) si Uniunea Europeana (UE).

UE a conditionat negocierile cu Ungaria de modificarea reformei bancii centrale, reforma care, potrivit partenerilor europeni, ii prejudiciaza independenta institutiei. De asemenea, Bruxelles a solicitat, in mod oficial, guvernului de la Budapesta sa modifice reformele din domeniul justitiei.


Citeste mai multe despre   





Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


















1587 vizualizari

  • +2 (4 voturi)    
    Viktore... (Marţi, 7 februarie 2012, 22:15)

    Costin1968 [utilizator]

    ...fii...maghiar !!
    Daca Europa te respinge , ti-a ramas vecinu' valah , el, macar , VA INTELEGE !!!
  • -3 (5 voturi)    
    ungaria mare (Marţi, 7 februarie 2012, 22:23)

    negociatorul [anonim]

    bravo orban

    acest om stie ce stie. introdeauna trebuie sa existe un dusman extern pentru ca natiunea sa fie unita.

    prin astfel de discurs se adreseaza in principal maghiarilor din ardeal, slovacia, nordul serbiei

    ue s fmi ii va acorda si imprumutul pentru ca nu isi va permite sa piarda doua tari strategice - grecia si ungaria.

    e prea mare pericolul pentru ca s-ar crea un precedent si ne trezim ca si turcia vrea sa iasa din ue.

    deci ungaria stie acest lucru si negociaza cu aceasta carte de joc.

    in timp ce alte tari fara coloana vertebrala ca romania, bulgaria, si poate inca una dar nu imi vine in minte, cred tot ce li se dicteaza de la ue.

    si tema de casa:

    cine stie cu cat contribuie ungaria la bugetul ue?

    romania cam cu un miliard si ceva de euro pe an in timp ce salariile si nivelul de trai este pe ultimul loc,

    in timp ce ungaria contribuie cu mult mai putin si are salarii si nivelul de trai de 3 ori mai mult ca al romaniei.

    daca as sti cifra exacta as fi scris-o
    • +4 (4 voturi)    
      turcia in ue? (Marţi, 7 februarie 2012, 23:00)

      claudiu [anonim] i-a raspuns lui negociatorul

      turcia in UE ?
      visezi, asa cum ai facut in tot comentariul tau...
    • +1 (1 vot)    
      apropo de grecia ... (Marţi, 7 februarie 2012, 23:31)

      zizin [utilizator] i-a raspuns lui negociatorul

      http://www.spiegel.de/international/europe/0,1518,813919,00.html

      "It's Time To End the Greek Rescue Farce"
      (Der Spiegel , 07.02.2012)

      rezumat: Grecia TREBUIE sa dea faliment
  • +4 (4 voturi)    
    Nu exista niciun comentariu a CE fata de noua (Marţi, 7 februarie 2012, 22:38)

    t [anonim]

    constitutie. Induceti in eroare lumea. E adevarat ca sunt unele masuri, critici fata de unele legi adoptate in 2011, dar niciuna nu vizeaza constitutia...
  • +2 (8 voturi)    
    Magyarorszag (Marţi, 7 februarie 2012, 22:51)

    sentenced [utilizator]

    Ungaria e dovada vie ca daca incerci sa iei decizii in favoarea poporului si implicit in detrimentul marii finante mondiale, esti pus la zid si facut praf.
    In Romania, toate deciziile se iau pentru a multumi interesele unor straini, nicidecum ale romanilor.
  • +3 (3 voturi)    
    Se crede mandru mare (Marţi, 7 februarie 2012, 23:34)

    don corleone [anonim]

    dar actiunile lui sunt sortite esecului !
    Sa zicem ca ai de terminat acoperisul casei si ai nevoie de credit. Cauti o banca si o cauti pe cea care iti da creditul cel mai ieftin (fmi-ul). Insa, pentru asta, iti cere tot felul de adeverinte, acte, facturi (restructurari, masuri de austeritate, etc). Daca tie nu iti convin cererile, te intorci nervos acasa si spargi economiile copiilor (nationalizezi pensiile private), iti schimbi contabilul (numesti politic guvernatorul bancii centrale), insa tot ajungi in situatia sa nu ai suficienti bani. Atunci, te intorci spasit la banca (fmi si ue), care insa nu considera actele tale contabile ca fiind realiste (reducerea independentei bancii centrale).
    Cam asa se traduc actiunile lui Orban.