Barack Obama: Bashar al-Assad trebuie sa se retraga de la putere / UPDATE Rusia si China au blocat rezolutia ONU legata de Siria

de Corina Ionel     HotNews.ro
Sâmbătă, 4 februarie 2012, 19:29 Actualitate | Internaţional


Consiliul de Securitate ONU, in timpul unui vot
Foto: Agerpres/AP
Presedintele american Barack Obama a cerut sambata Consiliului de Securitate al ONU sa adopte o pozitie impotriva "brutalitatii neobosite" a presedintelui sirian Bashar al-Assad. Obama a indemnat regimul de la Damasc sa renunte la putere si sa permita o tranzitie democratica, informeaza Reuters.

UPDATE Rusia si China au blocat adoptarea, in cadrul Consiliului de Securitate al ONU, a unei rezolutii care sa ii ceara presedintelui Bashar al-Assad sa renunte la putere in urma masacrului din orasul sirian Homs, potrivit Reuters.

In cadrul votului de sambata, Rusia si China si-au folosit dreptul de veto pentru a bloca adoptarea rezolutiei care ar fi asigurat Liga Araba ca Natiunile Unite "sprijina in totalitate" planul Ligii de ai cere lui Bashar al-Assad sa transfere puterea in mainile unui deputat. Ceilalti 13 membri ai Consiliului de Securitate au votat in favoarea masurii.

Inainte de votul din Consiliul de Securitate, presedintele Barack Obama a subliniat ca rezolutia trebuie sa fie adoptata. Declaratia presedintelui american este facuta pe fondul masacrului de vineri, din localitatea siriana Homes, cand peste 200 de persoane au fost ucise in urma unei interventii a trupelor guvernamentale. Obama a descris evenimentul drept "un atac de nedescris" si i-a cerut presedintelui sirian sa cedeze puterea.

"Ieri, guvernul sirian a ucis sute de cetateni sirieni, printre care se numara femei si copiii, in Homs, prin bombardamente si alte forme de violenta generalizata, iar fortele siriene continua sa impiedice acordarea de asistenta medicala pentru sute de civili raniti", sustine presedintele american intr-o declaratie scrisa.

"Assad trebuie sa opreasca acum campania de crime impotriva propriilor oameni. Trebuie sa se retraga si sa permita ca tranzitia democratica sa inceapa imediat", a adaugat Barack Obama.

Atacul din Homs, de vineri, este considerat cel mai sangeros din cele 11 luni de proteste urgentand adoptarea unei rezolutii de catre Natiunile Unite cu privire la situatia din Siria.

"Consiliul are acum ocazia de a se pozitiona impotriva brutalitatii neobosite a regimului lui Assad si de a demonstra ca este un sustinator credibil al drepturilor universale inscrise in Carta ONU. Asad nu are nici un drept de a conduce Siria si si-a pierdut intreaga legitimitate, atat in fata propriilor oameni cat si in fata comunitatii internationale", a declarat liderul american.

Ministrul rus de externe, Serghei Lavrov, a avertizat cu "un scandal" daca o rezolutie conceputa de state occidentale si arabe va fi supusa la vot sambata, in cadul Consiliului de Securitate al Natiunilor Unite, transmite Reuters, citand o informatie difuzata de Itar-Tass. Remarcile, facute in timpul unui interviu ce urmeaza sa fie difuzat la postul de televiziune de stat Rossiya-1, sugereaza ca, cel mai probabil, Rusia isi va exprima dreptul de veto daca ultimele propuneri facute de Moscova nu vor fi luate in considerare. Lavrov va merge marti in Siria, pentru a gasi o solutie politica conflictului.

Mai multe demonstratii au avut loc, sambata, in diferite tari, impotriva masacrului de vineri din orasul sirian Homs ce s-a soldat cu moartea a peste 200 de persoane, relateaza Reuters. Protestatarii au reusit sa intre in ambasadele Siriei din Cairo, Londra si Kuweit. Un protest spontan, la care au participat circa 20 de persoane de origine siriana si romana, a avut loc sambata si in fata ambasadei Siriei din Bucuresti.

Citeste si:


Citeste mai multe despre   
















2775 vizualizari

  • -17 (25 voturi)    
    nu inteleg (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 19:49)

    ChavaLito [anonim]

    de ce e o dorinta asa mare de razboi si treburi interne in politica externa a SUA? ce treaba are SUA cu treburile interne ale siriei?
    • +14 (20 voturi)    
      mda (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 20:38)

      io [anonim] i-a raspuns lui ChavaLito

      dar intelegi de ce sunt macelariti civili? daca in 89 in romania armata ar fi macelarit cateva sute de mii sau milioane de civili ai fi inteles?
      • +1 (13 voturi)    
        cu 2 ocale (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 22:18)

        Adrian [anonim] i-a raspuns lui io

        http://www.aljazeera.com/programmes/2011/08/201184144547798162.html

        de bahrain iti aduci aminte? acolo nu au intervenit. qatar iti spune ceva? Libia te-a revoltat doar cat a fost la TV. Acum ca nu mai au nici un interes militar in zona, parca nici nu mai exista.

        Imbulzeala asta de stiri despre Siria si Iran au un singur scop si acela propagandistic.
        • +4 (10 voturi)    
          nu e nimic propagandistic (Duminică, 5 februarie 2012, 1:09)

          Bogdan C [anonim] i-a raspuns lui Adrian

          In Siria sunt omorati foarte multi oameni. Nu e nimic propagandistic in asta. Nici in faptul ca daca Iranul ar avea arme nucleare sau o armata mai bine pusa la punct, nu ar ezita sa atace Israelul. Cand SUA se implica, sunt acuzati ca ii intereseaza doar petrolul. Cand nu se implica, sunt acuzati ca nu le pasa de genocidul a mii de oameni. In plus, Egiptul a reusit sa scape de un dictator, si uite ca nu ii merge prea bine. Situatia in lume e complexa, nu e asa usor sa fii pro sau contra anumitor masuri. De-asta unele tari se abtin sa se implice in anumite actiuni militare.
          • -2 (4 voturi)    
            ??? (Duminică, 5 februarie 2012, 10:19)

            Drivex [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

            Termina cu prostiile astea! I se rupe SUA de civilii din Siria la fel cum i s-a rupt de cei din Bahrain! Singura diferenta intre tarile astea e ca una e supusa si da petrol si contracte foarte banoase companiilor americane (occidentale) iar cealalta e o potentiala "piata" pentru aceleasi companii, piata de unde se pot scoate cu usurinta citeva zeci de miliarde de dolari pe ani.
          • 0 (2 voturi)    
            superficial (Duminică, 5 februarie 2012, 12:28)

            Adrian [anonim] i-a raspuns lui Bogdan C

            mi se pare un comentariu superficial.

            1. nu am negat moartea civililor in Siria. am constatat doar ca aceleasi situatii raportate in tari vecine este IGNORATA. Mai mult, agentiile de presa tind sa transforme orice noua informatie in stire doar pentru a mentine o stare de nemultumire a civililor fata da atrocitatile din tara "target".

            2. daca sua s-ar implica in 6 tari din interes si 4 din principiu, ar fi fost ok. Daca in loc de 60%-40% ar fi fost 80%-20% tot ar fi fost o chestie, dar proportia este 100% la 0. Este dreptul lor sa intervina unde vor si il respect. Este dreptul meu sa ii numesc ipocriti in ceea ce priveste politica lor externa.

            3. Egiptul a scapat de un dictator, dar nu a gasit nici un alt lider care sa preia conducerea in mod democratic.
    • -8 (14 voturi)    
      da (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 20:42)

      saabo [anonim] i-a raspuns lui ChavaLito

      America face ce facea de mult timp..dar propaganda..acum nu mai face fata..iar ei nemaiavand URSS ...in oglinda nu se mai sfiesc!!
    • 0 (12 voturi)    
      pentru intelegerea dramei din Siria (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 21:23)

      cititor [anonim] i-a raspuns lui ChavaLito

      http://atimes.com/atimes/Middle_East/NB04Ak01.html
      articol aparut azi 4.2.2012 in ziarul "Asia Times"

      un fragment doar in traducere rapida:

      Nu a fost nici o represiune organizată sau criminala, de către guvernul sirian împotriva protestatarilor paşnici. Dimpotriva, raportul indica existenta unor bande armate obscure ca fiind responsabile pentru sute de decese în rândul civililor sirieni, şi peste o mie din randul armatei siriene, folosind tactici letale, cum ar fi bombardarea de autobuze civile, bombardamentele din trenuri care transportă motorina, bombardarea de autobuze şi de poliţie bombardarea de poduri si conducte.

      Încă o dată, versiunea oficială a NATOGCC despre Siria este revoltă populară zdrobita de gloanţe şi tancuri. În schimb, membrii BRIC Rusia şi China, precum şi pături largi ale opiniei publice din lumea în curs de dezvoltare cred ca guvernul sirian se lupta cu inversunare cu mercenari straini puternic inarmati. Raportul confirmă în mare parte aceste suspiciuni.

      "Consiliul National Sirian" (CNS) este în esenţă o deghizare pentru "Fratia Musulmana" afiliata atat cu Casa de Saud cat şi cu Qatarul - si cu un Israel panicat sprijinind pe ascuns în fundal. Legitimitatea CNS este dubioasa. În ce ce priveşte "Armata Siriană Libera", aceasta are intr-adevar dezertorii ei, ca şi oponenti bine-intenţionati ai regimului Assad, dar in cea mai mare parte este infestata cu aceşti mercenari străini inarmati de CCG, în special bandele Salafist.
      • +4 (6 voturi)    
        si "Asia Tmes" detine (Duminică, 5 februarie 2012, 1:17)

        zaboo [utilizator] i-a raspuns lui cititor

        adevarul absolut? sau cum?
  • +13 (19 voturi)    
    Rusia (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 20:00)

    Vuck [utilizator]

    Pai cum ar putea Rusia sa parobe rezolutia ONU cand ei se asteapta ca nu peste mult timp situatia de la ei sa se apropie de cea din Siria?
  • -9 (17 voturi)    
    ONU-Organizatia Naivilor Urati (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 20:11)

    Ady [anonim]

    Cand USA macelarea sute de mii de irakieni acum cativa ani, nu mai vorbesc de cei omorati cu embargouri, unde era acest Consiliu de Securitate al ONU sa adopte rezolutii impotrva crimelor facute de USA? Orice om suficient de inteligent isi da seama ca ce se intampla acum in Siria e o diversiune pusa la cale de USA si UK pentru a redesena harta Orientului Mijlociu, si pentru a ii pune in dificultate pe rusi. Pe cine cred astia ca prostesc? Barack Hussein "Bushbama" nu doarme noaptea stiind ca Rusia are baze militare in Siria!
    • +1 (7 voturi)    
      E ok... (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 21:36)

      Alius [anonim] i-a raspuns lui Ady

      ... doarme ziua...
  • -6 (14 voturi)    
    obama a grait cu promper programat de netanyahu (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 20:25)

    aviatorul [anonim]

    Navele de razboi rusesti pozitionate în portul Tartus din Siria, dotate cu baterii de rachete AA performante, ar putea fi în situatia de a constitui intr-un baraj de netrecut pentru bombardierele IAF (Israel Air Force) care ar încearca cel mai scurt drum spre Iran.

    Asta este cu siguranţă un motiv de a-l eticheta pe Assad drept "monstru". Numai un monstru ar putea fi capabil sa-i împiedice pe "cei drepti" de la bombardamente barbare si uciderea a mii de oameni.
    • +7 (11 voturi)    
      De unde ai scos-o? (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 21:58)

      Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui aviatorul

      Inainte de comentariu puteai sa studiezi putin harta. Dar sa uitam asta. De unde ai scos-o cu "bombardamente barbare"? Sint vizate doar obiective nucleare iraniene. Iar din obiectivele militare ar putea fi necesara doar neutralizarea radarelor iraniene.

      Atacul va fi anuntat. Regimul de la Teheran va avea timp sa retraga personalul din instalatiile nucleare.
      • -6 (8 voturi)    
        butonul rosu (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 23:02)

        cititor [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        Rusia şi China sunt în alianţă economică şi militară solidă deja de mai mulţi ani. Ambele văd acum beneficiile.

        Această alianţă a trecut ferm de partea Iranului, împotriva SUA + Israel. Tot ferm.

        Acum s-au alăturat Japonia şi India. Avem așadar 3 mari puteri nucleare ferm de partea Iranului. Rezultă, prin urmare, că cartea nucleară va fi în cele din urmă jucată... dacă evreii nu-și bagă mințile-n cap.
      • 0 (0 voturi)    
        razboi prin corespomdenta (Duminică, 5 februarie 2012, 10:35)

        radu [anonim] i-a raspuns lui Daniels22026

        misto ideea lui daniels.
        inainte sa bombardeze iranul le trimite un fax sa-i anunte.
        merita un premiu pentru umanism, bravo daniels
        • +2 (2 voturi)    
          Ultimatum (Duminică, 5 februarie 2012, 21:58)

          Daniels22026 [utilizator] i-a raspuns lui radu

          In lumea civilizata, moralitate impune (mai ales celui mai puternic), sa ofere oponentului, inainte de atac, niste conditii denumite ultimatum. Oponentului (de obicei inferior d.p.d.v. militar) i se ofera astfel un ragaz de gindire, de raspuns diplomatic si totodata un ragaz de indeplinire a conditiilor ultimatumului.

          Atacurile militare surpriza fac parte din arsenalul tarilor nedemocratice si/sau al liderilor dementi. Atacurile supriza li se par morale doar teroristilor.
  • +7 (15 voturi)    
    Haha! (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 21:07)

    George [anonim]

    Iar au fost trimisi postacii antiamericani in misiune. Aceeasi gargara, aceleasi lozinci... Ca in timpul razboiul rece. FSB scrie pe voi tovarasi.
    • -3 (3 voturi)    
      propunere (Duminică, 5 februarie 2012, 2:36)

      eraZnus [anonim] i-a raspuns lui George

      observ cu stupoare utilizarea frecventa a termenului "postac",in schimb apreciez unghiul in care ai preferat sa privesti existenta lor si respectiv potentialul lor de a fi manipulati... Cuvântul «postac» nu a fost găsit, dar am găsit următoarele cuvinte apropiate,
      asadar daca initiezi demersurile pentru ai primul meu vot!
    • -1 (3 voturi)    
      george, a man with a mission (Duminică, 5 februarie 2012, 10:57)

      radu [anonim] i-a raspuns lui George

      draga george,

      constat ca tu impreuna cu 2-3 baieti sunteti activi pe acest site numai atunci cand este vorba de subiecte despre usrael si implicarea acestei entitati in middle east. sunt sigur ca o faceti din convingerea ca sunteti de partea bineleui. sau gresesc. da fapt ce scrie pe voi?
  • -6 (10 voturi)    
    Daca in Libia 115.000, in Siria ... (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 21:26)

    utug [anonim]

    In Libia ... Obama, Sarkozy si Cameron au ucis 115.000 libieni [W. Tarpley] ... in Siria s-ar fi ajuns la un numar de morti la care a ajuns Bush in Irak, 600-1.000.000 ?
    Si asta "pentru a proteja populatia civila" ?

    http://www.terminalx.org/2011/12/webster-tarpley-what-happens-in-syria.html

    http://rt.com/news/syria-terrorism-cia-destabilization-863/
  • +4 (6 voturi)    
    spune-mi cu cine te însoţeşti... (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 23:01)

    ro [anonim]

    ...spune proverbul
    dacă te însoţeşti cu Iranul, cu Siria, cu Coreea de Nord e clar că ai multă votcă la bord
  • +2 (2 voturi)    
    era de asteptat (Sâmbătă, 4 februarie 2012, 23:22)

    mihaigalos [utilizator]

    Nee, treaba e mai complexa.
    Nelinistea interna din Rusia e un factor, insa minor.

    Siria ar fi un aliat al Iranului in caz de razboi acolo. NATO vrea vrea scuze sa isi poata mobiliza trupe in Siria, evident.

    China si Rusia se tem ca Siria ar fi o rampa de lansare pentru operatiuni in Iran, era de asteptat sa se opuna.
  • +1 (9 voturi)    
    Sa nu uitam... (Duminică, 5 februarie 2012, 0:29)

    Cadillac [utilizator]

    Sadam Hussein a avut - din nefericire - SASE ani la dispozitie sa "scape" de armele chimice!!!

    Le-a pus "la pastrare" in SIRIA ! Iar cind Bush a dat navala peste Irak, bine-nteles ca n-a mai gasit "jucariile". in felul asta, sirienii au reusit sa-l faca de ris pe Presedintele american.

    Din punctul de vedere al Casei Albe, asemenea magarii nu se uita.

    Dar mai ales,nu se iarta.
    • -1 (1 vot)    
      Purceaua ... (Duminică, 5 februarie 2012, 21:03)

      utug [anonim] i-a raspuns lui Cadillac

      Pe malurile Potomacului purceaua asta e moarta in cotet de prin 2005-2006. Pe malurile Dambovitei poate sa mai grohaie inca.

      Report Finds No Evidence Syria Hid Iraqi Arms

      http://www.outsidethebeltway.com/report_finds_no_evidence_syria_hid_iraqi_arms/

      http://www.google.com/search?q=Report+Finds+No+Evidence+Syria+Hid+Iraki+Arms&rls=com.microsoft:en-us&ie=UTF-8&oe=UTF-8&startIndex=&startPage=1

      War Crimes Tribunal finds Bush and Blair are war criminals
      http://rainbowwarrior2005.wordpress.com/tag/wmd/
  • 0 (2 voturi)    
    De ce ... (Duminică, 5 februarie 2012, 11:48)

    *|* [anonim]

    "Obama a indemnat regimul de la Damasc sa renunte la putere si sa permita o tranzitie democratica, informeaza Reuters ... "

    De ce nu cere Obama renuntare la putere si tranzitie democratica in Arabia Saudita, Qatar, Bahrain, Kuwait ...

    http://www.youtube.com/watch?v=bTog9SarD5g&feature=related

    http://www.democracynow.org/2011/3/15/bahrain_is_no_longer_an_independent